Trafik Cezası yedim nasıl ödemem gerekiyor yardım edin?

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Trafik Cezası yedim nasıl ödemem gerekiyor yardım edin?

İleti tuzsuz » 07 Haz 2011, 16:58

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sayfasından(www.gib.gov.tr) ödeme yapabiliyorsunuz kredi kartı ile. elinizdeki ceza makbuzunda yazan bilgiler ve sizin bilgilerinizi tam ve eksiksiz doldurarak. orada yapmanız gereken işlem ise beyan şeklinde ödeme seçeneği ile işlem yapmak. sistem size tam ceza miktarını gösterir ama ödeme yaparken 1/4 oranında indirim yapar. Aynı işlemi bankalardan da yapabilirsiniz. Ayrıca bir noktayı daha belirteyim polis cezayı sizin ehliyetinizi alarak yazmış ise size tebligat yapılmış sayılır ve 10 gün içerisinde öderseniz 1/4 oranında daha az ödersiniz. öbür türlü örnek vermek gerekirse aracınızın üzerine bırakılmış ceza makbuzu size tebligat sayılmaz ya da polis cezayı yazmış iken siz gelir ve elinize tutuşturursa makbuzu bu da tebligat sayılmaz. bu durumda tebligatın posta ile gelmesi gerekir ruhsatta yazan adrese ki elinize ulaştığı tarihtir sizin tebligat tarihiniz o 10 günlük süre bu tarihten sonra işlemeye başlar. ruhsatta yazan adresiniz doğru değil ise postacı muhtarlığa bırakır ve bu da tebligat sayılır sizin için falan filan işte. en mantıklısı internetten kredi kartı ile ödemek. hem taksit de yapıyorlar bildiğim kadarı ile ve geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti Kindred Brujah » 07 Haz 2011, 17:17

yarın gidip bi bankadan halledeceğim, bankalardan da 1/4 oranında daza az ödemem gerekiyor değil mi? ruhsattaki adres eski adresimiz, ehliyetimi alıp yazdı, araç annemin üstüne, ceza bana kesildi sanırım plakaya değil, taksit yaptırmayı düşünmüyorum bi anda çıksın gitsin bide onun taksitiyle uğraşmayım şimdi. teşekkür ederim.

tuzsuz yazdı:Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sayfasından(www.gib.gov.tr) ödeme yapabiliyorsunuz kredi kartı ile. elinizdeki ceza makbuzunda yazan bilgiler ve sizin bilgilerinizi tam ve eksiksiz doldurarak. orada yapmanız gereken işlem ise beyan şeklinde ödeme seçeneği ile işlem yapmak. sistem size tam ceza miktarını gösterir ama ödeme yaparken 1/4 oranında indirim yapar. Aynı işlemi bankalardan da yapabilirsiniz. Ayrıca bir noktayı daha belirteyim polis cezayı sizin ehliyetinizi alarak yazmış ise size tebligat yapılmış sayılır ve 10 gün içerisinde öderseniz 1/4 oranında daha az ödersiniz. öbür türlü örnek vermek gerekirse aracınızın üzerine bırakılmış ceza makbuzu size tebligat sayılmaz ya da polis cezayı yazmış iken siz gelir ve elinize tutuşturursa makbuzu bu da tebligat sayılmaz. bu durumda tebligatın posta ile gelmesi gerekir ruhsatta yazan adrese ki elinize ulaştığı tarihtir sizin tebligat tarihiniz o 10 günlük süre bu tarihten sonra işlemeye başlar. ruhsatta yazan adresiniz doğru değil ise postacı muhtarlığa bırakır ve bu da tebligat sayılır sizin için falan filan işte. en mantıklısı internetten kredi kartı ile ödemek. hem taksit de yapıyorlar bildiğim kadarı ile ve geçmiş olsun.
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti tuzsuz » 07 Haz 2011, 20:27

cezayı siz yemiş olabilirsiniz ama ceza plakaya gözükür yani ruhsat sahibi adına o yüzden annenizin kimlik numarası (gerçi plakayı söyleyince hepsi çıkıyor diye biliyorum) aracın tescil tarihi vs tarzında bilgilerinizi isteyebilirler. siz sadece ceza puanı yönünden cezaya muhatapsınız. 1/4 oranındaki indirim bankadan yapılan ödemelerden de geçerli aynı zamanda. kolay gelsin ve tekrar geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti mustilo » 19 Nis 2012, 17:48

arkadaşlar internet bankacılığından aracın cezası varmı diye plakadan sorgulatınca 3 tane cezası gözüküyor.ancak üç cezada aracı aldığım ağustos 2011 den önceki tarihlere ait.tc no ad soyad eksik yazılımış ve benle alakası yok..aracı alırken noterde herhangi bir sorun yok tu.şimdi bu cezaları ben mi ödeyeceğim?benzer bir durumla karşılaşan var mı?
mustilo
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda fabia 1.4 ambiente

İleti hakangemini » 19 Nis 2012, 19:02

Cezalar siz aracı almadan önce ise ve ruhsat da üzerinize geçmiş ise cezaları aracın ilk sahibi öder. Zaten cezalar adrese gönderiliyor. O tarihlerde Araç sahibinin adı soyadı belli, adresine yada şahsına tebliğ edilmeden cezaların ödeme süresi başalmıyor. Tabi benim 2 yıl önce başıma bir olay geldi. 2003 yılından adıma kesilmiş trafik cezası 43-46 TL birşey, faiziyle olmuş 195TL. 2010 yılında banka hesaplarıma elektronik haciz konduğunda haberim oldu. Eşimin kullandığı kayınpederime ait araca da yılalr önce ceza keislmişti. Bunlar ödenmesine rağmen internet sitesinde ödenmemiş gözüktü (yaklaşık 6-7 ay). Vergi dairelerinde işini iyi yapmayan pek çok memur olduğunu da bizzat benzer olaylar yaşayarak gördüm. Yaşadığım yer il olunca plakamyı değiştirdim. o yıla ait Motorlu taşıtlar vergimi ödememe rağmen 6 yıl sonra bana vergi borcum olduğu iletildi. Tabi ben ödeme makbuzlarını sakladığımdan emniyetten plaka değişikliği yapıldığını belirtir yazıyı istediler. Emniyetteki personel vergi dairesine kızdı, bana o yıl vergi dairesine gönderilen belgenin fotokopisini verdi. Belge de vergi dairesinden belgeyi teslim alan personelin imzası vardı. Özal'ın dediği gibi benim memurum işini bilir :) Yani özetle siz yine de emniyete ve vergi dairesine gidip kendinizi garantiye alın.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti PİCK-UP » 19 Nis 2012, 20:57

aynı durum benimde başıma geldi arkadaşımla beraber geçtik onu durdurmadı bni durdurdu getirin kayıtları dedim

burda mobese yok dedi bana yalancı mı ? diyorsun dedi. faça arabanız oldu mu? ceza yemeye alışırsınız. daha

önce ki aracım full yapılı idi.aracı satarken maliyeden tam 1milyar ceza ödedim.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

Önceki

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir