Gösterge Paneli ve Direksiyon Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gösterge Paneli ve Direksiyon Sorunu

İleti BuminKagan » 20 Şub 2017, 20:14

Arkadaşlar fabia aracımla farlar açık seyir halinde giderken gösterge paneli ışığı söndü ve devir saati ve hız göstergesi 0 konumuna geldi. Sağa sola sinyal verdiğimde de sağ sol oku tık tık diye yanmıyordu. Ama arabanın diğer elektrik aksamları çalışmaya devam ediyordu. Belli bir süre gittikten sonra kendi kendine geri geldi göstergenin aydınlatma ışığı yandı ve göstergelerde çalışmaya başladı. Tam emin dedğilim ama bu gerçekleşince sanki direksiyonda hafif bir sertleşme oluyor.

Bu ara ara böyle tekrarladı hatta gösterge ışığıı gittiğinde direksiyonu sağa sola çevirdiğimde hafiften ışık yanmaya başlıyor.

Özel servise gittim bilgisayara bağlandığında bir şey çıkmadı, direksiyon pompası değişmesi gerek dedi. Başka bir servise gittim o adam üçkağıtcı dedi pompayla gösterge ışığının ne alakası var dedi.

Elektrikçiye gittim gerekli ölçümleri yaptı bişey çıkmadı. Akü bağlantı kablolarını ve sigorta başlarını sıktı sadece. O günden sonra da olay bir kere tekrarladı.

Bugünde farlar açık araba rolantide çalışırken direksiyonu sağa sola çevirdiğimde farlarda çok hafif bir kısılma olduğunu farkettim. Bu önceden yaşadığım sorunla mı ilgili acaba.

Baya bi servise gittim ama herkes şu olabilir bu olabilir diyor. Direksiyon pompası, şarz dinamosu, direksiyon açı sensörü, fikirler arasında.

Bu sorunu daha önce yaşamış veya çözümü bilenler var mıdır acaba.

BuminKagan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Olcay ÖZKAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti skodaizm » 20 Şub 2017, 20:53

Akü üzerinde kablo bağlantıları öncesi kalın sigortalar vardır(metal) Onları kontrol edin bozulmuşsa dediğiniz tür sorunlar çıkar. Bu sigortaları değişince sorun düzelir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia+2016 FABIA III+1994 Forman

İleti hetepe » 21 Şub 2017, 08:04

önce aküyü kontrol ettirin, gerkliyse yenisiyle değiştirin.
direksiyon pompası aküden çok fazla akım çektiği için diğer aksamların da sorun çıkarmasına neden olabilir...
sonrasında akü üzerindeki sigorta bağlantıları ve pompa soketi kontrol edilip, kontak sprey ile temizlenmeli...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia1 HTP

İleti BuminKagan » 21 Şub 2017, 11:06

Cevap için teşekkürler. Aküyü daha bir kaç ay önce değiştirmiştim. En iyisi akü üzerindeki sigortayı komple değiştireyim.
BuminKagan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Olcay ÖZKAN
Arabanız: Skoda Fabia

Fabia II (Mk2 / 5J)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir