Fabia önden gelen gıcırtı sesi problemi ve kalorifer sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia önden gelen gıcırtı sesi problemi ve kalorifer sorunu

İleti badpearl » 24 Arl 2016, 21:52

Selamlar,

Aranıza yeni katıldım ve 6 aydır 2005 special fabia'm ile ilk kez araç sahibi olmuş oldum.

Benim problemim aracımın önünden özellikle kasisli ve çukurlu yollarda gelen gıcırtı sesi. Aracım 187 bin km gelmek üzere iken gıcırtılar başlamıştı ama çok hafifti hatta ustama götürdüğüm zaman - hep olduğu gibi - ses yapmadı, ustam ben birşey duymuyorum ama istersen yine de getir bi ön takıma bakalım demişti.

Geçen hafta ise bir köpeğe çarptım ne yazık ki nikelajımın ortasındaki panjurum kırıldı, sağ sis kapağım fırladı gitti ve tamponumda çatlak oluştu. özellikle bu kazadan sonra artık neredeyse dayanılmayacak derecede arttı gıcırtı sesi. Düz asfaltta giderken dahi birkaç ufak salınımda ufakta olsa gıcırdama oluyor. çukurlu yolları ve kasisleri ise sormayın gitsin.

Sormak istediğim acaba bu gıcırtı şimdi ön takımdan mı yoksa tampon vb. yerlerden mi geliyordur? Forumda baktığım kadarıyla arkadaşlar tabla burçları felan demişler ama olaya çok hakim değilim. Ustaya gitmeden önce sizlere danışmak istedim.
Birde bir sorun olarak değil de arkadaşlar benim aracımın kaloriferinde şöyle bir durum var. kaloriferimi çalıştırdığımda yolda giderken yani araca gaz verirken sıcak üfleyen kalorifer ayağımı gazdan kesince önce ılık sonra da nerdeyse soğuk üflemeye başlıyor. Bu durumu aracı çok uzun süre kullanıp ısıtamamama bağlıyorum ama sizlerde de durum böyle midir acaba, yoksa bu bir sorun mudur bu konuda da fikir verirseniz sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

badpearl
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Yusuf SAVLET
Nereden: Trabzon
Arabanız: Skoda Fabia 1

İleti eskişehirskodaustası » 24 Arl 2016, 21:58

viraj demiri lastikleri gıcırtı yapıyor...ya bunlar sökülüp içleri gresle yağlanacak ve takılacak..yada değişecek..ses kesilir ve tereyağ gibi olur.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti badpearl » 24 Arl 2016, 22:07

eskişehirskodaustası yazdı:viraj demiri lastikleri gıcırtı yapıyor...ya bunlar sökülüp içleri gresle yağlanacak ve takılacak..yada değişecek..ses kesilir ve tereyağ gibi olur.

İlk fırsatta bunu yaptırmalıyım o zaman sesler dayanılacak gibi değil artık :)
badpearl
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti eskişehirskodaustası » 24 Arl 2016, 22:15

bu ses için komple öntakım değiştirenler..amortisör değiştiren ustalar var ve sesi kesemiyorlar..siz ustanıza gidin ve önce sese bakmasını söyleyin ve farklı bişeyler söylerse direk viraj demiri lastiklerinden gıcırtı geldiğini söyleyin ve söksün içlerini güzelce zımparalayıp yağlayıp taksın ve ses kesilir..
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti badpearl » 24 Arl 2016, 22:18

eskişehirskodaustası yazdı:bu ses için komple öntakım değiştirenler..amortisör değiştiren ustalar var ve sesi kesemiyorlar..siz ustanıza gidin ve önce sese bakmasını söyleyin ve farklı bişeyler söylerse direk viraj demiri lastiklerinden gıcırtı geldiğini söyleyin ve söksün içlerini güzelce zımparalayıp yağlayıp taksın ve ses kesilir..

Çok teşekkür ediyorum tavsiyeniz için. Tabla burçlarını da değiştirmiş genelde forumdaki arkadaşlar beraberinde. ustaya gitmişken galiba ikisini bir arada çıkarıyorlar işin içinden.
badpearl
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamanya » 26 Arl 2016, 13:34

Selamlar. Bende de benzer sorun var. Benim arabamda soguk havalarda kasst ve çukura girince yapıyor aynı gıcırtıyı. Sorun aynımıdır dostlar. Bu durumu yaşayan varsa sorunu nasıl aştınız aceba.
Kullanıcı avatarı
fabiamanya
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.2 combi classic

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir