Formen aracım 100km de 20lt ortalama gaz yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Formen aracım 100km de 20lt ortalama gaz yakıyor

İleti MAKASCI » 20 Nis 2019, 16:00

Herkese merhaba yeniyim 94 model formen sahibiyim aracımı alalı 1 ay oldu araç çok hoşuma gitti konforu falan çok iyi yalniz 2 sorunum var 1. Geçen 70 TL yani 21.9lt gaz ile sehir içi ve dışı karma 170 km gitti bugün ise 20tl yani 6.26lt gaz ile 29 km şehir ici gitti çok yakıyor gaz ayarı yapildi araçta herhangi bi problem gozukmuyor neden böyle yakıyor
2. Konu benzinde çok hizi çok iyi yalniz gazda hiç gitmiyor yardimci olursanız sevinirim
Herkese tesekkurler

MAKASCI
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Burak Yıldız
Nereden: Sakarya
Arabanız: Forman

İleti phenomx3 » 21 Nis 2019, 22:27

Gaz beyninde yada gaz kesici filtresinde sorun olabilir. Benim hem gaz hem benzinde kasıyor baktirdim benzin otomatigi vakum çok az yapıyor ve geri kaçırıyor yeterli benzin pompalamiyor. Orj. Sipariş verdim gelecek. Gaz kesici filtresini degistirdim cok az bir faydası oldu beyni de degisecegim.beyni takalı 4 seneyi geçti Atiker zaten 4-5 sene ömrü diyorlar. Bu sefer mimgas aldım bakalım o nasıl olacak Atiker den pek memnun değildim.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti MAKASCI » 21 Nis 2019, 23:12

Benim araçta da Atiker var komple 5 ay önce sıfır takılmış gaz tertibatı ile olacağını düşünmüyorum ama verdiğin bilgi için teşekkürler
MAKASCI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fthpl » 22 Nis 2019, 08:05

Gazda araç yürümüyor benzinde yürüyorsa gaz ayarı düzgün yapılamamıştır.

Araç kısaca lpg de gaz yemiyor. Boşta 3000devirlere çıkarken ıkınma şeklinde bağırıyordur.

Hava yakıt karışımı iyi değil, karbüratör üstü hava filtre içindeki lpg kafası bir yerlerden hava alıyordur. Hava filtre tası giriş ucu bantlı kısıtlı hava girişi vardır.

Bir kaç farklı lpg ciye gösterin . Skodadan anlayan bulursanız iki dkda yapar.

Benzinde iyi çalışan ve normal yakan araç gazda tam ayar tutacak araçtır.

Benzinde 100km de ne yakıyorsunuz o nu bir hesaplayın . Kabaca anlatayım 7-8 lt benzin yakarsanız , gaz da 12-13 ltre gaz yakarsınız zaten. Benzin tüketiminin neredeyse 2 katına yakın lpg tüketimi normaldir. 1.5 katı belki 1.6 katı.

Benzinde 50-60 krş yakan araç gazda 35-40 krş yakar ..
Kullanıcı avatarı
fthpl
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 2005 DOBLO 1.9 JTD

İleti MAKASCI » 22 Nis 2019, 08:38

[quote="fthpl"]Gazda araç yürümüyor benzinde yürüyorsa gaz ayarı düzgün yapılamamıştır.

Araç kısaca lpg de gaz yemiyor. Boşta 3000devirlere çıkarken ıkınma şeklinde bağırıyordur.

Hava yakıt karışımı iyi değil, karbüratör üstü hava filtre içindeki lpg kafası bir yerlerden hava alıyordur. Hava filtre tası giriş ucu bantlı kısıtlı hava girişi vardır.

Bir kaç farklı lpg ciye gösterin . Skodadan anlayan bulursanız iki dkda yapar.

Benzinde iyi çalışan ve normal yakan araç gazda tam ayar tutacak araçtır.

Benzinde 100km de ne yakıyorsunuz o nu bir hesaplayın . Kabaca anlatayım 7-8 lt benzin yakarsanız , gaz da 12-13 ltre gaz yakarsınız zaten. Benzin tüketiminin neredeyse 2 katına yakın lpg tüketimi normaldir. 1.5 katı belki 1.6 katı.

Benzinde 50-60 krş yakan araç gazda 35-40 krş yakar ..[/quote

Anladım sağolun gittiğim gazciya güveniyorum çünkü bundan önceki araçlarımda ayari çok guzel yapıyordu ama dediğiniz gibi birde başka ustaya gostercem ben avans dan ve silindir kapak contasindan şüpheleniyorum benzinde yakıt hesaplanacak kadar kullanmadım ama benzinde hava yakıt karışım orani 1/14 olmasi gerekiyor gaz da bu değerler daha farklı düşüncem su anki LPG fiyatları ile 30 kurusu aşmaması gerekli çünkü çok sakin kullanıyorum
Verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim ilk fırsatta başka bi usta bulup göstereceğim]
MAKASCI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fthpl » 22 Nis 2019, 09:11

Kolay gelsin. Sonuçları bekliyoruz. Umarım düzelecektir.

Silindir kapak contasında ne gibi sıkıntı mevcut ? Hortumlar şişiyor mu? Su mu eksiltiyor. Silindir kapak contası gidik olsa benzinde de fark etmez , tekleme , ateşleme bozuklukları olur.

Birde favorit tipi bizim araçlarda lpg de iyi çalışma için ;

Düzgün bujiler (brisk), buji kabloları , distribütor ve tevzi makarası(distribitör kapağı içi ara sıra temizlenmeli ve göbek , mil 1 kaç damla ince yağ ile yağlanmalı) , ateşleme beyni ve bobin iyi olmalı . Eskimiş bobin ateşleme kalitesini düşürüyor. Lpg hortumu ne kadar kısa olur ise bana göre randuman artıyor. Hava filtresine lpg hortumu giriş yerleri silikonlanmalı. Bağzı ustalar büyük deliyor hava filtre tasını . Hava ayar tutmuyor.

Lpg litresi izmirde 3.36tl , 10 litre gaz yaksan 33 krş eder. En baba bakımlı favorit ş.içi 10 litre gaz yakar az daha fazlası olabilir . Tecrübe ile sabittir. Forman az daha uzun ve ağır belki 1 lt fazla yaksın

Benim favo 100 km de 12-15 litre arası lpg yakıyordu ş.içi. O zaman 30-35 krş ölçüyordum.
Kullanıcı avatarı
fthpl
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MAKASCI » 22 Nis 2019, 09:24

Araç devirdaim yapana kadar benzinde de LPG de de teleme mevcut sallantili çalışıyor su eksiltme var yedek deposunu sisiriyor yedek deposunda su kaynıyor hararet ortada olmasına rağmen
Şehir içi 30-35 iyi ortalama kullanımda maksimum 30 takmalı ortalama karbüratörlü bı araçta 100 kilometrede ki benzin yakıtının 3 litre fazlasını yakmasi gerekiyor LPG de daha fazlası sıkıntı var demektir birde aldığım gaz 3.19 hava basilmasindan da supheleniyorum şimdi gaz aldığım yeri değiştirdim bakalım ne olacak ona göre tekrar ayar için karar vereceğim sizin araç ortalama100kmde benzin LPG ne kadar yakıyor
MAKASCI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fthpl » 22 Nis 2019, 10:17

Anladım, geçmiş olsun. Tecrübeli bir skodacıya yaptırın üst kapak, conta , sentil ayarları, siboplar, kapak sıkma torqu vb. skoda da can damarı. Sonra uraşıp durursunuz. Kapak iyi taşlanmalı pay yoksa değişmeli.

Termostat-fan müşürü ve fan ayarlamaları iyi yapılmalı.

Ben aracı değiştirdim. 1.5 sene oldu. 3 seneye yakın kullandım. Dediğim gibi benim gazda o zamanlar 30 krş altına inmiyordu. Lpg litresi 2.32 filan di ben sattığımda o zaman 30 krş yakıyordu.
Şimdilerde 30 krş çoğu araç için çok zor. Şahin doğanlar gazda 50 krş yakıyor.. Daha tecrübeli abiler vakit bulduklarında msj yazacaklardır. 1.9 jtd doblo var bende 40-45 krş arasında yakıyorum ş.içi. Şükrediyorum. 100 km de 7 litre mazota tekabül ediyor. Ş.dışında 30 krş u gördüm, ,izmir konya , konya izmir arası 1.3 multijet fiorino , doblolar bile 40 krş yakıyor ş.içi. Şirket aracımızdan biliyorum.
Kullanıcı avatarı
fthpl
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MAKASCI » 22 Nis 2019, 19:37

Anladım ben doğan ile 35-40 krs arası yakiyordum o yüzden bu bana çok geldi bende aslında Doblo tarzı bı araç istiyorum ama durumlar şimdilik buna elverdi :) sizin Doblo çok iyi yakıyor vergisi yüksek galiba onun ama
MAKASCI
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fthpl » 22 Nis 2019, 19:57

Anladım. Vergisi çok değil çok ötesi. Mahfetti beni. Bilmiyorudum. 686 Tl x2 , 2020 ocakda 400lere düşecek, gene çok. 2005 model araç için uçuk. Ama tavsiye ederim bizim ülkemiz şartlarında ideal araç. Fiat özellikle bu motorları çok dayanıklı yapmış. Güzel ve düzenli bakım ile uzun km ler mümkün,yedek parça , usta sı bol.

İdare edioz. 1.3 multijet bakın siz. Daha iyilerinide Allah nasip eder inşallah.
Kullanıcı avatarı
fthpl
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti muhammettas » 19 May 2019, 20:14

Bence sorunun gaz ayarından kaynaklanıyor. Alttaki siteye girip gaz ayarını adamın anlattığına göre yapmayı dene. bende de favorit 135l var burdaki ayarları uygulayarak çok güzel değere ulaştım . şimdi 100 km de 30 tl yakıyor. Gaz 3.35 tl. arabada gaz ayarı çok illet birşey. ustalara her gittiğimizde 15 20 veriyoruz en mantıklısı kendimizin yapması bence

https://www.otoayar.com/karburatorlu-ar ... l-yapilir/
muhammettas
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: muhammet tas
Nereden: Ankara
Arabanız: 92 Skoda Favorit

İleti phenomx3 » 09 Haz 2019, 12:58

izmite gel yakındasın. benim ustama göster. bu araçların en iyi anlayanlarından biridir kendisi.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti MAKASCI » 10 Tem 2019, 13:07

Herkese teşekkürler arkadaşlar uzun zaman parola sıkıntısından giremedim btünnn sorun gaz ayarindaymis tesadüfen zamanın da skodanin sakaryadaki ilk yetkili servisini açan ustanın dükkanına gittim avans ayarı yaptıktan sonra bı gazcıya yönlendirdi oda sağolsun ayarladiktan sonra araç randumana girdi şu anda karma yakıt tüketimi 3.20tl gaz lt fiyatıyla aracın doluluk oranına göre km de 28-32 kuruş arası yakıyor çekişi düzeldi sanırım bu araçlar rampada biraz zayıf zaten motor itibariyle sıkıştırınca da düz yolda 120 km/h civarı hızı var
MAKASCI
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir