2001 fabia elegance'çılar motor arıza ışığı söndürme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2001 fabia elegance'çılar motor arıza ışığı söndürme

İleti eyup » 20 Kas 2012, 21:42

slm arkadaşlar

Kullanıcı avatarı
eyup
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Eyüp DEVREZ
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2001 FABİA ELEGANCE

İleti eyup » 20 Kas 2012, 22:43

aracımda atiker lpg var, 2010 mayıs'ta kendim taktırdım, aracı 2009'da aldığımda benzinde bile motor arıza lambası yanıyordu.
Defalarca bilgisayara bağlattım ve her keresinde de ''Egzost gazı geri dönüşüm sistemi zayıf'' hatası veriyordu.
Şimdi gelelim konuya, yani araçlarında ikaz ışığı yanıp ve bendeki gibi hata kodu verenlere.
Ben bu ışığı en sonunda söndürmeyi başardım, akabinde daha önce yaşadığım silkeleme sorunları, güçten düşme, hantallık vb. birçok arkadaşın yaşadığı sorunlar gibi... hepsi bitti

Daha önce kaç ustaya gittiysem bana bu araçlarda olur, hele hele lpg'de mutlaka olur diyorlardı.
Birileri yok EGR değişecek, biri BOĞAZ KELEBEĞİ değişecek, biri balata spreyi sıkar, bir adaptasyon abi tamam bir daha yaparsa yapacak birşey yok, belirtilen parçalar değişecek başka çare yok diyorlar.

Olay gayet basitmiş, veya en azından benim araçta böyle oldu bilemiyorum artık, ama şunuda söylemeden edemeyeceğim, bu duruma gelinceye kadar OZANTAVSAN, DYSEG gibi arkadaşların anlattıklarını bir bir uygulamaya çalışıyorum. Emeklerine sağlık diyorum, anlattıklarınız ve yaptıklarınız boşa gitmiyor, bu zamana kadar forumdaki bu yararlı bilgilerden 1000'lerce lira param boşuna gitmedi, hepsi cebimde kaldı. Kazandığım deneyimleri, gözlemlediğim konuları da ben de sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
Neyse;
Gelelim sadede...

Olay gayet basitmiş meğerse,
1-Boğaz kelebeğini forumlardan da araştırıldığında, belirtilen şekillerde ve malzemelerle sökün, korkmayın adaptasyon gerekmiyor, topladığınızda kotağı açınca kendisi yapıyor.
2-içini eğer çok katran gibi ise kurum. VD-40 ile 2-3 hafif fıs yapın ve elinzin ve parmaklarınızın ve en son olarak da bir diş fırçasına (esnek olan plastikten) ince bez dolayarak kelebeğin içi, dışı, emme manifoldu ağzına kadar güzelce ve sabrla temizleyin.
Veeee 3- en önemlisi bu olanı... EGR Valfinden gelen alüminyum ince bir boru var, ucu da boğazın içinde dikine olan boru, işte herkesin gözünden kaçtığı belkide farkıda olmadığı bu borunun uç kısmına doğru yanlarında 2 adet delik var.
İşte bu delikleri temizleyin, içine doğru silah namlusu harbi yapar gibi yumuşak (elektrik tesisat kablosu da olur yalnız izoleli olsun) yumuşak hareketlerle borunun içindeki kurumları çıkartın. Aslında en iyisi olanı EGR Valfi dibinden sökülmesi ama sökmeside çok zordur, o yüzden kısa yoldan halletmiş bulunmaktayız.
Daha sonra nasıl söktüysek şimdi öyle monte edin ve kontağı açın ama ilk başta çalıştırmayın.
Kontağı açtığınızda zzzzzzzzzzzzzz diye 2-3 saniye ses gelir, bir iki kere daha aç kapa,,,, veeeeeee çalıştırın, belk ilk marşta almayabilir çünkü içindeki kurum kalıntıları emme manifolduna kaçıyor, boğulmuş gibi oluyor.
Çalışınca ise 1 dakika kadar rölantide çalışsın, daha sonra gazı sonuna kadar kökleyin devi saatini sona kadar dayandır çek bas gaza çek, 1 dakikada öyle devam edin, taaaaaaaaaki komşular balkonlara koştursunlar.

Böyle yaparak boğazdaki tüm kurumları temizliyor.

Ama hala motor ışığı yanıyor değilmi?
Sorun değil 10 - 50 km. sonra ışık sönecektir. Hayırlı olsun inşaallah. İyi günler

Daha çok paylaşımlarla bundan böyle forumdayım.
Kullanıcı avatarı
eyup
CLASSIC
CLASSIC

İleti erginbkr » 21 Kas 2012, 01:21

tekrar yanar merak etme...sorun lambda sensöründen kaynaklanıyor çünkü...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti eyup » 21 Kas 2012, 08:20

Hiç zannetmiyorum. 2012 Nisan ayında bu işlemleri kendim yaptım, 5000 - 6000 km. yaptım, bundan sonra yansa da başka bir sebeple olabilir.
Ancak, herkes bir EGR, Boğaz Kelebeği, bir lambda sensörü değişecek deyip geçiştiriyor,
Peki o zaman para sizin, araç sizin, gidin değiştirin öyleyse.
Kullanıcı avatarı
eyup
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 21 Kas 2012, 08:21

+1
Lambanın yanması benzin için tasarlanmış lambda sensörünün algıladığı yabancı gazlardan kaynaklı, yani LPG...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
<<<95R11S/05fabiaHTP/08fabiaTDI/>>???
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Şimdilik yok

İleti Tardis » 13 Kas 2017, 10:06

Konuya müsadenizle bir "HORT" atıyorum.

Aynı dertten muzdaribim egzos gazı geri döndürme yayılım çok düşük hatası alıyorum.

2 kere egr değiştirdik durum hala aynı

Fikirlerinizi bekliyorum
Tardis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem GÜNER
Arabanız: Fabia 1 101 bg elegance

İleti snopy17 » 13 Kas 2017, 10:18

Tardis yazdı:Konuya müsadenizle bir "HORT" atıyorum.

Aynı dertten muzdaribim egzos gazı geri döndürme yayılım çok düşük hatası alıyorum.

2 kere egr değiştirdik durum hala aynı

Fikirlerinizi bekliyorum

Peki Egr valfi değişince kelebeğin ordan gelen metal hortum da değişiyor mu? Yoksa sadece egr valfi mi değişiyor.
Skoda Fabia 1.4 (119,000) Kırmızı
Toyota Avensis 1.6 (159,000) Beyaz
Kullanıcı avatarı
snopy17
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Emre
Arabanız: Fabia 1

İleti Tardis » 13 Kas 2017, 10:46

Yok hocam sadece valf değişiyor ancak valfi değiştirirken boruyu da söktürüp temizlettim.

Not: Yalnız egzos manifoldundan egrye giden boruyu göremedim.
Tardis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem GÜNER
Arabanız: Fabia 1 101 bg elegance

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir