İstanbul Anadolu yakasında güvenilir usta

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İstanbul Anadolu yakasında güvenilir usta

İleti ubıhcenk » 23 May 2017, 00:49

Merhabalar. Aranıza katılalı çok olmadı, kayınpederimin 98 Felicia 1.3 GLX'ini dede olmasından sonra bize vermesiyle yaklaşık bir yıldır Škoda kullanıyorum. Kayınpederim geçen yaz arabayı neredeyse tamamen elden geçirttirdi, motor rektifiye edilmiş, salıncaklar değişmiş vs derken yaklaşık 3.000TL'lik bir masraf yapmış; gariptir ki bakımdan çıktıktan yaklaşık 2.5 ay sonra Marmaris'ten İstanbul'a geldik ve uzun yoldan sonra adettendir diyerek yağını suyunu kontrol ettiğimde yağ çubuğunun kupkuru olduğunu gördüm. Benzincide yağ değişimi yaptırdığımda karterden neredeyse yarım su bardağı kadar yağ çıktı. Sonrasında sürekli olarak yağ kontrolü yaptım, bir ara yine değişim yaptırdım, benzincideki elemanın tavsiyesiyle 20/50 yerine 10/40 koyuldu. Nisan sonunda İstanbul-Gönen yolculuğuna çıktık, Orhangazi'ye varmadan 120km/s civarı hızla giderken silkeler gibi geldiği için en yakındaki dinlenme tesisinde mola verdim, yağı alt sınırda gibi geldi, bir litre daha ilave ettim, ancak araba çalıştıysa da yola çıkmak mümkün olmadı, ayağımı gazdan çeker çekmez stop etti ( bu arada araç sadece benzinli; tüp hiç takılmamış). Aracı dönüşte uğraşmak üzere iki gün bıraktım, iki gün sonra geldiğimde çalıştı ve yürüdü, hemen sanayiye gittim, usta motor yağ yakıyor dedi, egzozun ağzındaki ve yere vuran kurumu gösterdi, segmanlarda sorun olabileceğini ve 20/50 yağın bu motorlara daha iyi geleceğini söyledi, İstanbul'a götürür dedi, dediği gibi de getirdi. Lakin aynı sorun tekrar baş gösterdi ve Kadıköy'den Üsküdar'a herhalde bir 50-60 kere tekrar marş basarak getirebildim. Bir haftadır evin önünde duruyor an itibariyle.

Forumda benzer konulara bakınırken, bu aracın da bilgisayara bağlanabildiğini öğrendim, sigorta kutusunun yolcu kapısı tarafında bir soket bulunmakta; İstanbul Anadolu yakasında aracı bilgisayara da bağlayabilen , güvenilir bir usta var mıdır? Ustalarla ilgili başlıklara da baktım, fakat başlıkların tarihi eskiydi, o yüzden tekrar sormak istedim.

Henüz bir yıl olmadan segmanda gerçekten sıkıntı çıkmış olabilir mi, yoksa bunun sebebi Marmaris dönüşü yarım su bardağı kadar yağ kalmış olması mı? (Bu arada yola çıkmadan evvel kontrol ettiğimde yağı normal seviyedeydi)Ya da rektifiye bu motorlarda istenilen verimi sağlıyor mu?

Bunlar şu an için öncelikli sorular; rölanti düştüğünde yağ ikaz lambasının yanması gibi, km sayacının bir süredir çalışmaması gibi, dörtlülerin çalışmaması ve sinyalin de rölantide bir süre sonra yavaşlayarak durması ve gaz verilince düzelmesi gibi ve sonrasında ufak tefek kaporta işleri var; ancak zannediyorum bu sorunların aracın gazdan ayak çekildiğinde durması sorunuyla doğrudan ilgisi yok.
İlgi ve cevaplarınıza şimdiden teşekkür ederim.
Eğer işe yarayacaksa, istenilen noktalardan fotoğraf da ekleyebilirim.
 
ubıhcenk
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 24 Arl 2016, 19:26
Ad Soyad: Cenk Yüksel
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1998 Skoda Felicia GLX 1.3

İleti ubıhcenk » 28 May 2017, 02:59

Anladığım kadarıyla İstanbul'da Felicia'yı bilgisayara bağlayarak kontrol edebilecek bir usta yok sanırım. Tekrar teşekkürler, sevgiler, saygılar...
ubıhcenk
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 24 Arl 2016, 19:26
Ad Soyad: Cenk Yüksel
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 1998 Skoda Felicia GLX 1.3

İleti hakan1284 » 03 Haz 2017, 01:29

Aracınız enjeksiyonlu motorsa bilgisayara bağlayabilirsiniz.
Usta olarak tavsiyem Lider oto musa usta. yedek parça sorunu yaşamazsınız.

Velibaba/ Pendik/ İstanbul
0533 293 06 35
0542 335 31 75
hakan1284
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 54
Kayıt: 23 Haz 2012, 21:11
Ad Soyad: Hakan AKIN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Glxi '99 Favo 93

İleti ADIGE » 21 Haz 2017, 09:27

Hayırlı RAMAZANLAR. Pendik sanayisinde CAMİ yanında RAMAZAN usta ile TEMEL usta var. Temel usta Kendide skoda kullanır. Benim şuan aldığım felicia o aldırdı. Bir göster inan 5 dk sorularının cevabını alırsın.
ADIGE
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 4
Kayıt: 23 Nis 2017, 10:55
Ad Soyad: HASAN YILDIRIM
Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 1.3 GTXİ 2000 Model Wagon


FeliciaKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir