Yeti Yakıt Deneyimleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti Yakıt Deneyimleri

İleti yabani » 24 Oca 2011, 16:13

Ankara ve İstanbul'da yaşayan arkadaşların yakıt sarfiyatı olarak Konya gibi dümdüz bir yerde oturan arkadaş ile kendi yakıt tüketimlerini kıyaslamaları mantıksız. Bir araç yokuş çıkarken normalden 2 kat fazla yakıt yakabilir (bazen 3 kat) Bir şehirde trafik yoktur üst viteste rahat rahat gidebilir, başka bir şehirde o kadar fazla trafik vardır ki birçok kez istemediğiniz viteslerde gidersiniz.
Yakıt tüketimlerinde şehir içi - Şehirdışı oranlar verilirken ben birbirine yakın değerlere hayret ederim fakat kişinin yaşadığı yer bana göre zaten şehirdışı olunca aslında normal. ben şehir içi tüpte 27krş'a kadar çıkarken şehirdışında 15krş'a kadar inebiliyorum, fark aslında absürt fakat beim şehir içi kullanımımda yüzlerce kez durup kalkma, dik yokuşlarda gitme vs. var, durum böyle olunca az trafiği olan düz bir yolda süren kişiden çok daha fazla yakıt tüketimim çıkacak fakat bu bir motor ayarsızlığı vs. den kaynaklı olmayacak.
Büyük şehirlerde yaşayan arkadaşların yakıt tüketimlerinin yüksek çıkması gayet normal, bence hiç kafaya takmayın ;)

yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti engin54 » 26 Oca 2011, 16:53

evet bu gün ilk defa uzun yol yaptım 170+50 tl ye 700 km yaptım ortalama hız 100 km civarındaydı antalya ankara çorum yolunda
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: engin övünç
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda yeti ford fiesta

İleti erdemguner35 » 26 Oca 2011, 20:07

Değerler biraz fazla gibi geldi... 220 tl ye litresi 3,9 desek yaklaşık 56 ltre benzin demek... 700 km de 56 litre benzin içiyorsa 100 km de 8 lt içmiş demek oluyor... bu da km de 0,310tl gibi bir değer oluyor... fabrika değerlerinin üstünde.dediğiniz gibi 100 de geçmemişsiniz. ben yetiden bu değerleri şehir içinde bekliyordum... ama siz şehirdışı yapmışsınız bu değerleri.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti engin54 » 28 Oca 2011, 16:20

şimdi şöyle anlatayım antalyadan yola çıkarsanız önce torosları aşacaksınız demek yani yakacak demek ve parantez acayım olaya 100 km civarı dedim araç minimum 100 km 120 arasında dolaştım yolmu biter 80--90 la

araç daha 2000 km rede yakması doğal geliyor bana
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti technotibet » 09 Şub 2011, 12:14

Arkadaşlar ben de aracımı yeni aldım 2. depomu kullanıyorum Ambision model 1.2 dsg. Şunu gördümkü şehir içi ve uzun yol arasında çok fark var. Benim değerlerim korkunç... Çok şaşırdım şehir içinde dur kalk yaptığımdan çok fazla yakıt sarfiyatı var açıkçası. Bakalım diğer depolarda bu durum değişecek mi...
technotibet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: YETİ 1.2 DSG

İleti thejazz » 09 Şub 2011, 13:48

technotibet yazdı:Arkadaşlar ben de aracımı yeni aldım 2. depomu kullanıyorum Ambision model 1.2 dsg. Şunu gördümkü şehir içi ve uzun yol arasında çok fark var. Benim değerlerim korkunç... Çok şaşırdım şehir içinde dur kalk yaptığımdan çok fazla yakıt sarfiyatı var açıkçası. Bakalım diğer depolarda bu durum değişecek mi...

Ben Yeti test aracıyla yola çıkmadan bilgisayarı sıfırlamıştım, ama 1.2'nin performansını görmek adına araca biraz yüklenmiştim. Araçtan inmeden önce ortalamasında 20 Lt. yazıyordu, dolayısıyla normal geldi. Bir arkadaşımda var Yeti, İstanbul trafiğinde 9 Lt. civarı ortalaması oluyormuş. Uzun yolda 6.5 Lt. dedi bana 120 km. hız ile.
İzmir trafiğinde şehir içi ortalamayı 7 - 7.5 Lt. lerde tutmak mümkün olabilir gibi geliyor bana. Şu an sahibi olduğum aracımın ortalaması 10 Lt. Şehirlerarası 6.8 Lt.
Artık Yeti'ye kavuşunca yakıt tüketimlerimi düzenli yazarım.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti engin54 » 10 Şub 2011, 12:41

değermi.

şimdi bir araştırma yaptım vw yeni dizel motoru 1,6 olan ortalama yakıt değeri 7.2 yakıyormuş

bnizim motorda ortalama 7,6 şuanda benim gördüğüm.

değermi dizel için melül melül bakmaya karar sizin

sercan
Tarih:26.12.2010 10:57:31
otomobil komforunda iddaa ediyorum
yaklasık 1 aydır yeni caddy comfortline kullanıyorum ve idda ediyorum bu arac en az bir otomobil kadar konforlu arkasının bagmsız süspansyon olmaması konforu etkilemiyor arkada oturan ir kişide cok konforl sürüşü gidişi herseyii cok iyi kesinlikle verdiğin parayı sonuna kadar hak ediyor. bazı arkadaslar bilmeden etmeden yorum yapıyor alaccak olan gitsin deneme sürüsü yapsn cok memnn kalacaktıt aracım ortalama 7.2 yakıyor 100 km de karar sizin bn siddetle tavsiye ederim 1.9 u aratmıyor hic bir konuda .
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 10 Şub 2011, 12:47

yeti fabrika verileri
MOTOR
SİLİNDİR SAYISI
SİLİNDİR HACMİ (cc)
ÇAP / STROK (mm)
MAX. GÜÇ [Kw(Hp) / dev/dak]
MAX TORK [Nm / dev/dak]
PERFORMANS
MAX. HIZ (km/h)
İVME (0-100 km/h)
TÜKETİM
Şehiriçi ( lt / 100 km )
Şehirlerarası ( lt / 100 km )
Ortalama ( lt / 100 km )
CO2 (g/km)
ÖLÇÜLER
UZUN./GENİŞ. / YÜK. (mm)
DİNGİL MESAFESİ (mm)
BAGAJ HACMİ (dm3)
ARAÇ AĞIRLIĞI (Sürücü dahil) (kg)
LASTİKLER
GARANTİ
MEKANİK
KOROZYON
1,2 TSI 105 HP 4x2 TIP. DSG
4
1197
71,0 x 75,6
77(105) / 5000
175/1500-3000
173
12,0
8,0
5,8
6,6
154
4223/1793/1691
2.578
322/1665
1.375
215/60 R16 - 255/50 R17
2 YIL SINIRSIZ KM.
12 YIL

vw 1. dizel 102 hp motorun fabrika verileri
Jantlar 6.0 J x 15
Lastikler 195/65 R 15
Akü 61 Ah 330A
Yakıt deposu 60 lt
0-100 km/s ivmelenme 12,9sn / 13.0sn **
Yakıt Tüketimi 5,2 l/100 km***
sakın neden caddy demeyin 1,6 dizel benim bildiğim bir o raca verdiler şimdilik
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti bersu » 02 Mar 2011, 11:36

MATO YETI yazdı:Kullanıma, yol ve trafik durumuna çok bağlı tüketim değerleri. Bende 1.2 DSG var. İşe giderken çok trafik oluyor, Çekmeköy'den Levent'e kadar yüzlerce kez dur kalk yapıyorsunuz. Bu durumda ortalama 9,8 tüketiyor. Fakat işten eve giderken trafik yoksa 6,7 tüketiyor. Kullanımınızı değiştirirseniz tüketim değerleriniz düşecektir. Motorun tork değerine göre uygun viteste uygun gaz verirseniz, yol durumuna göre hız yaparsanız çok daha düşük değerlere ulaşabilirsiniz. Ben Audi 1.4 TFSI S-Tronic (DSG) ile 55 litre ile 850 km yol yapmıştım şehir içinde. Şimdi Yeti'nin 1.2 motoruna göre alışmak lazım...

Sayın arkadaşım formdan takip ettiğim kadarı ile araç ve motor konusunda oldukça bilgili ve ilgilisiniz o nedenle size bir sorum olacak zahmet edip cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler; 7 aydır ilk defa 97 oktan benzin ile fulledim ama sanki motor daha gürültülü çalışmaya başladı ve vitesler d de bile oldukça yüksek devirde yükseliyor gibi,belki psikolojik olarak yanılıyorumda olabilir?çünkü aracı teslim alırken servis müdürü 95 oktan yakıt koyacaksın demişti,ne dersiniz?ne yapmam lazım?
bersu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erhan ÇAYAN
Arabanız: YETİ-1,2 DSG 2011

İleti engin54 » 02 Mar 2011, 14:36

arkadasın cevabını bilmem ama servis bana 95 kıllanın 97 kullanmayın dedi.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti thejazz » 02 Mar 2011, 15:39

Bende 95 oktan kullanmak gerekiyor diye biliyorum, ancak 1 depo 97 oktan benzin kullanmanın herhangi bir zararı olacağını sanmam. Yeter ki sürekli 97 oktan kullanmayın.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti MATO YETI » 02 Mar 2011, 20:42

Arkadaşlar yanlışınız var hiç öyle şey olur mu, 95 kullan, 97 olmasın diye kim demişse yanlış demiş :o Aracınızın kullanma kılavuzuna da mı bakmadınız, onu geçtim, benzin depo kapağındaki uyarıyı da mı görmediniz :) Yeti 1.2'de mutlaka kurşunsuz sper benzin kullanmalısınız ve en az 95 oktan olmalı. 97 Oktan kullanırsanız çok daha iyi. Ben sürekli 97 oktan kullanıyorum ve bırakın oktanı değiştirmeyi, benzin istasyonumu bile değiştirmiyorum. Sürekli olarak aynı benzin istasyonundan alıyorum. Yeti 1.2 sahiplerine de kesinlikle 97 oktan tavsiye ediyorum, hay allah, kim çıkarmış 97 olmaz diye yahu?? Herkese de inanmayın arkadaşlar, açın kullanım kılavuzuna bakın, en doğru bilgi oradadır.
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti MATO YETI » 02 Mar 2011, 20:54

bersu yazdı:Sayın arkadaşım formdan takip ettiğim kadarı ile araç ve motor konusunda oldukça bilgili ve ilgilisiniz o nedenle size bir sorum olacak zahmet edip cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler; 7 aydır ilk defa 97 oktan benzin ile fulledim ama sanki motor daha gürültülü çalışmaya başladı ve vitesler d de bile oldukça yüksek devirde yükseliyor gibi,belki psikolojik olarak yanılıyorumda olabilir?çünkü aracı teslim alırken servis müdürü 95 oktan yakıt koyacaksın demişti,ne dersiniz?ne yapmam lazım?

Teşekkür ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum kişisel ilgimden dolayı, sağ olun. Aynı zamanda ben de diğer arkadaşlardan bir çok şey öğreniyorum.

Motor sesinin 97 ya da 95 oktandan dolayı farkedilir derecede değişeceğini sanmıyorum ama bu benim kişisel fikrim, hiç deneyimim olmadı. Şundan kesinlikle eminim ki 97 oktan daha iyi performans sağlayacaktır ve aracımız için uygundur. Bu servis müdürü kim bilmiyorum ama okuması vardır sanırım, depo kapağında "min. 95" yazıyor. Bunun anlamı "95 oktandan fazla koymayın" değil, "95 oktandan daha aşağı yakıt koymayın" demek :D Size tavsiyem, kendi yaptığım gibi, sürekli olarak aynı oktanda (mümkünse 97) benzin koymanız ve mutlaka aynı marka, ve yine mümkünse aynı istasyondan benzin almanızdır. Üreticinin önermediği hiç bir yakıt katkı maddesini kullanmamanızı da tavsiye ederim.
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti bersu » 02 Mar 2011, 21:32

hanefi yazdı:istanbul sehir içinde 1.2 dsg 7 lt benzin yakıyor

İzmirde şehir içi 8 lt altına inemedimki geneldede yolun büyük kısmıan göztepe narlıdere şehitlik arası çevre yolunda kullanıyorum
dur kalk fazla 3 kere epeyce uzunca bir yolda hiç bir şey sayılır yalnız havalar soğuk ve epey bir yol aldıktan sonra ısı 90 derece oluyor ben fazlalığı bunabağlıyorum.Sayın mato yeti arkadaşım izmir renk oto servis müdürü 95 oktandan başka yakıt koyma demişti ama görüyorumki başka arkadaşlarada aynı şey söylenmiş,bu arada bor power yakıt katkısı kullanımı hakkındada bilgi verebilirmisiniz.
bersu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erhan ÇAYAN
Arabanız: YETİ-1,2 DSG 2011

İleti thejazz » 02 Mar 2011, 21:42

Kullanım Kılavuzu Sayfa: 194
Link: http://www.skoda.com.tr/new/Resimler/SiteIcerik/Yeti%20Kullan%C4%B1m%20K%C4%B1lavuzu.pdf

Aracınız sadece, EN 228 standardına uygun kurşunsuz benzinle çalıştırılabilir.
Münferit benzin türleri oktan sayıları (ROZ) ile ayırdedilir. Motorunuzun hangi ROZ'agerek duyduğunu benzin deposu kapağının altında bulabilirsiniz.

Öngörülen yakıt - kurşunsuz benzin 95/91 ROZ
95 ROZ kuşunsuz benzin kullanınız. 91 ROZ kurşunsuz benzin de kullanabilirsiniz, ancak bu biraz güç kaybına neden olur.
Acil durumda öngörülen oktan sayısının daha altında bir benzin kullanmak zorundakaldığınız takdirde, sürüşü ancak orta devir süratlerinde ve motora daha yüklenereksürdürebilirsiniz. Yüksek devir sayısıyla veya bir büyük motor yüklenmesi ile sürüşte
motora ağır hasar verebilirsiniz. En kısa sürede öngörülen oktan sayılı benzin doldurunuz.

Öngörülen yakıt - kurşunsuz benzin asgari 95 ROZ
95 ROZ kuşunsuz benzin kullanınız.
95 ROZ benzin bulunmadığı takdirde, acil halde 91 ROZ benzin doldurulabilir. Sürüşü sadece orta devir sayılarıyla ve asgari motor yüküyle devam ettirebilirsiniz. Yüksekdevir sayısıyla veya bir büyük motor yüklenmesi ile sürüşte motora ağır hasar verebilirsiniz.En kısa sürede öngörülen oktan sayılı benzin doldurunuz.
Oktan sayısı 91'den düşük olan benzini acil hallerde dahi kullanmamalısınız, aksi haldemotor ağır hasar görebilir!
Yakıt doldurma işlemi ile ilgili diğer uyarıları 195 no'lu sayfada bulabilirsiniz.
Daha yüksek oktanlı kurşunsuz benzin Öngörülenden daha yüksek bir oktan sayısında kurşunsuz benzini herhangi birkısıtlama olmadan kullanabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti erdemguner35 » 02 Mar 2011, 22:00

Yani Kılavuzdan da anlaşışılıyor ki 97 oktanıda gönül rahatlılığıyla kulanabilirmişsiniz...

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti thejazz » 02 Mar 2011, 22:03

Bu topic iyi oldu, en azından aracımı teslim almadan kullanım kılavuzuna sahip oldum :) Bu durumda bende 97 oktan kullanırım aracımı alınca. Son olarak şunlarıda ekleyeyim;

95/91 ROZ kurşunsuz benzin öngörülen araçlarda 95'den daha yüksek oktan sayılı benzin kullanımı ne kayda değer bir güç artışı, ne de daha düşük yakıt tüketimi sağlar.
asg. 95 ROZ kurşunsuz benzin öngörülen araçlarda 95'den daha yüksek oktan sayılı benzin kullanımı bir güç artışı ve daha düşük yakıt tüketimi sağlayabilir. http://tr.diplodocs.com/414159.php?k=3d285023f793ec105c7a9cba8e349e0c&ID=3579844&q=SKODA%20YETI
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti thejazz » 02 Mar 2011, 22:08

erdemguner35 yazdı:Yani Kılavuzdan da anlaşışılıyor ki 97 oktanıda gönül rahatlılığıyla kulanabilirmişsiniz...

Evet Mato Yeti'ye teşekkürler bu arada :!:

Peki 100 oktan kullansak ne olur acaba? :D
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir