Aracımın Yakıtı Çok Fazla

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracımın Yakıtı Çok Fazla

İleti arf » 18 Kas 2017, 03:03

Hocam bende de felicia var. Benimki de fazla yakıyor diyordum. Günlük ortalama 50 km yol yapıyordum ve bunun yaklaşık 20kmsi istanbul trafiğinde. Sonra evi taşıdık gittiğim yol değişti ve yakıt tüketimi düştü. Bu süreçte genel olarak öğrendiklerim LPGnin havalar soğuduktan sonra özellikle kısa mesafelerde veriminin düşmesi, gaz ayarının düzgün yapılmaması, kirli filtreler ve bujilerin buna sebep olabileceği ve tabi ki kullanım. 1.3 motora sahip bir arabanın mümkün olduğu kadar zorlanmadan kullanılmaması gerekmekte. Ayrıca en son olarak bir de subap ayarı yaptırmayı düşünüyorum. Böyle bir araba için de şehir içi-dışı 10-6 litre civarı bir LPG tüketiminin olması normal geliyor. Birkaç tane ustaya göstermiştim onlardan birisi de zincirin değişmesi gerektiğini ve bunun 600-700 lira civarında olduğunu söyledi ama çok da mantıklı gelmedi

arf
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: arif mutlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia

İleti balkeskoda » 22 Kas 2017, 00:49

Aracım Felicia 1.3 MPi. Atiker sıralı sitem LPG kiti var. İş ile ev arası günlük 22 km yol gidiyorum. BP'den 3.05TL'den 28 litre LPG dolumu yaptırıyorum. (85TL tam depo) 28 litre, 85TL ile yaklaşık 230km kadar şehir içi yol gidiyorum. Ortalama kilometrede 0.36TL yakıyor. Not: LPG enjektörlerinin birinde bozulma var. Regülatörde ise yıpranmaya bağlı su kaçağı. İnternetten enjektör-regülatör aldım. İlerleyen günlerde işçilik vererek parçaları taktıracağım. Yakıt değerlerinde bir değişiklik olacak mı merak ediyorum. Yine başlığa yazarım.
Kullanıcı avatarı
balkeskoda
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi 2000

İleti engin ugur » 26 Kas 2017, 23:34

şehir içi 100 km 10 litre yakar
engin ugur
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: engin uğur
Nereden: Eskişehir
Arabanız: felicia

İleti balkeskoda » 18 Arl 2017, 20:49

balkeskoda yazdı:Aracım Felicia 1.3 MPi. Atiker sıralı sitem LPG kiti var. İş ile ev arası günlük 22 km yol gidiyorum. BP'den 3.05TL'den 28 litre LPG dolumu yaptırıyorum. (85TL tam depo) 28 litre, 85TL ile yaklaşık 230km kadar şehir içi yol gidiyorum. Ortalama kilometrede 0.36TL yakıyor. Not: LPG enjektörlerinin birinde bozulma var. Regülatörde ise yıpranmaya bağlı su kaçağı. İnternetten enjektör-regülatör aldım. İlerleyen günlerde işçilik vererek parçaları taktıracağım. Yakıt değerlerinde bir değişiklik olacak mı merak ediyorum. Yine başlığa yazarım.

Enjektör ve regülatör değiştirdim. Yakıt değerlerinde muazzam farklılıklar var. 85 TL'ye dolan 28 litre alan LPG depomla, şehir dışı 310-320 km'leri gördüm. Depoyu Shell'den doldurdum. Şehir içi tüketim ise yine tam depoyla 260-270 km'ye kadar çıkmış durumda. Km'de ne kadar yakıyor diye hesaplamadım. Değerler şimdilik böyle.
Kullanıcı avatarı
balkeskoda
CLASSIC
CLASSIC

İleti Rapid 2016 » 21 Arl 2017, 10:11

@balkeskoda regülatör değişikliğini muayenede söylemeyin tadilat faturası sızdırmazlık raporu isterler bilginize
Rapid 2016
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Yalova

İleti balkeskoda » 23 Arl 2017, 19:31

Rapid 2016 yazdı:@balkeskoda regülatör değişikliğini muayenede söylemeyin tadilat faturası sızdırmazlık raporu isterler bilginize

Merhaba. Uyarı için teşekkür ederim. Başım ağrımasın sonra diye, regülatör değişikliğini yaptırdığım yerden tadilatla ilgili evrakları da aldım.
Kullanıcı avatarı
balkeskoda
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmet70 » 24 Arl 2017, 14:43

Aracınızın hava ayarını düzgün yapın. Aynı sorunu bende yaşadım, aracım 93 model forman ,ne yaptıysam yakıt tüketimim 100 km için 15 litreden aşağı düşmedi, gezmedik tamirci bırakmadım nafile.
Sorunun özü hava akışının araca göre fazla olmasıymış, Aracımın hava filtre kutusunu izole ettim,kırılan kapak vidalarını daha uzun vidalar ile aşağıdan takarak değiştirdim, bunun yaptıktan sonra aracım çalışmadı, öyle ki motor fazla gaz aldığı için boğuldu, çalışmadı. Daha sonra gaz ayarını sona kadar kıstım ve gaz ayarı yaptım, hava filtresinin bağlantı yerinden hava ayarı için bantlama yaptım gazı tekrar ayarladım.
İnanın daha önce kullandığım araç bumu diye tanıyamadım, yakıtın azalması cabası araç sanki 2000 motor oldu :) keyifle kullanıyorum, yakıtı 9 litlere kadar düşürdüm şehir içi. şehirler arası 7 litle , tabiki yüksek devir yasak.
Kısa not aracınız hava filtresini tıkadığınız zaman stop etmiyorsa, muhtemel sorun burada.
mehmet70
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mehmet çolak
Nereden: Karaman
Arabanız: forman

Önceki

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir