Motorun mazotla yikanmasi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motorun mazotla yikanmasi

İleti mertkaratas_211 » 16 Şub 2018, 13:06

İyi gunler skodam sakinleri sayenizde forumda buldugum cozumlerle arabamin cogu sorunlarini kendim hallettim. Bende gecenlerde yaptigim bu uygulamayi sizinle paylasmak istedim. Daha once baslik acilmismiydi bilmiyorum.

Aracin yag degisiminden oncesicak motora eski yagi bosaltip filtreyi sokmeden eski filtre takili olarak yerine 3-4 litre temiz mazot koydum ve rolantide 1-2 dakika calistirdim ve mazotu bosalttin zift gibi akti. Ardindan 5-40 3litre yag ile 5-10 dk arabayi calistirip o yagida bosalttim ve filtre degisip yeni yag koyuldu.500 km yaptim. Aracin daha sessiz calismaya basladi devirlenme ve cekis sanki daha guzel oldu Aracin yag cubugunu cektigimde eskiden yeni yag bile olsa kahverengi oluyordu su anda yag cubugunu cektigimde piril piril tertemiz yagi goruyorum. Bunu islemi yapmamdaki amac sonucta aracim 25yasinda motor son zamanlarda sesli calisiyordu ve benden onceki sahipleri duzenli yag degisimi yapti mi yada dandik yag mi koydu bilmiyorum(ilk aldigimda arabanin motorundan 6 litre yag cikmisti). O yuzden icim rahat etsin diye yaptim.Simdi ise mukemmel oldu. Oneriyorum fakat aracinizin motor durumunu bilmedigim icin sorumluluk size ait diyorum. Yag degisimini yapan usta bile resmen yalvardi yapma motoru kucagina alirsin dedi ama ben olursa benim arabam sorumluluk bana ait dedim

mertkaratas_211
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mert karataş
Nereden: Karabük
Arabanız: Favorit lx

İleti AhmetH » 17 Şub 2018, 10:24

Doğru yapmişsiniz ecnebi bunu yillardir yapar mazot gazyaği yanmis sertleşmiş kurumu yağ kalintisini çözer.
Ben yinede 10 numara yağ taraftariyim 10 numara düz yağda motorun içini çok güzel temizler.
Mazot ile motorun kaçma ihtimali var buji ateşlemeli olduğundan ihtimal düşük ama dizel motor kaçarsa mazotu bitirene kadar son devir çalişir kurtaramazsiniz. Bunun youtube de ilginç ornekleri mevcut "diesel runaway" yazarak izleyebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mertkaratas_211 » 17 Şub 2018, 11:31

Dizellerde boyle birsey oldugunu bilmiyordum sayenizde bir bilgi daha ogrenmis oldum tesekkurler
mertkaratas_211
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mert karataş
Nereden: Karabük
Arabanız: Favorit lx

İleti teksamet » 18 Şub 2018, 22:56

mertkaratas_211 yazdı:İyi gunler skodam sakinleri sayenizde forumda buldugum cozumlerle arabamin cogu sorunlarini kendim hallettim. Bende gecenlerde yaptigim bu uygulamayi sizinle paylasmak istedim. Daha once baslik acilmismiydi bilmiyorum.

Aracin yag degisiminden oncesicak motora eski yagi bosaltip filtreyi sokmeden eski filtre takili olarak yerine 3-4 litre temiz mazot koydum ve rolantide 1-2 dakika calistirdim ve mazotu bosalttin zift gibi akti. Ardindan 5-40 3litre yag ile 5-10 dk arabayi calistirip o yagida bosalttim ve filtre degisip yeni yag koyuldu.500 km yaptim. Aracin daha sessiz calismaya basladi devirlenme ve cekis sanki daha guzel oldu Aracin yag cubugunu cektigimde eskiden yeni yag bile olsa kahverengi oluyordu su anda yag cubugunu cektigimde piril piril tertemiz yagi goruyorum. Bunu islemi yapmamdaki amac sonucta aracim 25yasinda motor son zamanlarda sesli calisiyordu ve benden onceki sahipleri duzenli yag degisimi yapti mi yada dandik yag mi koydu bilmiyorum(ilk aldigimda arabanin motorundan 6 litre yag cikmisti). O yuzden icim rahat etsin diye yaptim.Simdi ise mukemmel oldu. Oneriyorum fakat aracinizin motor durumunu bilmedigim icin sorumluluk size ait diyorum. Yag degisimini yapan usta bile resmen yalvardi yapma motoru kucagina alirsin dedi ama ben olursa benim arabam sorumluluk bana ait dedim

bu yaptığınız iş çok güzel fakat,

mazot yapısı gereği kauçuk malzemeyi sertleştirir, buda sübap lastiklerini sertleştirir, karter kapak contası, keçeler ve bir sürü daha aklımıza gelmeyen malzemelere zarar verir. bu durumda da ne olur siz düşünün.

ben buna benzer bir uygulamayı arkadaşın felicia da yaptırmıştım, başta çok güzel oldu sorun yok tu, akabinde yağ eksiltmeye başlamıştı, her motorda bu olacak diye bişey yok ama olabilir.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Nereden: Ankara
Arabanız: roomster

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir