Motor ve ESP arıza lambası yanıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor ve ESP arıza lambası yanıyor

İleti doktor_33_01 » 09 Arl 2008, 01:59

oncelıkle sıtenın kurulumunda yapımında devamında emegı gecen butun uyelere tesekkurler.. herkese hayırlı bayramlar dılıyorum.. bıkac sorunum var.. bayram tatılı ıcın memlekete geldım ve uzun zamandır hasret kaldıgım aracımla( 2004 octavia collectıon plus) bıraz dolasmaaya karar verdım fakat bındıgımde aracta motor arıza lambası ve normalde esp devredısı bırakılınca yanan lambay sureklı yanıyodu ve ekranda "emıse do dınly" yazısı cıkıyordu.. aracı bı suredır babam kullanıyodu..arabayı bıraz yuksek devırde kullandım.. otobana cıktım ve her vıteste gaz kesıcıye gırene kadar devırlendırerek vıtes degıstırdım..daha once kadranın sonunu gordugum arac ancak 180 dedı.. fakat daha sora ertesı gun once esp lambası daha sora da motor lambası ve ekranda cıkan uyarı kayboldu.. bugun koyden gelırken esp lambası tekrardan yandı.. bıkac saat sonra da motor lambası ve ekrandakı emısyon uyarısı tekrardan gelmeye basladı.. daha sora da hararet gostergesının calısmadıgını farkettım.. arkadaslar octavıa gercekten benım ıcın ınanılmaz degerlı bı arac.. asla satılması taraftarı degılım.. fakat sureklı cıkan sorunlardan dolayı artık uzulmeye basladım gercekten..  ayrıca aractan gelen seslerden de artık gına geldı.. kol dayamadan,kapı kartonlarından.bagaj kapagından,camlardan ve dıkız aynalarından ınanılmaz tıkırtılar gelıyor.. bıraz da ben fazla takıyorum gıbıme gelıyor.. esıden bu kadar cok dıkkat etmezdım.. fakat artık cok dıkkat edıyorum..en kucuk seslerı bıle duyar oldum.. bu sesler ıcın ve yukardakı sorunlar ıcın yardımcı olursanız cok sevınırım.. sımdıden tesekkur ederım... saygılar

doktor_33_01
CLASSIC
CLASSIC

İleti emirtuzul » 09 Arl 2008, 03:05

Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti mxengine » 09 Arl 2008, 12:23

bence esp problemi varsa fren disklerinden yada balatalardan birinde problem olabilir arka frenler yada on frenlere basınç gitmiyor olabilir fren hidroligi problemi olabilir bence esp problemi tatimyle fren ile alakalı aracını kesinlikle vakit kaybetmeden bir servise götür.
mxengine
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti doktor_33_01 » 09 Arl 2008, 23:12

oncelkle tesekkur ederım.. fakat mersın ve adanadakı servısler hıcbıseyden anlamıyor.. yıllardır aynı personel..fakat hayatlarında ılk defa karsılasmıs gıbı davranıyolar.. baska bı sehırde bu ısı gercekten bılen anlayan skoda servısı veya baska bı teknık servıs var mı bıldıgınız?
doktor_33_01
CLASSIC
CLASSIC

İleti doktor_33_01 » 09 Arl 2008, 23:15

[quote="emirtuzul"]http://www.skodam.com/forum_posts.asp?TID=12132[/QUOTE]
 bu konuyu okumustum kardesım tekrar tesekkur ederım bır kez daha okudum.. fakat ılgınc bı sekılde bu yazı bı muddet sora sonuyor.. benzınle alakalı bı sorun da yok cunku sureklı aynı yerden alıyoruz.. lpg de yok arabada zaten.. anlamadm gıttı.. ıyıce kendınden soguttu araba.. nazar mı degıyor dıyorum acaba.. fakat ole nazar degecek bı durum da soz konusu olmuyor.. yanı sade bır araba.. ne fılm var ne baska bı modıfıye.. cogu zaman kırlı olur bıde ole parıl parıl parlayan bı araaba da  deıl.. anlamak mumkun deıl valla..
doktor_33_01
CLASSIC
CLASSIC

İleti terasus » 10 Arl 2008, 01:34

Bende dün ilçeye gittim geldim, yaklaşık 100 km. Tıkırtılardan gına geldi. Aynaya takılı olanları çıkarıyorum, konsolun içine bakıyorum düzeltiyorum, orasını burasını tutuyorum sesler kesilmiyor. Fabia yı 7 yıl kullandım ve bu kadar tıkırtı duymamıştım. Bence octaviaların plastik yapısından kaynaklanan birşeyler var.
En iyisi müzik sistemi bu arabanın. Sesini sonuna kadar aç hemşo, hiç bişey duymadan git gel .::)))
terasus
CLASSIC
CLASSIC

İleti emirtuzul » 10 Arl 2008, 02:48

Tıkırtıların başlıca kaynağı amortisör takozlarıdır pahalı şeyler değil bir kontrol ettirin.

Asıl konuyu açan arkadaşımızın sorununa gelirsek boğaz kelebeği ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Bunun belli periyodlarla temizlenmesi gerekir. 5 yıl yada 90.000 km doldurmuş bir araç ise triger kayışını değiştirmek gerekir. Benim fabiada başıma gelen aynı anda yanan motor uyarısı, ASR vs. gibi bir dizi arıza için servis 2 gün kadar inceledikten sonra triger değiştirmişti. Eğer başka şeylerde yapıp onu saklamadılarsa sıkıntıların kaynağı trigermiş.

Motordaki kayışlarda dijital bir nokta var zamanla kayış yıprandıkça oradan gelen sinyaldeki bozulmayla ilgili olarak araç sizi servise ulaşma mecburiyetine sokuyor olabilir. Ben çok ilginç sorunlar yaşamıştım ve servise getiremedim yolda kaldım araç motor çalıştığı halde gaza hiçbir tepki vermemeye başlamıştı.
Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti tivoli » 12 Arl 2008, 21:17

konuyu açan arkadaşımız esp problemini çözebildinizmi? paylaşırsanız seviniriz
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 12 Arl 2008, 21:21

triger değişimini skoda 5 yıldan 4 yıla çekti 90.000 dolmasa bile. 
hakanerdogan
EXPERIENCE
EXPERIENCE

İleti doktor_33_01 » 12 Arl 2008, 23:13

oncelıkle cevap yazan arkadaslara tesekkurler.. hemso sureklı de sesı acarak olmuyor yaa.. bı yere kadar ole oluyor fakat ınsan da bazen motor sesını,skodanın kendıne ozel  egzoz sesını duymak ıstıyor.. :)  trıger ve ona baglı kayısları gecen yıl degıstıttırdım.. ama bogaz kelebegı temızlenmedı hıc.. ona baglı bıse olabılır belkı de.. burda ıyı bı servıs buldum daha once de ına degıstıttırdım.. ordakı elektrık ustasını cok ovduler.. baktm ama kapalıydı bugun.. kısmet olursa pazartesı gunu goturecem bakalım.. umarım basıt bır problemdır.. acaba lambda sensoru ıle ılgılı bı sorunmu var dıe aklıma geldı.. ? ama tam olarak bılmıyorum... 

doktor_33_01
CLASSIC
CLASSIC

İleti maozkan64 » 12 Arl 2008, 23:38

Aynı olay benim de başıma geldi. Tatil için Antalya'ya gitmiştim. "Emission workshop" (sizde çıkan yazının ingilizcesi) şeklinde yazı çıktı ve bir müddet motor arıza lambası yanıp sonra kendiliğinden söndü. Kayseri'ye döndüm, 1 ay kadar yanmadı. Bir hafta sonu Ürgüp'e gittim, yine tekrarladı. Anladım ki hava değişiminden dolayı ECU oksijen oranını tam hesaplayamıyor.

Bilgisayara bağladık, lambda sensörü arızası çıktı. Lambda sensörünü değiştirdik, bu durum ortadan kalktı çok şükür. Büyük ihtimalle sizde yazan "Emisní Du Nily" yazısının sebebi de lambda sensörüdür.

Yalnız lambda sensörünü serviste değiştirirlerse 300 ytl istiyorlar. Ben Bosch car serviste değiştirttim, 180 ytl ye hallettim.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti doktor_33_01 » 14 Arl 2008, 02:20

tesekkur ederım... bugun bılgısayara baglattım aracı.. orda motor sıcaklıgı sensorunde ve lambda sensorunde arıza gorundu.. bazen sensorler kırlendıgı zaman bu tarz sorunlar verıyormus.. oncelıklı olarak temızletıp daha sonra da eger tekrardan hata vermeye devam ederse mecburen degıstırecez artık.. ana problem motor sıcaklıgını gosteren sensorde.. bazen calısıyor bazen duruyor.. bugun tekrar calıstı hararet gostergesı ve butun sorunlar duzeldı.. fakat daha sora tekrardan yandı ve dıger arıza ısıkları da tekrardan yandı.. verdıgın bılgıler ıcın tesekkur ederım.. saygılar
doktor_33_01
CLASSIC
CLASSIC

İleti dsarisu » 27 Kas 2011, 18:58

arkadaşlar 2003 model collection plusum var yolculuk yaparken dışarıdaki sıcaklığı gösteren ısı göstergesi 20c yazarken 35f olarak dereceden fahrenhayta geçti tekrar derece olarak değiştirmem gerekiyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyorum.yardımlarınızı bekliyorum
dsarisu
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: deniz sarısu
Nereden: Çorum
Arabanız: oktavia collection plus

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir