Bir araba vergi ödüyoruz.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bir araba vergi ödüyoruz.

İleti AV-2006 » 18 Oca 2011, 13:29

Bir araba vergi ödüyoruz...

Habertürkten Alıntıdır...

Türkiye'de her otomobilin en büyük ortağı Maliye. Hacer Gemici yazdı

Akaryakıt fiyatlarına yapılan her zamda 15 milyon araç kullanıcısının cebi de alev alıyor. Bir yıl önce 3.65 lira olan 1 litre benzinin fiyatı yüzde 8.5 oranında artarak 3.96’ya geldi. Bazı illerde bu rakam 4 lira düzeyinde. Bir yıl önceye göre bir araç sahibi litre başına 31 kuruş daha fazla para ödüyor. Litre başına belki küçük görülen bu artış, aylık ve yıllık olarak hesaplandığında inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Ama araç sahibinin üzerindeki tek yük bu değil.

Türkiye’de otomobil sahiplerinin deposunun Maliye’ye bağlı olduğunu örnekleriyle ortaya koymak lazım. Gelin hep birlikte bir hesap yapalım ve bugün kendine bir otomobil alan kişinin üç yılda nasıl bir vergi yükü ile karşı karşıya kaldığının nasıl bir araba dolusu vergi ödediğini net bir şekilde görelim! Diyelim ki masraflarınızdan kıstınız ve kredi ile bir otomobil almaya kalktınız. Bu sırada benzinli orta sınıf bir otomobili 35 bin lira ödeyip aldınız diyelim. Aslında bu sırada otomobil çıplak değeri 21 bin 378 lira düzeyinde. Ancak sizden istenen para 35 bin lira. Çünkü bu otomobil için 7 bin 778 lira düzeyinde bir ÖTV ödemeniz gerekiyor. Bitmiyor, bir adım sonra 5 bin 185 lira da KDV ödüyorsunuz. Yine bitmiyor bandrol, tescil derken devlete otomobil aldığınız için 13 bin 522 lira para ödemeniz gerekiyor.

KONTAK ÇEVİRMEDEN 15 BİN 500 LİRA
Otomobili garaja çektiniz. Şimdi sıra diğer vergilere geldi. Örnek aldığımız bu otomobil için her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeniz gerekiyor. Hani bu ayın sonuna kadar ilk taksidini yatırmak zorunda olduğunuz vergi. Bu da yıllık 697 lira. Üç yıl boyunca bu verginin artmadığını düşünsek, (ki her yıl bu rakam artıyor) en az 2 bin lira da MTV ödemeniz gerektiği ortada. Üstelik bu vergiden kaçınmak mümkün değil. Otomobilinizi hiç kullanmayıp garaja koysanız otomobil aldığınız için üç yıl içinde ödeyeceğiniz vergi 15 bin 500 lira düzeyinde. Bu hesabı hep 35 bin liralık araç üzerinden yapıyoruz unutmayın. Aracın fiyatı motor büyüklüğü arttıkça rakamlar da artıyor. Şimdi gelelim akaryakıta. Burada da depo hacmini 45 litre olarak baz alalım. Büyükşehirde oturan bir kişi, ayda yaklaşık 2.5 depo yakıt kullanıyordur. 95 Oktan benzin dün itibarıyla 3.96 liraydı. Yine üç yıllık bir hesap yapalım. Bir litre benzinin fiyatının 3.96 lira düzeyinde kaldığını düşünelim üstelik. Bunun artacağı, bu seviyede kalmayacağı ortada ama biz bugünkü rakamdan hareket edelim yine de. Bu ayda 445 lira benzin parası demek. Yılda ise 5 bin 340 lira. Bunun 3.3 bin lirası vergi. Yine üç yıldan gidelim. Üç yıl boyunca rakamlar aynı kabul edilse tam 9.9 bin lira devlete akaryakıt kullandığınız için vergi ödemek zorundasınız. Tüm bunları alt alta topladığımızda 3 yılda 25 bin 500 liralık bir vergi yükü çıkıyor. Akaryakıt fiyatlarında ve MTT’nin artması ile bu rakam 30 bin lirayı buluyor. Sizce de otomobil kullananlar Maliye’den ‘cesaret ödülü’ almayı hak etmiyor mu?

Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır. Tam boy olarak görmek için bu çubuğa tıklayınız. Orjinal boyut : 825x553 piksel.
 

  • FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 94
Kayıt: 03 Şub 2007, 14:01
Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti gbasara » 18 Oca 2011, 16:22

çok güzel anlaşılır bir panorama bu.. ancak bu anlatımı 2010 yılı içinde araç sahibi olan 500 binin üzerinde kişi pek takmıyor (yineliyorum, aileleriyle birlikte yaklaşık 2 milyon insan).

devlet cephesinde ise bu 500 bin kişiden, gelecek 3 yılda yaklaşık 15 milyar lira -sadece- vergi görünüyor.
toplamda ise ülkemizdeki 12,5 milyon araçtan yaklaşık 375 milyar lira -sadece- vergi anlamı çıkıyor.

bu hesaplar 1600cc hacimli sınıf için.. daha yüksek hacimli araçlar bu hesabı yükseltecektir..

hadi gelin de benzin fiyatını düşürün şimdi.. var mı bir babayiğit!
bir vicdani adalet?
bir inanç adamı?
halk yandaşı?
ilkeli?
dürüst?
idealist?
...

var mı?
gbasara
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 71
Kayıt: 19 Haz 2006, 17:00

İleti Karadul » 18 Oca 2011, 18:43

Babayiğit devlet adamı yoksa babayiğit halk olmalı diyecem ama...

Son benzin zamlarından sonra arabamı neredeyse hiç kullanmıyorum.Her yere toplu taşıma ile gidiyorum.Arabadaki gibi rahat ve süre kazanmak olmuyor ama bazı çakallara da inat olsun diye bu böyle devam eder.Sokaklara bakıyorum da sanki herkesin bir petrol kuyusu mu var acaba demekten kendimi de alamıyorum.

Vergi konusuna gelince;benim düşüncem ile devletin düşüncesi bir değil.Bir devletin ana kaynağı vergi olmamalı.Ticaret olmalı.Diğer devletler trilyon dolarlık ihracat yaparken biz 150 milyar dolarlık ticaret hacmimizle övünüyoruz.Çok yazık gerçekten.
Karadul
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 93
Kayıt: 24 Eyl 2010, 14:44
Ad Soyad: Yasin DİLİ
Nereden: İzmir
Arabanız: Fluence


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir