Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?

İleti lazianke » 29 Nis 2008, 12:17

okuyunca çok hoşuma gitti paylaşmak istedim...
Paldır küldür yaşayanlardan, “dönüp de arkasına” bakmayanlardan mısınız? Hayat geçiyor. Zamanla birlikte mekanlar da çevre de değişiyor. Yıllar sonra bugün çevrenizde bulunan insanları nasıl bulup da helalleşeceksiniz? Ya bu hâl üzere “dünya değiştirirseniz”? Öyle ya ahirette nasıl hesap vermeyi düşünüyorsunuz? Diyelim ki öğretmensiniz: Çocukları iyi yetiştirmediniz (ve kendinizi de!). İyi öğretmediniz, çocukları dersten, belki de hayattan, ailesinden soğuttunuz. Bazılarının hakkı olan notu bile bile vermediniz. “Süründürmek” istediniz. Belki de süründü ve hayatı karardı. Bir de size maddi-manevi “hediye” sağlayan ailelerin çocuklarına iltimas yaptınız... Evet, öbür dünyada nasıl helalleşeceksiniz?

Öğrencisiniz; dersi sabote ettiniz, öğretmenlerinizin şevkini kırdınız, arkadaşlarınızın motivasyonunu düşürdünüz, onları kötü alışkanlıklara yönlendirdiniz, hayat çizgilerini değiştirdiniz, annenizin babanızın emeğini boşa çıkardınız. Kardeşlerinize ve küçüklerinize kötü örnek oldunuz. Nasıl helalleşeceksiniz?


Esnafsınız; sattığınız mallar, verdiğiniz çek ve senetler hep dökülüyor. 2’ye anlaşıp 3’e satmaya, bahara anlaşıp kışa vermeye çalıştınız ve işin kötüsü buna alıştınız. Malınızdan memnun olmayanların âhı gökleri okşuyor artık! Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?


İşverensiniz; ürettiğiniz ürünlerin kalitesi, çalıştırdığınız işçilerin hakları gibi çürük. Sırf tazminat hakkı doğmasın diye bir yıl bile çalışmadan gönderdiniz onları. Ya da onların ruhu bile duymadan her yıl “gir-çık” yaptınız kağıt üzerinde. Sigortalarını yatırmadınız ve “kâr” ettiğinizi düşündünüz. Alnınıza ecel terleri düştüğünde nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?İşçisiniz; yeteri kadar gayret etmediniz, işveren haklarına riayet etmediniz, onun zarara girmesi sizi hiç ilgilendirmedi, iş ahlakını zedelediniz, çok çalışanları hep kınayarak toplam çalışma kalitesini etkilediniz. Aldığınız ücreti helal ettirmek aklınızın ucundan bile geçmedi. Nasıl zarar verirsem o kârdır diye düşündünüz. Ölüm kapıyı çaldı ve artık geri dönüş yolu tıkandı. Nasıl helalleşmeyi düşünüyorsunuz?


Gıda üreticisisiniz; ürettiğiniz gıda

 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti FLEYLAK » 29 Nis 2008, 12:31

İbret alınması gerekn bir yazı


Bu dünya dertlerine düştük ,unuttuk herşeyi

Paylaşım için teşekkürler
FLEYLAK
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 22 Kas 2007, 13:13

İleti mehmetunal48 » 29 Nis 2008, 13:21

evet gerçekten mükemmel bir yazı.ben bunları düşünüyorum ve hakkımı helal etmiyeceğim 2-3 kişi var bu kişilerden büyük zulüm gördüm.öbür dünyaya bıraktım.orda ne yaparlar bilemiyorum.Zulüm,haksızlık,adaletsizlik,hak gasbı,alay etmek ve aklıma gelmiyen nice hasletler bunlar düşünen akleden veya akletme yetisi olan herkesleri içine kapsayan davranış eylemlerdir.ve bunların tümünden insanlar sorguya çekilecek.Kişiler sadece yaptıklarından değil yapmak zorunda olupta yapılmıyanlardan da hesaba çekileceklerdir.
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 02 Ekm 2007, 15:59

İleti lazianke » 29 Nis 2008, 13:55

[quote="mehmetunal48"]evet gerçekten mükemmel bir yazı.ben bunları düşünüyorum ve hakkımı helal etmiyeceğim 2-3 kişi var bu kişilerden büyük zulüm gördüm.öbür dünyaya bıraktım.orda ne yaparlar bilemiyorum.
 [/QUOTE]

mahkeme-i kübra olmasa bu dünya çekilir miydi, mazlum zilletinde zalim izzetinde yaşıyor...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti sinnex » 29 Nis 2008, 14:13

Mükemmel emeğin için teşekkürler, hakkını helal et..:)
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 18 Ekm 2007, 01:19


Genel Sohbet ve PaylaşımKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir