VCDS-Lite+VAG-COM KKL Kablo ile Motor Hata Kodu Görme/Silme

VCDS-Lite+VAG-COM KKL Kablo ile Motor Hata Kodu Görme/Silme

İleti yonetici » 29 Ağu 2010, 17:30

1) USB arabirimli OBDII KKL kablosu alınır. http://motors.shop.ebay.com/__?_from=R40&_trksid=m39&_nkw=OBD+KKL+Cable

2) VCDS-Lite programı http://www.ross-tech.com/vcds-lite/download/index.html adresinden indirilip bir notebooka kurulur. Tabi siz bir masaüstü bilgisayara programı kurup onu OBDII kablosu yetişecek şekilde arabanın yanına götürebiliyorsanız o ayrı bir durum :)

3) Anahtar üzerinde değilken kablo aracın OBDII soketine bağlanır USB ucuda bilgisayara takılır ve anahtar yarım kontak (Gösterge panelinde uyarı vs. ışıkları yanar) yapılır motor çalıştırılmaz. OBDII soketi Fabia'da far anahtarının altındaki gözün arkasındadır. O gözü normal açtıktan sonra tekrar çekip bir kademe daha açmalısınızki arkasındaki sokete ulaşabilesiniz.

fabia_obdii_cable.jpg
Kablonun araca bağlanması
fabia_obdii_cable.jpg (49.78 KiB) 27165 defa görüntülendi

4) VCDS-Lite programı çalıştırılır. Program ilk çalıştırmada ana ekrandan sadece "Options" bölümüne erişime izin verir buraya tıklayarak aşağıdaki resimde gösterilen şekilde bilgisayarımıza kablonun bağlı olduğu COM portu bulunur ve araçla iletişim test edilir. Başarıyla iletişim sağlandıktan sonra ayarlar saklanılarak çıkılır ve programın ana ekranındaki butonların aktifleştiği görülür.

ayar_1.gif
Bağlantı ayarları
ayar_1.gif (34.4 KiB) 27165 defa görüntülendi

5) Ana ekrandan "Select Control Module" tıklanır oradan açılan ekranda "01-Engine" tıklanır. Eğer "Engine" modülüne bağlanılamaz ve "Can't Synch Baud Rate" hatası alırsanız tekrar ana ekrandan "Options" menüsüne girilir ve aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde "Start Baud" değeri 9600 yapıldıktan sonra bu adım tekrar denenir.

control_module.gif
Control Module
control_module.gif (35.58 KiB) 27165 defa görüntülendi

baudrate_error.jpg
Can't Synch Baud Rate

start_baud.gif
Start Baud değerinin 9600 yapılması
start_baud.gif (30.62 KiB) 27165 defa görüntülendi

6) Motor kontrol modülüne doğru bir şekilde erişildiğinde aşağıdakine benzer şekilde bir ekran gelir. Hata kodlarını görmek için "Fault Codes" butonuna tıklanır.

fault_codes.gif
Hata kodlarına erişim
fault_codes.gif (24.88 KiB) 27165 defa görüntülendi

7) Hata kodu bulunduğu taktirde açılan pencerede gösterilecektir aksi taktirde "No fault code found" şeklinde bulunmadığını belirten bir mesaj gösterilir. Eğer hata bulunmuşsa bu ekranda görüp "Clear Codes" butonuna tıklayarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Geçici hatalar bu şekilde silinebilir fakat hataya neden olan sorun sürdüğü müddetçe yeniden uyarı lambanız yanacaktır.

clear_codes.gif
Bulunan hata kodlarının silinmesi
clear_codes.gif (17.12 KiB) 27165 defa görüntülendi

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti tolga_kaan_ » 29 Ağu 2010, 21:32

Kesinlikle süper paylaşım. Bence sabit konu olmalı.Paylaşım için Teşekkürler.
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 29 Ağu 2010, 21:59

katılıyorum konu silinmesinde.ilerde isimize yarıyabilir kabloyuda alabilirsek :) emir beye paylasımından dolayı tesekkurler.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti erginbkr » 29 Ağu 2010, 23:44

bu alet edevatın fiyat bilgisi nasıl ki aceba?
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti taner_octavia » 30 Ağu 2010, 00:58

kargo kac liraya geliyor acaba.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti basarani » 30 Ağu 2010, 02:10

taner_fabia yazdı:kargo kac liraya geliyor acaba.

Kaça gelirden ziyade, Gelirmi acaba? Çinlilere nası güvenecez...
basarani
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail başaran
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Yeni Fabia HB 1.2 Ambiante

İleti cineration » 03 Eyl 2010, 09:26

çağlarakbıyık sürekli olarak getirttiğini yazıyordu
dilersen bir irtibata geç
Ben skoda Fabia almadan önce sanki yollarda hiç Fabia yoktu
Kullanıcı avatarı
cineration
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Sakarya
Arabanız: 2001 model Fabia 50KW(68BG)

İleti skinoske » 07 Ekm 2010, 15:23

Kabloyu aşağıdaki linkte 50 tl ye satıyorlar.99-2004 arası tüm araçlara uygunmuş.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... ilim/detay

Peki bu sistemle sadece arıza mı siliniyor.adaptasyon falan yapabiliyormuyuz?
skinoske
CLASSIC
CLASSIC

İleti emre_tokay » 07 Ekm 2010, 15:34

Sadece arazı kodu silmek için bu masraf yapılmaz ama başka işlemler yapılabilirse araçdaki başka özellikleri aktif inaktif yapabilirsek ozaman masrafa değer çünkü malum hata silmek için servisler ücret talep etmiyorlar.

Bu arada emir beye paylaşımları için teşekkürler.

.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti C@GL@R » 07 Ekm 2010, 16:00

ben bu kablodan getirtiyorum 20 den fazla sattım kendimde kullanıyorum son cihazıda dün siteden bir arkadaşa verdim. İsteyen olursa 2-3 kişi topluca getirtirim. yanında türkçe program ve kullanım klavuzunuda yolluyorum emir güzel anlatmış ama klavuzda daha detaylı :) özelden ulaşınız
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti emre_tokay » 07 Ekm 2010, 16:13

C@GL@R yazdı:ben bu kablodan getirtiyorum 20 den fazla sattım kendimde kullanıyorum son cihazıda dün siteden bir arkadaşa verdim. İsteyen olursa 2-3 kişi topluca getirtirim. yanında türkçe program ve kullanım klavuzunuda yolluyorum emir güzel anlatmış ama klavuzda daha detaylı :) özelden ulaşınız

Aracımı satmasaydım alırdım :)
Nasip artık askerden gelince yine bi skoda alırsam alırım :D

.
emre_tokay
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre TOKAY
Arabanız: A4 Octavia Elegance 2004 (SATILDI) Felicia GLXi

İleti ressam » 08 Arl 2010, 00:59

mrb arkadaşlar.konuya sonra katıldım ama bu kablo ve yazılımla adaptasyon ve temel ayarlar gibi işlem yapılırmı.en azından yazılım bulunur belki ama kablo buna uygunmu.bilgisi olanlardan lütfen cevap
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: octavia collection plus

İleti ressam » 04 Oca 2011, 20:42

evet arkadaşlarbundan önceki soruyu sorduktan sonra biraz araştırıpsonuçlarını aldım.
önce kabloyu temin ettim türkçe vagcom 409da tmm.klavuzu bile var (lisanslı [url=posting.php?mode=reply&f=44&t=21298&sid=780e91c03835247d31382bcf29c77f2c#]:evil:[/url]yanlış anlaşılmasın) ilk hata silme genel kontroller hususunda denemeler yapıyorum.kendi aracım (2004 collection)dışında arkadaşların araçlarında denedim.kurcalama işi süper bişey.adaptasyon hususundada bazı kodalamaları buldum. diğerlerini deneyip çözdümmü tmm buiş.bir ara sanayide işin ustalarından püf noklarında öğrenirsem ücretsiz servismi açsam bilmemki .sanayi mağdurları için
ressam
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: octavia collection plus

İleti proshield » 03 Şub 2012, 13:59

ressam yazdı:evet arkadaşlarbundan önceki soruyu sorduktan sonra biraz araştırıpsonuçlarını aldım.
önce kabloyu temin ettim türkçe vagcom 409da tmm.klavuzu bile var (lisanslı [url=posting.php?mode=reply&f=44&t=21298&sid=780e91c03835247d31382bcf29c77f2c#]:evil:[/url]yanlış anlaşılmasın) ilk hata silme genel kontroller hususunda denemeler yapıyorum.kendi aracım (2004 collection)dışında arkadaşların araçlarında denedim.kurcalama işi süper bişey.adaptasyon hususundada bazı kodalamaları buldum. diğerlerini deneyip çözdümmü tmm buiş.bir ara sanayide işin ustalarından püf noklarında öğrenirsem ücretsiz servismi açsam bilmemki .sanayi mağdurları için

Kardeşim bende hata fln hepsını halledıyorum fakat tek kurcalayamadıgım daha dogrusu korktugum yer adaptasyon oldu burada nasıl bırsey yapabılırz ?
proshield
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ilker kalkan
Nereden: Niğde

İleti hakangemini » 29 Ekm 2012, 20:45

VCDS veya VAGCOM yazılımı ile bağlanıp çeşitli opsiyonalrı araçları için açanlar var mı (Octavi aiçin özellikle). bu konuda sınırlı mesajlar var. Bazı sitelerdeki incelemem sonucu Skodalarda VW 'a göre daha az açılacak opsiyon var. Bulunduum yerde elektronik arızalara hakim fazla usta yok. Skoda servisi yok, Vw servisi var. O da fiyat olarak biraz yüksek. Bu sebeple kendime kablo almıştım. Şimdi VCDS yazılımı ile müsait zamanda kodlama yapıp bazı özellikler ile uğraşacağım. Bu konuda tecrübesi olanlardan bilgi almak isterim.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti felicia042 » 30 Ekm 2012, 11:11

bahsedilen kablo fazla bişey yapamazsınız. en azından vas 5054 cihazı lazım.
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti hakangemini » 30 Ekm 2012, 15:03

İnternette pek çok örneği var, kablo ve bu program ile (VCDS 11 ve Lite) yapılmış çeşitli işlemler var. Açılmamış pek çok seçenek açılmış. Benim aracımda seçeneklerin pek çoğu açık (2003 Business). 1-2 tane seçenek açık değil (örneğin: uzaktan kumanda ile camları kapatma). Araçtaki camlar ve sun-roof şoför tarafındaki kilide anahtaı sokup sağa döndürüp 3-4 saniye böyle tuttuğumd açık olan camlar ve sun-roof kapanıyor. Kablo almamın esas sebebi böyle işler için değilde kelebek temizliği vb. yaptıktan sonra yada parça değişiminden sonra adaptasyon vb. yapmak gerekir ise bunu yapmak ve hata kodlarını görüp silmek vb. işler için almıştım. Biraz da böyle uğraşmayı seviyorum o da var.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti felicia042 » 30 Ekm 2012, 17:22

aynı kablodan elimde mevcut sadece arıza silebiliyor
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE