Fabia 3 1.0 dsg motordan gelen ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia 3 1.0 dsg motordan gelen ses

İleti kaan22 » 26 Mar 2018, 17:07

2 hafta önce sıfır km avekten 1.0 dsg fabia 3 aldım.
Aracımdan yakıt be performans olarak çok memnunum.
Ancak araç içinde direksiyon tarafından araç sabitken ve rolantide çalışırken,
Belirli aralıklarla devam eden vırzt vırzt şeklinde bir ses duyuyorum,
Bu ses motor sıcakken veya soğukken farketmiyor bazen geliyor bazen kesiliyor
Genellikle motoru ilk çalıştırdığımda duymuyorum
Belli bi süre gittikten sonra aracı stop etmeden önce boşta durduğumda bu ses genellikle oluyor ve canımı sıkmaya başladı acaba bi sorun mu var bu ses bormal mi? Turbo sesi mi? Soğutma sesi mi? Dsg debriyaj sorun mu? Anlamadım.
Motor sesi değil eminim. Servise sesi attım aracı görmemiz gerek dediler 2 gün sonraya randevu aldım bakalım gördünler ne dicekler.
Not motor çok titreşimli çalışıyor ortumlar kablolar sallanıyor 3 silindir 1.0 olduğu için bu normal mi onu da sorucam
Acaba aynı sorunu yaşayan var mı? Ya da neden kaynaklı olabilir? Çok dikkat etmezseniZ sesi duymuyotsunuz ama bende takıntı oldu

http://www.sinifevraklari.com/
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan Can Berk
Nereden: Erzurum
Arabanız: Skoda

İleti AhmetH » 26 Mar 2018, 19:20

Elektro servo denen direksiyon sistemi var artik araçlarin çoğunda.
Eskisi gibi kayişla donen hidrolik pompa yok dolayisi ile direksiyonla işiniz olup haraket ettirdiğiniz an bu elektrik motorunun sesini duyarsiniz. Direksiyon haraketiniz sabit ise motor stand by a geçer.

Takintinizda bir ust seviye direksiyonun uzun yolda duz giderken servo motorun bahsettiğim stand by a gecmesi ve direksiyonun sertleşmesi anini hissetmek olacaktir tavsiye ederim. Sağa sola yaklaşik 1 derece sert bir direksiyonunuz olur bu direnç noktasini elektro servo motoru çaliştirmadan hissedebilmek kolay değil.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kaan22 » 26 Mar 2018, 19:24

AhmetH yazdı:Elektro servo denen direksiyon sistemi var artik araçlarin çoğunda.
Eskisi gibi kayişla donen hidrolik pompa yok dolayisi ile direksiyonla işiniz olup haraket ettirdiğiniz an bu elektrik motorunun sesini duyarsiniz. Direksiyon haraketiniz sabit ise motor stand by a geçer.

Takintinizda bir ust seviye direksiyonun uzun yolda duz giderken servo motorun bahsettiğim stand by a gecmesi ve direksiyonun sertleşmesi anini hissetmek olacaktir tavsiye ederim. Sağa sola yaklaşik 1 derece sert bir direksiyonunuz olur bu direnç noktasini elektro servo motoru çaliştirmadan hissedebilmek kolay değil.

iHŞALLAH dediğin gibidir.
Yarın servise gidip göstereyim içim rahat etsin.
Bu ses rölantide en net şekilde duyuluyor ve sanki dönen bir parça belli bir noktaya gelince (yaklaşık 1 saniye aralıklarla) bir yere değiyor da bu ses geliyor gibi. Acaba senin bahsettiğin ses de aynı ses mi?
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 26 Mar 2018, 19:54

Arabanin yanina gidip calistirin direksiyonu saga sola sallayip sesi dinleyin. Servo motor sesinden başka bişey olma ihtimali 2 haftalik arabada olamaz. Size tavsiyem servise gidip aracinizi rezil ettirmeyin orasini burasini kurcalatmayin sadece kullanin.
Kendi aracimin kaputunu sadece silecek suyu koymaya açiyorum siz 2 haftalik aracinizin titresimini hortumlarin sallantisi incelemişsiniz buna hiç gerek yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kaan22 » 26 Mar 2018, 20:05

Doğru söylüyorsun aslında ama....
Bahsettiğin servo motorun sesi; sabit sürekli gelen bir ses değilde, belirli aralıklarla duyulan, dönen bir parçanın bir noktaya geldiğinde sanki bir yere sürtüyormuş gibi gelen ses mi?
Daha önce dsg aracım olmadı belki dsg den kaynaklıdır diye süpheleniyorum, ondan servise gösteriym demiştim. İlgine teşekkür ederim çok sağol.

Ahmet whats uptan çektiğim videoyu sana atabilir miyim. Ona göre bana dönersen çok memnun kalırım. Yazarak bu sesi tarif etmek biraz zor.

05322060418
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 26 Mar 2018, 20:14

Size tavsiyem; yakıt aldığınız yeri değiştirin. Benzeri ses benim araçta da a...t petrolden mecbur kalıp 50 tl lik yakıt alınca oluşmuştu. 3 silindirli benzinli araçta farklı yakıt, hemen rolanti bozukluğundan değişik sese neden oluyor. Hatta D.ğ.ş otoya bu ses için aracı götürünce servis sorumlusu mazotlu araçta(araç benzinli olmasına rağmen) bu tür ses olur deyince; anında servisi terk etmiştim. Doğru düzgün firma ve istasyondan yakıt alınca düzene girdi

Kullanıcı avatarı
skodaizm
SCOUT
SCOUT

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia+2016 FABIA III+1994 Forman

İleti kaan22 » 26 Mar 2018, 20:18

skodaizm yazdı:Size tavsiyem; yakıt aldığınız yeri değiştirin. Benzeri ses benim araçta da a...t petrolden mecbur kalıp 50 tl lik yakıt alınca oluşmuştu. 3 silindirli benzinli araçta farklı yakıt, hemen rolanti bozukluğundan değişik sese neden oluyor. Hatta D.ğ.ş otoya bu ses için aracı götürünce servis sorumlusu mazotlu araçta(araç benzinli olmasına rağmen) bu tür ses olur deyince; anında servisi terk etmiştim. Doğru düzgün firma ve istasyondan yakıt alınca düzene girdi

Sizin duyduğunuz ses te:belirli aralıklarla duyulan, dönen bir parçanın bir noktaya geldiğinde sanki bir yere sürtüyormuş gibi gelen ses miydi? Opt ve shll dışında biryerden yakıt almıyorum. Yakıttan olacağını sanmam
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

İleti kaan22 » 26 Mar 2018, 21:19

Bahsettiğim ses bu arkadaşlar. servodan olduğunu sanmıyorum ama servise bi danışayım neden bu ses geliyormuş buradan paylaşırım
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 27 Mar 2018, 06:54

bu ses hiç de normal bir ses değil...
ama nerden geldiği ,videodan anlaşılamıyor...mutlaka takip edin bunu.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti kaan22 » 28 Mar 2018, 12:43

Benim belirtiğim ses soğukken değil bilhassa motor sıcakken geliyordu.Yukarıdaki videoyu çektikten birkaç gün içinde, çok gariptir seste büyük bir azalma oldu, bazen hiç ses gelmiyor, bazen ses yapıyor, duyulan ses de 1 er saniye aralıklarla vız vız diye kısık bir ses. Giderken, ya da klima açıkken duyma sansınız yok. Çok dikkatle dinlediğinizde sesi duyabiliyorsunuz ancak.

Sesin altarnatör yada kayışlardan geldiğini tahmin ediyordum.
Bugün servise gittim. servis müdürü herhangi bir sorun ve ses olmadığını herşeyin normal olduğunu belirti. Birlikte araca bindik ses gelmiyordu :) Aracı bir kaç stop etti çalıştırdı gaz verdi vs gene ses yok. Sonra çok hafifte olsa ses geldi, bakın işte bu ses dedim, zor duyuluyordu, çünkü ilk videodaki ses olmuyor atık. Başladım soru sormaya: DSG den mi?hayır, turbo mu? yok, triger mi? hayır, Devir daim mi? hayır. Servis müdürü sesin klima kompresöründen geldiğini söyledi. Ses gelmeye başlayınca klimayı açıp fan şiddetini arttırıp azalttığınızda ses kesiliyor bunu gözlemledik. Ciddi bir problem olmadığını belirtti. İşlem yapabilmeleri için aracı bırakmam soğuk ve sıcak test yapmaları gerektiğini belirttiler. İsterseniz aracınızı bırakın ya da vaktiniz yok ise bir süre daha sesi gözlemleyin takip edip sesi kaydedin, ses kesilmez artar ya da devam ederse aracı boş bir vaktinizde bırakın gerekeni yaparız karar sizin dediler. Sesin kaynağını öğrendim ve çok ta rahatsız edici ve önemli bir ses olmadığını, her zamanda ses gelmediğini bildiğimden ve araç şuan çok lazım olduğundan yaza kadar aracı bırakmayı düşünmüyorum ilk bakımında aracı zaten bırakıcam, o zamana kadar ses devam ederse bakıma gittiğimde belirtir işlem yaptırım diye düşünüyorum. Yeni aracı da bu basit ses nedeni ile kurcalatmak istemedim.
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

İleti kaan22 » 18 Nis 2018, 15:04

Arkadaşlar servis klima komprosöründe sorun olduğu, bu problemin neredeyse 1.0 motorlu vag grubu araçların çoğunda bulunduğu belirtti. Bu konuyla ilgili servislere bülten gönderildiği söyledi. Araç üzerinde bulunan klima komp endonezya markası imiş bunu başka bir marka komp. ile değiştirip sorunu çözüyorlar. Garanti kapsamında değişiklik yapılcak.

Tabi benim belirttiğim ses her zaman gelmediğinden ve kısık bir ses olduğu için ve müzik sesi, açık cam sesi yada fan 1.2. kademede olduğunda duyulmayan bir ses olduğu için, çoğu kullanıcının gözünden kaçıyordur. Ya da bir çok kişi bu sesin motor sesi vs olduğunu düşünüp aldırış etmiyor. Tavsiyem kapalı otopark yada sessiz bir orrtamda rolantide ses kontrolü yapmanız...

Gelen ses buydu sizin de böyle bir ses probleminiz var ve garantiniz dolmadıysa servise gidip komprosörünüzü değiştirin. Garanti bittikten sonra ciddi maliyet

https://www.youtube.com/watch?v=Q35K6CU ... e=youtu.be
kaan22
CLASSIC
CLASSIC

Fabia III (Mk3 / NJ)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir