SAMARA-R9-FORMAN

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SAMARA-R9-FORMAN

İleti RA-08-MA-ZAN » 15 Şub 2017, 12:25

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım henüz arabam yok ama olması için cebelleşiyorum 2 küçük cocuğum var başlıkdakı araçlar arasında çok kararsız kaldım gezmek için kullanacağım yeri gelirse uzun yola bile korkmadan çıkabileceğim bir araç olsun istiyorum sürekli sanayiye uğrayan araba olur illakı ama her gün her saat olmayacak tipte.. bende araştırım ençok formana kafam yatıyor ama bu formu bulunda danışmak ıstedım nedır bu forman gerçekden iş görür mü yakıtı fazlamıdır yokuşda zorlar mı ?

piyasada görünen 5-8 bin arası çok forman var alınır ı bunlar...

RA-08-MA-ZAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: RAMAZAN YILDIRIM
Nereden: Kocaeli
Arabanız: FORMAN

İleti hetepe » 15 Şub 2017, 15:33

bagaj ve kalite açısından forman güzel bir seçenek olsa da iş bilmez usta ve parça sorunu bezdirir,
Reno9 bence daha mantıklı..
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
<<<95R11S/05fabiaHTP/08fabiaTDI/>>???
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Şimdilik yok

İleti SKDFORMAN » 15 Şub 2017, 19:17

Ramazan abi, bu yorumu 3-5 sene önce görsem kesinlikle forman derdim. Ben forman hastasıyım. Ama şuan bu araçların devrinin bittiğini düşünüyorum. Öncelikle parça sıkıntısı hayati parçalarda bile yaşanmaya başladı. Çıkmasını bulalım desen o da yok. Para etmiyo diye ezip hurdaya atmışlar. Diğer bi sıkıntı usta sıkıntısı. Bu araçlar alüminyum blok olmasından dolayı hararet ve conta yakma sıkıntısı var. Bu sıkıntıyıda bu araçları bilmeyen yapamıyor. En basitinden bi şanzuman indirmeye bile usta bulamayabilirsin. Engin arkadaşın dediği gibi bu araçlar aslında on numara araçlar ama usta ve parça sıkıntısı artık tartışılmaz.

Yokuşlarda zorlarmı? = Evet zorlar. Bazı yokuşlarda 2. vitese kadar düşersin. Forman uzun yola uygun değil bana göre.
Yakıt = 100 km de 10-12 lt yakıyor ; km de 36 kuruş civarı yapar. Ne çok ne az bence.

R9= R9'un bi sürü modeli var. Hangisi. Modeller şöyle reno9, spring, brodway. (fairway, flaş saymıyorum)
r9 ve spring önermem. Brodway alınabilir. Ama brodwayin kaloriferi çok kötüdür. İlk çalıştırma jiglelidir ve çok zordur. Sık sık şarj ve marş dinamosu arızası verir. Her şeye rağmen motor ömrü uzundur. Çok az yakar. Conta yakma vb. sorunu yoktur. 1milyonu deviren brodway'e şahidim. Parça sıkıntısı ufak tefek var diye biliyorum. Ama forman kadar deil.

Samara= Fazla yorum yapamıyacam. Ama aşağı yukarı formanle aynı sıkıntılar başlamış olabilir.

Kuş serisi (sahin- doğan- kartal) = En iyisi kuş serisi gibi görünüyor. Parça sıkıntısı neredeyse hiç yok. Usta sıkıntısı yok, Motor ömrü uzun. İkinci eli aktif, yaşına göre gayet konforlu, parçası ucuz vs.

Benim tavsiyem: Şuan taksilere ötv indirimi var. Bu nedenden taksiden çıkma araçlar 5-10 bin tl ye düşüyor. Biliyorsunuz taksiler bakımlı olur. Eğer biniciyseniz taksiden çıkma bi albea 1.3mjet motorunu göstermek şartıyla sizin için tadından yenmez. Bulamassanız benzinli başka modelde bakabilirsiniz. Klimalı abs li hidrolik direksiyonlu araç. Çıkma bile olsa yeni teknoloji.

Uzun süredir forma girmiyordum. Forman hakkında da böyle düşünmüyordum. Ama malesef durumlar böyle ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Genel Sohbet ve Paylaşım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir