92 FAVORİT SORUNLARIM, SORUNLARINIZ, ÇÖZÜMLERİMİZ!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

92 FAVORİT SORUNLARIM, SORUNLARINIZ, ÇÖZÜMLERİMİZ!

İleti Favor135L » 20 Kas 2018, 21:16

Selamunaleyküm, aranıza yeni katıldım. 92 Model Favorit 135L aldım (araç 1 yıl kadar yattı)

Sorunlarımı yazayım da, benzer sorunları olanlarda faydalanabilirler belki. başka yerlerde çözüm bulamadım çünkü.

1-Aracım geri vitese çok zor geçiyor. Yuvaya oturuyor ama geriye gitmiyor. belki 10 kez deniyorum sonrasında oluyor. geri gidişinde sorun yok, sadece geçişinde çok zorlanıyor.
Ayrıca vites kolu çok sallanıyor. 3. vitesteyken bile boşta gibi sağ sol yapılabiliyor
2-Aracın frenleri iyiydi fakat, 1 yıl kadar yattıktan sonra freni şişmiş. Fren pedalına basamıyorum bile, o kadar sert. bu yüzden de frenler tutmuyor.

Bu sorunlarımın nedenleri ne olabilir? Hangi parçalardan kaynaklıdır?

Ve ayrıca bir sorum daha var. aracım ruhsatta 1389cc silindir hacimine sahip gözüküyor. Bu yüzdende 1.3-1.6 vergi sisteminden dolayı 2 kat fazla vergi ödeniyor. Bu araçlarda 1389cc mümkün müdür? Mümkün olsa 1.4 diye geçerdi yani. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Birde bunu nasıl düzeltebilirim?

Favor135L
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: EMRE ÇALBUDAK
Nereden: Ankara
Arabanız: FAVORİT 135L

İleti cemokan » 20 Kas 2018, 23:58

Frenler için direk bastığında sert olması aklıma fren hidrolik yağı geldi yada bağlı buluğunduğu fren merkezi diye düşündürdü. Vites konusunda da aynı şanzuman yağını kontrol etmekte fayda var zor geçmesi aklıma geri vites senkromecini getirdi bi ihtimal baskı balata da olabilir. Siz ilk yağını kontrol edin ardından baskı balataya bakın forumda aratın nasıl kontrol edildiği anlatılmakta. Kolay gele geçmil ola.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem K
Nereden: Muğla
Arabanız: Skoda Favorit 136 L

İleti hetepe » 21 Kas 2018, 08:46

Favor135L yazdı:............ 92 Model Favorit 135L aldım............................

1-Aracım geri vitese çok zor geçiyor. Yuvaya oturuyor ama geriye gitmiyor. belki 10 kez deniyorum sonrasında oluyor. geri gidişinde sorun yok, sadece geçişinde çok zorlanıyor.
Ayrıca vites kolu çok sallanıyor. 3. vitesteyken bile boşta gibi sağ sol yapılabiliyor
2-Aracın frenleri iyiydi fakat, 1 yıl kadar yattıktan sonra freni şişmiş. Fren pedalına basamıyorum bile, o kadar sert. bu yüzden de frenler tutmuyor.

Ve ayrıca bir sorum daha var. aracım ruhsatta 1389cc silindir hacimine sahip gözüküyor. Bu yüzdende 1.3-1.6 vergi sisteminden dolayı 2 kat fazla vergi ödeniyor. Bu araçlarda 1389cc mümkün müdür? Mümkün olsa 1.4 diye geçerdi yani. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Birde bunu nasıl düzeltebilirim?

1- debriyaj balatası durumu nedir? bitmeye yakın balata buna neden olabilir.
Debriyaj teli ayarsız olabilir, tam ayırma yapmıyorsa vitese geçme zor olur.
şanzıman yağı nasıl? eksik veya eskimiş yağ, bunun gibi birçok soruna neden olabilir.
Vites kolu alt mekanizması gözden geçirilmeli, yay, vs. yerinden çıkmış olabilir.

2- öncelikle fren balataları, dis ve kampanalar elden geçmeli, sonrasında fren hidroliği değiştirilip, sistem havası alınmalı, vestinghouse vakumu ve hortumu kontrol edilmeli, yetersiz vakum, etkisiz fren tutşu olarak ortaya çıkar.

3- favorit 1.3 motoru tam olarak 1289 CC... sizin belgede yanlış yazılmış ve bir üst dilimden vergilendirilmişse,
skoda ithalatçı firma / skoda genel distribütörden yazılı, imzalı belge alıp, vergi dairesine başvurarak düzeltilmesini isteyebilirsiniz.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

İleti Favor135L » 22 Kas 2018, 00:54

hetepe yazdı:
Favor135L yazdı:............ 92 Model Favorit 135L aldım............................

1- debriyaj balatası durumu nedir? bitmeye yakın balata buna neden olabilir.
Debriyaj teli ayarsız olabilir, tam ayırma yapmıyorsa vitese geçme zor olur.
şanzıman yağı nasıl? eksik veya eskimiş yağ, bunun gibi birçok soruna neden olabilir.
Vites kolu alt mekanizması gözden geçirilmeli, yay, vs. yerinden çıkmış olabilir.

2- öncelikle fren balataları, dis ve kampanalar elden geçmeli, sonrasında fren hidroliği değiştirilip, sistem havası alınmalı, vestinghouse vakumu ve hortumu kontrol edilmeli, yetersiz vakum, etkisiz fren tutşu olarak ortaya çıkar.

3- favorit 1.3 motoru tam olarak 1289 CC... sizin belgede yanlış yazılmış ve bir üst dilimden vergilendirilmişse,
skoda ithalatçı firma / skoda genel distribütörden yazılı, imzalı belge alıp, vergi dairesine başvurarak düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
şanzuman yağı ne durumda bilmiyorum fakat kavramasından anladığım kadarıyla debriyaj çok iyi. sürüş halindeykende vites geçişleri sorunsuz. sadece geri vitese geçerken zorlanıyor. sanırım senkromeçten olabilir..

skoda distribütörü derken herhangi bir skoda bayiinden mi bahsediyorsunuz?
Favor135L
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: EMRE ÇALBUDAK
Arabanız: FAVORİT 135L

İleti phenomx3 » 22 Kas 2018, 19:13

viyesin çok boşluk olması bende de var. ustam skoda yetkili serviste bu araçlar sıfırken çalışmış ve bu araçları çok iyi tanıyan bir usta. ana gösterdiğimde alttaki linkte göreceğin parçadan yaptığını söyledi. içindeki yay kırılmış yada deforme olduğundan yapıyormuş o boşluğu. benim 1ve 2. viteslere geçişte biraz zorluyor. belki senin geri vites te bundan dolayı zor geçiyor olabilir. ben çok aradım parçayı bulamadım sıfırı yok. çıkma buldum bir tane onun da yay yarı yarıya boşlultu ustam geri ver dedi.bir tane de düzcede buldum o da çıkmaydı almadım. ama o kişi içindeki yay değişiyor dedi ne kadar doğru bilemiyorum. eğer oyleyse çıkma alıp yayı değiştirip deneyeceğim. baskı balatamı şanzıman yağımı aldım bu parçayı da halledince hepsini bir değiştireceğim.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir