2012 roomster 1.2 active -ideal yakıt tüketimi nedir ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2012 roomster 1.2 active -ideal yakıt tüketimi nedir ?

İleti galip_akbulut » 14 Ekm 2017, 13:16

aracımı yaklasık 10 gün önce sevdiğim bir arkadaşımın kullandıktan sonra sürüş , rahatlık ve yakıt bakımından tavsiye etmesi üzerine aldım.
araç 35 binde ..2012 model 1.2 htp active modeli..benzinli lpgli.. lpg markası zavoli..
aracı aldıktan sonra gazını Türkiye Petrolleri markası olan bi istasyondan tamamen doldurdum..

yarısı ilçeden ilçeye yarısı bayırlı yokuşlu şehir içinde 125 km gittikten sonra shell istasyonuna girdim
tüpü fullettim 42.5 tl ye doldu..
42.5 lirayı 125 e böldüm 0.34 kuruş çıkıyor.. bu fiyat bana göre çok geldi..çünkü kime sorsam kiometrede 19 20 22 23 kuruştan bahsediyor..

bu fiyat son zamlardan sonra normal mi ?
arabayı baktırmama gerek var mı ? bu arada Düzce deki zavoliye bakan usta tüpü makineye bağladı.değerlerin normal olduğunu söyledi..şuanda son zamlardan sonra araçların 28-30 kuruş yaktığını söyledi..
tavsiyelerinizi bekliyorum
şimdiden teşekkürler.

galip_akbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: galip akbulut
Nereden: Düzce
Arabanız: roomster 1.2 HTP active 51KW

İleti teksamet » 14 Ekm 2017, 20:43

galip_akbulut yazdı:aracımı yaklasık 10 gün önce sevdiğim bir arkadaşımın kullandıktan sonra sürüş , rahatlık ve yakıt bakımından tavsiye etmesi üzerine aldım.
araç 35 binde ..2012 model 1.2 htp active modeli..benzinli lpgli.. lpg markası zavoli..
aracı aldıktan sonra gazını Türkiye Petrolleri markası olan bi istasyondan tamamen doldurdum..

yarısı ilçeden ilçeye yarısı bayırlı yokuşlu şehir içinde 125 km gittikten sonra shell istasyonuna girdim
tüpü fullettim 42.5 tl ye doldu..
42.5 lirayı 125 e böldüm 0.34 kuruş çıkıyor.. bu fiyat bana göre çok geldi..çünkü kime sorsam kiometrede 19 20 22 23 kuruştan bahsediyor..

bu fiyat son zamlardan sonra normal mi ?
arabayı baktırmama gerek var mı ? bu arada Düzce deki zavoliye bakan usta tüpü makineye bağladı.değerlerin normal olduğunu söyledi..şuanda son zamlardan sonra araçların 28-30 kuruş yaktığını söyledi..
tavsiyelerinizi bekliyorum
şimdiden teşekkürler.

galip bey,

aracınız hayırlı olsun,

roomster çok güzel araçtır, geniş sağlam ve kullanışlı bunlarla beraber de hususi sınıfta

ticari kullanıma uygun ama otomobil platformunda olduğu için uzun yolda kullanımı çok rahat ve yormuyor.

Lakin lpg yerine dizel alsaydınız çok daha güzel olurdu ( bende 1.6 tdi var, satmaya kıyamıyorum )

yakıtı zon zamlardan sonra oldukça güzel, hatta bu yazıyı yazarken lpg ye 5 krş daha zam geldi, 19 20 22 23 kuruştan bahsedenler yalan atıyorlar,( sene 2007 lpg nin lt si 1,25 tl araçlar 18-20 krş yakıyor; sene 2017 lpg nin lt si 2,95 tl araçlar yine 18-20 krş yakıyor) yada yakıt km hesabı nasıl yapılır gerçekten bilmiyorlar. zaten bu işin doğrusu km yakılan krş değildir, km de yakılan lt dir, çümkü lt nin fiyatı değişkenlik gösterir, ve depoya doldurulan miktarda da her zaman aynı değildir.

birde lpg li araçta yakıt hesabı biraz daha zor yapılıyor, şimdi sen tp den yakıt almışsın; o pompanın lpg basma basıncı 10bar, senin depo 50 lt diyelim %20 de genleşme koruması, ( şamandıra kapatır %20 lik kısmı boş bırakır ) senin depo 40lt alması lazım, tp'deki pompa basma basıncı 10 bar ise ve depo tamamen boş ise 42-45 lt gaz alabilirsin sıkıştırmadan dolayı, yada shell de ki pompa basıncı 7 bar ise depo 35-38 lt gaz alabilir.

şimdi hesabı neye göre yapacaksın?? bu detayı bilmeyen kişiler senin yaptığın gibi yapıyor hesabı ve genelde yanılabiliyor.

genelde hep aynı benzinlik ve aynı pompadan gaz almanı tavsiye ederim, düzgün km hesabı çıkarman açısından.

birde lpg de yakıt hesabını; depon tamamen boş iken hatta lpg almaya benzinle git, deponu tamamen doldur ve km ni sıfırla, kaç km giderse gaz bitene kadar aldığın toplamı km ye böl işte o zaman km hesabın tam çıkacaktır.

umarım tam açıklayıcı olmuştur, bu lpg pompalarının gaz basma basınçları hep aynı diyen arkadaşlar olacaktır, biraderim çeşitli benzinliklerde yıllardır lpg bölümünde çalışıyor, bu detayları kendisi söyledi, ki bu detayları fabia 1.4 16v lpg li aracım varken de tecrübe ettim.

kolay gelsin. roomster ile ilgili aklına bişey takılırsa sorabilirsin, tekrar hayırlı olsun.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti galip_akbulut » 22 Ekm 2017, 16:17

Ünal Bey.selam aleyküm.Düzce den selamlar.hayırlı olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.size de kazasız belasız günler dilerim.İlgilenip vakit ayırıp cevap yazmışsınız.çok sağolun..dediğiniz şeyleri kafama yazdım..gayet açıklayıcı olmuş.aracımı aldığım günden bu yana 2 depo yakıt tükettim .depo 40.5 litre aldı aygaz otogazda..
daha önce shell ve PO dan ortak fullediğim depo 446 km gitti..bunun yarısı şehir içi yarısı şehir dışı..
446 km olduğunda lpg bitti uyarısı geldi ve ben boş depo ile aygaza girdim. fulledim 121 liraya doldu 40.5 litre gaz aldı..ilk kaba hesap için hemen 121 i 446ya böldüm.27 kuruş çıktı..
şimdi tekrar depo bittiğinde hesaplıyacağım..

1.2 roomsterda 2500 devire gelince otomatikman motor sesine kulak vererek vites atıyorum..
düzceden bolu geredeye giderken(1.2 motorla ilk uzun yol deneyimim) arabanın performansını beğenmedim..80-90 km ile gidebiliyordum..yolda gizli bir yokuş varmış..bunu aynı yoldan dönerken arabanın rahat gittiğini gördüğümde anladım. bu arada araç 4.vites 3500 -4000 devirde rahat çıkıyor ama 5te yemiyor.. yokuşlarda aracı 3500 veya 4000 devirde 5-6 km boyunca veya düzceden adanaya veya adıyamana giderken daha uzun mesafelerde kullanmam bir sakınca olur mu..
açıkçası 1.2 arabayla ilk uzun yol deneyimimde keşke 1.6 olsaydı dedim.. e onlarda çok pahalı..param buna yetti..

bu devir -sürüş ve uzun yol tavsiyelerinizi alabilirim..
saygılar
galip_akbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti galip_akbulut » 22 Ekm 2017, 16:33

bir de 2012 1.2 yi verip 2008 1.6 alınır mı..
galip_akbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti teksamet » 23 Ekm 2017, 21:34

1.6 benzinli lpg li alınır fakat, temizini bulursanız.
bence 1.6 tdi alın, ki bi işe yarasın.

bahsettiğiniz o gizli rampayı biliyorum, ankara-istanbul arası nede isanbul- ankara arası 130km sabit hızla giderken hiçbir performans düşüşü olmuyor, tavsiye ederim, 1.4 fabia kullandım ne kadar vasat olduğunu 1.6 dizel alınca anladım.

şiddetle tavsiye ederim.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

İleti galip_akbulut » 26 Ekm 2017, 22:47

değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum Ünal Bey . ben bir süre bineyim..zaten senede 3-4 sefer adana..oradan da adıyaman yaparım..bunun için kendi rahatımı kendi elimle kaçırmaya gerek yok..ha Allah nasip eder karşıma çıkarsa değerlendiririm..şu anda hiç gözüm kesmiyor tekrar araba almayı satmayı
selamlar..
galip_akbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti galip_akbulut » 26 Ekm 2017, 22:48

değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum Ünal Bey . ben bir süre bineyim..zaten senede 3-4 sefer adana..oradan da adıyaman yaparım..bunun için kendi rahatımı kendi elimle kaçırmaya gerek yok..ha Allah nasip eder karşıma çıkarsa değerlendiririm..şu anda hiç gözüm kesmiyor tekrar araba almayı satmayı
selamlar..
galip_akbulut
Yeni Üye
Yeni Üye

Roomster

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir