Aracımı Bağladılar Yardım Lazım

Alım - Satım, Kasko, Sigorta, Trafik Cezaları, Kanunlar, Ehliyet vs. gibi konulara bu bölümde cavaplar arayabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracımı Bağladılar Yardım Lazım

İleti stracor » 26 Mar 2017, 17:18

Öncelikle merhaba. Aracımı bugün(26.03.2017 Pazar) kayıp/çalıntı plaka nedeniyle çektiler. Ruhsat babamın üzerine olduğu için plaka değiştirme işlemini hiçbir şekilde yapamıyordum. Bugün babama ulaştım ve bana vekalet yollayacağını söyledi. Ehliyetim üzerine 4 adet cezam bulunuyor bu araç yüzünden. Aracın muayenesi de yok. Didimde öğrenciyim ve henüz arabamı dün yaptırdığım için muayeneye gidemedim. Sigortası da bitmiş aracın. Birkaç yerde okuduğum kadarıyla muayene için aracı çekici ile ücret karşılığı götürüyorlar yazıyor. Benim maddi durumum şuan hepsini kaldıramaz açıkçası. HGS Borçları da var.

Bir diğer sorum ise; araç babamın üzerine ve aracı çektirmem için benim ehliyetime yazılan borçları ödemem gerekiyor mu?
Konuyu özetlemek gerekirse. Aracımı çıkartmam için neler yapmam lazım ve ne kadar param olması gerekiyor? Birde çalıntı plaka değişimi işlemleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

stracor
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Aydın
Arabanız: Favorit

İleti AhmetH » 26 Mar 2017, 20:51

Kayip/çalinti plaka
Muayne yok
Sigorta yok
Hgs/ogs borcu
Yenmiş cezalar

Arabayi temizlemek heralde baya tutare gibime geliyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti stracor » 26 Mar 2017, 21:41

AhmetH yazdı:Kayip/çalinti plaka
Muayne yok
Sigorta yok
Hgs/ogs borcu
Yenmiş cezalar

Arabayi temizlemek heralde baya tutare gibime geliyor.

Maalesef öyle olacak gibi. HGS borcunu filan ödemiş babam. Sigortayıda bir şekilde halledeceğim ama asıl sorun ehliyete yazılan cezayı ödemem gerekli mi ?
stracor
CLASSIC
CLASSIC

İleti goksu » 26 Mar 2017, 23:28

Hadi sigorta ceza falan filan hepsini anladım da kayıp çalıntı plakayı anlamadım. Nasıl yani siz aracı çaldınız da sahibi şikayette mi bulundu. Araç babamın üzerine diyorsun öte yandan. Burası şaka tabi.
Bir araçta neden kayıp çalıntı plaka olur ki orasını anlamadım.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti stracor » 27 Mar 2017, 10:01

goksu yazdı:Hadi sigorta ceza falan filan hepsini anladım da kayıp çalıntı plakayı anlamadım. Nasıl yani siz aracı çaldınız da sahibi şikayette mi bulundu. Araç babamın üzerine diyorsun öte yandan. Burası şaka tabi.
Bir araçta neden kayıp çalıntı plaka olur ki orasını anlamadım.

Bizden önceki sahibi aracın plakasını düşürüyor galiba ve çalıntı ihbarında bulunuyor. Araç bize geçtikten sonra yeni bir yasa çıkıyor ve kayıp/çalıntı ihbarı verilmiş plakalar terör olayları nedeniyle 10 yıl kullanıma kapatılıyor. Anlayacağın ben bu plakayla ne zaman kameraya yakalansam şüpheli olarak görünüyorum.
stracor
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia560 » 28 Mar 2017, 08:01

Arabayi cikartmak icin vekalet lazim babandan vekalet al 100 lira civari vekalet.
Muayene mecbur yaptircaksin ama bukubdugun ilin veya ilcenin trafik denetleme sube mudurlugu ceza infaz burosundan muayene yaptiracagim diye 7 gunluk izin alacaksin araci cikartmak icin sonra bu yedi gun icinde muayene yaptirman kazim 250 lira civari arti nekadar zaman gecmisse cezasi.
Aracin sigortasi odenmeden cikaramazsin mutlaka odencek plakasina ve babanin yasiyla kaza gecnisine gore degisir ortalama 800 diyelim.
Araci ciksrmak icin ehliyetinde kayitli olan cezalari odemene gerek yok o sart aranmaz ama.odemedigin surece ceza binecek faiz gibi dusun.
Otopark parasi gunu birlik olarak 80 lira civariydi en son kac un kalirsa ustu nasik hesaplaniyor bilmiyorum.
Arac baglandiktan sonra cekici vasitasiyla otoparka gittiyse cekici parasi en az 80 liradan baslar degisiklik gosterebilir.
Kayip calinti plakalar gecen sene cikarilan bi kanunla degismek zkrunda birakildi plaka degisme masrafi yaklasik 200 ile 250 arasi tutuyor.
Hgs borcu hakkinda bilgim yok genelde onemsenmiyor.

Bu araci bu sekilde kullanmaniz zaten bu riski aldiginiz gosteriyor.
Siz oturun sukredin yaralamali veya maddi hasarli kazaya bu aracla bu evrak eksigiyle karismadiniz.
Gecmis olsun.
felicia560
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdem hakki bagama
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1997 skoda felicia

Mevzuat - Prosedür

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir