direksiyonzede

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

direksiyonzede

İleti lestat » 14 Kas 2016, 16:24

iyi günler arkadaşlar
galiba bu kronik direksiyon problemi benim de kapımı çaldı.
Araçta şuan bir problem yok fakat geçen pazar avm otoparkından çıkarken direksiyon lambası yandı (sarı) ve direksiyon sertleşti. Dedim hakan buraya kadarmış geçmiş olsun. Ardından aracı kapatıp tekrar çalıştırdım düzeldi. Bu gün işe gelip giderken hiç problem çıkarmadı. Ama uyuz oldum. sigortaları ve yağı kontrol ettim. Bir problem gözükmüyor. Bir de aküyü ölçtürmem kaldı.
Yanlız direksiyon sıvısı yeşil febi değil kırmızı atf II.
Şimdi sorum şu direksiyon hidroliğini değiştireyim mi.
sizce pompa mı yoksa açı sensörü mü sorunlu.
Bana saplanıcak kazığın boyutu hakkında bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler
Araç 2001 fabia elegance 101lik

Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti hetepe » 15 Kas 2016, 08:08

Eski arabamda 2010 da başıma geldi...

Öncelikle direksiyon sıvısını olması gerekenle değiştirin...

belki şimdiki sıvının yoğunluğu fazla olabilir, pompayı zorluyor olabilir...(tamamen tahmin)

Sonra akü baş şüpheli...3 yıldan eskiyse değişim (bence) gerekebilir...

akü üzerindeki sigortaları iyi bir yoklayın, sabit olanların somunlarını sıkılayın, ve WD 40 sıkın...

direksiyon pompası soketlerini söküp, wd40 layıp takın...

Arabayı VAGCOM a bağlayıp, arıza sorgusu yaptırın...

eğer direksiyon pompası arızalıysa tamirini 500 civarında yapan yerler var, değişimi ise çok pahalı, KOYO veya TRW marka çıkar, KOYO (artık piyasada yok) 1000 civarı, TRW ise 100-200 daha ucuz...
Her ikisi, birbirine uymadığından mecbur kalındığında direksiyon kutusu değişimi bile gerekebiliyor ki bu en pahalı çözüm...2000 lirayı geçer masrafı.

Kolay gelsin, umarım basit bir şekilde çözülür. Fabia1 de tasarım ve üretim hatası.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti lestat » 15 Kas 2016, 20:05

Engin bey

Cevabınzı için teşekkür ederim.
Bu gün bir daha yaptı. Narlıdere de işyerim var orada aracı çalıştırıp balçovaya geldim tahmini 3-5 km mesafe kardeşimi alıcaktım araçta parklar açık bir şekilde bekledim. daha sonra aracı tekrar çalıştırınca direksiyon lambası yandı ve direksiyon sertleşti. kontağı kapatıp aracı tekrar çalıştırınca düzeldi. Havaların soğuk olması ve kısa mesafe sürüşlerden sonra bunu yapması beni akü konusunda düşündürüyor.
inşallah sorun aküdedir.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti RMZNERTRN » 15 Arl 2016, 21:51

Aynı sorun bendede oldu 2005 model 1.4 special aldım 15 gün önce. İzmirden Isparta'ya geldim sıkıntı yoktu Isparta'da yolda giderken biranda ötmeye başladı ve direksiyon sertleşti. Durdurup çalıştırdım geçti. Sonra hava -3 falanken çalıştırdım 10 dk boyunca ışık hiç sönmedi sonra kendiliğinden söndü. Gece hava -6 iken çalıştırdım 15 km yol gittim sönmedi. Sabah elektrikçiye götürdüm bilgisayara bağladı aşırı voltaj var ondan yapıyor dedi sorun halledildi 20 tl ye şimdi hiç sıkıntı yok. Zaten herkes önce elektriksel skıntı diyo hemen pompa değişecek diyen tamirciden koşarak kaçın o adama para lazımdır size yardımcı olma niyetinde değildir.
RMZNERTRN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ramazan Erturan
Nereden: Isparta
Arabanız: 2005 fabia 101 bg special

İleti lestat » 16 Arl 2016, 19:44

sorun elektrikselmiş.
araç çalışırken alernatörden gelen elektrik 14v aküdeki 12v sigorta tablası elektriği tam iletmiyor. Neyse ustam zımparaldı falan yerine taktı. Yaklaşık 1 ay oldu sorun yok.
Pompa arızası yaşayanlara tavsiyem hemen parça değişimine gitmesinler. Bu eloktrohidrolik direksiyon sistemi çok fazla akım çektiğinden dolayı elektrik sistemindeki en ufak bir dalgalanmadan bile etkileniyor.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti brkdmr38 » 17 Arl 2016, 07:29

Öncelikle Akü üzerindeki sigortalar kontrol edilmeli daha sonra diğer yerler kontrol edilmeli
brkdmr38
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: M-Burak DEMİR
Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia 1.4 TDI CS

İleti RMZNERTRN » 26 Arl 2016, 20:55

Arkadaşlar pompa tekrar arıza çıkardı Isparta'da tamir edecek birini buldum 450 tl ye mal oldu bana pompanın içinde bitane kart varmış ona yağ sızmış keçelerden ve çürütmüş değiştirdi usta 100 dolar dedi 100 tl de işçilik aldılar inşaallah sorun çıkmaz
RMZNERTRN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ramazan Erturan
Nereden: Isparta
Arabanız: 2005 fabia 101 bg special

İleti AhmetH » 27 Arl 2016, 08:27

Dolar şahaneymiş
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT