Benzinde Silkeleme ve Stop Etme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Benzinde Silkeleme ve Stop Etme

İleti style » 06 Oca 2017, 09:11

Selamünaleyküm,

Değerli Arkadaşlar, Daha önceki konularda belirtmiştim.
Arabamızın Contası,Müşürleri,Radyatörü,Egsoz Manifoltu, Hava Filtresi ve Tüp Beyni Yeni Değişti.

Araba Yapıldıktan bir müddet sonra, Arabayı Benzinde Kullanırken AYAĞIMI GAZDAN ÇEKİNCE STOP ETME ve ANİ GİTMELER ve YIĞILMALAR olmaya başladı, Teknik Terim olarak (SİLKELEME) deniliyor sanırım.

Bende Benzin bitiyor zannettim ve Arabayı GAZ'a alıp devam ettim.

Dün Arabaya Benzin Aldım ve Benzinde kullanayım derken, arabayı aynı SİLKELEME ve STOP etme olayını tekrarladı.

Araba Tamire gitmeden önce böyle bir sıkıntı yoktu.

Birde Benim Arabanın Rölanti çok düşük, Ben Arabayı ilk çalıştırıp Motor ısınıncaya kadar ayağımı gazdan çekmiyorum ne zaman motor ısındı o zaman STOP etmeyi kesiyor.

Birde arabanın contası yeni değişmiş olmasına rağmen, Araba deli gibi SU eksiltiyor, Tamirciden çıkalı 1 Ay oldu, 1 Ay'da 3LT yada daha fazla antifiriz eklemesi yaptım.

Genel Olarak.

Tamir olmadan önce olmayan BENZİNDE STOP ETME ARIZASI ve TAMİRDEN SONRA SU EKSİLTME.

Abi kara kara düşünüyorum, ne yapacam ben diye.

Çünkü Araba Semeriyle Seksene oturdu.

Ne Yapmamı Tavsiye Edersiniz.

style
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih
Nereden: Konya
Arabanız: Skoda Felicia 1999 43Kw

İleti Metin0670 » 06 Oca 2017, 09:58

Bence ustani degistir baska bi ustaya goster. Radyatorde kacak olablir fark edemeyebilirsin
Metin0670
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: M
Nereden: Zonguldak
Arabanız: Favorit

İleti style » 06 Oca 2017, 10:01

Metin0670 yazdı:Bence ustani degistir baska bi ustaya goster. Radyatorde kacak olablir fark edemeyebilirsin

Teşekkür Ederim, Radyatörün Sağını Solunu iyi bir kontrol edeceğim.
Peki Stop etme ile alakalı neler yapılabilir.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti NazikAdam » 06 Oca 2017, 15:09

aracınızda kesinlikle su eksilme var.İyice kontrol ettirin.
Stop etme silkelemenin 10 larca sebebi olabilir 1 ustayla ilerlemenizi tavsiye ederim tabi işin ehli olmalı.
iyi günler
Kullanıcı avatarı
NazikAdam
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Gaziantep
Arabanız: Skoda Felicia 1.3 Mpi Pick-Up

İleti style » 07 Oca 2017, 20:59

NazikAdam yazdı:aracınızda kesinlikle su eksilme var.İyice kontrol ettirin.
Stop etme silkelemenin 10 larca sebebi olabilir 1 ustayla ilerlemenizi tavsiye ederim tabi işin ehli olmalı.
iyi günler

Çok Teşekkür Ederim NazikAdam

Fırsat Bulamadım, Fırsat Bulunca hem su eksiltme ve hemde benzinde ki ayarsızlıktan dolayı gidecem ustaya.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti style » 09 Oca 2017, 13:18

Bugün Su eksiltmeyle alakalı ustanın yanına gittim, usta baktı, motor bloğu çatlak dedi ve yaklaşık 4000 lira masraf çıktı.
Ne yapmam gerekir. ):
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 09 Oca 2017, 13:35

Motor blogunda kapak saplamalarindan birtanesi kisa bunu karistiran usta olduysa aracin evveliyatinda blok catlamistir. Onun disinda donduysa blok catlatmaktan ziyade silindir kapagindaki genlesme tapasi denen tapalari atar 5 lira falandir kapakcilar degistirip montaja hazir teslim ederler. Silindir kapagi catlamis olsa bile 500lira gibi fiyatlara yenisi vardir veya cikmasi bulunur.

Ancak kesinlikle blok catlakligindan eminseniz ve dikişlemeyle kaynakla falan kurtarilmiyorsa dedikleri kadar olmasada biraz masrafiniz var.

Bloğun tamire hazir sekilde sokulmesi ve sonrasinda toplanmasi resmen motor yenilemedir. Sokulen parcalari tekrar koyarak eski haline gelmez o kadar sokulunce yenilenmesi gereken parcalar yatak vesair elden gecer. Yani yeni motor yaptirmis olursunuz.

Eger tamiride mumkun Degilse cikma blok alacsksiniz yine motor toplanmis gibi olacaktir. Motor numarasinin degisimi icin tespit muaynesi ruhsat islemleri falan bir suru karin agrisi olur cunku motor numaraniz mecbur degisir.

Uğraşamam derseniz durustce oldugu haliyle satmayi dusunebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mturgut34 » 09 Oca 2017, 13:37

geçmiş olsun ama sen başka bir ustaya daha götür imkan varsa emin ol yaptırmayı düşünürsen de parçaları kendin al öyle giriş bu işe
mturgut34
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia GLXi 96

İleti AhmetH » 09 Oca 2017, 13:41

Simdi birdaha okudumda yazdiginizi conta degisiminden sonra izdirabiniz baslamis. Gunahini almak gibi olmasin ama kisa saplamayi karistirmis olabir ustaniz. Takarken catlatmis olabilir.
Catlagin nerde oldugunu gostermesini isteyin kisa saplamanin oldugu yer motora karsinia gecip bakarken sol ust kosedir. Motor kulaginin oldugu devirdaime yakin koşe.

Eger durum buysa agzini arayabilirsiniz skoda ustalari yada bu arabayi taniyanlar o kosede kisa saplama oldugunu bilir. Ustaniz emin konusamiyorsa muhtemelen conta degisirken o catlatmistir ama allah affetsin kimsenin gunahina girmek istemem.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti style » 09 Oca 2017, 13:43

abi zaten ben hala kendime gelemedim, usta arabayı havaya kaldırdı, alt taraftaki yağ kapağını söktüler, üsten kompressör ile hava tuttular usta ışık tuttu ve antifiriz sızan yeri bana gösterdi, 3000, 4000 dediler, piston mu onların arasından kaçırıyor, antifirizin mavi rengi bariz belli.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti style » 09 Oca 2017, 13:44

AhmetH yazdı:Simdi birdaha okudumda yazdiginizi conta degisiminden sonra izdirabiniz baslamis. Gunahini almak gibi olmasin ama kisa saplamayi karistirmis olabir ustaniz. Takarken catlatmis olabilir.
Catlagin nerde oldugunu gostermesini isteyin kisa saplamanin oldugu yer motora karsinia gecip bakarken sol ust kosedir. Motor kulaginin oldugu devirdaime yakin koşe.

Eger durum buysa agzini arayabilirsiniz skoda ustalari yada bu arabayi taniyanlar o kosede kisa saplama oldugunu bilir. Ustaniz emin konusamiyorsa muhtemelen conta degisirken o catlatmistir ama allah affetsin kimsenin gunahina girmek istemem.

Yok abi yok, orda değil tam ortalarda diyebilirim.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 09 Oca 2017, 13:49

Yani bir sorun baskasina da iyice.. dikişleme kaynak kurtarir mi diye. Bu motorlar islak gomlektir pistonlarin icinde haraket ettigi silindirler ayridir takilip cikartilabilir. Silindirleri sokunce blok bildiginiz su havuzu gibi kalir. Bu yuzden bu motorlarin yenilenmesi parca sok tak seklinde kolayca gerceklesir. Ancak catlak silindirlerin oturdugu yuvlarda ise motor yaginada su karisir bulamaç gibi birsey olur ortalik.

Eger sizin motor yaga su karistirmiyor sadece catlagindan su sizdiriyorsa kaynak dikisleme muhtemelen blogu kurtarir tamiri mumkun olabilir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti style » 09 Oca 2017, 13:51

mturgut34 yazdı:geçmiş olsun ama sen başka bir ustaya daha götür imkan varsa emin ol yaptırmayı düşünürsen de parçaları kendin al öyle giriş bu işe

Abi Kimseye güvenemiyorsun ki, Babamın da arabası var, tamire götürüyor, tamirci tutmuş tüp beynini değiştirmiş.
Blok fiyatları internette 1500TL civarı, Usta parçacıyı aradı 1800TL dediler.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti style » 09 Oca 2017, 13:54

AhmetH yazdı:Yani bir sorun baskasina da iyice.. dikişleme kaynak kurtarir mi diye. Bu motorlar islak gomlektir pistonlarin icinde haraket ettigi silindirler ayridir takilip cikartilabilir. Silindirleri sokunce blok bildiginiz su havuzu gibi kalir. Bu yuzden bu motorlarin yenilenmesi parca sok tak seklinde kolayca gerceklesir. Ancak catlak silindirlerin oturdugu yuvlarda ise motor yaginada su karisir bulamaç gibi birsey olur ortalik.

Eger sizin motor yaga su karistirmiyor sadece catlagindan su sizdiriyorsa kaynak dikisleme muhtemelen blogu kurtarir tamiri mumkun olabilir.

Evet abi aynen dediğin gibi olmuş, BULAMAÇ gibi, yani yağ antifirizle karışınca, bildiğin acayip bir renk ve hal almış.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 09 Oca 2017, 14:03

Durum buysa araciniz yurumez maalesef.
Çikma blok 1500 + yeni motor yenileme icin gerekli sarf malzemeler 750-800 ustune muayne ruhsat izdirabi 300-400 birda adamin isciligi 1000 falan derken 3000 tl civari masrafiniz maalesef var.

Ama kaynak tamir kurtarirsa meblag duser. Siz tamir olup olmayacagindan emin olun once.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti style » 09 Oca 2017, 14:09

AhmetH yazdı:Durum buysa araciniz yurumez maalesef.
Çikma blok 1500 + yeni motor yenileme icin gerekli sarf malzemeler 750-800 ustune muayne ruhsat izdirabi 300-400 birda adamin isciligi 1000 falan derken 3000 tl civari masrafiniz maalesef var.

Ama kaynak tamir kurtarirsa meblag duser. Siz tamir olup olmayacagindan emin olun once.

Ahmet Abi ALLAH c.c razı olsun her iletide bir mesajın mutlaka var.
Abi Arabayı götürdüğüm yer kaynak vesaire olmaz dedi, şimdi başkasına götüreyim diycem, arabayı dağıttılar, fiyat için beni arayacaklar, tam fiyat vermediler henüz, yapacak bir şey yok, arabayı aldık 13 Bine, şuan da motor da dahil 21 Bin lira oldu masraf, gülsem mi ağlasam mı ? bilemedim.

Abi kafamı kurcalayan tek şey, ben bu arabayı aldığım da yağ yakma vardır, onun farkında olarak aldım ama bu kadar su eksiltme yoktu.

1-Bana Satan Böyle Sattı
2-Ben Binerken Böyle oldu.
3-Conta değişirken Saplama vesaire sıkılırken böyle oldu.
İşte bu 3 neden beni düşünürken yıpratıyor.
style
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 09 Oca 2017, 14:22

Sen catlagi gozunle gor iyice. Saplamalarin yakinlarinda mi hizasinda mi diye. Çunku bu motor donsada hararet yapsada blok catlatmaz. Ya darbe alacak yada sok tak yaparken biseyler olacak. Adam vicdanliysa işçiliği az alir ne diyeyim madem durum boyleyse..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti style » 09 Oca 2017, 14:34

AhmetH yazdı:Sen catlagi gozunle gor iyice. Saplamalarin yakinlarinda mi hizasinda mi diye. Çunku bu motor donsada hararet yapsada blok catlatmaz. Ya darbe alacak yada sok tak yaparken biseyler olacak. Adam vicdanliysa işçiliği az alir ne diyeyim madem durum boyleyse..

Evet abi, zaten malzemeleri orada bırakmıyacam, parçaları alınca çatlağın resmini çeker atarım.
internetten şimdi çatlağın nerde olduğunu gösterebilmek amacıyla resimlere baktım bulamadım.
Arabanın CARTER kapağını açınca ve yönünü arabanın gidiş yönüne göre bakınca sağdan 2. pistonun solunda abi çatlak.
Ben gördüm çatlağı hatta antifiriz damlıyordu bile.
style
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir