lastik konusunda tavsiyeniz nedir acaba

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

lastik konusunda tavsiyeniz nedir acaba

İleti abdullah_ulusoy » 09 Mar 2014, 22:18

arkadaşlar aracıma lastik değişimi yapacağım. ben petlas düşünüyorum ama hangi modelini alacağıma karar veremedim. ekonomik olarak tavsiye edeceğiniz marka ve serisi hangisidir acaba...
lastik ebadım 195-55-15

abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah ulusoy
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabi II 1.4 tdi elegance

İleti SKDFORMAN » 09 Mar 2014, 22:39

Aracınıza uzun süre binmeyi düşünüyorsanız lastiğin üstünde M+S yazan 4 mevsim lastikleri öneririm. Kışın kışkık yazın yazlık kumpasına hatta bana göre saçmalığınada uymamış olursunuz. Petlasa gelince yerli üretim tavsiye ederim. Fakat aracı kullanım şeklinize göre lastik seçmelisiniz. Çok sık ani fren yapıyorsanız, aracı seri ve atik kullanıyorsanız petlas bana göre yetersiz kalabilir. Ayrıca lastik yanakları çok çabuk aşınıyor benim gözlemim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti abdullah_ulusoy » 09 Mar 2014, 23:11

uzun yol ve sehır içi eşit kullanıyorum. sert fren sadece acil durumda yaparım. aşırı sport kullanımım yoktur. ayrıca lastik yanakları çabuk aşınıyor dediğiniz noktayı tam olarak anlayamadım
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 10 Mar 2014, 00:54

"Yerli malı yurdun malı herkez onu kullanmalı" diye düşündüğüm zaman ve ekonomik bir lastik düşünüyorsanız kesinlikle petlas diyorum. Fakat eski arabamda lastiğin dışa bakan kısımları çok çabuk derinlik kaybetmişti. Özellikle ıslak zeminlerde problem yaşatmıştı bana. Yazın hafif rampada, yer hafif ıslaksa patinaj yapıp cok zor kalkmıştım defalarca.
Uzun yıllar ben bu araca binecem diyorsanız enerj lastikleri var veya dediğim gibi en iyisi 4mevsim lastik alın kafanız dinç olsun. Herkez bir marka söyler, benimde var kafamda bi kaç marka ama kullanıcıya göre değişir bu iş bence.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti abdullah_ulusoy » 10 Mar 2014, 01:25

petlas enerjı lastiği konusunda ne dersiniz
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 10 Mar 2014, 13:02

Ben kendi gözlemimi söleyim. 8 sene pirelli 4mevsim lastik kullandım. Markasını bilen bilir ben hatırlayamadım (balans tutmama özelliğiyle bilinir) daha sonra balans tutmama ve lastiğin aşırı sertleşmesi sonucu değiştirdim. 8 sene sonra diş derinliği gayet iyi durumdaydı. Hatta ankaraya 6-7 yıl önce çok kar yağmıştı, yerde abartısız 40-50cm kar vardı. yola cıkmam gerekti. yolda bütün araçlarda zincir vardı. Ben zincir takmadan karları küreye kürüye gitmiştim. Yolda lastiğin markasını merak eden kişiler bile oldu düşünün.
Sonda bahsettiğim sıkıntılardan lastiği değiştirme kararı aldım. Ekonomik olması ve bi kaç şoför arkadaşın tavsiyesiyle petlas la tanıştım. Taktığım gün hayal kırıklığı yaşadım. Yolda hafif bi ıslaklık köprüye cıkıyoruz, başladı pati çekmeye. Zar zor cıktım. Birkeresindede önümdeki araç ani fren yapınca çok zor durabildim. Ve gözlemim iki sene içinde diş derinlik kaybı çok fazla oldu.
Burada petlası kötülemiyorum. Ama o gün o lastiğin bana uygun olmadığını anlamıştım. Çünkü aracım 115beygir ve ben cok km yapan biriydim. Aynı lastiği bi arkadaşım brodway a taktırdı 4 sene oldu halen memnun.
Son karar sizin.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Skoda Daima » 10 Mar 2014, 15:02

kkkk945 yazdı:Aracınıza uzun süre binmeyi düşünüyorsanız lastiğin üstünde M+S yazan 4 mevsim lastikleri öneririm. Kışın kışkık yazın yazlık kumpasına hatta bana göre saçmalığınada uymamış olursunuz. Petlasa gelince yerli üretim tavsiye ederim. Fakat aracı kullanım şeklinize göre lastik seçmelisiniz. Çok sık ani fren yapıyorsanız, aracı seri ve atik kullanıyorsanız petlas bana göre yetersiz kalabilir. Ayrıca lastik yanakları çok çabuk aşınıyor benim gözlemim.

Arkadaşlar lütfen bir bilgi yazarken dikkatli olalım. Lastiklerdeki M+S İngilizce Mud (Çamur) ve Snow (Kar) kısatlmasıdır. Üzerinde M+S olan lastikler dört mevsim lastikleri DEĞİLDİR. Bu lastiklerin hanmurlarına yaz lastiklerinde olmayan silisyum karıştırılmıştır ve bu özellikle kaygan tüzeylerde tutunmayı arttırır. Ancak bunun olması için yol yüzeyinin sıcaklığının tek haneli değerlerde olması gerekir. içindeki silisyumun tutunmayı arttırıcı özelliği de lastik üretim tarihinden sonra 5 yaşına geldiğinde çok azalır, lastik sertleşir, karda tutunması görece iyi durumda kalsa da fren mesafesi uzar tehlikeli olur. Özellikle yaz aylarında sıcakta bu lastiklerin yol tutunması azalır ve yıpranmaları artar. Bu bir kumpas değildir saçmalık hiç değildir.
Marka konusunda herkesin bir alışkanlığı ve beğenisi vardır. Kullanım tarzınız, lastikten beklentiniz, kullandığınız yolun durumunda göre bir tercih yapmanız en doğrusu. Yolla yegane temasınızın bu dört parça kauçuk olduğunu ve aslında tüm aracı bunlara emanet ettiğinizi düşünürsek burada ekonomi aracı korumak yönünde olmalı diye düşünüyorum. Yazlık lastik alacaksanız ki artık bu çeşit almak daha mantıklı zira kış bitiyor yumuşak hamurlu, fren ve yuvarlanma direnci düşük, konfor açısından az ses üreten bir lastiği seçmeniz daha iyi olur. Ülkemizin yol durumu ve asfalt kalitesini düşündüğünüzde çukur ve tümseklerde daha az etkilenen, daha çok Türkiye şartlarına göre üretilmiş özellikle yanak direnci daha yüksek bir lastik (tümsek ve çukurlarda daha az zarar görür bu da balon yapmasını engeller) sizin için en iyi tercih olacaktır. Bir de şu var git git bitmeyen lastik sert hamurlu lastiktir. Çok sıcak yolda ve düzgün asfaltta iş görür ancak ülkemiz koşullarında frene bastığınızda da kızaklar ve fren mesafesi uzundur. Ben iki mahalle öteye kaçarım. İyi lastik aşınır ve ortalama 60- 80 000 Km (Maksimum) ömrü olur. İlla marka isterseniz Lassa (Miratta hariç yalnız kullanım tarzınıza göre attracta veya impetus) Petlas (hiç kullanmadım ancak kullanan iki arkadaşım memnun) yerli üretim olarak iyi markalar. Yabancılardan Bridgestone, (Şu anda Turanza kullanıyorum standart donanım lastiği gürültüsü hariç çok memnunum), Goodyear (efficient grip), Hankook (kardeşimin aracında standart donanım lastiği iki defa uzun yol yaptım güzel bir lastik. Yol tutuşu fren tepkisi çok iyiydi) Michelin (Alabildiğim sürece benim için hep birinci tercihtir. Yanak zayıflığı var ancak bunu göz önünde bulundurarak kullanırsanız bence en güvenli lastiklerden birisi) iyidir. kişisel olarak uzak durun diyeceğim lastik Continental (3 set kullandık ben ve yakın çevrem araç 30.000 Km olduğunda lastikleri attık. Acayip balon yapıyor ve çok güvensiz).
Kolay Gelsin
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti kispest » 10 Mar 2014, 15:13

Bu arada şunu ekleyelim, artık dört mevsim lastik diye bir şey üretilmiyor. Mustafa arkadaşımızın düşündüğünün aksine asıl kumpas olan bu "dört mevsim lastik" uyanıklığıydı. Bu bilgiyi bizzat lastik üreticilerinden ve bayiilerinden teyit edebilirsiniz.

Yaz lastiği alacaksanız Kumho'yu tavsiye ederim ben de. Fiyat-performans olarak birinci sınıf olduğunu söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti SKDFORMAN » 10 Mar 2014, 15:44

Skoda Daima yazdı:
kkkk945 yazdı:Aracınıza uzun süre binmeyi düşünüyorsanız lastiğin üstünde M+S yazan 4 mevsim lastikleri öneririm. Kışın kışkık yazın yazlık kumpasına hatta bana göre saçmalığınada uymamış olursunuz. Petlasa gelince yerli üretim tavsiye ederim. Fakat aracı kullanım şeklinize göre lastik seçmelisiniz. Çok sık ani fren yapıyorsanız, aracı seri ve atik kullanıyorsanız petlas bana göre yetersiz kalabilir. Ayrıca lastik yanakları çok çabuk aşınıyor benim gözlemim.

Arkadaşlar lütfen bir bilgi yazarken dikkatli olalım. Lastiklerdeki M+S İngilizce Mud (Çamur) ve Snow (Kar) kısatlmasıdır. Üzerinde M+S olan lastikler dört mevsim lastikleri DEĞİLDİR. Bu lastiklerin hanmurlarına yaz lastiklerinde olmayan silisyum karıştırılmıştır ve bu özellikle kaygan tüzeylerde tutunmayı arttırır. Ancak bunun olması için yol yüzeyinin sıcaklığının tek haneli değerlerde olması gerekir. içindeki silisyumun tutunmayı arttırıcı özelliği de lastik üretim tarihinden sonra 5 yaşına geldiğinde çok azalır, lastik sertleşir, karda tutunması görece iyi durumda kalsa da fren mesafesi uzar tehlikeli olur. Özellikle yaz aylarında sıcakta bu lastiklerin yol tutunması azalır ve yıpranmaları artar. Bu bir kumpas değildir saçmalık hiç değildir.

Murat arkadaşım, öncelikle paylaştığımız bilgi değil yorumdur, fikirdir. Sizin görüşünüzüde bilgi değil fikir olarak alıyor saygı duyuyorum. 15 senedir neredeyse hergün araç üstündeyim. Bu seneki kadar kış lastiği veya kar lastiği veya adı herneyse bu lastiğin çığırtkanlığının yapıldığını hiç görmedim. Ben şahsen özel araçlarda bu lastiklerin zorunlu olması ve yaptırım uygulamasınıda yanlış buluyorum. Bu sene Ankara ve İstanbulda kar ne zaman yağdı ve kaç gün yerde kaldı. Ben lastikçi değilim. Bu konuda bilgim, edindiğim tecrübeler ve okuduğum makaleler ve namuslu lastik işi yapan arkadaşlar.
Bir kaç lastik üreticisinin makalesinde ülkenin doğusu ve batısı için farklı lastikler gönderildiğini, yumuşak sert gibi değişik özellikleri olduğunu bile okumuştum. Özellikle batı illerde kar bu lastiği çığırtkanlığının yapılmasını yanlış bulduğumu birkez daha bildiririm. Ticari ve kamu hizmeti veren araçları bu düşüncemden ayrı tuttuğumuda bildiririm.
Ayrıca bir dip not: sanayine LPG işi veya motor işi vs. yapan çoğu esnaflar, sizindde bildiğiniz gibi bu seneki kar lastiği söylemlerinden sora lastik işine girmişlerdir. Ve bu en çok yabancı lastik üreticilerinin işine yaramış, onları zengin etmiştir.
O bakımdan Petlas vb. yerli üretim lastikleri her zaman tavsiye ederim
Nacizane fikir ve yorumum budur.
Herkese syglar...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Skoda Daima » 10 Mar 2014, 16:16

kkkk945 yazdı:
Skoda Daima yazdı:

Murat arkadaşım, öncelikle paylaştığımız bilgi değil yorumdur, fikirdir. Sizin görüşünüzüde bilgi değil fikir olarak alıyor saygı duyuyorum. 15 senedir neredeyse hergün araç üstündeyim. Bu seneki kadar kış lastiği veya kar lastiği veya adı herneyse bu lastiğin çığırtkanlığının yapıldığını hiç görmedim. Ben şahsen özel araçlarda bu lastiklerin zorunlu olması ve yaptırım uygulamasınıda yanlış buluyorum. Bu sene Ankara ve İstanbulda kar ne zaman yağdı ve kaç gün yerde kaldı. Ben lastikçi değilim. Bu konuda bilgim, edindiğim tecrübeler ve okuduğum makaleler ve namuslu lastik işi yapan arkadaşlar.
Bir kaç lastik üreticisinin makalesinde ülkenin doğusu ve batısı için farklı lastikler gönderildiğini, yumuşak sert gibi değişik özellikleri olduğunu bile okumuştum. Özellikle batı illerde kar bu lastiği çığırtkanlığının yapılmasını yanlış bulduğumu birkez daha bildiririm. Ticari ve kamu hizmeti veren araçları bu düşüncemden ayrı tuttuğumuda bildiririm.
Ayrıca bir dip not: sanayine LPG işi veya motor işi vs. yapan çoğu esnaflar, sizindde bildiğiniz gibi bu seneki kar lastiği söylemlerinden sora lastik işine girmişlerdir. Ve bu en çok yabancı lastik üreticilerinin işine yaramış, onları zengin etmiştir.
O bakımdan Petlas vb. yerli üretim lastikleri her zaman tavsiye ederim
Nacizane fikir ve yorumum budur.
Herkese syglar...

Sevgili Mustafa fikir ve yorum olarak yazıyorsan eyvalah ancak altını çizdiğim yerdeki ifadene bakarsan daha çok bir hüküm vermişsin gibi bir tarz var eğer ben yanlış anlıyorsam özür. Ben de yaklaşık 20 senedir ticari olmasa da günde ortalama 100 Km yol yapıyorum şehir içi ve şehirlerarası. Yaklaşık 12 senedir Istanbul'da Kasımın son haftası - Nisan sonu arası aralıksız mkış lastği kullanıcısıyım. Bu sürenin ilk 4 yılı sadece çekiş lastiklerinde sonrasında araç ABS li olduğundan dolayı dört lastikte olmak üzere. bunun verdiği güvenlik hissini ve özellikle çekiş ve frendeki etkilerini defalarca tecrübe etmiş birisi olarak en son aldığım araç daha gelmeden kış lastiklerini alarak araca takıp öyle teslim aldım aracı. Yaşadığın yer neresi bilemiyorum bu nedenle kış lastiği çığırtkanlığı ile ilgili tespitinde eğer Ege Akdeniz kıyışeridinde isen haklı olma ihtimalin var. Ancak bunun dışndaki tüm bölgelerimizde trafiğe çıkacak araçlarda kış lastiği mecburiyetinin zorunlu tutulmasının çok ama çok geç kalınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Eğer Istanbulda isen iki parmak kar yağdığında yolların ne hale geldiğiğini yaşamamış isen de haberlerde görmüşsündür. Adeta Slick haline gelmiş lastiklerle yola çıkma aymazlığında ve saygısızlığında olan bir toplumda malesef toplum yararına olan uygulamalar için yasa, sopa gibi zorlayıcı araçların kullanılması gerekliliği kaçınılmaz oluyor. 2002 ya da 2003 yılında TEM de sırf uygun olmayan kışlık techizat ile yola çıkılması sonucu meteoroloji uyarılarına rağmen bir sürü kişi sabaha kadar mahsur kaldı donma tehlikesi geçirdi. Bunları yaşadığımız için ben bu uygulamayı sonuna kadar destekliyorum. Ticari ve kamu hizmeti verenleri neden ayırıyorsun bunu anlamadım sonuçta onlarla aynı yolu aynı şartlarda paylaşmıyor muyuz? Biz yetersiz techizatla onların önünde gidemediğimiz zaman onlar Pokemon misali bizim üzerimizden uçup devam etmiyorlar yola değil mi?
Yerli üretim kullanımı konusunda seninle aynı görüşteyim diyebilirim. Ancak sürüş özelliklerin ve araç özelliklerini karşılayacak bir yerli üretim yoksa riske girilmesinin de bir anlamı olmadığnı düşünüyorum. Yaz lastikleri aşındığında almayı planladığım lastik Impetus şu anda. Kış için şu anda Goodyear UG8 kullanıyorum 2500 Km yapmış çok temiz bir set denk geldi ikinci el bu nedenl onları kullanıyorum ve performansından çok memnunum. Snoways 2 bir önceki aracımda kullandığım ilk set lastikti ve müthişti. Ancak Snoways era için malesef aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İlk setimle patır patır çıktığım rampada zincir taktırttı bana.
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti abdullah_ulusoy » 11 Mar 2014, 20:56

tavsiye konusunda son nokta olarak benim kararım petlas pt741 i tercih edeceğim
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 11 Mar 2014, 21:47

Hayırlı olsun güle güle bin kardeşim kazasız belasız. aldığında ne kadara malettiğini ayrıca performansı hakkında bilgi verirsen yol gösterici olur.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti abdullah_ulusoy » 11 Mar 2014, 21:53

c.tesi alacağım. 150*4=600 tl

rot balans nitrojen yol yardımı.
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti abdullah_ulusoy » 12 Mar 2014, 20:09

arkadaşlar lastik konusunda ihtiyacı olan varsa benim lastik alacağım yere yönlendireyim uygun fiyatlı hemde
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti romici2003 » 13 Mar 2014, 21:18

BU LASTİKLERİ ALDIĞIN YERİN İLETİŞİM BİLGİLERİNİ YAZARMISIN KARDEŞ. BEN DE SENİN ALDIĞIN LASTİKLERDEN ALACAĞIM
romici2003
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Yozgat
Arabanız: Rooomster

İleti abdullah_ulusoy » 13 Mar 2014, 22:07

SULTAN LASTİK OTOMOTİV YASİN BEYLE İLE SKODA AİLEMİZ İÇİN YAPTIĞIM GÖRÜŞMEM SONUCUNDA ANLAŞMIŞ OLDUĞUMUZ KAMPANYA ŞU ŞEKİLDE;

185/60R 14 PT 515- 115,00

195/55R 15 PT 711- 130,00
195/55R 15 PT 515- 140,00
195/55R 15 PT 741- 145,00

205/55R 16 PT 711- 150,00
205/55R 16 PT 515- 140,00
205/55R 16 PT 741- 165,00

215/55R 16 PT 711- 170,00
215/55R 16 PT 515- 170,00
215/55R 16 PT 741- 185,00

LASTİK ALIMLARI İLE BERABER
*ROT AYARI ÜCRETSİZ
*NİTROJEN ÜCRETSİZ

KAMPANYALI SARF MALZEME VE İŞLEMLER
*SİBOP :2,5TL/ADET
*DEMİR JANT DÜZELTME:15 TL /ADET
*ÇELİK JANT DÜZELTME:25 TL /ADET

KREDİ KARTINA TAKSİTLERİ SÖYLE BELİRLEDİK
CARD FİNANS 9 TAKSİT
PARAF 6 TAKSİT
İŞ BANKASI 8 TAKSİT
BONUS CARD 5 TAKSİT
WORLD 5 TAKSİT
AKBANK 6 TAKSİT

2 YIL PETLAS LASTİK GARANTİSİ
2 LASTİK İÇİN 6 AY 4 LASTİK İÇİN 1 YIL TÜRKİYENİN HER YERİNDE YOL YARDIMI
(lastik arızası araç arızası kaza vs her türlü durumda)

TÜM SKODA AİLESİNE DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN YASİN BEYE TEŞEKKÜRLER

İLETİŞİM NUMARALARI
T: 0216 311 40 61
M:0533 349 88 16

BENİM VASITAMLA ARADIĞINIZI SÖYLEDİĞİNİZDE KAMPANYADAN YARARLANIYORSUNUZ ARKADAŞLAR
abdullah_ulusoy
CLASSIC
CLASSIC

Fabia II (Mk2 / 5J)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir