Yağ soğutucu hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ soğutucu hakkında

İleti turkadnan » 26 Eyl 2011, 12:31

Merhabalar,

Aracım 2008 1.4 TDI Roomster. Yağ soğutucu ile ilgili problemler yaşıyorum. Suya yağ karıştırıyor. Yan sanayi aldım aynı sorun devam ediyor. orijinalide 350 tl civarında. Acaba yağ soğutucusuna giden hortumlar direk bağlansa problem olur mu? Bir işe yaramasa koymazlar bu parçayı biliyorum. Yardımcı olabilen varsa sevinirim.

turkadnan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Adnan TURK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Roomster

İleti Sarıibo » 27 Eyl 2011, 16:11

Hangi parcadan bahsediyorsun anlamadım. Biraz açarsan bizimde bilgimiz olur. Kolay gelsin.
Sarıibo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İbrahim Yücel
Nereden: Ankara

İleti turkadnan » 27 Eyl 2011, 17:29

Selam,
yağ soğutucusu motorun alt kısmına yakın bir alanda bulunan minik bir su değirmenini andıran bir parçadır. motora giden yağ bu aletin içerisinden geçerek soğutma suyu yardımı ile ısısı düşürülüyor. Benim sorunum ise; bu alet içerinde bir çatlak sonucu soğutma suyuna yağ karışması. yan sanayi aldım 3 ay sonra tekrar problem yaşadım. Orjinali biraz pahalı. Ekonomik olarak rahatlayana kadar bu parçayı bir süreliğine iptal ettirmek istiyorum. bazı araçlarda özellikle ticari araçlarda iptal işlemini yapan ustalar olmuş. Bu sebepten benim aracımda iptal ettirirsem bir süreliğine bir sorun ile karşılaşırmıyım diye sormak istemiştim.

iyi günler.

Örnek link: http://www.ebay.co.uk/itm/SKODA-PRAKTIK ... 065wt_1101
turkadnan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Adnan TURK
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti SC65 » 11 Nis 2019, 11:57

Hararet sorunlarında esas suçlu YAĞ SOĞUTUCUSU,
Radyatör suyu ile motor yağını soğutur. Tıkanırsa, yağ soğutması olmaz, devamında hararet ve basınç nedeniyle KURBAN diğer parçalar olur.
Olmazsa olmaz parçadır.
İç kısmında, termostat gibi su dolaşımını 65 derecede açmaya başlayan ve 75 de tam açan sistem var. Bu sistem soğuk bölgeler için elzem ancak ülkemizde gerekli olmayabilir (yağ soğutma ilk sıcaklıkta itibaren başlayabilir) Bu tür yağ soğutucu ülkemiz için geliştirilebilir.
Özetle, 10 sene veya 120.000 km. den sonra YAĞ SOĞUTUCUSUNU DEĞİŞTİRMEKTE FAYDA VAR.
Faydalı olması umuduyla.
Kullanıcı avatarı
SC65
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Süleyman Celayir
Nereden: Bursa
Arabanız: Octavia

İleti rstz16 » 12 Nis 2019, 00:07

turkadnan yazdı:Merhabalar,

Aracım 2008 1.4 TDI Roomster. Yağ soğutucu ile ilgili problemler yaşıyorum. Suya yağ karıştırıyor. Yan sanayi aldım aynı sorun devam ediyor. orijinalide 350 tl civarında. Acaba yağ soğutucusuna giden hortumlar direk bağlansa problem olur mu? Bir işe yaramasa koymazlar bu parçayı biliyorum. Yardımcı olabilen varsa sevinirim.

Bu işlemi kendiniz yapabilirseniz denemekte fayda var
Hem de su yağa karışmamış olur[
Sentetik yağlar yüksek sıcaklıklara dayanır biraz fazla ısınmasından zarar gelmez
fan ve termostat durumu ayarlamalı
kısa yol denemeleri ile hararet takip edilip aksi halde vazgeçilir
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Reşat UZ
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1

İleti ozel » 18 Ağu 2019, 00:53

Hortumlarinizin uyacagi herhangi bir yag sogutucu takabilirsiniz sorun.olmaz
ozel
Yeni Üye