Gülelim ağlanacak halimize...))

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gülelim ağlanacak halimize...))

İleti WXW » 09 Oca 2011, 16:48

Son günlerde farkettim ki çok fazla "sen şöylesin, ben böyleyim" türünden sohbetler etmeye başladık.Yakın günlerde rahmetli Kemal Sunal 'ın "İNATÇI" filmini de izledikten sonra, en azından bazı tartışmaları çok abartmamamızı ve ileriye götürmememizi gerektiren türden güncel bir köşe yazısı, Yılmaz Hoca'dan. İyi pazarlar...

Kanuni


Hukuk hakkında ahkâm kesmek için, hukuktan önce aritmetikten bahsetmek gerekiyor sanırım.

Ortalama insan, ortalama hızla okuduğunda, okuduğunun yüzde 60’ı aklında kalır...Anlamayı, akılda tutmayı boşverip, sadece okursa, dakikada 120 kelime okur.

1 milyon
346 bin 857
1 milyon 346 bin 858
1 milyon 346 bin 859 gibi, kelime okumak yerine, çok haneli sayı saymaya başladığında,hızı yarı yarıya azalır... Dakikada ortalama 60’a düşer.

Yani?

Yargıtay’da bekleyen 1 milyon 800 bin dosya var. Bırak içini açıp okumayı, o dosyaları tektek saymaya kalksan bile, günde 8 saatten, hafta sonu tatilleri hariç...
3 ay tutuyor!

Çünkü...
10 kişiden 1’i mahkemelik.

Türkiye’de herkes birbirini “Seni mahkemelerde sürüm sürüm süründüreceğim” diye tehdit ediyor... Sonra herkes merak ediyor, bu mahkemelerde niye bu kadar davabirikiyor?

Memleketi satıyorlar, gıkın çıkmıyor, tarlana alt tarafı inek giriyor, bütün köye davaaçıyorsun emmioğlu!

Bayramda herkes birbirinin elini öpüyor, kucaklaşıyor, baba bi ölüyor, iki tane kıytırık halıiçin bütün sülale mahkemelik...
Ev mev kaldıysa, miras davası, kan davasına dönüyor.

“Bunak bu” diye anasını dava eden evlat mı ararsın, “Üç aylığımı çaldı” diye evladına davaaçan baba mı... Kayınçoyla kaçan yenge, baldızı düdükleyen enişte, gerdekten önce takılarla araziye uyan gelin, karanlıktı fark etmedim ayaklarıyla kayınvalideye takandamat meselesine hiç girmeyeyim... “Aile” ansiklopedisi yazmaya kalksan, 700 bin ciltçıkar Yargıtay’dan.

Klima aldım soğutmuyor, Yargıtay’a... Soba aldım ısıtmıyor, Yargıtay’a... Vay efendim tampon çizildi, doooğru Yargıtay’a... Sanırsın kaportacıdır Hasan Gerçeker.

Kalorifer az yandı çok yandı dalgasına, bütün apartman birbirini dava ediyor. Şahitlikyapan kapıcıyı işten attılar, Yargıtay’a gitti. Geçenlerde apartman yöneticisi komşuları vurdu mesela, ölenler mezarlık, kalanlar Yargıtay’lık...

Borcunu ödemedi bu adi herif, Yargıtay’a... Ödedim ben o şerefsize, Yargıtay’a.

Banka kredi kartı veriyor, herkes alıyor, kredi kartı için üç lira kesiliyor, bütün mudiler bankaya dava açıyor, banka bütün mudilere dava açıyor, hadi bakalım Yargıtay’a.

Adam çocuk peydahlıyor kadından, sonra salağa yatıyor, matizdim hatırlamıyorum diyor, çocuğun babasının kim olduğunu Yargıtay’a soruyorlar. Nafaka desen, kafadanYargıtay’a.

Bu memlekette, erkekken kadın olmak için cihazı kestirmen bile yetmiyor abi...Kestirmeden önce dava açıp, kazanman gerekiyor. Kazandın kazandın... Kazanamadın, Yargıtay’a intikal ediyor. Yok eğer, dava açmadan kestirdiysen, bu sefer dava açıp “delil”igöstermen gerekiyor. “Delil”i sakladın sakladın... Saklamadın, Yargıtay’a intikal ediyor.Yok eğer, kadınken erkek olmak istiyorsan, zaten Yargıtay’a intikal ediyor.

Beş kişinin gırtlağını kesip “Bi saniye izah edeyim hâkim bey” diyen adamı biliyorum ben... Katil bu kadar yüzsüz olunca, izah bi saniye sürüyor ama, dava 20 sene!

Bakın, 188 kişiyi domuz bağıyla katledip, oturma odasına gömenlerin avukatı televizyonaçıktı, “Velev ki, suçlu bile olsalar, mağdurdurlar” dedi. Bu pişkinlikle dava biter miarkadaş...

İşadamına dava açıyorlar, 78 milyar dolarlık... Hâkim alıyor, ayda 2 bin lira maaş... Hâkimin psikolojini düzeltip dosyaya hâkim olması zaten 6 ay sürüyor.

Gak dedi, hakaret davası, guk dedi, manevi tazminat davası.
İmam-cemaat misali... Bu ahalinin başbakanı, dünyanın en çok dava açan başbakanı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Kütüphanesi’nde sadece 1 milyon 200 bin kitap var, en kalını bin sayfa... Yargıtay’da 1 milyon 800 bin dosya var; bazıları 55 bin sayfa!

Uzatmayayım.
Beş dakka durun da...
Yargıtay nefes alsın birader.

NOT:
Diyebilirsiniz ki, başlıktaki “Kanuni” yazının içinde yok... Başlığa “kanun” yazsam,dangozlar okumaz. Belki Muhteşem Süleyman’ı yazdığımı sanıp, okurlar diye öyle yazdım.Allah bilir, tüketiciyi kandırıyor diye bi dava da bana patlatırlar şimdi.
 
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.


Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 346
Kayıt: 07 Nis 2009, 00:57
Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti Karadul » 10 Oca 2011, 22:01

haha harika bir yazı..Paylaşım için saol arkadaşım.

Not işi bitirmiş zaten
Karadul
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 93
Kayıt: 24 Eyl 2010, 14:44
Ad Soyad: Yasin DİLİ
Nereden: İzmir
Arabanız: Fluence

İleti erdemguner35 » 10 Oca 2011, 22:09

Yılmaz Özdil abimiz saymış sıralamış yine. Kalemine sağlık. bu güzel yazıyı da paylaştığın için teşekkürler. millet haremleri padişahları cariyeleri tartışa dursun arkadan sessiz sessiz kaktırıyorlar zamları, akıl almaz yasaları...

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 590
Kayıt: 19 Haz 2010, 12:44
Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti onurson » 11 Oca 2011, 08:43

güzel bir yazı paylaşımı tşk ederm.. katılmamak imkansız
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1067
Kayıt: 23 Haz 2010, 07:59
Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti hetepe » 11 Oca 2011, 08:48

Paylaşım için teşekkürler...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4486
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti Henien » 11 Oca 2011, 09:17

Yazı güzel olmakla beraber teknik hatalar var. Her dava yargıtya gitmez mesela. Hukuk davalarında temyiz sınırı diye bir şey var. Bu rakamın altında verilen davalar kesindir. Tükeici mahkemelerinin verdiği kararların %90'ı gitmez Yargıtaya. O yüzden soba klima muhabbeti de gerçeği yansıtmıyor.

2000 Tl maaş ise tam bir ajitasyon olmuş. Yargıtay üyelerinin maaşı 4000 TL civarında. Stajyer hakimler bile 2500 TL civarı alıyorlar yanılmıyorsam.

İş yüküne gelince, hukukçu olmayan arkadaşlara belirtmek isterim ki Yargıtay'da asıl işi tetkik hakimleri yapar. Bu hakimler eve iş götürür. Hafta sonları çalışır, akşamları çalışır. Gerçekten perişanlıktır halleri. İşleri ise bir dosyayı inceleyip rapor hazırlmaktır. Yargıtay üyeleri olan yüksek insanlar dosya falan incelemezler yani. tetkik hakimlerinin hazırladığı raporlar üzerinden karar verirler genellikle. Bu da yılları bulur. Tabi ergenekoncu değilseniz.

Yoksa Yargıtayda işlerin çok hızlı da yürüdüğü de olur; mesela meşru iktidara karşı darbe yapmaya çalışanlar hakkında tutuklama kararı veren Hakimlere br bakmışsınız 6 ayda tazminat cezası çıkmış. Veya bir savcı ile alakalı dosya daha aslı gelmeden fotokopisi üzerinden karar verilmiş.

Bizim insanımız sormaz; yahu bu kanun 2004'te çıkmış, o zamandan beri belli olna bu tahliye meselesi neden yumurta kapıya gelmeden tutuklu dosyalar çözülmemiş demez. X dairesi elindeki tutuklu bütün dosyaları karara bağlamış da neden Y dairesi dosyalarını bitirememiş, 1 ocakta salıverileceğini bile bile neden bazı sanıkların duruşmaları 1 ocaktan sonraya atılımış.

Yok onun yerine hayatında Yargıtay'dan içeri girmemiş, bir tane hakimle konuşmamış, daha o "dosya" denilen şeyin ne menem bir şey olduğu hakkında fikri yok ama birilerinin borozanlığını yapar da durur.

Son söz; adalet herkese lazım. 5 kişiyi kesen katile de adalet, hizbullahçıya da adalet, ergenekoncuya da adalet.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1032
Kayıt: 20 Şub 2010, 14:40
Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hetepe » 11 Oca 2011, 09:37

Helal olsun, yine bağlamışsın ergenekona, darbeye...Bu konu da uçar birazdan...Ama ben yazmam...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4486
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir