Favorit 93 radyatör hortum şişmesi ve su eksilmesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit 93 radyatör hortum şişmesi ve su eksilmesi

İleti burakipek_ » 06 Ekm 2017, 11:39

Arkadaşlar Herkese Merhaba Ben Burak Yeni Üyeyim 23 Yaş İkamet İstanbul Bir Dertten Müzdaribim

Öncelikle 93 Model Skoda Favorit aracım var ve son 1 haftadır radyatör hortumları şişiyor su deposu eksik gözüküyor ve kapağı acınca hava çıkıyor su seviyesi azcık yükseliyor havası alınınca kaloriferim tahminen 4 5 gün önce açtığımda ısıtıyordu suan da denemedim durumunu bilmiyorum. Sizce bu arızanın kaynağı nedir yardımcı olur musunuz ?

burakipek_
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak İpek
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit 93

İleti burakipek_ » 07 Ekm 2017, 13:27

Arkadaşlar bu tarz olaylarda ne yapılacağını bilmediğimden ustalar tarafından yanlış yönlendirilmek istemiyorum ve düşük kazanclı biri olduğumdan boşa atacak nakitim ve zamanım yok yardım lütfen
burakipek_
CLASSIC
CLASSIC

İleti fthpl » 07 Ekm 2017, 13:46

merhaba, direk conta yakması diyemeyiz ama hasarlı olabilir.

Conta yakması için yağ kapağında ,yağ çubunda sarı köpük gibi madde olması lazım ayrıca yedek su kabı üzerinde yağllanma görülebilir.

Açıkcası kapalı kutu.

Çok büyük şikayetlerin yoksa çekişte problem, egzozdan duman atma, geç çalışma vs yoksa yedek su kapağını tam kapat ardından birazcık gevşet. Veya kapağı değiştir. Sarı kapaklar güzel diyorlar. Ben beğenmedim. Çok basın yaptırıyordu bende. Orjinali siyah.

Su basıncı illaki her araçta olur. Haftada 1-2 parmak su eksiltebilir.

Eğer çok pinpirikli isen üst kapağı açtır madem conta değiştirip kapattırsın. İllaki taşlama gerekebilir. Belkide büyük bir sorun çıkmadan müdahale etmiş olursun.

Hepimiz birşeylerden müzdaripiz. Çok ta takma. Takınca kendine sıkıntı veriyorsun.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti burakipek_ » 07 Ekm 2017, 18:30

Değerli vaktinizi ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim

Yağ çubuğunda sarı köpük yok fakat yağ kapağında olmuştu geçen hafta sildim tekrar taktım bugun yine kontrol ettim ve çok azcık vardı. Sanırım su buharlaşması oluyor bazen açtığımda sadece su oluyor damla damla kapağın içinde. çekişte problem yok genelde tek marşta çalışıyor bazen 2 olabiliyor. araç benzinli lpg yok. bende mavi kapak mevcut havasını alıyorum sistemin kapağı açıp 500mt gider gitmez tekrar hortumlar şişiyor korkuyorum. Ayrıca araçta hararet problemim yok kalorifer ısıtıyor 2 hafta önce termostat arızalandı onu değiştirdik sanırım ondan sonra böyle oldu termostattan yapma ihtimali varmıdır?
burakipek_
CLASSIC
CLASSIC

İleti fthpl » 07 Ekm 2017, 18:50

termostat kaç lık ? Termostat arızalı olabilir, düzgün açmıyabilir. Termostat orj. derecesi 88 dir. Fan müşürü ise 92-87 dir.

Mavi kapak çok iyi değil, Bulabilrsen 10 15 liraya sarı yada siyah al. Orjinale yakınlar. Çok tepeleme su koyma.Max ı geçme..

Antfirix oranı yarı yarıya yyeter.

Köpuklenmeyi yağdan da yapabiliyor . Lukoil sarı 10-40 ve 20 - 50 , castrol gtx 20 50 lpg yağ ile izmirde hiç sorun yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti burakipek_ » 07 Ekm 2017, 19:04

Termostat kaçlık emin değilim ama hararet göstergesi yarıyı azck geçince açmaya başlıyor. Termostat arızalı olabilir mi hortumlar ondan şişer mi?
burakipek_
CLASSIC
CLASSIC

İleti fthpl » 08 Ekm 2017, 09:12

hortumların şişmesi sistemde bir basınç üretilip bunun hortumlara veridiğinin göstergesi. Her kapalı devre sistemde bir miktar basınç olur fazlası problem yaratır.

bir kaç ustaya kontrol ettirsen iyi olur
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti scorpion23 » 09 Ekm 2017, 19:13

Hayırlı olsun aracınız kazasız sürüşler diliyorum su seviyesi maksimimu geçmesin basıncı atabilmesi için yedek su kapağını tam güç uygulayarak sıkma tatlı sert olmalı.motor suyu ısıtınca buhar basıncı oluşuyor sistemin her tarafı sıkıca kelepçeli sadece su kapağından atacaktır.bu ayar motor sıcakken kapağı açtığında tıslamalı hassas ayar budur.kolay gelsin
scorpion23
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ramazan şen
Nereden: Adana
Arabanız: skoda forman 135l

İleti burakipek_ » 09 Ekm 2017, 20:11

fthpl yazdı:hortumların şişmesi sistemde bir basınç üretilip bunun hortumlara veridiğinin göstergesi. Her kapalı devre sistemde bir miktar basınç olur fazlası problem yaratır.

bir kaç ustaya kontrol ettirsen iyi olur

olması gerekenden çok fazla şişiyor havasını kapak acıp alınca düzeliyor fakat her 500 metre gidişimde bile hemen şişiyor neredeyse patlıcak kadar oluyor. bakalım conta değişecek sanırım egzostan su atma beyaz duman vs yok ama conta deforme oldugundan sisteme hava alıyor olabilir dediler.
burakipek_
CLASSIC
CLASSIC

İleti burakipek_ » 09 Ekm 2017, 20:13

scorpion23 yazdı:Hayırlı olsun aracınız kazasız sürüşler diliyorum su seviyesi maksimimu geçmesin basıncı atabilmesi için yedek su kapağını tam güç uygulayarak sıkma tatlı sert olmalı.motor suyu ısıtınca buhar basıncı oluşuyor sistemin her tarafı sıkıca kelepçeli sadece su kapağından atacaktır.bu ayar motor sıcakken kapağı açtığında tıslamalı hassas ayar budur.kolay gelsin

teşekkür ederim cümlemize kazasız belasız sürüşler.. bu söylediğinizi bu gün ustamda tavsiye etti deneyeceğim bakalım nasıl olacak ilginize teşekkürler
burakipek_
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir