Skoda Octavia 2019 Egzos sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Octavia 2019 Egzos sorunu

İleti Chetuo » 06 Şub 2020, 21:09

Merhaba...

Ben Ekim ayında şirkete Octavi TDI kiraladım. Araç trafikte içeri çok fena şekilde egzos gazı alıyor. Hatta otobanda giderken bile içeri egzos gazı giriyor. Şimdiye kadar her tüelü araç kullandım ama Lada veya Dacia'da bile bu kadar egzos gazı yemedim diyebilirim. Resmen filtre yokmuş gibi.

Bu neden olabilir, bir fikri olan var mı?

Chetuo
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Aydın Mustafaoğlu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia TDI

İleti fatihatamer » 07 Şub 2020, 07:46

Araba daha eski model olsaydı manifold contası yıprandı oradan kaçırıyor derdik ama araç 2019 model manifold contası yıpranmaz diye düşünüyorum. Eğer ki aracın camları kapalıysa ve içeride egzoz kokusu varsa egzoz sisteminde kaçak vardır. Orta susturucu ya da spiral hasar almış olabilir. Eğer araç bağırarak çalışıyorsa (yani egzoz sesi olarak) spiral çatlamış ve kaçırıyor olabilir. Egzozcuya gidin hallederler. Ya da hiç uğraşmayın kiraladığınız firmaya rahatsız olduğunuz durumu belirtin aracı değiştirsinler.
fatihatamer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih ATAMER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Octavia Elegance A6 1.6 TDI Bluemotion

İleti Chetuo » 07 Şub 2020, 18:42

Cevap için teşekkürler...

Bahsettiğiniz gibi bir sorun yok araçta. Her şey normal çalışıyor. Sadece önde hangi araba olursa olsun içeride egzos kokusu alınabiliyor. Önde biraz fazla egzos veren, biraz eski bir araç olduğunda ise nerdeyse içeride hissediyorsunuz.

40 yıldır araba kullanıyorum, böyle bir şey, daha önce Lada veya Dacia'da bile görmedim...

2019 sıfır araçta böyle bir şey nasıl olabilir, hiçbir şey gelmiyor aklıma. Tek aklıma gelen acaba filtre mi koymadılar düşüncesi.

Dediğiniz gibi en iyisi Leaseplan'a bunu bildirip, bir servis değerlendirmesi talep etmek...

Bu arada Mercedes servisinde çalışan bir arkadaş bunun olabildiğini ve konuyu motorda bir yere sünger sıkıştırarak çözdükleri oldu. Onu da deneyeceğim pek aklıma yatmadı böyle yeni araçlarda böyle bir şey olabileceği...
Chetuo
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Aydın Mustafaoğlu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Octavia TDI

İleti fatihatamer » 10 Şub 2020, 07:46

Motor bölmesindeki izolasyon yeterli değilse ya da açık bir yer unutulduysa Mercedesde çalışan arkadaşınızın dediği olay mümkün. Yeni bir araçta filtre koymayı unutacaklarını sanmıyorum ama siz yine de filtre var mı yok mu bir bakın isterseniz. Yerinizde olsam hiç uğraşmaz kiralama firmasından araç değişimi isterdim. Belki ileride daha büyük sorunlara yol açabilir dikkatli olmak lazım.
fatihatamer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih ATAMER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Octavia Elegance A6 1.6 TDI Bluemotion

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir