1.2 TSİ Yetiye lpg uygulaması yaptırdım.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.2 TSİ Yetiye lpg uygulaması yaptırdım.

İleti Asil35 » 17 Nis 2019, 08:33

Herkese merhaba adım Asil İzmir'de yaşıyorum.

1.2 Tsi 7 DSG CBZB motor kodlu aracıma LOVATO Dİ kit lpg uygulaması yaptırdım. Şuan için henüz 250 km dir deneme fırsatım oldu.Hiç bir kötü bir izlenimim yok. Çekiş aman aman değişmedi. Montaj işçilik vs yaptırdığım yerden çok memnun kaldım. Ne ilk benzin ile çalıştırmada nede lpg ile çalıştırmada motor saçmalamadı hiçbir arıza ışığı yakmadı. Anlık olarak aracın OBD sinden yakıt haritası çıkararak benzin takviyesi ile beraber çalışıyor. Kısa süreli yakıt izlenimim şuhir içi için şu şekilde;
7 lt benzin ( 7.15/lt) = 50 tl
15 lt lpg (3,35/lt) = 50 tl
toplam katedilen yol = 250 km

Benzin kulanımım da şehir içinde yakıt ortalamam 0,65-0,70 kuruş/km idi. şuanda 0,40 kuruşa indirgenmiş durumda. Ki bu ilk 200 km. Deneme amaçlı kalkışlar vs çok sakin olamdı. Daha sakin kullanım ile daha uzun km gidebileceğimi düşünüyorum. Montajını 4300 tl gerçekleştirdim . 17000 km sonra ilk hesaba göre 0,25 kuruşluk fark ile sistemi amorti edebileceğim.

Düşünen herkes için umarım faydalı bir paylaşım olur. Herkese iyi günler.

Asil35
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Asil GÜZELKÖYLÜ
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda YETİ

İleti fthpl » 20 Nis 2019, 14:58

Merhaba hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Lakin 1.2 aracın bu litrelerde yakması bana çok geliyor. Ayrıca benzin in de litre fiyatı malum çok yüksek harcanan km başına yakıtları uçurdu.

1.2 araç lpg de ş.içi 35-45 krş . benzinde 60-70 krş çok paralar gibi geliyor bana çünkü teknoloji ilerledi

Geçen youtube da inceleme videolarında 1.0 motor audi gördüm,video yu izledim. istanbul trafiğinde min 8 max 10 litre benzin yakıyor. Yani çok abes geldi bana o da.

Benim 1.9 jtd doblo , 7 litre mazot yakıyor ort. ş.içi o da km de 40-50krş arası oynuyor. 2005 yılının teknolojisi.

Ne diyelim yakıt fiyatlarının azalması dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
fthpl
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih PALA
Arabanız: 2005 DOBLO 1.9 JTD

İleti Asil35 » 21 Nis 2019, 22:57

@fthpl Fatih Bey haklısınız fakat yeti de rüzgar direnci oldukça fazla çok kare hatlı bir araç birde otomatik vites olunca şehir için de 8-9 lt den aşağı düşemedim malesef.
1.0 audi demişsiniz dediğiniz aractan sürdüm de 1.0 a3 DSG idi istanbul izmir arası 6.5 lt ortalama ile geldi araç.
LPG ile 1000 km ye yaklaştım. Araç şuanda 30 kuruş yakıyor 60-70 kuruşlardan 30 kuruşa düşmek çok çok iyi geldi. TSİ motor kullanan arkadaşlara yakıt ile ilgili sıkıntıları varsa düzgün bir ustada düzgün bir kit taktırmalarını öneririm.
Araç çekişten de düşmüyor denilecek kadar az fark var.
Yakıt fiyatları konusunda da düşeceğini asla sanmamakla beraber LPG nin zamlanmamasını dileyebilirim.)
Asil35
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Asil GÜZELKÖYLÜ
Arabanız: Skoda YETİ

İleti fthpl » 22 Nis 2019, 07:57

@ Asil35, Doğru ben aracı gözümde tam canlandıramamışım. Haklısınız. Otomatik viteste + etken yakıta. Sedan bir araç mesela yeni octavia, yada hatchback fabia olsa 1 lt fark edebilir.

Güle güle kullanın. Bakım maliyetleri ve lpg avantajı ile umarım kazasız belasız bol amorti ederek kullanırsınız aracınızı.

Ben favoritten sonra dobloya geçtim,rahat ettim. 2.çocuk da geliyor Allah izin verirse araç yetmiyordu. Bagaja bebek arabası koy başka bişey koyamazsın.

Fiyatlar uygun olsa biraz daha ileride 1.4 tdi yeti varsa bakabilirim iç mekanı oldukça kullanışlı duruyor.

// Audi a3 1.0 dsg evet videoda izlediğim o araçtı. izmir-ist arası 6.5 yaktıysa istanbulda ş.içi 10 litre rahat yakar
Kullanıcı avatarı
fthpl
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fatih PALA
Arabanız: 2005 DOBLO 1.9 JTD

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir