Klima açtığımda tekleme ve kompresyon düşüklüğü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Klima açtığımda tekleme ve kompresyon düşüklüğü

İleti ahmt001 » 30 Ağu 2017, 19:32

Skoda fabia 2011 model 1.2 aracım. Aracımda klimayı ilk açtığımda klima çalışmaya başlarken tekleme oluyor. Servise götürdüm serviste kompresyon değerinin düşük çıktığı belirtildi. Motorun açılması gerektiği ve ondan sonra arızanın ne olduğu belirleneceği belirtildi. Aracım 78.000 km de. Kompresyon dusuklugu neden olabilir acaba. Aküm eski biraz bundan kaynaklanabilir mi yada benzinden kaynaklanabilir mi. Klimanın teklemesi kompresyon düşüklüğünden olur mu.

Üstatlarım bilgi verirse çok mutlu olurum.

ahmt001
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ahmet BOZDOĞAN
Nereden: Adıyaman
Arabanız: Skoda

İleti Renavatio » 30 Ağu 2017, 20:33

Sıkıştırma basıncı demek, pistonun yukarı hareketi ile, silindir içindeki hava/yakıtı sıkıştırabildiği max. basınç demek. Kompresyon zamanla azalır, artmaz, piston ilk günki gibi sıkıştıramıyordur demek. Sebepleri farklı olabilir, segmanlar/supablar aşınmıştır, aradan hava kaçırıyordur, kurum bağlamıştır vb.

Birde bu durum ne zamandan beri var ona bakmak gerek. 1.2 motor da klima devreye girdiğinde motora yük biner ister istemez motoru zorlar klima. Eger olası bir aşınma var ise klima kapali iken aracı zorlamaz fazla ama klima devreye girince zorlama olabilir.
Renavatio
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mücahit Sağlam
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI ELG

İleti Renavatio » 30 Ağu 2017, 20:43

Sizinle kompresyon değerlerini paylaştımilar? Değerler varsa yazarsan iyi olur ?
Renavatio
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmt001 » 31 Ağu 2017, 13:18

Ustadim oncelikle verdiğiniz bilgiler için çok tşk ederim. Kompresyon degerlerini paylaşmadılar. Benim de bu konuda çok bilgim yok o yüzden istemek hiç aklıma gelmedi. Yeniden test yaptırmayı duşünüyorum. Aracı kullanmaya devem edersem arıza büyüme durumu olur mu acaba üstadım.
ahmt001
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ahmet BOZDOĞAN
Nereden: Adıyaman
Arabanız: Skoda

İleti Renavatio » 31 Ağu 2017, 15:04

Aracın kompresyon kaçırdığıni, motor çekişin düşmesi, yakıt tuketiminde artış, yağ yakmasından yağ eksiltmesinden, egzozdan gri-mavi duman atmasından falan anlayabilirsin.
Bu gibi durumlar yoksa ikinci bir teste gerek yok gibi . Bunlarda varsa kompresyondan kaynakli diyebiliriz aslinda. Aracin katalog degerleri ile ölçülen degerler arasinda %15-20 civari düşüş varsa cokta önemli degil aslinda. Fark 35 40 lara geliyorsa bir sorun vardir. Bu klima çalışınca tekleme olayi tek kalemde kompresyon basincina baglamakta saglikli değil gibi. Baska bir ustaya da görün istersen.
Renavatio
CLASSIC
CLASSIC

Fabia II (Mk2 / 5J)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir