YETİ FARKI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YETİ FARKI

İleti albion » 23 Tem 2010, 13:41

bugun bayiden arayarak aracımın geldiğini söylediler. birazdan aracı görmeye gideceğim. tescilini de aug.ta yaptırıp kısmetse aug. ilk haftası almak istiyorum. mart ortasından bu yana beklemek canıma tak etmişti artık. :)

bu durumda 2. yarı yıl MTVsini bayi mi ödüyor onu bizden mi tahsil edecekler?
bundan önceki golfümü martta almıştım onu bayi ödemişti.

fikri olan var mı?

saygılar

albion
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mustafa
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: yeti 1.2 amb. DSG

İleti WXW » 23 Tem 2010, 14:51

Ağustos ise bildigim kadarıyla ilk vergiyi bayii ödeyeceği için siz ilk olarak 2011 in ilk taksisini ödeyeceksiniz. Sene sonuna kadar rahatsiniz yani:))
Kimseden fayda ummam, dilenmem kol kanat...
Kendi boşluk ve gök kubbemde uçar giderim...
Eğilmek, esaret zincirinden ağırdır boynuma..
Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şairim.

Kullanıcı avatarı
WXW
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Ankara

İleti hiko » 23 Tem 2010, 15:42

nakka yazdı:
samet yazdı:yeti ancak testlerden geçer o arabayıda trde kimse almaz..
40000den baslıyor fiyatları aklını kaçırmış olmalı insan..

..............................................sevmiyorum. Neden aynı fiyat diye Superb alayım. Sevmediği bir araca insan nasıl 4-5 yıl binebilir?

Çok uzattım okumaya değer bulduğunuz için teşekkür ederim. samet senden ricam beni anlamaya çalışman. Beni yanlış anlama tartışma çıkartmak için değil forumda skoda kullanıcıları olarak birbirimizle kavga etmek yerine araçlarımızı daha güzel ve verimli kullanmak adına paylaşım için kullanmamızadan yanayım.

evet arkadaşlar, NAKKA' ya ben de katılıyorum, diğer türlü, 30.000 TL verip, roomster de alınmaz, 18.000TL'ye CErY KİMO'lar var demek mi lazım?
Burası bir aile biribirimize destek çıkalım...
kazasız, belazsız kullanmalar dilerim,,,
hiko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hikmet Demirtaş
Arabanız: 1.4 16 V 85 BG ROMMSTER

İleti xMEGANx » 23 Tem 2010, 20:23

töbe töbe yaa.! Skodanın karşılaştırıldığı araçlara bakarmısınız :S ne kadar saçma marka varsa toplamışlar Skodayı onlarla karşılaştırıyolar ordaki araçların hiçbir 5 para etmez !
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti ephimetheus » 23 Tem 2010, 20:51

önder38 yazdı:SUV diye geçen araçlara binmek isteyen insan sadece gösterişi için tercih ediyor,ayrı bi havası varmış...
yoksa tutup kimsenin dağa tepeye tırmandığını görmedim. ne yakıtı ekonomik, ne vergisi ne parçası... sadece görüntü. biraz donanımlı konforlusunu alıyım desen zaten fiyat daha da uçuyor. bu kadar paraya çok çok daha donanımlı ve konforlu bir otomobil alınabilir. hatta daha az ödenerek... yani SUV şehirde yaşayan insan için gereksizlik ve ötesi... ne yeti nede başkası... gereksiz.

Kesinlikle katılıyorum. Av tutukunu birisi olarak şunu teşhis ettim. Elektronik ya da elektromekanik aksam bakımından zengin araçlar maalesef arazi şartlarında arıza veriyor. Sebebi de sarsıntı! Yani Q7 ile akılalmaz eğimlerden geçebiliyorsunuz ancak bunu birkaç kez yaptıktan ya da taşlı bir köy yolunda 10-15 km gidip geldikten sonra muhakkak servise gitmek zorunda kalıyorsunuz. Tecrübe ile sabittir.

4x4ü arazi için alacaksanız lada ya da nissan, gerisi hikâye...

Yok ben şehir içi SUVcuyum derseniz o zaman yukarıdaki karşılaştırmanın bir anlamı olur. Yanlız ben QasQai nasıl yetinin altında kalmış anlayamadım. :oops:
ephimetheus
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdullah Caner GÜVEN
Nereden: Erzurum
Arabanız: SuperB 1.9 TDI (2006)

İleti Duster » 11 Ağu 2010, 17:56

Güzel bir testte ben göstereyim size

Test katılanlar ve puanları: 1) Dacia Duster (42p) ; 2) Nissan Qashqai (37p) ; 3) Hyundai ix35 (35p) ; 4) Skoda Yeti (31p); 5) Suzuki SX4 (29p) ; 6) Fiat Sedici (25p)

Bu da kaynak olsun :D

http://www.automarket.ro/stiri/analiza- ... 29680.html

Yeti'yi Duster'la kıyaslamak bence yanlış, çünkü Yeti hem yakıt hem servis hem de alış maliyeti olarak hiç de ekonomik değil ancak Qashqai ile rakip olabilir. Ama Qashqai motor ve yakıt ekonomisi ile Yeti'yi siler süpürür.

Satış rakamları da bunu gösteriyor zaten.

Mayıs ve Haziran 2010 Satış Rakamları

Duster
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Rize

İleti goksu » 12 Ağu 2010, 09:00

Octavia kullanicisiyim, Yeti kalite ve saglamligindan hic kuskum yok ancak, Yeti secenegi bana gore bazi olumsuzluklar tasiyor:

1-Doblo vari goruntusu hic guzel degil,

2-Bagaji cok kucuk, ailece dolusup nasil bir yerleye gidecegiz anlamadim.

3-SUV alacaksam 4x4 olmali. Yeti 4x4, 2.0 Dizel motorla geliyor. Buda vergi dezavantaji demek. 1793 TL yillik vergi biraz fazla. Halbuki 1.6 dizel ve 4x4 secenegi bir arada olsa guzel olurdu. Bu durumda MTV 648 TL olurdu.

4. 1.2 TSI benzin motorlu 4x2 Yeti hic dusunmem. Motor yetersiz, benzin dezavantaj, 4x4 degil. Tamam her allahin gunu dagda tasta degiliz ama ihtiyac duydugumda 4x4 ozelligi elimin altinda olmali.
goksu
CLASSIC
CLASSIC

İleti lsevinc » 02 Kas 2010, 01:44

Duster yazdı:Güzel bir testte ben göstereyim size

Test katılanlar ve puanları: 1) Dacia Duster (42p) ; 2) Nissan Qashqai (37p) ; 3) Hyundai ix35 (35p) ; 4) Skoda Yeti (31p); 5) Suzuki SX4 (29p) ; 6) Fiat Sedici (25p)

Bu da kaynak olsun :D

http://www.automarket.ro/stiri/analiza- ... 29680.html

Yeti'yi Duster'la kıyaslamak bence yanlış, çünkü Yeti hem yakıt hem servis hem de alış maliyeti olarak hiç de ekonomik değil ancak Qashqai ile rakip olabilir. Ama Qashqai motor ve yakıt ekonomisi ile Yeti'yi siler süpürür.

Satış rakamları da bunu gösteriyor zaten.

Mayıs ve Haziran 2010 Satış Rakamları

Değerli arkadaşım, bu gösterdiğin kaynaklar güvenilirlik açısından beni ikna etmedi....

Herhalde yeti sahibi olamadığın için kıskanıyorsun :))

Bence senin Nissan qashqai nin içine oturman ve daha dikkatlice tavana bakman gerekir ama dikkat etmelisin, çünkü boyun biraz uzunsa kafan tavana değebilir.. :) Elbette ki Nissan Çok kaliteli araçlar üretiyor ve bu modeller içinde en başarılılardan biri de Qashqai ancak araç alırken tek kriter dergi puanları değil senin verdiğin puanlar olur...

Yeti ile Duster ı kıyaslamak mı?? Şaka yapıyor olmalısın...:)

Duster ın özellikle iç mekan malzeme kalitesine dikkat etmeliyiz..

Bakalit kalitesini sitedeki üstadların yorumuna bırakıyorum..:))

Bagaj kapağını açınca aracın ince sacı direk gözünüze çarpıyor, ( Plastikle kapatılmayan noktalar çok göze batıyor.. )

Ön konsol gösterişden uzak basit iyi güzelde yıl 2011 cam açma düğmeleri hala ortada olmaması gereken yerde....vs...vs...

Sevgili fransız dostlarımız bizim gibi fakir ülkelerdeki insanlar kullanabilsin diye maliyeti azaltmış yada diğer bir ifade ile kaliteyi düşürmüşlerdir. Alınabilir bir araç olabilir ancak Renonun bünyesindeki bu aracın sağlamlığı, güvenliği ( çarpışma testinde durumu ne??)) ve ömrü konusunda, bu markanın geçmişine bakılıp karar verilmelidir.

Hatırlatmak isterim ki bir malın sadece fiyatına bakarak değerlendirme yapmak bazı hileleri baştan kabul etmek demektir.. Dünya üzerinde hiç kimse bir şeyi daha düşük kalitede yapmadan daha ucuza satamaz..

Zaten Fransanın diğer ülkelere bakışı ürettiği araçlara yansımıştır bence...neyse..

Satış rakamlarıda bir yerde çok belirleyici olmaz...neden mi? İşte ufak örnek...

Memlekette Hyundai denen araç satış rekorları kırdı..sahiplerine sorunca memnun musunuz diye verilen cevap genelikle.....Eh işte..fena değil...Fiyatına göre iyi...olur...
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Levent Sevinç
Arabanız: Skoda YETİ Greenline

İleti lsevinc » 02 Kas 2010, 01:57

nakka yazdı:
samet yazdı:yeti ancak testlerden geçer o arabayıda trde kimse almaz..
40000den baslıyor fiyatları aklını kaçırmış olmalı insan..

İlk önce şunu belirtmek isterim.
Aklını kaçırmış olanlardan biri benim.

Forum skoda forumu ve bir çoğumuz skoda kullanıyor ancak farklı segmentte skoda kullanan arkadaşlar sürekli diğer segmentte olan araçları kötülüyor. Farkındamısınız bilmiyorum ancak dünya üzerindeki tüm firmalar farklı segmentlere araç üretiyor. Neden diye düşünecek olursanız belki bu tip yorumlar yapmaktan vazgeçersiniz.

İnsan oğlunun beğenisi, beklentisi ve ihtiyaçları farklı farklıdır. Bu demek oluyor ki farklı segmentleri seçmemizin bir nedeniz var. Diğer taraftan sadece beğeni, beklenti ve ihtiyaçlar belirlemez segment seçimini. Farkı bir çok etken vardır bilinçli kullanıcının araç alırken dikkat ettiği.

Mesela,
Araçın kasasının yeni olup olmadığı. Ben asla kasası 1 yıl sonra değişecek bir araç almam.
Yakıt meselesi. Çok yakan büyük motorlu araç tercih etmem.
Otomatik vites. Pek çok insan manuel tercih ederken istanbul trafiğinde otomatik vites tercih etmem.
Markaya güven. Arkasında WV olan bir firmaya güvenirim.
Kalite. Arkasında WV olan bir firmaya güvenirim.
DSG Şanzıman. Arkasında WV olan bir firmaya güvenirim.
1.2 105 beygir motor. Devrim niteliğindeki 170nm tork üreten motoru neye takarsan tak dikkatimi çeker.

Ayrıca,
Sedan araba sevmem. SW araç severim ancak henüz çocuğu olmaya 2 kişilik bir aile olarak SW'u daha sonra tercih edebilirim. Tek kapı bir araç düşünüyorum. Hızlı araç kullanmam dolayısıyla performansı bir motor taşıyan araçı alıp fazla benzin harcamam gerekmez.

Opel'i beğenmiyorum
WV pahalı geliyor. Golf diyeceksin. WV sevmeme rağmen bana olması gerekenden pahalı geliyor.
Renault ne yaparsa yapsın almam
Diğer fransız araçlarıda beğenmiyorum bana hemen dökülecekmiş gibi geliyor.
Audi güzel ama pahalı. Ayrıca A3 için inanılmaz bir fiyat almama rağmen seneye kasası değişeceği için yinede almam.

Son olarak önceki aracım Mitsubishi Colt'u yaşlanması ve sorun çıkartmaya yaklaştığı için 5 yaşında sattım. Ve colt'un segmentinden daha üst bir segmente geçmeye karar verdiğim için yeti yi tercih ettim.

Şimdi gelelim ana konuya samet tüm bunlara bakarak bana Yeti yerine alacağım arabayı önerebilirmisin. Bak illa SUV olsun demiyorum. Ayrıca bütcem 50bin tl.

İşin aslı tüm buraya yazdıklarım kendi beğenim, beklentim ve ihtiyaçlarım. Yani samet'in beklentileri değil. Zaten farkındayızki aracı samet'e değil kendime alıyorum. O zaman sorun ne?

Kendi beğenilerinden yola çıkarak samet'in ben ve benim gibi nedenlerle Yeti tercih eden arkadaşları aklını kaçırmış ilan etmesi.

Samet'in imzasında Roomster kullandığınız yazmış şimdi ben kendi fikirlerimden yola çıkarak samet'e kardeşim arabamı o ben olsam Dablo alırdım demelimiyim. Hayır dememeliyim ve demiyorum.
Biraz samet'e yüklenmiş gibi görünsemde ben forumda genel olarak insanların tercihlerine saygı duyulmamasını kabul edemiyorum. Daha önce bir arkadaşda Superb varken aynı fiyata Yeti alınırmı demişti. Segmentleri siyah ve beyaz kadar birbirinden uzak olan iki araç nasıl karşılaştırılır ?

Atıyorum BMW nun 200bin e coupe'side var SUV'u da var. Ne yapacağız şimdi. Hangisi daha iyi?
İyisi yok. İhtiyaç var, beklenti var, beğeni var. Hangisi size uyuyorsa onu alırsınız. Ayrıca Sedan araba sevmiyorum. Neden aynı fiyat diye Superb alayım. Sevmediği bir araca insan nasıl 4-5 yıl binebilir?

Çok uzattım okumaya değer bulduğunuz için teşekkür ederim. samet senden ricam beni anlamaya çalışman. Beni yanlış anlama tartışma çıkartmak için değil forumda skoda kullanıcıları olarak birbirimizle kavga etmek yerine araçlarımızı daha güzel ve verimli kullanmak adına paylaşım için kullanmamızadan yanayım.

Aynen katılıyorum...Her gün iyi ki almışım diyorum Yeti yi.....:)
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti lsevinc » 02 Kas 2010, 02:10

Elin roman sitesini kaynak yapmışsın arkadaşım etme gözünü seviyim.. Romanlar biliyo mu? arabayı, suvu, jeepi...Almanların yaptığı testlere bak gerçeği onlar söler...WW,Audi,Mercedes ile kıyaslamalar yapılmış...
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviaman » 02 Kas 2010, 10:44

Skoda ya gönül vermiş bir otomobilci olarak hiçbir modeli kötülemek istemem.Kötüleyene de tepkimi gösteririm.
Vaktiyle taş gibi mpi motora bilip bilmeden laf eden con con bebelerini de hiç hazzetmezdim.
1.2 Tsi motoru ayakta alkışlıyorum.Yeti ye sempati duymama rağmen en başından beri 1.2 motorla ve golf kadar bagajla suv olmaz diye düşünüyorum.Bütçe ve ekonomi söz konusuysa ,bu aracın ideali 1.4 TSİ dsg yahut 1.6 TDİ dsg daha mantıklı geliyor.Göreceksiniz bu kombinasyonlar gelecek. 1.4 Tsi düz olanı var zaten.

Herşeye rağmen konu bütçe ve zevk meselesidir.Kazasız belasız.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti lsevinc » 06 Kas 2010, 14:02

octaviaman yazdı:Skoda ya gönül vermiş bir otomobilci olarak hiçbir modeli kötülemek istemem.Kötüleyene de tepkimi gösteririm.
Vaktiyle taş gibi mpi motora bilip bilmeden laf eden con con bebelerini de hiç hazzetmezdim.
1.2 Tsi motoru ayakta alkışlıyorum.Yeti ye sempati duymama rağmen en başından beri 1.2 motorla ve golf kadar bagajla suv olmaz diye düşünüyorum.Bütçe ve ekonomi söz konusuysa ,bu aracın ideali 1.4 TSİ dsg yahut 1.6 TDİ dsg daha mantıklı geliyor.Göreceksiniz bu kombinasyonlar gelecek. 1.4 Tsi düz olanı var zaten.

Herşeye rağmen konu bütçe ve zevk meselesidir.Kazasız belasız.

Bagaj konusunda hakkınız var. Daha geniş olsa elbette süper olurdu. Bagajı verimli kullanmaya çalışıyorum...Ama genede arcımı çok seviyorum..:)
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti nakka » 06 Kas 2010, 21:28

goksu yazdı:Octavia kullanicisiyim, Yeti kalite ve saglamligindan hic kuskum yok ancak, Yeti secenegi bana gore bazi olumsuzluklar tasiyor:

1-Doblo vari goruntusu hic guzel degil,

2-Bagaji cok kucuk, ailece dolusup nasil bir yerleye gidecegiz anlamadim.

3-SUV alacaksam 4x4 olmali. Yeti 4x4, 2.0 Dizel motorla geliyor. Buda vergi dezavantaji demek. 1793 TL yillik vergi biraz fazla. Halbuki 1.6 dizel ve 4x4 secenegi bir arada olsa guzel olurdu. Bu durumda MTV 648 TL olurdu.

4. 1.2 TSI benzin motorlu 4x2 Yeti hic dusunmem. Motor yetersiz, benzin dezavantaj, 4x4 degil. Tamam her allahin gunu dagda tasta degiliz ama ihtiyac duydugumda 4x4 ozelligi elimin altinda olmali.

Octavia'nın hangi donanım ve motor seçeneğini kullandığını merak ettim.
nakka
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Yeti 1.2 DSG Ambition

İleti cnydn » 07 Kas 2010, 00:13

Bu sonuçta ihtiyaç ve zevk meselesi
Tartışmaya gerek yok..
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti ayhani » 07 Kas 2010, 09:51

Bence şu an bu sınıfta yeni bir oyuncu var hem tip hemde donanım olarak çok iyi geldi bana

Benim tipi çok hoşuma gitti yolda gördüm tip olarak yetiden iyi Tiguana rakip

Mitsubishi ASX
http://www.simdiasxzamani.com/
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 97has » 07 Kas 2010, 13:52

Açıkta her ne kadar skoda hayranı ve octavia sahibi olsamda mitsubishi asx'ın 49.000 tl ye verdiği donanımlar çok iyi.Malzeme kalitesi nasıl bilmem ama geniş(nissan Qashqai ye benziyor.bagaj hacmi felan şöyle 500 lt var gibi.) ve havadar duruyor.Malzeme kalitesi iyiyse alınacak en iyi araç olur.
2005 Skoda Octavia A5 1.6 FSI Elegance
Kullanıcı avatarı
97has
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Octavia A5 1.6 FSI Elegance 2005

İleti alpino » 07 Kas 2010, 17:15

albion yazdı:yeti 40.000TL den başlıyor TCde bunu kimse almaz diyoruz, cherry tiggo diye bir araba var bu da 40.000TLden başlıyor ama bu aracı 350 kişi almış bu yıl içerisinde sadece. tiggo nun çarpışma testlerini incelediniz mi? yeti ile yanyana koyup bakmak lazım.
dacia duster diye bir araç var. 33.000TLden satılıyor. içerisine oturup plastiğine dokunmak, ön konsoluna bakmak, yeti ile karşılaştırmak lazım. bu araç ta TCde 650 adet satmış. :shock:
başka birşey söylemeye gerek yok. aracın başlangıç donanımı can sıkıcı olabilir (manuel arka pencere, 2 airbag vs) ama 40.000 TL verip Compact SUV segmentinde bir araç almak için 40.000TL rahat gözden çıkarılabilir. kişisel tercihler, zevkler, marka algısı vs. vs. değişebilir ama gerçekçi düşününce 40.000TL çok değil gibi...

bu forum hala incilerle dolu. Yeti ile dacia duster ve şekil verilmiş kola kutusu cherry tiggo'yu kıyaslayan bile var :)
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti lsevinc » 07 Kas 2010, 18:57

ayhani yazdı:Bence şu an bu sınıfta yeni bir oyuncu var hem tip hemde donanım olarak çok iyi geldi bana

Benim tipi çok hoşuma gitti yolda gördüm tip olarak yetiden iyi Tiguana rakip

Mitsubishi ASX
[url=http://www.simdiasxzamani.com/
http://www.simdiasxzamani.com/[/quote[/url]]

Araç güzel görünüyor, Yeti nin önüne geçen ve arkasında kalan öxellikler var.. Bagaj biraz daha iyi görünüyor (442Lt) ...ancak 1.6 motorda 154 Nm torkluk güç, turbo olmadığı için 1.2 (175Nm) yetinin altında kalmış.. Sonuç olarak güzel görünüyor...alınabilir neden olmasın ama 1.2 DSG Yeti mi hala çok seviyorum...:)
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir