Kalorifer Hep Ilık Üflüyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kalorifer Hep Ilık Üflüyor

İleti Forman55 » 25 Oca 2018, 10:31

Aracım 94 model FORMAN araba çok el değişmemiş yani parçaları değiştiğini sanmıyorum benden önceki sahibi 23 yıllık ilk sahibi sanayiye sadece yağ ve su değişmeye gitmiş. Araba fanını ilk çizgide açıyor soğutunca tekrar düşüyor Tofaş fanı var çizgiyi hiç geçmiyor acaba bunun için kalorifer hiç ısıtmıyor olabilir mi? Kuzenimde Kartal var harareti 88-90 arasında sabit duruyor ve içini aynı sauna gibi ısıtabiliyor. Şuan aracımda termostat var mı varsa kaçlık bilmiyorum. Normali nedir kaçlık olmalı fanı ne zaman açmalı bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Forman55
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şahin
Nereden: Samsun
Arabanız: Skoda Forman

İleti hetepe » 25 Oca 2018, 10:59

Soğutma sistemi düzgün çalışıyor gibi göründüğünden oraya hiç dokunmayıp, önce göğüsteki kalorifer radyatörü tıkalı mı değilmi diye bakmak daha doğru olur.
Tıkalı değilse termostatı, ''açma değeri şimdikinden 1-2 derece fazla olanıyla'' değiştirebilirsiniz ama bunun bir de yazı var...
Şu an üşütmeyecek kadar ısıtıyorsa hiç dokunmayın, bunların asıl sorunu yaz mevsimindeki hararet sorunudur çünkü...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti Forman55 » 25 Oca 2018, 11:41

hetepe yazdı:Soğutma sistemi düzgün çalışıyor gibi göründüğünden oraya hiç dokunmayıp, önce göğüsteki kalorifer radyatörü tıkalı mı değilmi diye bakmak daha doğru olur.
Tıkalı değilse termostatı, ''açma değeri şimdikinden 1-2 derece fazla olanıyla'' değiştirebilirsiniz ama bunun bir de yazı var...
Şu an üşütmeyecek kadar ısıtıyorsa hiç dokunmayın, bunların asıl sorunu yaz mevsimindeki hararet sorunudur çünkü...

Peki teknik verilerde 88 de açıp 103 derecede kapamalı yazıyor termostat için onu taksak olmaz mı?
Forman55
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 25 Oca 2018, 17:52

Forman55 yazdı:Peki teknik verilerde 88 de açıp 103 derecede kapamalı yazıyor termostat için onu taksak olmaz mı?

O çok soğuk ülkeler için.

Favorit aracımda yaz-kış 88°C' lik termostat ve 88-92°C fan müşiri (bunlar orijinal değerlerdir) kullanırdım ve hiç problem yaşamadım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Forman55 » 25 Oca 2018, 20:08

sainz yazdı:
Forman55 yazdı:Peki teknik verilerde 88 de açıp 103 derecede kapamalı yazıyor termostat için onu taksak olmaz mı?

O çok soğuk ülkeler için.

Favorit aracımda yaz-kış 88°C' lik termostat ve 88-92°C fan müşiri (bunlar orijinal değerlerdir) kullanırdım ve hiç problem yaşamadım.

Birdaha sanayiye gittiğimde sorucam sizin kullandıklarınızı. Birde merak ettiğim birşey var bindiğim diğer arabalar çalıştıktan bir müddet sonra hararet çıktığı yerde sabit kalıyor ama bizim bu Skoda' da fan açınca hararet düşüyor sonra tekrarlıyor bu olayı bazen 20 km lik bir yolda hiç fan açmadan yani çizgiye ulaşmadan geliyorum sakin kullanınca ama bazen 10 dakika bile olsa biraz yokuşta ve arabayı sıkıştırınca açıyor. Bazı konularda eğer termostat yoksa fan açar soğunca tekrar dibe düşer demişler yani benim arabadaki olay sizin termostatdan taksak sabit kalırmı hararet yani sizinki nasıl düşme oluyor mu?
Forman55
CLASSIC
CLASSIC

İleti tekyon » 26 Oca 2018, 23:14

Abi aynı sorunlar benim felicia da vardi. Termostat yokmuş arabada kendim sokup bakmistim. Ilık üfleme sinin sebebi termostat olmayışı olabilir. Çözüm olarak termostati 88 derece taktım ve fan musuru nu de 82/68 taktim. Şu an sıcaklık hep sabit ve kalorifer ateş üflüyor. Bunları deneme yanılma yöntemi ile kendim yaptım ve en uygun alanı şu an bu benim araba için. Sizinki forman ama pek bişey fark edicegini de sanmam. Ayrıca yakitim da düştü bunu yaptıktan sonra bilginize
tekyon
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gokhan gokbudak
Arabanız: skoda felicia glxi

İleti Forman55 » 27 Oca 2018, 08:56

tekyon yazdı:Abi aynı sorunlar benim felicia da vardi. Termostat yokmuş arabada kendim sokup bakmistim. Ilık üfleme sinin sebebi termostat olmayışı olabilir. Çözüm olarak termostati 88 derece taktım ve fan musuru nu de 82/68 taktim. Şu an sıcaklık hep sabit ve kalorifer ateş üflüyor. Bunları deneme yanılma yöntemi ile kendim yaptım ve en uygun alanı şu an bu benim araba için. Sizinki forman ama pek bişey fark edicegini de sanmam. Ayrıca yakitim da düştü bunu yaptıktan sonra bilginize

Cevabınız için teşekkür ederim. Mantıklı düşünürsek soğuk motor fazla yakar bizim arabanınki de dediğiniz 88 lik ise benimki o kadar ısınmadan fan açtığı için çok yaksa gerçi çok bi fark olacağını sanmam ama en son 31.5 krş hesapladım belki biraz daha düşer. Eğer yakıtda bir düşme olursa yaptırdıkdan sonra yazarım.
Forman55
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 30 Oca 2018, 16:35

Forman55 yazdı:...merak ettiğim birşey var bindiğim diğer arabalar çalıştıktan bir müddet sonra hararet çıktığı yerde sabit kalıyor ama bizim bu Skoda' da fan açınca hararet düşüyor sonra tekrarlıyor...

Favorit' in termostadı yeni nesiller gibi elektronik kontrollü olmadığı için hararet sabit kalmıyor. Yokuş çıkınca artar; yokuşu bitirip düze gelinince düşer. En fazla düz yolda sabit hızda yol alındığında sabit kalabiliyor. Eğer abartı bir aralıkta gezinmiyorsa, normaldir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 30 Oca 2018, 16:36

tekyon yazdı:...termostati 88 derece taktım ve fan musuru nu de 82/68 taktim...

Bu şekilde fan çok sık devreye girip çıkacaktır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 01 Şub 2018, 22:08

Forman55 yazdı:Aracım 94 model FORMAN araba çok el değişmemiş yani parçaları değiştiğini sanmıyorum benden önceki sahibi 23 yıllık ilk sahibi sanayiye sadece yağ ve su değişmeye gitmiş. Araba fanını ilk çizgide açıyor soğutunca tekrar düşüyor Tofaş fanı var çizgiyi hiç geçmiyor acaba bunun için kalorifer hiç ısıtmıyor olabilir mi? Kuzenimde Kartal var harareti 88-90 arasında sabit duruyor ve içini aynı sauna gibi ısıtabiliyor. Şuan aracımda termostat var mı varsa kaçlık bilmiyorum. Normali nedir kaçlık olmalı fanı ne zaman açmalı bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

NORMALİ 88 LİK AMA KIŞIN ONU KULLANIN. YAZIN 80 YADA 74 TAKABİLİRSİNİZ. HAA ARACINIZIN SOĞUTMA SİSTEMİNDE SIKINTI YOKTUR 88 LİK TE KALABİLİR YAZIN. BENİM ÖNCEKİ ARACIMI ALDIĞIMDA 3 SENE FALAN HİÇ BAKMADIM TERMOSTATA YAZ KIŞ HARARET SORUNU YAŞAMADIM. NEZAMAN KIŞA GİRERKEN KALORİFER ISITMIYORDU O ZAMAN SÖKTÜM Bİ BAKTIM 88 LİK VAR AMA AÇIK KALMIŞ O YÜZDEN ISITMIYORDU. YENİSİYLE DEĞİŞTİRDİM SORUN ÇÖZÜLDÜ. BU ARACIMDA KIŞIN 88 LİK KULLANIYORDUM YAZIN 74 LÜK. AMA ŞİMDİ 80 LİK TAKTIM YAZ KIŞ ÇIKARMIYORUM. FAN MÜŞÜRÜM DE 85-80 LİK BEHR. FAN MOTORUNU DA ORJİNAL MAKO TEMPRA FANIYLA DEĞİŞTİM.
SİZ ÖNCE TERMOSTATA BAKIN OLMAZSA SONRA KALORİFER RADYATÖRÜNE VE KALORİFER MUSLUĞUNA. SIRAYLA BAKIP SORUNU ÇÖZEBİLİRSİNİZ.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti RYD-93 » 19 Şub 2018, 17:55

Merhaba kardeşim herkes bişiy yazmış ben yaptığım işlemi yazayım sana

önce aküyü söktüm aküyü söktügüm an hemen yanında petege giren iki adet hortum gördüm o hortumlardan
1 ri gelen su hortumu digeri giden o hortumlarıda söktüm ufak bir baslık var onunda vidasını söktüm
oradaki petek cektim elime geldi az zorlandım ama asagı yukarı hafif hareketlerle söktüm aldım götürdüm wc de
güzelce bi tazikli su tuttum bir boru girişinden ama baktım hafif hafif pislik geliyor biyandan güzelce delikler alta gelcek sekilde ıcıne hafif hafif su basıp salladım sıkı sıkı bir pislik çıkmaya başladı aklın durur bildigin çamur döküldü inan rahat yarım saat 40 dk salladım sona bi baktım taze su gelmeye başladı suan bi taktım inanırmısın dk tutuyorum aracım çalıştıktan sonra 4 dk sonra bir sıcak üflüyor anlatamam yap bunların hepsini kurtul...
RYD-93
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tufan KARADEMİR
Arabanız: SKODA FORMAN GLX

İleti hetepe » 21 Şub 2018, 13:22

zaten ilk mesajda arabanın soğutma sisteminde sorun yoksa kalorifer radyatörünün tıkalı olabileceğini yazmıştık, tıkalıysa sizin yönteminiz güzel bir çözüm getirir bence de...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir