TDI Motor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TDI Motor

İleti rıngcep » 02 Ekm 2020, 14:36

Merhaba Arkadaşlar,hafta sonu yeni izmir otobanda istanbul İzmir yolculuğum oldu,o yolu kullananlar bilir,genelde araçların hız limitleri test ediliyor radar olmadığı için.Bende aracımı yeni kasa Mercedec C 200 D araçla test etme imklanı buldum.Orta şeritten normal hızla ilerlerken sol şerıtten yeni kasa mercedesin geldiğini farkettim yolda musaitti amg değilse takılırım düşüncesiyle dıp gaz yaparak yan yana gıtmeye başladık,yol düzdü eğimde yoktu.İbre 215 geldi mercese daha fazla gıtmıyor neo nede ben geçiyoruz birbirimizi anladım ki ikimizin de son lımıtleri bu kadar 1 km kadar sonra yavaşladım.Daha sonra yolculuk bitiminde C 200 D motoru inceleme fırsatım oldu.Araç 136 bg 320 torka sahıp motor ama nedense bu gücü yola yansıtamıyor benim 120 gb aracım resmen kafa tutarak Mercedesin karızmayı yerle bir etti..TDI motor gerçekten hakkını veriyor.Bu arada yakıtıda yazmadan geçemeyeceğim.bu hızla yaklaşık 1 km kadar gıttıkten sonra ortlama yakıtım ekranda 1 lt arttığını gördüm.Yüksek hızda yakıt anormal değerlere çıkıyor..900 km yolculukta 120 km hız ortalamasıyla 18 lt mazot yaktı,bu arada aracım manuel..Bir ayrıntıyı daha yazayım bu yolda uzun rampalar var,bu yolu kullandığım için biliyorum.6 vıtesle 160 km hızla çıktığım rampayı 5. vıteste 4000 devırde 190 km hızla çıktım.Bu özelliğinden dolayı kendi segmetinde sol şeriti kolay kolay kımseye bırakmadım.

OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Yılmaz
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Superb III TDI

İleti blackadder59 » 02 Ekm 2020, 15:25

Bu konuda Vw grubunun namı iyidir. Birçok muadil güçteki markalara göre gücü yola verebilen en iyi markadır neredeyse. Misal bir Astra 150 Hp ile Octavia 150 Hp kapışmasında Octavia nın fark attığı videolar mevcuttur. Yine 185 Hp lik Civic ile kafa kafaya giden 150 lik Leon/ Golf vardır.
Bu unsurları belirleyen birçok faktör vardır elbet. Araç ağırlıkları, şanzıman devir oranları, aktarma organları vb.
Ama dediğiniz gibi muadil araçlarla kapışmalarda sol şeridi kolay kolay bırakmazsınız.
Büyük Beyaz
Kullanıcı avatarı
blackadder59
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kerem MİNAZ
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Super B, 1.4 TSI 150 Hp ACT Style DSG

İleti hetepe » 13 Ekm 2020, 11:52

arabamda o kadar güç var, dizel olduğu için zorlamama adına korkumdan kimseyle kapışamıyorum...sizinki iyi cesaret
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/IBIZA ST TDI/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: İbiza ST 1,6 style

İleti rıngcep » 19 Ekm 2020, 14:32

Korkmanıza gerek yok,bu motorlar sağlam.Dizel motor normalde de devirli kullanılması lazım,benim bundan önceki aracımda 1.9 dizel turboydu,sıfır aldığım aracı 215 bin kilometrede sattım motor saat gibiydi,onuda devirli kullanırdım 5 ile 6 vitesin farkı yoktu.Araç ne yağ yaktı nede turbo patlattı en ufak sorun yaşamadım.Tabii sürekli üst devirlerde kullanmak yakıt yönünden gereksiz fakat yeri geldiğinde de senin isteğine cevap alabilmek önemli..Geçem hafta yine yeni izmir otobanında yolculuğum oldu,rampada A3 Dizel audı ve dizel yeni cıvıc i tokatladım.Otomatık araçlar rampada manueller gibi verimli değil.devirli kullanma şansın yok
OCTAVIA A5 1.6 MPI-
DOBLO 1.9 JTD
O BİR EFSANE
Kullanıcı avatarı
rıngcep
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Yılmaz
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Superb III TDI

Superb III (B8)

Kimler çevrimiçi