Dizel direkt enjeksiyon

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dizel direkt enjeksiyon

İleti binbirotomotiv » 15 Eyl 2008, 15:07

[quote="SEAHAWK"]
1.4 TDI 75 hp'nin püskürtme basıncının tamı tamına 2020 bar olduğunu biliyorum.

[/QUOTE]

o enjektör eskidi simdikiler piezzo sistemine gore calısyor ve basıncları dah yuksek yanlıs hatırlamırsam 2225 bar biraz zaman gectı unutmus olabilirim. bu arada guc ıstıyrsanız v10 motorlarına bakın v nın ortasındakı pompanın uzerıne para koyun calısırken para devrılmez 3 silindir olanlar her silindir bagımsız calıstıgında oyle calısıyor

binbirotomotiv
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti baha » 15 Eyl 2008, 17:09

arkadaşlar 2225 bar nedir biliyormusunuz 14.8 psi=1 bar yani aracımızın lastiğine bastığımız hava 30 psi=2.1 bar civarı 2225 x 14.8 =  32.930 psi eder buda bir yakıt pompasının veya her hangi bir cihazın basamayacağı değerdir iyi araştırın bence 32.930 psi yani sizin deyiminizle 2225 bar arabanın motorunu bile ikiye bölmeye yeter
baha
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 15 Eyl 2008, 17:58

[quote="tutku88"][quote="SEAHAWK"]Hahaha, estağfurullah, sizlerin iyiliği.Cool

Şans bu ya, piyasadaki en sessi 2 dizel motordan birinin olduğu bir araca binmişsin.

İddia ediyorum, piyasanın en sessi iki dizeli 1.6 CRDI ve 1.4 D4-D'dir.

İ-30 açıklamasını ise mutlaka isteriz. Diğer araçlar bölümünde başlığı vardı sanırım. Varsa ona, yoksa açarak açıklama yaparsan güzel olur.Thumbs%20Up

[/QUOTE] 1,6 crdi yı bilmiorum ama 1,4 d4d nin en sessiz otomobil olduğu kesin ve net.Toyota zaten o motoru PSA grubundan aldı.Citroen c3 te kullanılan  1,4 hdi 16v 92 bg lik motorun ta kendisidir.1 yıl boyunca citroen kullandım ve binen arkadaşlarım motor sesinin bu kadar az olduğunu  görünce hayretler içinde kalıyordu.Yinede teorikte her ne kadar common rail motor üstünsede tdi pompa-meme teknolojisi bana her zaman daha güzel gelmiştir.[/QUOTE]

Verdiğiniz bilgiden emin misiniz ? Ben D4-D ile TDCI-HDI motorun herhangi bir ortaklığını duymadım. Zaten özellik olarak da pek benzemiyorlar kanımca. Hatta HDI-TDCI motorun piyasadaki en gürültücü common rail motorlar olduğunu düşünüyorum. Hatta bu hep söylenir; düşük devirlerde bayağı tıkırtılı çalışır. 

D4-D ise dışarıya bile çok az ses yayan bir motor. 1.6 CRDI ile rekabet edecek seviyede bir sessizlik...

[quote="hakanerdogan"]common rail günümüz koşullarına uygun medeni bir dizel motor. TDI PD ise fazla verim almak için düşünülmüş sadece.  [/QUOTE]

Ha bir de PD'nin fark etmeden de olsa Türkiye koşullarında kalitesiz yakıt konusunda avantaj sahibi olması sağlanmış.LOL Yoksa adamlar "aman biz cillop gibi Passatları Golfleri kötü yakıtlı ülkelere gönderecez, esnek motor yapalım" diye düşünmemiştir herhalde.Big%20smile

[quote="binbirotomotiv"][quote="SEAHAWK"]
1.4 TDI 75 hp'nin püskürtme basıncının tamı tamına 2020 bar olduğunu biliyorum.

[/QUOTE]

o enjektör eskidi simdikiler piezzo sistemine gore calısyor ve basıncları dah yuksek yanlıs hatırlamırsam 2225 bar biraz zaman gectı unutmus olabilirim. bu arada guc ıstıyrsanız v10 motorlarına bakın v nın ortasındakı pompanın uzerıne para koyun calısırken para devrılmez 3 silindir olanlar her silindir bagımsız calıstıgında oyle calısıyor
[/QUOTE]

İlk safyada bahsettiğim 3.0 TDI o işte. Yani piezzo enjektörlü common rail.Smile

Ama o da çok yaygın değil. En azından 100 bin ytl altındaki araçlarda ulaşılabildiğini bilmiyorum.

[quote="baha"]arkadaşlar 2225 bar nedir biliyormusunuz 14.8 psi=1 bar yani aracımızın lastiğine bastığımız hava 30 psi=2.1 bar civarı 2225 x 14.8 =  32.930 psi eder buda bir yakıt pompasının veya her hangi bir cihazın basamayacağı değerdir iyi araştırın bence 32.930 psi yani sizin deyiminizle 2225 bar arabanın motorunu bile ikiye bölmeye yeter[/QUOTE]

Bu değerler resmidir. Tahmini değil. Hem bu bar değerleri yanma odasının içinde elde edilen değerler de değil sanırım. Yakıt püskürtme basıncı, yani enjektörün yarattığı ve püskürtmeyi sağlayan basınç.

Hem boşuna bas bas "PD, yüksek basınç, yüksek ses, meşhur TDI sesi" diye bağrınmıyoruz; izin verin
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Araştırmalar & Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir