Kapı Döşemesini Sökme ve Kilit Switch Tamiri Resimli Anlatım

Kapı Döşemesini Sökme ve Kilit Switch Tamiri Resimli Anlatım

İleti diseqc » 27 Kas 2010, 12:56

Öncelikle tüm forum arkadaşlarımı selamlarım bu gün arabanın sağ kapısını tekrardan söktüm kapı klidi tavan lambasını yakan (kapının acıldığını bildiren ) swichim arıza yapmıştı kurban bayramında anaraya gidince ankaranın altını üstüne getirdim en sonunda orjinalinin yerine kullanabileceğim bir siwich buldum tanesi 3,5 tl den temin ettiğim siwchleri ankara kontya sokakta yasin elektronikten alabilirsiniz. Forumda sık karşılaşılan kronik bir sorun kapıların su alması ve kapı swich arızaları burda hepsini detaylı anlatayım benim artık sök tak elim alıştı 1 saate yapar oldum takılan arkadaşlarada burdan yardımcı olurum birilerine yardımımız dokunursa ne mutlu bize zira bu sıkıntıdan dolayı arabasını satma noktasına gelen arkadaşlar var ama bir kere apıldımı bir daha sorun çıkarmaz emin olun, neyse lafı uzatmadan gecelim anlatmaya...

Öncelikle takımlarımızı hazır etmemiz laızm.

yıldız alyen anahtarı kilidin dıştaki vidaları sökmek için bundan sonra anahtar 1 olarak adlanacak.
1.
Görüntü305.jpg
anahtar yıldız alyen

klidin iç yerlerine ulaşmak için kulalnacağımız tornavida alyen tornavida diyelim onada
2.
Görüntü308.jpg
tornavida alyen

birde diğer vidaları sökmek için kullandığım karma takım çantası
3.
Görüntü312.jpg
takım çantası

gelelim kapının sökülmesine sırayla anlatalım öncelikle altta üç vida var onları sökmemiz lazım.
Görüntü292.jpg
döşeme1

daha sonra kapı acma kolunun orda gizlenmiş vidayıda söküyoruz. alttaki üç vidayla aynı boyutlarada bir vida
Görüntü295.jpg
acma gizli vida

daha sonra kapı koluna gizlenmiş vidalar sökülecek.
Görüntü293.jpg
kapı kolu

Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti diseqc » 27 Kas 2010, 13:08

devam edelim

sonra iç taraftaki üç tane yıldız vidayı sökmemiz lazım

4.
Görüntü299.jpg
iç yıldız vidalar

daha sonra alttan hafifce acarak tırnaklardan kurtarıyoruz.

5.
Görüntü298.jpg
tırnaklardan kurtarma

daha sora döşemenin iç kapı acma kolundan ve alt kapı lambasından kurtarark kapıdan ayırıyoruz.

6.
Görüntü300.jpg
kapı içi kurtqarma

sonra tüm iç vidaları söküyoruz bunlar bazı arabalarda perçin sanırım 2004 sonrası olanlar eğer araba perçinse işiniz daha zor olacak zira perçinleri kesmek ve tekrardan perçin makinasıyla perçinlemek gerekiyor benim arabada vidalı idi kola sökülüp takılıyor.

7.
Görüntü301.jpg
kapı sacı

tabi vidaların hepsini almayın iki tane sacı tutacak kadar bırakın önce camı cıkarmak lazım üstki resimde görünen siyah lastik tapaları yerinden cıkarıyoruz biraz zor cıkıyor penseyle asılın bişey olmaz daha sonra camın vidaları o seviyeye gelene kadar camı indirmemiz lazım vidaları görünce camı durdurun ve 10 lokma ile içerdeki vidaları gevşedin dikkat edin sadece com cıkacak kadar gevşedin tamamen sökülemeycek.

8.
Görüntü302.jpg
vidaların denk gelmiş hali

vidaların gevşetilmesi

9.
Görüntü303.jpg
cam vida gevşetme
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 27 Kas 2010, 13:25

evet bu arada bir yemek yedim ihtiyac molası :D neyse devam edelim

vidaları gevşettitten sonra camı yukarı doğru asılıp kızaktan kurtarıyoruz ve eski şahin usulü bir tornavida yardımıyla sıkıştırıyoruz iyi sıkıştırın düşüpde cam kırılmasın.be bir bez yardımıyla sıkıştırdım.

Görüntü304.jpg
cam sıkıştırma

daha sonra kapının yan yüzünde klidi tutan vidaları anahtar 1 ile söküyoruz.

Görüntü306.jpg
klit vidaları

daha sonra üsteki iki küçük delikten plastik tapaları alıyoruz ve alyen tornavida ile ordaki vidayı gevşetiyoruz.

Görüntü307.jpg
alyen toranavida gevşeteme

iyice gevşeyince kapı kolunun ordan kapağı çekerek alıyoruz.

Görüntü310.jpg
kapak

içerde görünen tırnağı ordan kurtarınca klit boşa cıkacaktır daha sonra sacın üzrerinde bıraktığımız son iki 10 lokma larıda söküp sacı yavaşça kapıdan ayırıyoruz önce altı dışarı caıkacak sonra aşşağı doğru alıp üst taraf kurtulacak.

Görüntü311.jpg
sökülmüş sac

sonra kilidin iö bağlantılarını da sökünce artık kilit elimizde. klidi alıp artık bir tezgh üstüne gitme vakti geldi zira lehim işi olacak sorun çıkaran swich resmi aşşağıda onu yerinden çıkarıp kesip alalım

Görüntü313.jpg
sorun cıkaran siwich
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 27 Kas 2010, 13:37

o sorun cıkaran swici ordan aldıktan sonra konya sokaktan aldığım ona cok benzeyen swich e iki kablo lehimleyim güzelce silikonladım

Görüntü314.jpg
swich1

daha sonra bu siwchin sol tarafında bulunan ayaklar klidin orjinal ayaklarının olduğu yere tam denke gelmeyince oları bir eğe yardımıyla biraz incelttim ve yuva sokup tamamen silikonladım.

Görüntü316.jpg
klidi topla

altınıda güzelce silikonladıktan sonra bütün adımları tekrar geriye doğru uygulayarak kapıyı topladım saat gibi çalışıyor burda dikkat edilmesi gereken nokta şu swich orjinalden biraz daha ufak o yüzzden arkasında boşluklar kalıyor oralara sert bişeyler sıkıştırıp iyice yapıştırın hareketli bir parçayla çalıştığı için yerinde oynamasın ayaklarınıda güzelce silikonlayın ilerde küf yapar çalışmaz benim tamir ettiğim sadece klidin tavan lambasını yakan ve beyne kapının acıldığını bildiren dış siwch di eğer arabadan inince bagak kapağının acılmasına izin vermiyorsa bu siwich arıza yapmış demektir birde klidin içinde klidin açıkmı kapalımı olduğunu bildiren siwicler var ben önceki söktüğümde bakmıştım sorun yoktu eğer kapıları kilitlediğinizde sinyalleriniz yanmıyorsa yada şöför kapısındaki kırmızı lamba yanıp sönmüyorsa oralarıda acıp güzelce lehimleyin iyice yalıtın bir daha uzun bir süre sorun cıkarmaz..

Bu metni yazmaya kapıyı söküp takmaktan daha cok uğraştım inşallah acıklayıcı olur 1 saattir yazımyorum birilerine yardımız doknur inşallah ha bu arada öle bodoslama sökmeye kalkışmayın okunduğu kadar kolay değil ben ilk söktüğümde kapı bütün gece acık bırakmak zorunda kaldım toplayamadım sizde bol bir vakitte ve müsait bir yerde sökün mesuliyet kabul etmem iş tamamiyele sizin el becerinize kalmış

bir dip not daha kapı kolunun ordaki kapağı çıkarırken yada çıkardıktansonra klidi yerien takıp yan taraftaki vidayı tekrar sıkana kadar sakın kapı koluna asılmayın içerde hilal şeklinde bir aparat var eğer cıkarsa takılması gercekten cok zor ben o yüzden sabaha bıraktım benden uyarrması yandaki vadayı tamamen gevşetince bir tur geri sıkın yerinden çıkmasın haydi herkeze kolay gele......
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti emirtuzul » 27 Kas 2010, 13:58

Çok teşekkürler mükemmel bir paylaşım. Aynı sorun bendede var me zamandır elim ermiyordu şimdi ise adım adım bir uygulama örneği olduğundan işim çok kolaylaşacak.
Kullanıcı avatarı
emirtuzul
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Emir Tüzül
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Honda Civic Elegance (FB7)

İleti hakanerdogan » 27 Kas 2010, 15:03

Mükemmel, elinize sağlık.

Benimde sol arka kapım açılmıyor, hiç tepki vermiyor, bayadır üşeniyorum.
hakanerdogan
EXPERIENCE
EXPERIENCE

İleti hdoner » 27 Kas 2010, 15:55

Onca işin arasında resim çekmekte zahmetlidir ,paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
hdoner
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 45sardes » 27 Kas 2010, 18:11

paylaşım için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan kahraman
Nereden: Manisa
Arabanız: FAVORİT

İleti delidolu » 27 Kas 2010, 20:15

Çok teşekkürler, mükemmel ve skodam'a yakışır bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık.
Sıklıkla karşılaşılan ve her başına gelenin mutlaka yeni başlık açtığı bu switch arızası olayına kökten çözüm getirmiş, bence bu konunun sabitlenmesi gerekir...
Bu arada yerine göre 50-80 TL'ye yaptırılabilien bu işin size maliyeti ne oldu? Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
delidolu
SCOUT
SCOUT

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti mukayyet » 27 Kas 2010, 21:01

Aynı sorun aynı kapı için bende de var. Fakat daha acil benzer sorunum ise sol arka kapının su kaçırmasıydı. contanın değişmesi lazım, demişti usta. Ankara'da son günlerde yağan yağmurlar sonucunda iç döşeme ıpıslak oldu. Bugün bu yazıyı okuyunca ne yalan söyleyeyim malzeme bulmak, tak çıkar falan zor geldi. Üstelik alta silikon sürmekten bahsetmişsin. contanın yerine silikon mantıksız geldi bana.
Neyse uzatmayayım. Dogruca ustaya gittim bugün. Kapıyı açtı. Bende bunu yapabilirdim, dedim. Guleceksin ama curuyen contanin yerine (alt kısma) silikon sürdü. Ben de bunu yaparım dedim. Nihayetinde 20 tl ustaya verdim.
Üstelik 40 km git gel verdigim benzin parası cabası.
...
Dolayısıyla verdiginiz bilgiler cebimize cok faydalı.

Ben bugün bunu gördüm...
mukayyet
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Skoda Fabia Ambiente 2006 1.4 OV

İleti murat11h1 » 27 Kas 2010, 21:25

süper paylaşım. Üşenmeden çekmiş ve resimleri düzenlemişsin kardeş.Bu gibi resimli uygulamalar gerçekten çok işimize yarıyor. Benim kapı perçinli :?
Yaşayan her insan yürüyen bir cenazedir.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti serdar5306 » 28 Kas 2010, 00:19

Gerçekten süper bir paylaşım olmuş bravo arkadaşım ellerine emeğine sağlık teşekkürler.
2005 FABİA CHOİCE 101 BG SİYAH
serdar5306
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: SERDAR
Arabanız: FABİA COHİCE 2005

İleti dominik » 28 Kas 2010, 00:33

güzel paylaşım olmuş eline sağlık
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti ünsal » 28 Kas 2010, 00:46

paylaşım için teşekkürler ellerinize sağlık herkeze ışık tutacak ....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
RS
RS

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti zezula » 28 Kas 2010, 18:06

elinize sağlık güzel paylaşım olmuş
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: önder kaplan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: GLXİ

İleti diseqc » 29 Kas 2010, 09:57

iyi dilekleri için tüm arkadaşlara bende teşekkür ederim konuda da söylediğim gibi birilerine faydamız olursa ne mutlu bize bu iş için 3 tl swice para verdim ve kullandığım anahtar 1' e 8 tl - alyen tornavidayada 4 lira verdim yani ilk kapı maliyeti 16 tl civarı ama diğer kapıları sökmem gerekirse 3 tl ye her şey tamam....
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti cineration » 29 Arl 2010, 12:26

paylaşım için teşekkürler
çok güzel olmuş ellerine sağlık
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti önder38 » 29 Arl 2010, 17:36

murat11h1 yazdı:süper paylaşım. Üşenmeden çekmiş ve resimleri düzenlemişsin kardeş.Bu gibi resimli uygulamalar gerçekten çok işimize yarıyor. Benim kapı perçinli :?

perçinleri matkapla patlatmak mümkün. ancak tekrar toplarken standart perçin küçük geliyor,altına üstüne pul koyunca oluyor.

bende camı tutan plastikleri değiştirmiştim. matkapla patlatma aşaması...
Eklentiler
Photo-0269.jpg
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

Sonraki

Seçilmiş Uygulamalar

Kimler çevrimiçi