Superb I - Tavsiye Edermisiniz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Superb I - Tavsiye Edermisiniz

İleti ottoman2017 » 22 Oca 2018, 20:42

Arkadaşlar 2005 model superb almayı düşünüyorum. Ancak bu araba hakkında peki bir bilgim yok. Araştırdığım kadarıyla aracın içi geniş, rahat, 1.9 tdi motor iyi motormuş ayrıca tuning yapılabiliyormuş. Araçta usb girişi yokmuş.
Bulabildiklerim bu kadar. Gerisi sizin tavsiyelerinize göre netleşecek arkadaşlar. Şehir içi şehird dışı yakıt vb gibi konularda tavsiyeleriniz nelerdir.

ottoman2017
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: YunusERKAN
Nereden: Ankara
Arabanız: superb

İleti hetepe » 23 Oca 2018, 12:44

13 yıllık geçmiş olan, üzerine eski sahiplerinin kullanım tarzı yorgunluğu yüklenmiş olarak, ve en az 250 000 km de olacak bu araç...olası arızaları, sorunları göze almanız gerek...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

İleti teksamet » 24 Oca 2018, 04:34

hetepe yazdı:13 yıllık geçmiş olan, üzerine eski sahiplerinin kullanım tarzı yorgunluğu yüklenmiş olarak, ve en az 250 000 km de olacak bu araç...olası arızaları, sorunları göze almanız gerek...

aynen, sonuçta dizel motor arıza çıkarmaya başladı mı çorap söküğü gibi gelir. turbo ya gereken hassasiyet gösterildi mi?
aracın yağ bakımları zamanında yapıldı mı?
özellikle kullanılan yağ kaliteli bir yağmıydı?

bu gibi konular çok önemli, mesela kendi aracın sıfırdan beri bende, 350.000km de olmasına rağmen yağ bakımları na her 10.000km de özen gösterilerek bizzat kendim yaptım.

turbo ya gereken özen gösterildi, şu anda motor sıkıntısız. özellikle dizel motorlarda kullanılan yağ ve değişim periyotları çok önemli, ( mesela araç sıfırken ilk yağ bakımına servis 15.000km de gelinecek dedi, ben özellikle 10.000km de götürdüm, servise de durumu açıkladım, benim araçcımın bakımını 10.000km de bir yapacaksınız )

aldığınız kişiye şunu sorun, yağ kaç bin km de bir değişti, araç kaç yıldır sizde, ( birde ufak bir test sürüşüne çıkın beraber, araç sahibi kullansın; durduğunuzda motoru hemen stop ediyor ise ( turbo araçlarda altın kuraldır stop etmeden 15-20 sn beklenir ) o araçtan uzak durunuz.

bu zamana kadar kullanılan yakıtın kalitsinden hiç bahsetmiyorum,,

bu videoda turbo ve yağlama hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

turbo nedir? https://www.youtube.com/watch?v=hQeU4KTMfc4

turbolu araç nasıl kullanılır? https://www.youtube.com/watch?v=N9kj8UK2rGw

umarım işinize yarar
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Arabanız: roomster

İleti snopy17 » 24 Oca 2018, 09:51

teksamet yazdı:
hetepe yazdı:13 yıllık geçmiş olan, üzerine eski sahiplerinin kullanım tarzı yorgunluğu yüklenmiş olarak, ve en az 250 000 km de olacak bu araç...olası arızaları, sorunları göze almanız gerek...

aynen, sonuçta dizel motor arıza çıkarmaya başladı mı çorap söküğü gibi gelir. turbo ya gereken hassasiyet gösterildi mi?
aracın yağ bakımları zamanında yapıldı mı?
özellikle kullanılan yağ kaliteli bir yağmıydı?

bu gibi konular çok önemli, mesela kendi aracın sıfırdan beri bende, 350.000km de olmasına rağmen yağ bakımları na her 10.000km de özen gösterilerek bizzat kendim yaptım.

turbo ya gereken özen gösterildi, şu anda motor sıkıntısız. özellikle dizel motorlarda kullanılan yağ ve değişim periyotları çok önemli, ( mesela araç sıfırken ilk yağ bakımına servis 15.000km de gelinecek dedi, ben özellikle 10.000km de götürdüm, servise de durumu açıkladım, benim araçcımın bakımını 10.000km de bir yapacaksınız )

aldığınız kişiye şunu sorun, yağ kaç bin km de bir değişti, araç kaç yıldır sizde, ( birde ufak bir test sürüşüne çıkın beraber, araç sahibi kullansın; durduğunuzda motoru hemen stop ediyor ise ( turbo araçlarda altın kuraldır stop etmeden 15-20 sn beklenir ) o araçtan uzak durunuz.

bu zamana kadar kullanılan yakıtın kalitsinden hiç bahsetmiyorum,,

bu videoda turbo ve yağlama hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

turbo nedir? https://www.youtube.com/watch?v=hQeU4KTMfc4

turbolu araç nasıl kullanılır? https://www.youtube.com/watch?v=N9kj8UK2rGw

umarım işinize yarar

+999
Skoda Fabia 1.4 (119,000) Kırmızı
Toyota Avensis 1.6 (159,000) Beyaz
Kullanıcı avatarı
snopy17
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Emre
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1 1.4 16V

İleti ottoman2017 » 24 Oca 2018, 23:21

Öncelikle tavsiyeleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. malum sitede https://www.sahibinden.com/ilan/vasita- ... 757/detay/ bir ilan var. Alacağım araçta bu şekilde olarak bu şartlarda bir araç alınır mı.

2- İkinci el ve yedek parça bulunabilirliğini dikkate alırsak Superb'yi , Audi A6 ve A4 araçlar ile kıyaslarsanız 1.9 TDİ olarak hangisi daha iyidir. . A4 ile diğer ikisi arasında segmen farkı olduğunu biliyorum o konuda sıkıntı yok.

3- Superb Ankara'da şehir içi normal kullanım olarak ortalama ne kadar yakar.

4- Ankara'da Superb elektrik aksamından anlayan tavsiye edebileceğiniz iyi bir usta var mıdır.

şimdiden teşekkürler
ottoman2017
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 25 Oca 2018, 11:09

Kendim beğenmediğim bir arabayı, başkasına tavsiye etmem.

bu araba öncelikle plakası çok yeni, yani Ankara arabası değil, yani galerici işi bir yerlerden getirilmiş ttemizletilmiş, parlatılmış bir araba...

km si %99,9 düşürülmüş, SuperB1 ler 2005 de makyajlandı, bu ise 2006 olmasına rağmen makyajsız, ilk tip olandan. (stoplar ve jantlardan bu anlaşılıyor ama direksiyon yeni tip??? ilginç...)

Aslında fotoğraflardan arabada göze batan kötü birşey (direksiyon kaplaması dışında) birşey görünmüyor ama bu soru işaretleriyle 50 000 lik 12-13 yaşında araba almam, bu paraya sıfıra yakın (en fazla 4-5 yaşında) B, C segment arabalara bakardım ben olsam, 50 000 süper para çünkü...

Seçim sizin...
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

İleti ottoman2017 » 25 Oca 2018, 16:15

hetepe yazdı:Kendim beğenmediğim bir arabayı, başkasına tavsiye etmem.

bu araba öncelikle plakası çok yeni, yani Ankara arabası değil, yani galerici işi bir yerlerden getirilmiş ttemizletilmiş, parlatılmış bir araba...

km si %99,9 düşürülmüş, SuperB1 ler 2005 de makyajlandı, bu ise 2006 olmasına rağmen makyajsız, ilk tip olandan. (stoplar ve jantlardan bu anlaşılıyor ama direksiyon yeni tip??? ilginç...)

Aslında fotoğraflardan arabada göze batan kötü birşey (direksiyon kaplaması dışında) birşey görünmüyor ama bu soru işaretleriyle 50 000 lik 12-13 yaşında araba almam, bu paraya sıfıra yakın (en fazla 4-5 yaşında) B, C segment arabalara bakardım ben olsam, 50 000 süper para çünkü...

Seçim sizin...

Hocam o zaman elimizde bu paraya alınablecek fluence, jetta ve octavia kalıyor. 1.5 veya 1.6 dizel olarak. Ancak 2005-2006 super b bu söylediğim araçların daha üstünde diye düşünüyorum. temiz bi süper b olursa da on numara olur.
ottoman2017
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hetepe » 26 Oca 2018, 09:12

o paralara fluence jetta ve octavia kesinlikle daha mantıklı, konfor, teknoloji deseniz, onlarda da var, güvenlik de...
SuperB güzel ama temizini bulabilirseniz...zor tabii...
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Superb I (B5)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir