FAVORİT HARARET KESİN ÇÖZÜM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FAVORİT HARARET KESİN ÇÖZÜM

İleti sainz » 05 Eyl 2016, 13:23

josera53 yazdı:...Bütün şu tesisatı sıcak bir tek radyatörden benzine giden soğuk.
o boruyu bi kaç defa sıkıp bıraktım. Şu deposundaki şu aniden aşağı indi. Acaba diyorum radyatör mu tıkalı motora azar azar mi su gonderiyor. Su sızdırma felan yok..

Hava alma işlemi düzgün yapılmamış gibi geldi bana.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SKDFORMAN » 05 Eyl 2016, 18:54

josera53 yazdı:Bütün şu tesisatı sıcak bir tek radyatörden benzine giden soğuk.
o boruyu bi kaç defa sıkıp bıraktım. Şu deposundaki şu aniden aşağı indi. Acaba diyorum radyatör mu tıkalı motora azar azar mi su gonderiyor. Su sızdırma felan yok..

Geçmiş olsun da radyatörden benzine su nereden gidiyormuş. Böyle bi boru yok.
Radyatör tıkalı olamaz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti fthpl » 06 Eyl 2016, 07:08

SKDFORMAN yazdı:
josera53 yazdı:Bütün şu tesisatı sıcak bir tek radyatörden benzine giden soğuk.

Geçmiş olsun da radyatörden benzine su nereden gidiyormuş. Böyle bi boru yok.
Radyatör tıkalı olamaz.

Ya aşağıda radyatörden motora giden boruyu yada arkada karbüratörün o emme manifold kısmındaki boruları kasdediyor

geçmiş olsun

74 lük vernet termostat, 85-80 kaliteli behr,tds italyan olabilir fan müşürü, %50 antifiriz %50 su karışımı sogutma sıvısı ile sorunsuz kullanım saglıyoruz. Aklınızda bulunsun.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti ReaLMasteR » 02 Nis 2018, 01:19

Arkadaşlar öncelikle bir skodakolik olarak bende tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.
Skodakolik olarak diyorum çünkü ilk arabam 93 model bir favoritti.
Eh, ilk araba olunca eksik kullanım bilgisi birazda ilk zamanlardaki tecrubesizlik diyelim, bu arabaya üçüncü kez conta yaktırdıktan sonra hurdaya ayırdım, tabi bu arada conta yakma ve contası yanmış bir skoda ile yüzlerce kilometre nasıl gidilir gibi konlarda da tecrubelendim, o da ayrı konu. Fakat skodayı o kadar sevdimki gittim bir tane yine 93 model bir forman aldım.
Abartısız söylüyorum, bundan sonraki arabam ya bir octavia olur yada param olursa superb olur yani ben bu saatten sonra skodadan başka arabaya sahip olmak istemem.
ReaLMasteR
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ercan ÜZÜLMEZ
Nereden: Düzce
Arabanız: Sokoda Forman

İleti ReaLMasteR » 02 Nis 2018, 01:20

Gelelim konumuza;
Favorit ve forman modellerinin müzmin hassasiyetidir hararet sorunu
- öncelikle conta yanığı dediimiz şey, markası ve modeli ne olursa olsun tüm araçlarda, yalama olmuş bir vida misali araçlarda adeta alışkanlık yapar, üst kapağı ister taşlatın ister kaynak dolgu yaptırıp taşlatın, ne yaparsanız yapın, dikkat etmezseniz az bir zorlanma ile yine yakar. Bunu bana söylediklerinde başta inanmamıştım, fakat gerek kendi aracımda gerekse çevremde tanıdığım insanların araçlarında tecrübeyle sabit bir konudur.
Çözüm bu aracı uygun bir zamanda elden çıkarmaktır. Fakat yinede (benim gibi) ben bu aracı şöyle veya böyle kullanacağım derseniz.
- yedek su tankının şişmesinden endişelenmeyin, çünkü eğer herşeye rağmen 25 yıllık bir arabada bu yedek su tankı şişiyor fakat patlamıyor, sızdırmıyorsa demekki bu şişkinliği kaldırabiliyor demektir.
- eğer aracınızın radyatöründe pas, çürük, delik gibi sıkıntılar yoksa radyatör suyunu komple antifriz koyun. göreceksiniz normalde kırmızıya dayanan hararet kesinlikle %50 seviyesini geçmeyecektir.
- antifriz kullanmıyorsanızda, zaruret hali olmadıkça, her benzin istasyonunda bulunan "hava-su" noktalarından falan su doldurmayın, ister şebeke suyu isterse kuyu suyu kullansınlar, suda kireç olabilir, bu kireç zaman içinde suyun kaynama noktalarına ulaşmasınında etkisiyle borularda birikip tıkanmaya ve dolayısıylada soğutma suyunun devirdaiminde azalmaya hatta komple kesilmesine neden olup yine rahatlıkla conta yakarsınız. ki benim ilk aracımdaki ikinci conta yanığı bu nedenle olmuştu. Kireçsiz olduğunu bildiğiniz bir sudan aracınızın bagajında saklayacağınız 1,5 litrelik bir pet şişe su bu konudaki ihtiyacını görecektir.
- hiçbir aracın hararet ibresi ani oynamalar yapmaz, bunun nedeni eğer ibre "zıplama" tabir edebileceğimiz çok ani hareketlerle yükselip alçalıyorsa hararet muşırınıdan kaynaklanıyordur, yada daha yumuşak oynamalar varsa termostatınızın açma kapama hassasiyeti arızalı olabilir, bunları bir gözden geçirin.

Contası egzosttan bembeyaz dumanlar atacak şekilde yanmış bir araç ile, yüzlerce kilometre nasıl gidilir. onuda ilgilenenler varsa bilahare bana mesaj atsınlar ayrıca izah ederim. O güzergahı bilenler için söylüyorum, kocaeli- sakarya arasında bir mevki olan maşukiye'de contası yanan aracımı, yolda kalmışlığın eziyetini, çekicilerin fırsatçılığını bildiğim için bu şekilde çankırı iline kadar götürmüşlüğüm var.
ReaLMasteR
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ercan ÜZÜLMEZ
Nereden: Düzce
Arabanız: Sokoda Forman

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir