GERİ VİTES SORUNU

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

GERİ VİTES SORUNU

İleti anterior » 20 Arl 2016, 20:33

Skoda Favorit GLX vites karışma sorunum var. Zaman zaman, geri yerine dördüncü vitese geçiyor. Vites boşlukları çok geniş. Birinci vites dahil, tüm viteslere sorunsuz geçerken, geri viteste sık sık takılıyorum. Bir ve ikiye alırken,kol şoför koltuğuna tam olarak yapışıyor. Beşinci viteste de yolcu koltuğuna değiyor. Hatta geriye atmak için sağ alta çektiğimde yolcu koltuğuna tamamen yapıştırdığım halde dörde geçtiği de oluyor. Hatta geri vitesin tamamen kaybolduğu bile oldu. Sizce sorun nedir?

Kullanıcı avatarı
anterior
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: Skoda Favorit GLX

İleti SKDFORMAN » 20 Arl 2016, 22:40

Vites kolunun altında, yani aracın altında burç denilen iki tane plastik parça var. Dubel'e benziyor. Bunlar çok dayanıklı olmadığı için vites hor kullanıldığında çabuk yıpranıyor veya zamanla özelliğini yitiriyor. Dediğiniz sıkıntılar bu burçlardan oluyor.
Vites demiri ile şanzuman üzerindeki demirin birleştiği civatalı yerin altında oluyor tam olarak. Vites kolunun en alt kısmı. Alttan direk görünür. Burçlar eskidiyse boşluk ve bahsettiğiniz problemler olur. Alttan dediğin vites demirini bulup sallarsanız problemi teşhis eder sonrada tamir edersiniz.
Geçmiş olsun.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti phenomx3 » 01 Oca 2017, 00:59

SKDFORMAN yazdı:Vites kolunun altında, yani aracın altında burç denilen iki tane plastik parça var. Dubel'e benziyor. Bunlar çok dayanıklı olmadığı için vites hor kullanıldığında çabuk yıpranıyor veya zamanla özelliğini yitiriyor. Dediğiniz sıkıntılar bu burçlardan oluyor.
Vites demiri ile şanzuman üzerindeki demirin birleştiği civatalı yerin altında oluyor tam olarak. Vites kolunun en alt kısmı. Alttan direk görünür. Burçlar eskidiyse boşluk ve bahsettiğiniz problemler olur. Alttan dediğin vites demirini bulup sallarsanız problemi teşhis eder sonrada tamir edersiniz.
Geçmiş olsun.

Mustafa kardeşim ben burçları kendim değiştim yazın. ama o sağa sola olan boşluk tam geçmediyarı yarıya azaldı. vites levyesini sağa sola sallayınca ön taraftan oynuyor. . levyenin şanzıman tarafındaki bağlantısında da sıkıntı var sanırım.aynı burçlar mı var orada da bilgi verirmisin.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti NazikAdam » 01 Oca 2017, 12:39

Şanzuman tarafında ki burçlardan yapıyor benimde başıma gelmişti Değiştirdim daha doğrusu sanayide fiber yaptırdım oraya skoda favorit pick-up zamanında
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Gaziantep
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 Mpi Pick-Up

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir