Gaza bastıkça yanan akü şarj lambası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Gaza bastıkça yanan akü şarj lambası

İleti cemocan31 » 16 Eyl 2019, 22:04

Merhaba arkadaşlar;
98 felicia glx combi sahibiyim. Aracaım karbüratörlü. İki sene önce konjektör arızası yüzünden akü değiştirmek zorunda kaldım. Yeni konjektör ve yeni akü ile 2 sene sorunsuz aracımı kullandım. Bundan 3-4 ay önce tekrardan musallat oldu bu akü şarj lambası. Gaza bastıkça sönüyor rölantide kafasına göre ya yanıyor ya da yanmıyordu. Elektrikçiye gösterdim. Konjektörden dedi ve lehim gibi birşeyler yaptı. Bu şekilde bir süre daha kullandım. Şimdi ise bir haftadan beri rölantide akü şarj lambası kızarma şeklinde yanıyor, gaza yüklendikçe daha bir kırmızı yanmaya başlıyor. Bunu da kafasına göre yapıyor. Bazen yanıyor, bazende yanmıyor. Son iki gündür sürekli yapmaya başladı. Yani gaza bastıkça yanıyor. Sorun nereden kaynaklanıyor acaba? Benim aklıma yine konjektör geliyor ama bilemedim. Yardımlarınızı rica ederim.

cemocan31
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Hatay
Arabanız: felicia 1.3 glx combi

İleti Onur » 16 Eyl 2019, 22:23

alternatör (şarj dinamosu ) ve kayışları kontrol ettir
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti cemocan31 » 16 Eyl 2019, 22:30

Onur kardeşim kayışı daha yeni değiştirdim. Bir haftalık. Benim aklıma konjektör diye geliyor ama düzgün bir elektirkçi bulursam ki bulmak zor arıyorum o da aklımda baktıracağım.
cemocan31
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Hatay
Arabanız: felicia 1.3 glx combi

İleti vestt » 06 Oca 2020, 20:33

cemocan31 yazdı:Merhaba arkadaşlar;
98 felicia glx combi sahibiyim. Aracaım karbüratörlü. İki sene önce konjektör arızası yüzünden akü değiştirmek zorunda kaldım. Yeni konjektör ve yeni akü ile 2 sene sorunsuz aracımı kullandım. Bundan 3-4 ay önce tekrardan musallat oldu bu akü şarj lambası. Gaza bastıkça sönüyor rölantide kafasına göre ya yanıyor ya da yanmıyordu. Elektrikçiye gösterdim. Konjektörden dedi ve lehim gibi birşeyler yaptı. Bu şekilde bir süre daha kullandım. Şimdi ise bir haftadan beri rölantide akü şarj lambası kızarma şeklinde yanıyor, gaza yüklendikçe daha bir kırmızı yanmaya başlıyor. Bunu da kafasına göre yapıyor. Bazen yanıyor, bazende yanmıyor. Son iki gündür sürekli yapmaya başladı. Yani gaza bastıkça yanıyor. Sorun nereden kaynaklanıyor acaba? Benim aklıma yine konjektör geliyor ama bilemedim. Yardımlarınızı rica ederim.

slmkardesimayni sorun bendede vardi hatta bugun yolda birakti tanidigim dosttane bir elektirikcimvardi onagösterdim ve sarsj dinomasindaki diyot kablosu denen parca arizaliymis sarsj dinomasi ortalama 450 500 iken tamrine iscilik dahil 200 tl verdim sabaha alirim hayirlisiyda durdugun yerde uzunlari yak arabayi 30 dakak calistir
eger araba stop ederse seninde aynisorundur baska yerde arama eger öyleyse gündüzleri bir sorun yapmaz ama gece uzunlari ve normal fari yaktiginda maksimumu seni 10 km götürür akü bosalir bugun yasadigimolay bu
vestt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ozgur_eryılmaz
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia 1.3 glxi

İleti vestt » 03 Haz 2020, 00:15

evet üstte belirttigim sorundan dolayi götürdügüm tamirci tamirinden sonra o lanet isik yanmaz oldu ve ayrica arabanin cekisinde fark edilir derecede düzelme oldu daha önce köyüm olan kastamonu köy yolunda cıkarken zorlandigim dag yolunu simdi sarki söyleyerek mutlu cikiyorum kisaca sarj dinamosundaki diyot denen parca degisiminden sonra arabami daha cok sever oldum
vestt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ozgur_eryılmaz
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia 1.3 glxi

İleti phenomx3 » 13 Haz 2020, 10:11

Konjektörü orjinal bulup takın. Çin malı olanlarin çoğu voltajı sabit tutamiyor. Demişti Skoda ustam. Yine de aynı şeyi yaparsa o zaman diyot tablasini değiştirin. Ben otoaslanlarda orj bulup almıştım. Ustam nerden buldun Orijinali sakla bunu lazım olunca bulamazsin kimseye verme demisti. Saklıyorum hatta orj şarj dinamosu bulup aldım yedek. ona taktirsammi dedim kenarda yedek duruyor ikisi de.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir