Felicia ile ilk günümde yolda kaldım.

Kendi otomobilinizi fotoğraflı bir şekilde diğer üyelerimize bu bölümde tanıtabilirsiniz.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Felicia ile ilk günümde yolda kaldım.

İleti Szoda » 04 Nis 2018, 22:42

Herkese merhaba.
2-3 aydır araç arayışındaydım. 2. el Skoda Felicia'ları bütçeme uygun buldum ve beğendim. İstanbul'da birçok yerde 2. el felicia satıcılarıyla görüştüm, araçlarını gördüm.

Sonunda bir galericiyle anlaştım. Temiz bir 2000 model Felicia GLX-i 1,3 aldım. İlk aracım oldu. Uzun zamandır bu anı bekliyordum, aracı galeriden aldıktan 2km sonra motordan paldur küldür bir ses, İstabul'un en yoğun yollarından birinde yolda kaldım.

https://ibb.co/gGr6Kx

Bir kayışın koptuğunu gördüm kaputu açınca ama onu triger kayışı sandım. Çok anlamadığım için de çok demorilize oldum. Galerici sağolsun bir ustayla geldi. Araç da otosanayiye yakın yerde bozulmuştu. Kopan V-kayışıymış, oraya kadar idare ettik, yenisi takıldı edildi.

Neyse eve kadar sağ salim getirebildi sonra yolda kalmadan. İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna 20km sürdü eve getirmem.

Şimdilik aküyü değiştirerek ve bazı diğer bakımlarını yaptırarak başlayacağım. Araç ilk birkaç çalıştırıldığında çalışmamıştı. Aküye takviye yapılmıştı.

Tek alışamadığım şey vites kolu. Çok gevşek geliyor. Vitesi 1'e taktığımda vites kolu sağa sola sallanabiliyor. Vitesi boşta sanabiliyorum. Diğer baktığım Felicialarda da aynı şey vardı. Ama diğerleri daha kötüydü.

Aracın diğer fotoğrafları da bu şekilde.

https://ibb.co/bDNXRc
https://ibb.co/fOq8zx
https://ibb.co/cKeCRc

Aracı dün aldım. Herkese iyi forumlar.

Szoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Çağrı
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia

İleti hetepe » 05 Nis 2018, 08:03

2. el arabada olabiliyor böyle şeyler...sizinki hemen olduğu için kötü olmuş...araba dıştan gayet güzel görünüyor.
ilk etapta arabanın yağını, filtrelerini, -varsa- trigerini değiştirin.
Debriyaj kitini kontrol ettirin.
Frenleri kontrol ettirin, gerekirse balataları ve hidroliğini değiştirin.
Aküyü değiştirip, şarj sistemini ölçtürün. sonrasında sorun çıkacağını sanmam.
kazasız-cezasız...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2

İleti furunotr » 05 Nis 2018, 08:20

Maalesef; işinin ehli olmayanlar ortaya atlayıncı böyle oluyor... Ya altörnatör; ya devridaim kayışıdır; teknik olarak fazla bilgim yok ama... Araçta belli başlı parçaların aşınma görünmese bile belli bir süreçte değişmesi gerekiyor; özellikle su ve benzin hortumlarının; tüm bu kauçuk veya lastik aksamlı parçalar sağlam görünseler de değişmeli; geçen yıl aracı bakıma soktuğumda sıfır kayış alıp götürmüştüm ustaya; gerek yok falan demişti ama değiştirmesini söyledim; kayış gayet sağlam görünse de; pahalı birşey de değil; vites kolunda boşluk olmaması gerekiyor; benimkinde yok; sallanma-titreme falan da yok... Aracı yeni aldığınıza göre öncelikle frenleri bakıma sokun; gözden geçirttirin; hidroliğine bakın; tam olsa bile onun da belli bir süre içinde değişmesi gerekir; devridaim hortumlarını, kayışları kontrol ettirin; bujileri değiştirin (orjinal buji 3 tırnak olmalı faydasını görürsünüz); hava; yağ ve benzin filitrelerini değiştirin; lastikleri kontrol ettirin ve rot balans yaptırın; akünüzü de ölçtürün ve gelen voltajları; bunlar pek para tutmaz ama yolda kalmazsınız; aracım 10 yılı aşkın süredir bende bir kere yolda kaldım o da kendi yüzümden; bunların gaz ve debriyaj pedallarında plastik bir parça var aşınıyor (kroniktir) pedaller anormalleşmeye başlıyor; fren az miktar basılı kalıyor falan; bu belirtileri gösterdiği halde uzun yola gittim geldim; şu gün; bu gün derken sonunda TEM üzerinde yolda kaldım; sonra bir punduna getirip vitesi 2'ye takabildim ve tamirciye kadar gittim; parça 5 lira falan..:) Ustasına götürmek gerek yalnız... Özetle noksanları tamamlanıp bakımları yapılırsa iyi bir araç; bu paralara daha iyisini alamayacağım için satmıyorum; bu sene dolu göçükleri oldu; kasko ile düzelttim; fark verip bir-iki çürüğünü de ayıklatıp boyattım; 4 tane sıfır lastik aldım; muhtelif bakımların bir kısmı yapıldı; bir kısmı da yapılacak; sonuçta memnunum yani...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti Szoda » 05 Nis 2018, 16:49

Bugün yeni akü takıldı, eskisi bitikmiş. Vites kolu alttan tamir edildi.
Motor yağı, suyu, yağ filtresi, hava filtresi değişti. Aks körükleri çürümüş, değiştirildi, epey vakit aldı yapılması.
Şimdilik bunlar yapıldı, listemde yapılacaklar içinde yakıt filtresi ve fren hidroliği var.
Lastikler yeni ama basınçlarını bir kontrol edeceğim.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :) Yeni araç sahibi olduğum için öğreneceğim çok şey var. Dikkat etmem şeyler konusunda yine yorumlarınıza açığım.
Szoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti furunotr » 05 Nis 2018, 16:56

Vitesle uğraşılmışken keşke aracın alt tarafında vites kolu ile ismini hatırlayamadığım bir zamazingonun bağlantısını sağlayan yerde bir tane keçe vardı; cüzi bir fiyatı var onu da değiştirseydiniz; ilerde sorun yaparsa şanzımandan yağ damlatıyor bu keçe yüzünden; başıma gelmişti zamanında... Bir de muhakkak uygun cins ve oranda antifriz koydurun...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti Szoda » 05 Nis 2018, 22:24

furunotr yazdı:Vitesle uğraşılmışken keşke aracın alt tarafında vites kolu ile ismini hatırlayamadığım bir zamazingonun bağlantısını sağlayan yerde bir tane keçe vardı; cüzi bir fiyatı var onu da değiştirseydiniz; ilerde sorun yaparsa şanzımandan yağ damlatıyor bu keçe yüzünden; başıma gelmişti zamanında... Bir de muhakkak uygun cins ve oranda antifriz koydurun...

Hepsini dikkate alacağım teşekkürler.
Szoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Szoda » 18 Nis 2018, 19:46

Aracımın ilk bakımları yapıldıktan sonra, keskin virajlarda sola dönerken aracın sağından tırım tırım bir ses geliyordu. Sanki bir şeyler birbirine sürtüyordu. Çok aldırış etmedim çünkü otosanayilerden biraz sıkıldım. Arabayla direksiyon başında geçirdiğim vakit, sanayilerde araç başında geçirdiğim vakitten daha az olduğu için.

Neyse yine bir yerden sola dönerken yine o kayış kopma sesini duydum ve langur lungur etti motor. Sağa çekip kaputu açıp baktım. Yine v-kayışı kopmuş ama tam kopmamıştı. Dış tarafı parçalanmış, 30%'u kopmuştu. Birisi yardıma geldi araçla ilgilendi. Aracı çektiğim yerin dibinde duran dükkanın çalışanı bir amcaydı. Her neyse bıçak getirip kayışın bir kısmını kesti. Ben de o halde en yakın otosanayiye kadar yarım kayışla idare edip sürdüm.

Aracın kayışını ilk değiştiren ustaya götürdüm. O gün o usta da demişti bu motor biraz solda duruyor diye. Motor arabanın önünden bakıldığında sola yakın duruyor. Kulakçıklardan biri iyi oturtulamamış dedi. Bunu iyi bir skoda ustası, bu araçlardan anlayan biri yapar dedi. Yer Bostancı Otosanayi.

Oralarda ona sor buna sor derken bir yer buldum. Technic Oto adında. Usta kulakçıkların değişmesi, hatta devirdaim pompasının değişmesi gerektiğini söyledi. Araç bir gün orada kaldı.
Tamiri yapıldı, şimdi motor sallanmıyor sağa sola, o sürtünme sesi de gelmiyor. Malum büyük ihtimalle o yüzden araç ilk aldığımda kayışı koparmıştı.

furunotr yazdı:Vitesle uğraşılmışken keşke aracın alt tarafında vites kolu ile ismini hatırlayamadığım bir zamazingonun bağlantısını sağlayan yerde bir tane keçe vardı; cüzi bir fiyatı var onu da değiştirseydiniz; ilerde sorun yaparsa şanzımandan yağ damlatıyor bu keçe yüzünden; başıma gelmişti zamanında... Bir de muhakkak uygun cins ve oranda antifriz koydurun...

Bugün aracı her zaman park ettiğim yerden biraz geri çekeyim dedim yağ akıtıyor mu acaba diye. Bir baktım geniş geniş daire şeklinde yağ izleri gördüm. Hepsi farklı noktalarda, herhalde farklı açılarda park ettiğim için bölge bölge oluşmuş. Yağ izlerinin üzerine dokundum epey kuruydu. Ama çok az da olsa yağlıydı. Motorun tam altına denk gelen yerde de vardı.
Szoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cetins » 18 Nis 2018, 20:04

Oncelikle yeni aracin hayirli olsun kazasiz belasiz bin.
Gelelim sorunlarina ,
V kayisi devirdaim kaynakliydi muhtemelen
Yag damlamasi ise senden baska araclarinda olabilir yeni damlamis olsa oyle hemen kurumaz altina bi egil bak istersen damla varmi diye
Birde arabanin yagina motor sogukken bak eksilme varmi diye
Bu arabalardaDikkat etmen gereken seyler oldukca onemli ve hayati
Arabanin bir onceki sahibini tanimadigimiz icon nasil bakmis bilmiyoruz
Onun icin bir gozun hararet ibresinde olsun. Nirmalden fazla Yukselme varmi diye
Bu motorlar hararete cok duyarli pek skstmaya gelmez aman diyim.
Simdilik suyuna ve yagina hergun sabah bak eksilme danlama vs varmi diye
Zaten zaman gectikce birbirinize alisacaginiza eminim.
Cikan sorunlar icin kendini uzme hepimiz yasiyoruz biyle sorunlar.
Birde kendine yasadigin ile gore iyi bir usta edin. Ayni yere gitmeye calis . Ustada sende arabayi tanimis ol
cetins
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Çetin SARITAŞ
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Favorit

İleti Szoda » 14 May 2018, 00:29

Geçtiğimiz ay sonu son bakımları yaptırdığım ustaya gösterdim aracı. Yağ damlatıyor sanıyordum ama motor suyu damlıyormuş. Antifrizli su da iz yaparmış, ben onu yağ sanmıştım.
Usta motor contasını değiştiririz, ama işçilik filan 200tl filan olur dedi malum ay sonu o parayı çıkaramadım. Aracı her kullanımdan önce azar azar su ekleyerek idare ettim. Zaten azar azar kaçırıyordu.

Gelelim bu ay başına. Aracı ustaya bıraktım motoru söktü etti, baktı conta yanık. Benden önceki sahibi her halde hararet yaptırmış. Motorun arka duvarı pas, küf içerisinde. Yani ben aldığımda da su kaçırıyordu belli.
Resmi de böyle;

Motor rektifiye edilecek, hesap biraz kabarık çıkacak, en az bin lira tutar dediler. Neyse 2-3 gün araç sanayide durdu.

Bu ustaya 3 hafta önce aracı getirdiğimde devirdaim(200tl) değişmişti, motorun oturtulduğu diz kulaklar(40tl), v kayışı(50tl), antifrizli motor suyu(25tl), işçilik için de 200tl, totalde hesap 500tl tuttu. Fiyatları sizlere danışmak için belirtiyorum.

Aracı aldıktan sonra ilk bakımlarını yaptığımda da 500tl tutmuştu, başka bir ustaya. Bütün filtreler, aks körükleri, motor-suyu/yağı vs yenilenmişti.

Neyse aracım tekrar toparlandı bu sefer fiyat 990tl tuttu. Ustanın bana verdiği listede de değişen/yapılanlar şöyle;

Silindir kapağı conta: 50tl
Manifolt conta: 20tl
Takım saplama: 100tl
T. spreyi: 20tl
Tornacı: 40tl (parçalar takılırken bir vida mı ne kırılmış)
Rektifiye: 250tl (rektifiyede sadece taşlama yapılmış)
Benzin: 20tl
Motor yağı: 70tl
Yağ filtresi: 20tl
İşçilik: 400tl

ve totalde 990'a patladı. Aracımı 3 nisanda aldım 16bin'e. Neredeyse 6 hafta oldu ve sadece bakım/tamir değişen masrafları totalde 2,310 tl tuttu. Tabi trafik sigortası ve bir takım başka değişenler bir bini daha aştı.

Şuanda maddi durumlardan dolayı zorlandım. Aracın bu kadar masraf çıkaracağını bilmiyordum. Ama araç maşallah tıkır tıkır gidiyor. İstanbul trafiğine takılsam da hararet ibresinin öyle normalin üzerinde seyrettiğini görmedim.

Sizlere bu kadar fiyat detaylarını yazmamın sebebi, ilk defa bir aracın bu kadar bakımlarıyla ilgileniyorum ve yaptığım harcamalarla ilgili şüpheye düşüyorum. Ustayla muhabbetim iyi. Düzgün bir insan olduğunu düşünüyorum.
Ama çıkan harcamalar çok bilmediğimden şüphelendiriyor beni.

Sizce çıkan bu harcamalar abartı mı ona göre farklı usta aramaya geçeceğim. Son ikidir aynı ustaya gidiyorum. Kafamda ''Mı acaba?'' oluyor harcamalar arttıkça.
Szoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Szoda » 28 May 2018, 19:44

Geçenlerde park yerinden çıktıktan 50m sonra trafiğe takıldım. Beklerken rolantide motorun devir hızı yavaşlamaya başladı. Sonra iyice yavaşlayıp, motor stop etti. Sonra çalıştırmaya çalıştım çalışmadı. Marş motoru sesi geldi ama aracın motoru çalışmadı. 6. kez deneyişimde çalıştı ve devam ettim.

Sıcaklık göstergesinde de anormallik yoktu. Hava da sıcak, araçla parktan çıkmadan önce çalıştırıp 1dk gibi bekledim. Sizce neden olmuş olabilir?
Szoda
Yeni Üye
Yeni Üye

Otomobilim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir