Hararete karsi Degisik ve etkili bir calisma yaptim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hararete karsi Degisik ve etkili bir calisma yaptim

İleti cetins » 08 Haz 2018, 00:34

Arkadaslar merhaba
İzmirde malum sicaklar bastirmaya basladi.
Favortimin 74 luk termostati ve 82-68 fan musuru vardi
Ancak hararet hep 90 93 civari seyrediyordu.harareti ustten olctugu icin sicak su fan musurune gidene kadar bir miktar soguyup yukarisi 92 civarina geldiginde fan aciyordu. binproblem yasamadim ama arabayi o degerlerden biraz daha asagi cekip icimi rahatlatmak istedim. Arastirdim 92 93 model audilerin fan msuru bizim araclara uygun.
Siparisle aldim bir tane ve bagladim yeni fan musurum 75-70 Termostatimda 74 luk
Simdi sira geldi sonuca sonuc bence mukemmel hararet gunesli havada rampada 90 bile goremedi
Termostat oldugu icin 80 derece civarinin altina dusmuyor.
Tek eksi yani fan cok devreye girip cikiyor.
Fikirlerinizi almak isterim
Fan zarar gorur mu?
Veya baska bir problem yasar miyim gibi
Kendi izlenimimce hararet problemi yasayan veya onlem almak isteyen arkadaslarda en azinda kavurucu sicaklarda bu yontemi uygulayabilir
Bu arada hararey ibresine guvenmedigim icin civali hararet saati montaji yapmistim 93 92 gibi degerleri oradan goriyorum
Olumli olumsuz tum yorumlariniz icin simdiden tskler.

cetins
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Çetin SARITAŞ
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Favorit

İleti rstz16 » 08 Haz 2018, 18:02

motor teknolojisi
sıcak motor istenmediği gibi soğuk motorda istenmiyor
bu değerleri uzun denemeler sonucu motor ogutmasina uyguluyorlar
he zaman orjinalden yanayım termostat ve müşür belki sagirlasmistir ben olsam aynılarını takardım
ancak merak etme bu kadar titizlenip emek sarfeden adamın gözünden birşey kaçmaz
bende termostadı değiştireceğim 90 C yerine 70 C de çalışıyor
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1flash

İleti phenomx3 » 19 Haz 2018, 06:17

Ben yazın 74 termostat 82-68 muşur kullanıyordum. ama şimdi 80 termostat 85-80 BEHR termostat kullanıyorum. Ayrıca fan motorunu tempra fanı ile değiştirdim. geçen sene bayram trafiğinde gebzeden uskudara kadar dur kalk gitmeme rağmen hararet hiç artmamıştı.(fanı içerden düğmeyle açtığım için) bir de şunu farkettim. w kayışını değiştirince soğutma sistemi daha da iyi çalışmaya başlamıştı. eski kayış bayaa bi harap haldeydi gerekli dönüşü vermediği için devirdaim motor devriyle orantılı çalışmadığından gerekli sirkülasyonu yapmadığı kanısına vardım. bizim araçlarda düzgün bir devirdaim+beraber çalışan diğer soğutma sistemleri bakımlı olursa hararet sıkıntısı asla yaşanmaz diye düşünüyorum.

radyatörüm 5 senelik ve temiz,
antifirzsiz asla kullanmam,
devirdaimi aracı aldığımda GRAF marka ile değiştirmiştim,
80 lik vernet termostat
85-80 BEHR hararet müşürü
orj magnetti marelli TEMPRA fanı
içerden fan açma kapama düğmesi........
her türlü önlemimi aldım gerisi ALLAHa emanet.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir