Skoda fabia 1.2 2005 arıza ışığı yanmasıyla aracın durması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda fabia 1.2 2005 arıza ışığı yanmasıyla aracın durması

İleti mehmet43 » 08 Oca 2018, 10:54

Arkadaşlar merhabalar,
Aracım 2005 fabia benzinli BME motor. Aracımı 2005 aralık ayında aldım. Aracı aldığım günden beri ne zaman uzun yola çıksam aracım belirli bir mesafe gidiyor sonrasında motor arıza ışığı yanıyor. Araç teklemeye ve silkelenmeye başlıyor. Gaz yemiyor vitesi düşürünce iyice silkeleniyor ve duruyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda motor arıza ışığı sönüyor ve araç normal seyrine devam ediyor. Fakat aradan 50 100 km geçince tekrar aynı sorun nüksediyor. Bu sefer motor ışığı kalıcı oluyor. Arabamı birçok ustaya gösterdim. Bazıları bujileri bazıları ateşeleme bobinin değiştirdi. Geçen gittiğim usta da ateşleme bobini ve bujileri set halinde değiştirdi. Fakat sorun tekrar tekrar başıma gelmeye devam etmekte Ustanın birisi sübap basınçlarını kontrol etti. Sıkıntı yok dedi. Aracı vag.com a bağladığında cylinder-2 misfire, intermittent DTC gibi şeyler çıkıyor. Arabadan anlamadığım için ustalara götürüyorum. En son bu hafta sonu ailemle otobanda giderken araçta önce iğrenç bir koku geldi. Biz dışarıdan sandık ama değildi. Sonrasında motor ışığı yandı. Sorun nüksetti. Araç orta şeritte durma noktasına geldi. Bu durumda hem araçtakilerin hem de başkalarının hayatını riske atıyorum. Aslında olayı kendimce çözdüm. Böyle bir sorun olduğunda araç seyir halindeyken kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum böylece trafiği riske atmıyorum. Fakat yine de canım çok sıkılıyor. Araca birşey olacak diye de korkuyorum. Litfen bu konudaki tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

mehmet43
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mehmet GULDANE
Nereden: Tokat
Arabanız: SKODA FABIA 2005 CLASSIC

İleti AhmetH » 08 Oca 2018, 12:11

LPG varsa tesisati kes bic yaptiklari yerlerden kontrol etmeli.
Eger standart ise atesleme elemanlarida yeteri kadar degismis enjeksiyondan olabilir. Zengin calisma sonucu atesleme kesiyor olabilir. Bu ariza esnasinda egzoz emisyon ışığı yanip sonuyor mu acaba. Atesleme olmadigindan cig benzin katalizore birikip yaniyor olabilir koku bundan sebeptir muhtemelen
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mehmet43 » 08 Oca 2018, 12:15

Merhabalar, araçta LPG bulunmadığı zaman da benzer durumdan müzdariptim. Sadece motor arıza ışığı yanıyor.
mehmet43
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mehmet GULDANE
Nereden: Tokat
Arabanız: SKODA FABIA 2005 CLASSIC

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir