OTOMOBİL VERGİLERİNDE YENİ DÖNEM,,

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

OTOMOBİL VERGİLERİNDE YENİ DÖNEM,,

İleti alper33 » 21 Mar 2012, 22:18

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Vatan'ın haberine göre, teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi’nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.
Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ni yayımladıklarını vurgulayarak, “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi’yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk” diye konuştu.
Bakan Yıldız’ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: “Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD’ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek.”
24 AY İÇİNDE DEVREDE
Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, “İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.
Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:
“Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.
DİZELİN VERGİSİ ARTACAK
Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.
TÜRKİYE'DE SİLİNDİR VE YAŞA, AB'DE ZARARLI GAZA GÖRE VERGİ
Türkiye'de mevcut sistemde motorlu taşıtların vergilemesinde, araçların silindir hacmi ve yaş esas alınıyor. Silindir hacmi arttıkça araçların vergi miktarı artıyor, yaş arttıkça da vergi miktarı azalıyor.
Avrupa Birliği'nde ise çevreye duyarlı bir vergileme sistemi uygulanıyor. 27 AB üyesi ülkeden 17'si binek otolarda kısmen ya da yakıt tüketimine göre vergi uyguluyor. Vergilendirmede araçların emisyon salınımı dikkate alınıyor. Bir başka deyişle çevreye verilen zarara göre, otomobilin vergisi yükseliyor. Elektrikli araçlar için de vergi teşvikleri sağlanıyorKaynak; gazete vatan 21.03.2012


Arkadaşlar bu uygulamaya göre yaşlı ve dizel araçlar başta olmak üzere ikinci el fiyatları taban yapar. Sizlerin bu konu ile görüşleriniz nelerdir.
 
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 133
Kayıt: 02 Arl 2010, 01:14
Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti scania_seat_skoda » 21 Mar 2012, 22:28

yakında ADBLUE® sistemli euro 6 motorlarıda binek araçlarda görmemiz yakın demektir bu habere göre.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 537
Kayıt: 10 Oca 2012, 22:48
Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti erdemguner35 » 21 Mar 2012, 22:59

benim anlamadığım çevreciyiz de çevreciyiz ayağına böyle bir girişimde bulunuluyor da e peki madem çevreyi daha az kirleten dizellerin niye vergisini arttırıyorsun? benim bildiğim dizeller daha çok çevreci değil mi? yanlış mı biliyorum arkadaşlar?

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 590
Kayıt: 19 Haz 2010, 12:44
Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti Kindred Brujah » 21 Mar 2012, 23:33

Dizeller çevreyi daha çok kirletir. En temiz yakıt elektrik dışında CNG şu an ama oda Türkiye'de yok. Bazı EGO otobüsleri dışında tabi.
erdemguner35 yazdı:benim anlamadığım çevreciyiz de çevreciyiz ayağına böyle bir girişimde bulunuluyor da e peki madem çevreyi daha az kirleten dizellerin niye vergisini arttırıyorsun? benim bildiğim dizeller daha çok çevreci değil mi? yanlış mı biliyorum arkadaşlar?
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 687
Kayıt: 14 May 2011, 14:21
Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti hetepe » 22 Mar 2012, 08:37

Padişahın yardımcıları tam gaz çalışıyor; yarın, öbür gün bakalım ne çıkacak?
Millet 700-800 le yaşamaya çalışıp, mecburiyetten, 2-3000 liraya zar zor aldığı r9, şahin, lada, vs araçlarla ihtiyacını gideriyor ya her halde ki bunu lüx olarak görüyorlar :evil: , jiplerin, bmv lerin yanında görüntü kirliliğini engellemek adına... :mrgreen:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4553
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti onurson » 22 Mar 2012, 09:00

benim araba 2002 model. şimdi ne olacak. 3 4 yıl sonra ömrü bitti araba çöpe gidecek. yada hala kullanmak istersem vergi aşırı olacak. o zaman hemen satalım
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1067
Kayıt: 23 Haz 2010, 07:59
Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti hetepe » 22 Mar 2012, 09:08

Hemen satalım da ne alacaz? kaça alacaz? Vergisini verir, binmeye devam ederiz Onurum::: ;)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4553
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2


Otomobil Dünyasından HaberlerKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir