Favorit 175/70R13 82T Lastik Doğru Basınç!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit 175/70R13 82T Lastik Doğru Basınç!

İleti Tigrap » 18 Oca 2018, 22:43

Arkadaş 4 saattir araştırıyorum her kafadan başka ses çıkıyor. Sırf meraktan bakayım dedim pişman oldum. Bu konuda bilgisi olan ve verdiği bilgiyi kaynaklara dayandırabilen varmı. Petlas Snowmaster var bende aylardır 44 psi basıyorum. Lastik üzerinde 44 psi maksimum olarak belirtiliyor. Bende mantık olarak ne kadar az temas o kadar az yakıt sarfiyatı diyerek 44 psi basıyorum. Yol tutuşu falanda iyi zaten 110u senede bir yokuş aşağı denk gelince geçebilen arabalar bunlar. Ama virajlara 80le girince savruluyor 70le sorun yok. Doğru basınç ile daha fazla tutuş sağlanabilir mi acaba

Tigrap
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Adana

İleti hetepe » 19 Oca 2018, 08:45

Tigrap yazdı:Arkadaş 4 saattir araştırıyorum her kafadan başka ses çıkıyor. Sırf meraktan bakayım dedim pişman oldum. Bu konuda bilgisi olan ve verdiği bilgiyi kaynaklara dayandırabilen varmı. Petlas Snowmaster var bende aylardır 44 psi basıyorum. Lastik üzerinde 44 psi maksimum olarak belirtiliyor. Bende mantık olarak ne kadar az temas o kadar az yakıt sarfiyatı diyerek 44 psi basıyorum. Yol tutuşu falanda iyi zaten 110u senede bir yokuş aşağı denk gelince geçebilen arabalar bunlar. Ama virajlara 80le girince savruluyor 70le sorun yok. Doğru basınç ile daha fazla tutuş sağlanabilir mi acaba

lastik üzerinde yazan max 44 psi; o lastiğin en fazla hava basma değeridir.
Yani siz aşırı hava basıyorsunuz, önlere maksimum 32; arkalara maksimum 30 psi hava basacaksınız,
daha fazla basarsanız yol tutuşu kötü olur, frenler kötü olur, konfor kötü olur,
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia1 HTP

İleti AhmetH » 19 Oca 2018, 12:18

Polo 6r bluemotion arabanin basinçlari 38 ön 35 arka standart 185 lik binek lastiğe bu yuzden ESP standartti. Temas alani azaldikça tutuştan kayip başlar

44 değilde 35 le 40 arasi bisey basarsaniz hem dediğiniz olur nispeten az yakarsiniz direksiyon falan hafifler hemde sinirlarda dolanmazsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Tigrap » 19 Oca 2018, 17:11

cevaplarınız için teşeşkkür ederim önler 40 arkalar 38 yaptım çukur ve tümseklerde fark gördüm ama kısa mesafe olduğu için yol tutuşa bakamadım. yol tutuşta da iyileşme hissedersem bilgi vereceğim.
Tigrap
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Tigrap » 19 Oca 2018, 17:13

hetepe yazdı:
Tigrap yazdı:Arkadaş 4 saattir araştırıyorum her kafadan başka ses çıkıyor. Sırf meraktan bakayım dedim pişman oldum. Bu konuda bilgisi olan ve verdiği bilgiyi kaynaklara dayandırabilen varmı. Petlas Snowmaster var bende aylardır 44 psi basıyorum. Lastik üzerinde 44 psi maksimum olarak belirtiliyor. Bende mantık olarak ne kadar az temas o kadar az yakıt sarfiyatı diyerek 44 psi basıyorum. Yol tutuşu falanda iyi zaten 110u senede bir yokuş aşağı denk gelince geçebilen arabalar bunlar. Ama virajlara 80le girince savruluyor 70le sorun yok. Doğru basınç ile daha fazla tutuş sağlanabilir mi acaba

lastik üzerinde yazan max 44 psi; o lastiğin en fazla hava basma değeridir.
Yani siz aşırı hava basıyorsunuz, önlere maksimum 32; arkalara maksimum 30 psi hava basacaksınız,
daha fazla basarsanız yol tutuşu kötü olur, frenler kötü olur, konfor kötü olur,

bu önerin sanırım yazlık ve dört mevsim lastikler için bendekiler snowmaster w601 34te bile nerdeyse yanaklar temas etmeye başlıyor. erken aşınmadan korkuyorum biraz 40-38 olarak deneyip sizin önerinizi de deneyeceğim
Tigrap
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 22 Oca 2018, 09:04

Arabanız olan Favoritin ağırlığı 1000 kg altında ve kullandığınız lastikler ekonomi sınıfı olan 165-175 tabanlı 13'' lastikler....
32 psi den fazlası sağlıklı değildir, gözünüz, önceki duruma alıştığı için, bu değerlerdeki yanak esnemesi farklı görünüyor.
Aracınızın kullanma kılavuzunu bulabilirseniz, bu değerlerde olması gerektiği yazıyor zaten.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia1 HTP

İleti Tigrap » 04 Şub 2018, 11:18

Kullanma kılavuzu internette kolaylıkla bulunabiliyor, daha önce incelememe rağmen bu detay dikkatimi çekmedi. Ancak en son ön 38 arka 36 kullandım. En rahatıda bu oldu. Kullanma kılavuzu örneğini vermeniz ve rakamları buraya dayandırmanız güzel ancak o değerler 165 lastik için 165 piyasada olmadığı için 175 kullanıyoruz ve lastik kışlık bunlarda fark eder
Tigrap
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: mertkaratas_211 ve 5 misafir