Yeti Yakıt Deneyimleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti Yakıt Deneyimleri

İleti pureman » 03 Kas 2011, 13:25

kaptan1986 yazdı:benım arkadasta 1.2 yetı var ...

hergun normal trafıkte gıt gel tam 100 km yapıyor...

8.2 nın altına daha ındıremedı...

sız peygamber vıtesı ıle mı gıdıyorsunuz..........

bende alıcaktım bıde kendım 1.2 tsı duz vıtes ı test ettım yucel otoda sakın kullanımda 7,5 lt...

performanslı kullanımda 8.8 lıtre yaktı...

trafıkte dur kalk 10.2 lıtre....

tamam bu kasaya ıdeal yakıt degerlerı ama 6.6 yaktım dıyen arkadas bence aracın sahıbınden.com da ya satılık

yada sen hıc rampa cıkmıyosun.sollama yapmıyosun.bıde gaz bedalının uzerıne yarım kılo pamuk koydun...

lutfen yanlıs bılgılendırmeyelım....

bu aracın sehır ıcı ortlaması ort. 8 lıtre dır...

Sana buradaki tüm Yeti kullanıcıları cevap verir ama sanırım siz sağdan soldan duyduğunuza itibar edeceksiniz.. Aşağıya bu konuya daha önceden yazan bir arkadaşımızın mesajını ekliyorum.. Bu arkadaş en yoğun saatte İstanbulun en yoğun hatlı trafiğinde kullanıyordu aracını.. Bak ne yazmış..

MATO YETI yazdı:Kullanıma, yol ve trafik durumuna çok bağlı tüketim değerleri. Bende 1.2 DSG var. İşe giderken çok trafik oluyor, Çekmeköy'den Levent'e kadar yüzlerce kez dur kalk yapıyorsunuz. Bu durumda ortalama 9,8 tüketiyor. Fakat işten eve giderken trafik yoksa 6,7 tüketiyor. Kullanımınızı değiştirirseniz tüketim değerleriniz düşecektir. Motorun tork değerine göre uygun viteste uygun gaz verirseniz, yol durumuna göre hız yaparsanız çok daha düşük değerlere ulaşabilirsiniz. Ben Audi 1.4 TFSI S-Tronic (DSG) ile 55 litre ile 850 km yol yapmıştım şehir içinde. Şimdi Yeti'nin 1.2 motoruna göre alışmak lazım...

Yeti ile normal şehiriçi trafikte değil 8 7 lt bile yakmak için epey uğraşmanız gerekir.. Daha da yazacağınız şeyler için sizi ikna etmeye uğraşmayacağım.. Araçlar burada, iddiaya varsan hangi arkadaş yakınsa ona uğra..

pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti kaptan1986 » 04 Kas 2011, 14:10

arkadaslar benım kımse ıle ınatlasma ıddalasma gıbı bı sorunum yok .

bende 1.2 tsı yetı almak ıstıyorum.ancak sızın dedıklerınız cok ucuk...

fabrıka verısı bıle sehır ıcı 7,9 lıtre...nasıl oluyorda 5-6 lıtre yaktırıyorsunuz...

o zaman sız gayet sakın 2000 devırde vıtes degıstırererek ...

ne bıleyım 1.2 2010 clıo var 7.5 lt nın altına ınmıyor...

bıde yetı tsı turbo devrıye gırınce tuketım katlanıyor...

yucel oto bıle soyluyor sehır ıcı 7 lt nın altı ımkansız dıye...neyın pesındesınız...
kaptan1986
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)

İleti derbeder » 04 Kas 2011, 15:18

kaptan1986 yazdı:arkadaslar benım kımse ıle ınatlasma ıddalasma gıbı bı sorunum yok .

bende 1.2 tsı yetı almak ıstıyorum.ancak sızın dedıklerınız cok ucuk...

fabrıka verısı bıle sehır ıcı 7,9 lıtre...nasıl oluyorda 5-6 lıtre yaktırıyorsunuz...

o zaman sız gayet sakın 2000 devırde vıtes degıstırererek ...

ne bıleyım 1.2 2010 clıo var 7.5 lt nın altına ınmıyor...

bıde yetı tsı turbo devrıye gırınce tuketım katlanıyor...

yucel oto bıle soyluyor sehır ıcı 7 lt nın altı ımkansız dıye...neyın pesındesınız...

O söylüyor bu söylüyor yok hocam; hodri meydan size tüketimin düşük yoğunluk trafikte 5-5,5 /100 Km , Ankara mesai trafiğinde ise 6-6,5 litre ortalama olduğunu ispatlarım. GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE. Eğer yanılıyorsam anahtarı size BIRAKIRIM. Ama siz yanılıyorsanız aynı karşılığı beklerim. Son derece samimiyim. Bizde deteksiz atış yok merak etmeyin. Yanılıyor olmama ihtimal bırakmadım 8000 Km dir ölçtüm, yakıt aldığım fişler tarih sırası ile elimde duruyor.

Bu arada devrinde vites değiştirme yok; bu araçlar otomatik. Size bunları söyleyen servis aracın dsg şanzıman (çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman) olduğunu söylemedimi ?
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: güner kanat
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda yeti 1.2 Ambition

İleti kaptan1986 » 04 Kas 2011, 17:35

ok.ben 7 lt ye bıle kafııyım...

bayram sonrası alıcam 1.2 dsg. alınca bende ısallah sızın gıbı memnun kalıcam...

fazla yakarsa sızden alıcam lt farklarını .....

sızce dsg mı yoksa manuelmı almalıyım...

bırde 1.2 tsı mı yoksa 1.4 tsı mı

aracı devırlı kullanmayı severım 3000-3500 de atarım vıtesı...

bu tur kullanımda 1.4 tsı daha mı az yakar...gıtsın dıye basarsam 1.2 tsı a daha cok mu yakar...
kaptan1986
CLASSIC
CLASSIC

İleti derbeder » 04 Kas 2011, 20:34

kaptan1986 yazdı:ok.ben 7 lt ye bıle kafııyım...

bayram sonrası alıcam 1.2 dsg. alınca bende ısallah sızın gıbı memnun kalıcam...

fazla yakarsa sızden alıcam lt farklarını .....

sızce dsg mı yoksa manuelmı almalıyım...

bırde 1.2 tsı mı yoksa 1.4 tsı mı

aracı devırlı kullanmayı severım 3000-3500 de atarım vıtesı...

bu tur kullanımda 1.4 tsı daha mı az yakar...gıtsın dıye basarsam 1.2 tsı a daha cok mu yakar...

Bence yetinin en büyük avantajı "dsg" şanzıman seçeneğini uygun fiyata sunmasıdır. Mitsubishi asx'te otomatik yok, tiguan alayım otomatik derseniz 100 bin liraya çıkarsınız. Bu vakittten sonra trafikte vitesin derdi ile ben şahsen uğraşmam. Büyük şehirlerde manuel vites işi yavaş yavaş tedavülden kalkacak, ikinci elde bile otomatik soruyor herkes. Dsg şanzıman vites geçişlerini çok çok usta bir sürücü gibi zamanlıyor, kararsızlık yok , geçişler çok zor hissediliyor. Klasik tork konvertörlü şanzımanlara aksine çekişte kayıp yok, vitesi bir insanın ayarlayamayacağı serilikte yükselttiği için yakıt tüketimini çok ekonomik kılıyor.

Araştırdım, dsg nin yaygın olarak tartışılan olumsuz tarafları; garanti dolduktan sonra arıza verirse masraflı olur korkusu var, 240 nm torktan sonra 7 ileri kuru tip dsg sorun veriyor diyenler var. 1.2 tsı yeti 170 tork olduğundan şanzımanı zorlayacak düzeyde değil. (şirokkocular korkabilir )Garanti sonrası dsg arızalanabilirmi ? İnsan yapısı bozulabilir fakat özenli kullanıldığında uzun zaman sorun çıkaracağını sanmıyorum. O sürece kadar elli bin çeşit yan sanayi onarım çözümü çıkar çünkü bu dsg şanzıman seat, skoda, audi, vw araçların çoğunda kullanıyor.

Yakıt tüketimi konusunda 1200-1300 cc küçük atmosferik motorlar ile turbo motoru (tsı) olan yeti farklı çalışıyor. 1300 motor hyundai accent kullanıyorum, kasa iri , motor kasaya yetersiz kalıp benzine asılıyor. Şehir içi 8-9 litre/100 km tüketimi var. Sizin bahsettiğiniz clio da öyle. Ama yeti 105 hp 170 tork hafife alınacak bir motor değil ve test sürüşü yaptıysanız 1370 kg lık aracı resmen hoplattığını görmüşsünüzdür. Sıfır araç ilk 4000 km lik periyotta benim belirttiğim tüketimin azıcık üzerinde olabilir (bende olmadı) sonrasında normale dönecektir. Fakat ben manuel ve spor modda kullanmayı tercih etmiyorum. Aracı otomatik (D) modunda sakin ve hız limitlerini aşmadan kullanıyorum, ışıklarda ve diğer kalkış durumlarında araca yüklenip zorlamıyorum, bağırtmıyorum. Zaten bu bir spor araç değil. Ama hırslıysanız "s" modunda gereken şiddeti sağlar haliyle yakıt tüketimi artar. Ama dediğim gibi ben aracı zorlamamaya özen gösteriyorum. Tsı motora dikkat ediyorum; aldığımdan beri hareket etmeden 40 saniye rölantide çalıştırıyorum ve durduktan sonra 40 saniye aracı çalışır halde bırakıp sonra stop ediyorum. Bu kullanım turbo motorun ömrünü çok önemli ölçüde uzatır.

Senede 10-15.000 km kullanan biriyseniz düşünmeyin alın. Fakat ben çok fazla kullanıyorum derseniz araç ne kadar az yaksada hiç bir marka yada modelin benzinli aracına yaklaşmayın. O zaman lpg ve dizel opsiyonu alan araçlara bakın. Yeti 1.2 motor olduğu için motorlu taşıtlar vergisi olarak devlete daha az hava parası ödeyeceksiniz (yılda bir depo bedavaya gelir) tüketimde verdiğim rakamlarda zaten. Tsı motorun dinamiklerine dikkat edip ayarlı ve dikkatli bir şekilde kullanırsanız dediğim rakamlarda rahat rahat kullanırsınız. Dilerim istediğiniz araca kavuşursunuz, her şey gönlünüzce olur. İyi akşamlar
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: güner kanat
Arabanız: Skoda yeti 1.2 Ambition

İleti techturk electronic » 28 Şub 2012, 11:01

Merhaba arkadaşlar yeni yeni bozulmaya başlayan 6 ileri veya 7ileri DSG S-TRONİC şanzımanların sorunsuz garantili bir şekilde tamiratını yapmaktayız.Artık şanzımanım arıza yapınca ne yapıcam nereye gidicem diye düşünmeyin biz burdayız.TEŞEKKÜRLER.
A.O.S.S. 2.KISIM 4.SK. NO:56-57-58 MASLAK İSTANBUL
TEL:(02122867059)
GSM:(05413280339)
techturk electronic
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Alptunc özünlü
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: wv

İleti techturk electronic » 28 Şub 2012, 11:03

Bu arada araçlarınızın tüm elektronik arızalarını gidermekteyiz.SAYGILAR.
TECHTURK ELECTRONİC
techturk electronic
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Alptunc özünlü
Arabanız: wv

İleti ZİRAATÇİ » 04 May 2012, 14:53

1 ay önce yeti 1.2tsi aktive dsg sahibi oldum.yetiden çok ama çok memnunum.daha önce aldiğim araçlarin içerisinde en iyisi gerçekten bu.keşke daha önce alsaydim diyorum.izmir renk otodan aldim.birsen hanima teşekkür ederim.yakit olayina gelince hergün işim dolayisiyla mudanya-bursa arasi yol yapiyorum.mudanya -bursa arasini bilen bilir(şehiriçi trafiği),yetiyi almadan önce yanlişmi yapiyorum diye çok düşündüm.çünkü arabam dizeldi,ama fazla fark yok 1litre yeti daha fazla yakiyor.yeti ortalama 7 litre civarinda yakiyor.aldiğim litre ve miktarlar şöyle.ilk gün litre fiyati 4,69tl dan 57,78litre 270,99 tl-2.depo litre fiyati 4,69tlden 44,530litre 208,85tl-3.depo litre fiyati 4,58tlden 48,67litre 222,91tl......toplam 702,75tl lik benzin aldim,2256 km yol yaptim,ortalama kilometrede 311 kuruş yakti bence ilk 3 depoya göre çok iyi bir rakam.çünkü gittiğim yolun %90 şehir içi.depoyuda herzaman tam doldururum ve kirmizi işik yanmadanda benzin almiyorum
ZİRAATÇİ
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: GERÇEK GÜVEN
Nereden: Bursa
Arabanız: YETİ 1.2TSİ DSG ACTİVE

İleti ZİRAATÇİ » 22 Haz 2012, 09:49

ZİRAATÇİ yazdı:1 ay önce yeti 1.2tsi aktive dsg sahibi oldum.yetiden çok ama çok memnunum.daha önce aldiğim araçlarin içerisinde en iyisi gerçekten bu.keşke daha önce alsaydim diyorum.izmir renk otodan aldim.birsen hanima teşekkür ederim.yakit olayina gelince hergün işim dolayisiyla mudanya-bursa arasi yol yapiyorum.mudanya -bursa arasini bilen bilir(şehiriçi trafiği),yetiyi almadan önce yanlişmi yapiyorum diye çok düşündüm.çünkü arabam dizeldi,ama fazla fark yok 1litre yeti daha fazla yakiyor.yeti ortalama 7 litre civarinda yakiyor.aldiğim litre ve miktarlar şöyle.ilk gün litre fiyati 4,69tl dan 57,78litre 270,99 tl-2.depo litre fiyati 4,69tlden 44,530litre 208,85tl-3.depo litre fiyati 4,58tlden 48,67litre 222,91tl......toplam 702,75tl lik benzin aldim,2256 km yol yaptim,ortalama kilometrede 311 kuruş yakti bence ilk 3 depoya göre çok iyi bir rakam.çünkü gittiğim yolun %90 şehir içi.depoyuda herzaman tam doldururum ve kirmizi işik yanmadanda benzin almiyorum

ama yetilere veya benzinli skodalarda start-stop neden koymazlar anlaşılacak bişey değil.benzinli arabalarda start-stop bence şart oldu
ZİRAATÇİ
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: GERÇEK GÜVEN
Arabanız: YETİ 1.2TSİ DSG ACTİVE

İleti Sami Serdar » 02 Tem 2012, 20:18

Al bir yeti rahat et 1.2 TSI DSG tavsiye edilir az mı yakıyor çok mu yakıyor o zaman görürsün kulaktan dolma dedikodulara kulak vermeyin Rabbim size beyin ve akıl vermiş biraz zahmet edip araştırın doğru yolu bulursunuz herkezin aklı kendine teker patlayınca akıl veren çok olur Önemli olan tekeri patlatmadan kullanmak. Yeti gerçekten az yakıyor hiç yakmıyan araba var mı benzinin fiyatından korkuyorsan Belediye otobüsü var dolmuş var niye kullanmıyorsun çünkü rahatından taviz vermessin tek tabanca arabaya binip işe gidersin sonrada araba çok yakıyormuş az yakıyormuş yok benzin çok palıymış gibi sudan bahaneler arkasına sığınır senin gibi düşünenler ile gereksiz geyik muhabbetine girersiniz bir sürü fikirsiz ve yetersiz bilgiye sahip kişilerle sepet dolsun diye yazışırsınız inanın yazdıklarınızı okuyor ve çok gülüyorum Ben İTÜ Makina Mühendisiyim diplomam sizin yanınızda hiç bir şey olduğunu çok iyi anladım ben boşuna okumuşum piyasada ne kadar çok Makina Mühendisi varmış tabiki bunların hepsi Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitimle bu diplomayı almışlar fikirleride bu diplomayla eş değer olsa gerek. Kusura bakmayın duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaştım boş insanlara tahammül edemiyorum hele ukalalara beni mazur görün selam ve sevgilerimle
Sami Serdar
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Sami Serdar
Arabanız: Yeti

İleti ErhanErsoz » 07 Tem 2012, 12:29

Merhabalar,

2. el Yeti ilanmalrına bakıyorum kullanıcılar daha yok yapmadan satmaktadırlar.Bu araçlarda sıkıntı mı var yoksa tamamen keyfi mi acaba?
Birde yeti greenline kullanıcıları araç hakkında görüşleriniz nedir?

Teşekkürler ve saygılar,
Erhan ERSÖZ
ErhanErsoz
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Erhan ERSÖZ
Arabanız: Octavia

İleti Cavallo » 16 Tem 2012, 08:16

Herkese merhaba,
12 temmuzda yeti 1.2 dsg mi aldım. depoyu fulledim. bursa akçay arası 4 yetişkin bir çocuk, bagajdada 30-40 lık bir yük klima açık. 7.7 l/100 km. yaktım. dönüşte 7.9 l/km (3 noktada dur dalklı bir trafik te vardı.)
bu sabah evden işe geldim(tek). klima kapalı 6.3 l/100 km. şuana kadar 580 km yol yaptım. km ilerledikçe yakıttada azalma olabilirmi?
Cavallo
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: YETI 1.2 DSG

İleti tolga7482 » 21 Ağu 2012, 18:21

100 Km. Şehir içi ve 130 km. otobanda dur kalk olmak üzere 300 TL lik benzinle tam 1000 km. yol yaptım. 6,72 Lt./Km. yani. Ama meret gidiyor ya. Gaza dokununca acil durumlarda çok güzel toparlıyor. Yani 1.2 motor değil sanki. Ne olduğunu anlamadan 160 kmye çıkıyor birden. Hele yokuş yukarı BMW ve Honda sollamak acayip keyif veriyor:)
tolga7482
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tolga İplikci

İleti tolga7482 » 20 Ekm 2012, 09:59

19 ekim yakıt tüketimi2.jpg
19 ekim tolga

4 yetişkin 2 çocuk, imanına kadar dolu bagaj ve ortalama 110 km hız arkadaşlar
tolga7482
CLASSIC
CLASSIC

İleti sucan » 20 Ekm 2012, 11:00

verilen değerler çok düşük geldi bana bu kadar az yakması ancak mucize ola bilir bence skoda' nın kendi bile bu değerleri vermiyor http://skoda.com.tr/new/yetikarsilastir.asp keza firmalar bu değerlere sabit hızlarda çok rahat kullanım testleriyle ulaşıyor
2006 Octavia Elegance Triptonik
Kullanıcı avatarı
sucan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Antalya
Arabanız: 2008 mondeo 1,6 titanyum-2005 getz 1,3 gli

İleti tolga7482 » 21 Ekm 2012, 18:54

Millet olarak fabrika verilerini alt üst etmekte üstümüze yok değil mi:)
veriler cidden doğru. bu fotodan sonra yaklaşık 150 km şehir içi ve 200 KM. şehirlerarası yol yaptım. ışık yanmadan da yakıt takviyesi yaptım. depoyu doldurmadığım için net ne kadar aldı birşey diyemeceğim. ama şu var ankarayı 40 km geçince 4,59 tlden opetten benzin aldım.
tolga7482
CLASSIC
CLASSIC

İleti bnko » 28 Ekm 2012, 13:29

Merhabalar, ben Skoda Yeti Greenline Ambition alalı bir ay oldu.Küçük bir şehirde yaşıyorum. Her sabah çocukları okullarına bırakmak için 10 dk bir yol yapıyorum. Şehrimiz düz olmadığı, yokuşları olduğu için haliyle hem de motor tam ısınmadığından yakıt harcaması fazla oluyor. Bir depo mazotla "yaklaşık 240Tl 'ye doluyor", 600-630 km yapıyor. Bayram nedeniyle memlekete gittik.Arabada 3 yetişkin ve 2 çocuk yüklü bir şekilde 536 km yapmışım. 135 Tl mazot aldım. Ortalama hız 110-120. Şuan arabanın km'si 1500km gösteriyor. 2000km'den sonra yakıt harcaması daha da düşer diyorlar. Yol tutuşu, donanımları ve yakıt harcamasından çok memnunum. Alacak arkadaşlara tavsiye ederim.
bnko
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Sinop
Arabanız: Skoda yeti greenline

İleti c.muhammed » 28 Ekm 2012, 16:40

1.2 dsg yeti ile istanbulda trafiğin olmadığı saatlerde yola çıkarak 37 tllik benzin ile 148 km yol yaptım sadece 1. köprü trafiğine mecidiyeköyde yakalandım sık sık dur kalk yapılmadığı sürece bende çok iyi yakıt tüketimi var birde kısa mesafede kullandığımda 500- 600 m git gel durumunda 100 tl ile 140 km zor yapılıyor iki durumuda yaşıyorum aracımda
Kullanıcı avatarı
c.muhammed
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Muhammed
Arabanız: Yeti 1.2 TSI DSG Active

ÖncekiSonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir