Yeti'ye Necvox 939 HD uygulaması ve yaşananlar...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti'ye Necvox 939 HD uygulaması ve yaşananlar...

İleti nakka » 25 Ekm 2010, 03:31

Arkadaşlar Merhaba,

Ben aracımı bir çoğunuz gibi uzunca bir süre bekleyerek aldım. Beklemeye karar verince araca bazı extra donanımlar ekledim.

2011 Yeti 1.2 DGS Beyaz Ambition
Cam tavan
17 inc Spitzberg jant
Cruies control
Kararan dikiz
Yağmur sesörü
Işık asistanı
Isıtmalı cam yıkama ( bu ne derseniz liste fiyatı 50tl olduğu için ekle gitsin dediğim bir özellik :)

İlk olarak araca Climatronic klima taktırmadığım için pişmanım. Ben Ambition'da olan yarı otomatik klimayı tercih ettim. Ancak çok gürültülü çalışıyor. Araçla ilgili belkide tek beğemediğim nokta bu.

İkinci olarak bu konuyu açma nedenime geleceğim. Malum teyp olayı. Araçla gelen Swing radyo kullanıyordum. Kullanıyordum diyorum çünkü artık Necvox 939 HD kullanıyorum. Bu başlıkta da bu amaca giderken başımdan geçenleri anlatacağım. Türkiye'deki Yeti'lerde bildiğiniz gibi 3 teyp versiyonu mevcut. Swing, Bolero, Columbus.
Bu teypler Volkswagen'lerde de kullanılıyor. Ben Swing teyp istedim çünkü bayii bana Colombus teyp seçenegi sunmadı sunsa da bu teyp'in fiyatı bildiğiniz gibi oldukça pahalı. Bolero'yu da ben istemedim çünkü navigasyonu olan bir teyp tercih etmek istedim. Bu durumda Bolero'ya extra para vermek yerine Swing teyp alıp değiştirmek en akıllıca olan senaryo idi. Bende öyle yaptım yanlız bunu yaparken Volkswagen ile Yeti'nin Bolero'sunun aynı olduğunu düşündüm ancak bu büyük bir yanılgıymış.!! Resimlerle açıklayayım;

Aşşağıda gördüğümüz Yeti'nin Bolero'su

Bu ise Volkswagen'ın Bolero'su

Gördüğünüz gibi iki teyp'in enleri birbirlerinden farklı. İlginiç Volkswagen grubuna yapılan aynı isimli teyp ancak Skoda'nın Yeti ve Octavia'sında farklı Bolero kullanılmış. Cihazlar aynı ancak dış yapısı aracların göğüsüne uygun olarak yeniden yapılmış. Bu iki model dışında Wolkswagen için üretilen Bolero diğer Skoda'lara direkt takılıp kullanılıbiliyormuş.

Yeti'nin Swing teyp'i ile Bolero teyp'in ölçülerini aşşağıda görebilirsiniz. Enleri birbirinin aynı.

Gördüğünüz gibi aynı ancak iş Volkswagen'ın Bolero'suna gelince Yeti'ye takamıyorsunuz. Bunlaradan haberi olmayan ben Necvox 939HD'yi alıp araca taktırmaya gidince durumu öğrendim ve kısa süreli bir şok yaşadım. Cihazı iade edip olayı araştırmaya başladım. Cihaz aracın teyp boşluğuna uyuyor ancak çerçeveye uymuyor. Çerçevenin kenarlarında boşluk kalırken alttan ve üstten çerçeve cihazın üzerine basıyor. Daha sonra araştırınca gördüm ki Yeti'ye Colombus uygulandığında kullanılan ayrı bir çerçece var. Colombus ise Volkswagen'in Bolerosu'nun aynısı. Çözüm yolunu bulmuştum.

Aşşağıda gördüğünüz Colombus uygulanmış bir Yeti. Yani Swing teyp'in çerçevesi ile Colombus teyp'in çerçevesi farklı. Benim gibi Necvox almak istiyorsanız bu çerçeveye ihtiyacınız var.

Ben durumu Skoda ile paylaştım onlar bu çerçevenin gelmediğini hatta Skoda'nın ne zaman yollayacağı ve fiyatının ne olacağını bilmediklerini söylediler. Bende belirsiz süre beklemek yerine araştırdım ve çerçeveyi yurtdışında buldum. Firma ile anlaştım bu çerçeveye ihtiyacı olan arkadaşlar bana ulaşırsa firma ile iletişime geçip çerçeveyi ayarlarım. Adamlar bana bir tane numune gönderdi. Benden satış yapacağım diyerek anlaşmayı sağladım. Çünkü parakende satışları yok. Toplu satıyorlar. Şayet sitede bu çerçeveden edinmek isteyen olur ise
toplu alım yaparak yardımcı olurum.

Çerçeve budur...

Çerçevenin fiyatı 180tl'dir.
İlgilenen arkadaşlar bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirler.

Gelelim uygulamaya; Gerekli çerçeveyi bulunca tekrar Necvox 939HD aldım ve montajını yaptırdım. Ben cihazı PCGold'dan aldım montajını ise cihazı Türkiye'ye getiren EsseGrup'un merkezinde yaptırdım.

Cihazın Montajı;
Aracımın Swing teyp ile bu şekilde idi

Uygulama başladı. İlk olarak çerçeve söküldü.

Sonra Swing Teyp...

Necvox 939HD'nin bağlantıları yapılıyor...

Teyp yerine takılıyor...

Teyp takılmış ve esas oğlan olan çerçeve artık yerinde... Buraya dikkat. Swing teyp sahiplerinin çerçevesinden bu çerçeve farklı. Teyp'in sağ ve solunda çerçeve ile birleşim noktalarındaki eyimi fark edebilirsiniz. Swing teyp kullananlar kendi çerçevelerine bakarsa buranın olmadığını görürler.

Resimde de görüldüğü gibi işlem sona erdi.

Before & After yapmazsam olmazdı :)

Yeni teyp'in geri vites kamerası desteği nedeniyle bu kadar uğraşın üstüne geri vites kamerası taktırmazsam olmazdı.

İşleme başladık. Tabi bu işlem teyp'e göre oldukça fazla zaman ve uğraşa sebep oldu.
İlk işlem arka bagaj kapağının içindeki plastik kaplamayı sökmek oldu.

Plaka aydınlatmalarından birini söktük.

Buradaki en büyük sorun plaka aydınlatmalarından birinin sökülmüş olmasının araçın farkına varması oldu. Araç çalıştığında uyarı ekranında plaka lambalarından birinin yanmadığını söylüyor ve bu uyarı gitmiyordu. Geri vites kamerasının led'ini taktık uyarı gitmedi. Çözüm olarak söktüğümüz plaka aydınlatmasını söketine takıp bagaj kapağının içindeki bir yere bantlayarak sabitledik. Yani bagaj kapağımın içinde bir adet lamba yanıyor. Biraz garip gelsede aracın orjinalliğini bozmamış olduk. Tabi diğer bir çözüm yolu olarak plaka aydınlatmasını yerine takıp dekopaj ile uygun bir yere delik açarak geri vites kamerasını takmak olabilirdi ancak ben bagaj kapağını kestirmek istemedim. Çözümümde lambayı içeriye sabitlemek oldu.

İkinici zorluk kamera kablolarının teyp'e ulaştırmak ve geri vites kamerasının tetiklenmesi için uygun yeri bulmak oldu.

Sökmediğimiz yer kalmadı :)

Arka kapakla işimiz bitti.

İşte kamera yerinde. Tabi orjinal aydınlatmanın yetine tam oturmadı etrafında 1-2 ufak açıklık kaldı. Oralarıda sıcak silikon ile hasas şekilde kapattım. Kapattım diyorum çünkü kendim yaptım. Malum silikon kenarlardan taşsa hoş görünmezdi.

Bu şekilde işlemi sonlandırmış olduk.
Gelelim Necvox 939HD ile ilgili görüşlerime. Fiyatına göre yaptıkları oldukça başarılı. Artılar eksiler şeklinde yorumlarımı sıralayayım;

Artılar;
*Fiyat performan birlikteliği.
*Navigasyon olarak igo kullanması. igo'nun performansıda oldukça iyi. Çok işimi görüyor.( igo'yu cihazın öündeki bir SD karttan görüyor. Bu karta cihaza uyumlu igo'ları yükleyip kullanabiliyorsunuz. Harita, poi vs. ekleyebiliyorsunuz)
*ipod bağlayabiliyorsunuz
*Geri vites kamerası kullanılıyor.
*dvd okuyor
*mp3 desteği var
*istediğiniz 5 müzik albümünü sana cd olarak hafızasına kaydediyor.
*usb cihaz bağlaya biliyorsunuz.
*radyo var :)
*Tv var ancak sadece çamlıca civarında düzgün görüntü alıyorsunuz. Karasal tv yayınının kötülüğü yüzünden başarısı sıfıra yakın
*ekran kalitesi idare eder seviyede gün ışığında güneş direkt gelmiyo ise ekrandakileri okumak zor değil. (tabi Colombus kadar başarılı değil ancak bu fiyata bu kadar :) )
*ses kalitesi idare eder. Tabi aracın kolonlarının analog olmasıda bu işe biraz sebep oluyor. Kolonlar dijital kolonlarla değiştirilip ses kalitesine o zaman bakmak lazım.

Eksiler;
*Radyo kalitesi iyi değil. Parazit yapıyor. En belirgin problem bu bence.
*Tüm uygulamaların ara yüzleri başarılı değil. Mesela ipod bağlantı ekranı daha iyi olabilirdi. Bu ekranla ipod kullanmak biraz zor.
*Foksiyonlu direksiyondan cihazın tüm özellikleri yönetilemiyor. Direksiyon bağlantısı ile ilgili olarak cihazın bir arayüzü var ancak şu ana kadar kurcalamaya cesaret edemedim.

Aklıma gelenle şuan bunlar. Umarım yardımcı olmuşumdur. Yeti ile ilgili bir başlık açmayı ayrıca düşünüyorum. Geniş zaman bulursam fotoğraf çekebilirsem aracı anlatan bir başlıkda açmayı düşünüyorum.
Şimdilik bu kadar...

nakka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Yeti 1.2 DSG Ambition

İleti AhmetH » 25 Ekm 2010, 04:46

şahane bir konu olmuş okurken mest oldum vallhi.
güle güle kullanın demekten başka söyleyecek söz kalmamış :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti agros » 25 Ekm 2010, 06:43

paylaşımınız için teşekkurler. cok profosyonel bi forum paylaşımı olmuş. aracınız ve yeni donanımlarınız hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
agros
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: 2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort Dual VVT-i

İleti felicia_3437 » 25 Ekm 2010, 12:30

şok güzel bir paylaşım olmuş yeti kulanan arkadaşlarımızın işine yarayacağı kesin emeğinize sağlık hayırlı günlerde kulanın
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti octaviaman » 25 Ekm 2010, 12:53

Özenli ve emek verilen bir paylaşım olmuş.Arabada teypde külliyen hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti pureman » 25 Ekm 2010, 12:58

Ben 1 Dın olan teyplere böyle uygulama mevcut mu onu merak ediyorum..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti delidolu » 25 Ekm 2010, 12:58

Direksiyondan kumanda özelliği gitti, geçmiş olsun...
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti nakka » 25 Ekm 2010, 13:50

pureman yazdı:Ben 1 Dın olan teyplere böyle uygulama mevcut mu onu merak ediyorum..

Sizin cihazınız 1 din ancak bildiğim kadarıyla teyp'inizin hemen altında bir göz var. Bu demek oluyorki uygun yer var. Sizin denemeniz gereken teyp'in etrafındaki çerçeveyi sökmek ve teyp'le birlikte attaki gözün sökülüp sökülmediğine bakmak olacaktır. Bence bu mümkün olmalı. Çünkü üreticiler araçların göğüslerini standart yapıyorlar. Yeti'de 2 din teyp uygulamsı var.1 din teyp için 2 din'i 1din'e çevirecek extra saklama gözü sağlayan plastik aparatlar kullanılır. Bu sizin aracınızda da muhtemelen vardır. Kısa bir inceleme ile sonuca gidebilirsiniz. Bu teyp'i taşıyan bir araç görürsem yardımcı olabilirim.

delidolu yazdı:Direksiyondan kumanda özelliği gitti, geçmiş olsun...

yo gitmedi. Pekçok özelliğini kullanabiliyorum. ses,mute, menüde gezme vs..
ancak sorun alt menülerde oluşuyor
mesela başlıktada bahsettiğim gibi ipod menüsünde kullanılamıyor. bu konuda çözüm üretmeye çalışacağım. Gelişme olursa paylaşırım.
nakka
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 25 Ekm 2010, 14:19

nakka yazdı:
pureman yazdı:Ben 1 Dın olan teyplere böyle uygulama mevcut mu onu merak ediyorum..

Sizin cihazınız 1 din ancak bildiğim kadarıyla teyp'inizin hemen altında bir göz var. Bu demek oluyorki uygun yer var. Sizin denemeniz gereken teyp'in etrafındaki çerçeveyi sökmek ve teyp'le birlikte attaki gözün sökülüp sökülmediğine bakmak olacaktır. Bence bu mümkün olmalı. Çünkü üreticiler araçların göğüslerini standart yapıyorlar. Yeti'de 2 din teyp uygulamsı var.1 din teyp için 2 din'i 1din'e çevirecek extra saklama gözü sağlayan plastik aparatlar kullanılır. Bu sizin aracınızda da muhtemelen vardır. Kısa bir inceleme ile sonuca gidebilirsiniz. Bu teyp'i taşıyan bir araç görürsem yardımcı olabilirim.

Cevap için teşekkür ederim.. Ben resmini koydum linke ama burdan anlaşılır mı bilmiyorum..

pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti bildiricihan » 25 Ekm 2010, 14:22

NE GÜZEL ADAMSIN SEN YA...
SENİN MUHABBETİNDE ÇOK GÜZELDİR ŞİMDİ ÜŞENMEMİŞ YAPMIŞSIN BİDE ANLATMIŞSIN
TEBRİKLER
SKODACILAR BÖYLE ADAMLAR İŞTE HEHEY DE HEHEY....
Kullanıcı avatarı
bildiricihan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cihan
Nereden: Van
Arabanız: OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI 2011

İleti RoadFighter » 25 Ekm 2010, 15:21

Paylaşım için teşekkürler.

Arabanızı ve yeni müzik çalarınızı güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
RoadFighter
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 25 Ekm 2010, 15:41

Öyle güzel ve görsellerle destekli bir biçimde anlatılmış ki gidip bir Yeti alıp aynı işlemleri yapasım geldi. Sonra baktım 25.000 kadar bir eksiğim varmış. :oops: Yutkundum ve geçtim :(
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti nakka » 25 Ekm 2010, 15:54

arkadaşlar güzel cevaplar için teşekkürler.
sanırımı bu gazla araçla ilgili başlığıda akında açarım :)))
fotoları çekmem lazım arabayı yıkatıp :)

bu arada boya korumada yaptıracağım olmadı onada bir başlık :))))
nakka
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdoner » 25 Ekm 2010, 18:50

Tebrıkler,paylaşım ıcın sağolun.

Direksiyon kumandası adaptesini devre ve şemalardan iyi anlayan biri double ile direksiyon kumandasını bire bir entegre edecektir.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti nakka » 25 Ekm 2010, 21:52

hdoner yazdı:Tebrıkler,paylaşım ıcın sağolun.

Direksiyon kumandası adaptesini devre ve şemalardan iyi anlayan biri double ile direksiyon kumandasını bire bir entegre edecektir.

hiim Peki bu konuda forumda yardımcı olabilecek biri var mı?
nakka
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 25 Ekm 2010, 21:54

Çok başarılı, güle güle kullanın.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti delidolu » 26 Ekm 2010, 07:24

Evet şu direksiyon kumandası işi kafamı karıştırdı. Şimdi bu takılan 2din'in arkasında standart olarak iso bağlantısı mı vardı yoksa ara adaptör yardımıyla mı yapıldı? Şu kumanda adaptörü olayını 1az açsak! Bu arada işçilik güzel, duruşu güzel olmuş.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti nakka » 26 Ekm 2010, 21:58

delidolu yazdı:Evet şu direksiyon kumandası işi kafamı karıştırdı. Şimdi bu takılan 2din'in arkasında standart olarak iso bağlantısı mı vardı yoksa ara adaptör yardımıyla mı yapıldı? Şu kumanda adaptörü olayını 1az açsak! Bu arada işçilik güzel, duruşu güzel olmuş.

ara adaptör ile bağlıyorlar bu adaptör kutudan çıkıyor. Şu ana direksiyon kumandam çalışıyor. Bu konuda bir sorun yok. Benim beklentim daha etkin bir kumanda yapabilmek. Bu konuda yani Necvox 939HD'nin direksiyon kumadasının menüsü üzerinden ayarlamalarına yardımcı olacak varsa destekleri beklerim.
nakka
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir