Marş

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Marş

İleti cemokan » 22 Kas 2018, 00:27

Herkese merhaba. Araba bi kaç haftadır marş sorunu yaşamaktayım. Tecrübelerimi sizle paylaşım dedim. Baştan anlatim. Birazda içini dökmek gibi olacak kusuruma kalmayın :)

Normal 3 hafta öncesine kadar tek marş alan arabam. Birden 3-4 cü marşta almaya başladı. Ve uzun uzun. En son aküyü bitirdim. Aküyü şarz ettim( kendim şarz aleti yaptım yapmak isteyene yardımcı olurum ) Devam dedim. Bi sanayiye uğradım abi kardeş bi elektrikçi abimizin yanına uğradım dedi marş motoru yavaş cevirmekte, marşın kömürleri bitmiştir başka bişiden yapmaz eyvallah abi dedim. Gittim marş kömürlerinden aldım değiştirdim kendim.

Tek marş aldı sevindim dedim tmm. Oldu bu iş. Sonra ertesi gün haydaa gene aynı. 3-4 hatta 5.ci marşta almakta. Dedim bunda başka bişi var. Netten araştırdım subab ayarından bahs eden çok oldu sıvadım kolları ertesi gün motor soğukken 0.25 hepsini ayarladım bastım marşa gırın diye aldı. Köye gittim geldim işlerimi halletim fala dedim yine tmm. Ulen ertesi gün olsun sana araba tık deyip kalsın. Marşı açıyom kapıyom tık deyip kalıyor. Dedim acaba marşmı takıldı açtım kaputu marş otomatı ateş gibi ısınmış. Bi itekliyim şunu vites boşta ileri geri oynuyor. Vitesi takıyorum harekt yok sade marş tarafından tak tak diye ses geliyor. Heralde dişliyi geri çekemiyor dedim söktüm otomatı elimle dişli kolunu iteklemeye çalıştım. Olmadı söktüm marşı evet dişli dışarda kalmış. Elimle ittim tekrar toplayıp taktım marşı.

Geçtim direksiyona bastım marşa öyle bi ses çıkıyoki motordan gorrrrr diye sanki suya dalarsınız kullarınıza bi basınçla ses gelir aynısı volant dönüyor ama çok yavaş şekilde bu sesle. Korktum hemen marş yapmayı kestim.
Aradım bizim elektrikçi abiyi saolsun geldi. Baktı oda marş bastı falan. Dedi senin subablar eğilmiş olabilir. Hadiii dedim bi ter boşaldı bende onun arabayla indik sanayiye. Sorun motor gibi gözükünce bizim motorcu abiyle tekrar geri geldik.
O baktı bastı marşa durum aynı. Motor normal dedi oh dedim sevindim ama bu ses ne ? marş tam çeviremiyor marş motorunda bi sorum var dedi motoru kasıyor şuan dedi e napcaz dedim. Marşı söküp vurdurcaz arabayı dedi eh aynen marşı söktük arabayı mesafe sorununda tabi birazda boğulmuş 3. denemede çalıştır nası seviniyom ama subablardam çıkmayınca :)
Da arıza marşta gittim sanayiye stop ettirmeden. ( Ettirsem bittim ) Bizim elektrikçi abimin yanına abi şükür dedim. Motorda sorun yok marş da sorun varmış tmm hemen baktık. Marş sökülük zaten otomatın yan sanayi ama iş görüyo bundandır dedi içindeki yayı biraz daha açtırdı o otomatı taktı, ben marşı taktım. Bastık çalıştı. Herşey normal. ( yanliz en başından bu yana bi defa zorla çalıştıktan sonra ardından istersek 50 defa marş yapalım normal çalışıyor meret ) :)

Döndüm o gün işlerimi halletim. Ertesi gün oldu sabah gene ilk marş zor çalıştı ama tarla işlerim olduğundan devam ettim. Sonra ki gün haydaaa gene tık deyip kalsın sana.:shock:
işi öğrendikya marşı dağıt topla fark olarak dişlinin hareket milini gresledim. Taktım bastım garr sesi yime sahnede. Vurduralım dedik ben itekledim bi abimiz geçti direksiyona arabayı çalıştırdık ama direksiyona geçe n abim dedi senin araba vurdurmayla çalışmadı. Eee nasıl çalıştı ???? Marşla çalıştı hoppaalaa `sen bi elektrik tesisatını akünü bi kontrol ettir dedi`. Eh tmm dedim akşama işleri gördük nasıl olsa bi kez çalıştıktan sonra durmuyor. Sonra sanayiye tabi bizim elektrikçiye; Abi dedim al şunu iyicene bi bak yoksa elimde kalcak bu araba..:x
Kalsın yarına kadar bakalım dedi. Ertesi gün oldu vardım yanına; senin araba normal basıyom çalışıyo dedi herşeyin sağlam. Abi dedim nası olur :shock: ilk çalıştırmada sorun çıkmadımı valla sabahtan beri 50 defa marş yaptım belki. Hiç bi sorun yok dedi sen bi takip et duruma göre gene bakarız dedi. Eyvallah dedim çıktım yanından ama içim el vermedi dedim el elden üstündür abime saygım sonsuz ama dedim bi de bi başkası ne dicek.
Vardım bizim motorcu abiye dedim abi bana bi elektrikçi öner. Önerdi vardım o elektrikçiye oda babamın tanıdığı çıktı :) Baktı falan dedi abim bak bu otomatla olmaz bu iş orjnalini bulmaya çalış bulamassan marşı komple değiştir arkana bakma dedi. Eh tmm eyvallah abi dedim.
Vardım bizim arabanın servisine ki oda tanıdığım olur. Dedim abi durum bu onlarda şunu dedi: orj otomat sıfır yok. Biz komple değiştiyoruz. Komple fiyatıda maddi zorlukdan malesef bana gelmiyor. Napim başka şeyler baktım internetten mecbur
İl dışından uygun fiyatla bi tane şanzımanlı marş buldum yanlız veren abi de saolsun Allah razı olsun bak kardeş gönderip göndermeme mesele değil. Bende de vardı bu arabadan bu parçada o sayede kaldı.
Lakin bizim arabalar herne kadar basit olsada anlayan ustası zor bulunur buna serviside dahil dedi sen bi marş motorundan sorunun olduğuna emin ol dedi. Eyvallah abi dedik yine :lol: Allahın hakkı 3 tür dedim. Madem tam farklı olsun bu sefer. Karportacı bi abimizin yönlendirmesiyle bi elektrikçiye daha gittim durumu anlattım gittiğim elektriçileri söyledim tehşislerini söyledim marş motoru alıcam dedim. Oda dedi madem acele etme bi bigünde bizde kalsın araba eyvallah dedik kaldı :)
Ertesi gün oldu beni arıyo kardeş senin arabanın egzoz tıkalı. oppaaalaaa yeppaaalaaa abi dedim ne alaka nasıl olur. Vardım direk yanlarına dediğine göre tıklama yok. Ama bi kaç basışta almış. Sonra bi bakmişlar egzozdan elyaf atmaya başlamış. Acil egzoza baktır dedi. E bundan mı yapar dedim ? tıklamaya bişi diyemem ama zor çalışması bundan olabilir dedi. Bu sefer onun yönlendirmesiyle bi egzozcuya vardık. Baktı senin ön egzozun ve arka artık katalizör mü ne elden ön geçmesi gerek sen bunu nasıl kullandın hiç çekişte falan, marştan sonra patırdama duymadın mı dedi. Valla dedim ben arabayı hızlı kullanmam hani çekişle ilgili sorun yaşamadım. Lakin patırdama evet çalıştıktan sonra oluyodu hatta bizim motorcu abide demişti egzozda bi sorunmu var diye de kontrol etmişti sonra yok dedi üzerinde durmadık araba çalışmayınca boğuluyo ondan demiştik.
buna istinaden Eh napcaz elden geçir napalım eyvallah etti yaptı falan neyse. O gün bindik ettik Ertesi gün bammm :? gene tık ve 6 - 7 ci marşta çalışma tek fark evet çok kısa belli belirsiz bi patırdama sonra normal çalışıyor. Eh dedim uğraşmicam aradım marşı göndercek abimizi dedim abi gönder uğraşamıcam ben. Bakalım şimdi gelsin bi denicez işallah sorum çözülür. Yarın alıcam hayırlısıyla hemen takıp denicem. Bugün herne hikmet bilmiyom yarım marşta aldı ama gaz yemiyormuş gibi bi 10 sn ye falan silkelendi neyse yarın ola hayr ola. Benim kaçırdığım yada kardeş şunada bak diyebileceğiniz bişi varsa memnun olurum. Herkese teşekkürler saygılar.

cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem K
Nereden: Muğla
Arabanız: Skoda Favorit 136 L

İleti cemokan » 23 Kas 2018, 09:20

Herkese tekrar merhaba. Marş motoru geldi kulağı kırık çıktı şimdi bide onla uğraşıyoruz. Arabayı çalıştıyom derkene akü bitti yolda kaldım. Dolmuşla işe geldik yinede ya sabır.. Hayırlısı diyelim bakalım...
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti cetins » 23 Kas 2018, 17:29

Kirilmayin ama yazi cok uzundu. Detaya fazla girmissiniz,
Ozetle cakistirmada gucluk cekiyorsunuz
Benzindede aynimi?
Eger benzinde duzgunse lpg sisteminde vardir
Ilk kontakta tik diye ses geliyormu lpgden
cetins
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Çetin SARITAŞ
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Favorit

İleti cemokan » 24 Kas 2018, 11:57

Kusuruma kalmayın evet fazlaca uzun oldu yöneticilerimiz mümkünse silsinler. Tekrar açarım kısa olarak. Malesef benzinde de durum aynı, tık sesi marş otomatından gelmekte
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti Husmese » 29 Kas 2018, 10:13

Merhabalar sorun düzeldimi
Husmese
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail kazmacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit glx

İleti selimtanas » 29 Kas 2018, 14:32

Sorunu çözülüpte buradan paylaşan sayısı çok az.
Soru sormak için gelip o arada tamircide orada burada bir şekilde sorun çözüldümü buraya hiç gelmemiş gibi davaranılır.
Toplumumuzda form kullanmak sadece bu kadar ne yazık ki.
selimtanas
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Selim Tanas
Nereden: Erzurum
Arabanız: Favorit 1990

İleti selimtanas » 29 Kas 2018, 14:35

Bu arada sabah ilk marş sorununuz varsa, bunu akünüzden çıkan eksi şase kablonuzu daha kaliteli ve kısası ile değiştirerek ve subap ayarını 0.20 yaptıktan sonra sıcak motora güzel bi avas ayarı yaparak çözebilirsiniz.
selimtanas
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Selim Tanas
Nereden: Erzurum
Arabanız: Favorit 1990

İleti cemokan » 30 Kas 2018, 15:46

Kendi adıma açtığım konuları takip eder sonucunu yazıyorum diğerlerini bilmem. Bu konuda da sorunum daha dün tam olarak olmasada çözüldü yeni sıfır marş motoru aldım taktım Lakin dediğim gibi daha tam çözülmedi hala geç çalışmakta evet bi de avans ayarı yapıcaz bakalım. Subap ayarını 0.25 ayarlamıştım. Bi avansı deneyim tekrar 0.20de denerim.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti cemokan » 08 Arl 2018, 18:12

Herkese iyi günler Sorun çözüldü motor yağı evet. Yağ katmanlaşmış motoru kastırıyormuş. Önümüzdeki hafta yağ değişimi yapılacak.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir