Yeti Yakıt Deneyimleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti Yakıt Deneyimleri

İleti erdemguner35 » 02 Mar 2011, 22:12

100 oktanı bir ara shell satıyodu... şimdi piyasa da varmı bilmem... hatta pederin nissan primerasına almıştım o zamanlar meraktan ne olacak diye.. ama bi farkını görememiştim... bir kere aldığımla kaldı...

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti erdemguner35 » 02 Mar 2011, 22:22

Ş. içinde 1,4 yeti kullanıcısının çetkiği anlık yakıt sarfiyatını gösteren bir videyo... Aracı baymış..... hangi viteste kaç km hızla gidiyo dikkat edin... bu fransızlardan herşey beklenir :D
http://www.youtube.com/watch?v=ADBpQPly ... re=related

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti engin54 » 03 Mar 2011, 01:04

arkadaşlar tartışmayı okudum ve servisi aradım servis müdürü bana dediği şu 95 kullan 97 diye bir olay yok katkı maddeli 95 var dedi yani 95
neden dedim yanma odaları ile ilgili birşey anlattı patlama zamanı ile ilgili erken bir olay oluyor dedi arıza verirmi dedim vermez dedi
bazı araçlarda güç kaybına neden oluyor dedi
zaten beslemeli motor dedi ve patlama süreleri ve patlayacağı zamanda pistonun bulunduğu yer ilgili sorunlar oluşa biliyor dedi
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: engin övünç
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda yeti ford fiesta

İleti engin54 » 03 Mar 2011, 01:08

thejazz yazdı:
erdemguner35 yazdı:Yani Kılavuzdan da anlaşışılıyor ki 97 oktanıda gönül rahatlılığıyla kulanabilirmişsiniz...

Evet Mato Yeti'ye teşekkürler bu arada :!:

Peki 100 oktan kullansak ne olur acaba? :D

ist de bir arkadaşım focus benzinli araca koydu sorun çıkmış servis dışı olmuş.

ustanın dediği arabanın motoru kavrulmuş.

nihayi sonuç 2000 tl
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 03 Mar 2011, 01:39

araştırma yaptım
tsi 1,2 ve 1,4 tsi motorların sıkıştırma oranları fsi motorlara göre düşürülmüş bu oranlar 1,4 te 10 ken 1,2 da daha da azmış
ve bu sıştırma sonucunda

9-10 arasında sıkıştırma oranına sahip benzinli motorlarda 95 oktan yakıt, vuruntusuz çalışmayı temin edebilir. 97 oktanlık yakıta ihtiyaç duyulmayabilir. Motorun sıkıştırma oranı 10'un üzerinde olan otomobillerde 95 oktanlık yakıt kullanılması, vuruntuya yol açabilir. Ülkemizdeki araçların genelindeki sıkıştırma oranı 9-10 arasında olduğu için bu otomobillere 97 oktan yakıt almanın çok anlamlı gibi görünmüyor. Böylece 95 oktan benzinin 97 oktan benzinden olan ekonomikliğinden yararlanılmış olur.

alıntı
onno usta ve

http://www.nenedir.net/nedir/otomotiv/9 ... skisi.html
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti technotibet » 03 Mar 2011, 17:10

İkinci depomu tamamladım bir depo ile katettğim yol 550 km şehir içi trafiğinde ışıklar çok sık o nedenle de oran diğer peugeot 206 1.4'e göre gayet olumlu.
technotibet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: YETİ 1.2 DSG

İleti thejazz » 03 Mar 2011, 17:30

technotibet yazdı:İkinci depomu tamamladım bir depo ile katettğim yol 550 km şehir içi trafiğinde ışıklar çok sık o nedenle de oran diğer peugeot 206 1.4'e göre gayet olumlu.

Kaç litre kala yakıt aldınız? Yani 55 lt. depo, bu hesaba göre 100 km. de 10 lt. harcamış. 45 lt. varsayarsak, ortalaması 8.18 lt. yapıyor. Katalog değerine göre normal sanırım. Havalarda soğuk bu aralar.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti sekoer » 14 Mar 2011, 00:39

Yetimi alalı 1 ay oldu, henüz 1500 kmde.
Bugün Konya-Ankara arasında 100-110 km hızla sakin bir sürüş ile ortalama 7 lt yaktı. Bana biraz yüksek gibi geldi.
Şehiriçi karşılaştırmak doğru mudur, havalar soğuk, ama 8lt altına inemedim.
Rodaj dönemi ile alakası var mıdır yoksa çok mu yakıyor?
sekoer
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: Yeti 1.2 TSI DSG

İleti thejazz » 14 Mar 2011, 13:03

Aracımı henüz teslim almadığım için net birşey söyleyemeyeceğim ancak bir arkadaşımın tüketim ortalaması 120 km. hız ile 6.5 lt. Yol şartları, lastik basıncı, rüzgar, hava sıcaklığı, klima, aracın yük durumu tüketime etki eden faktörler.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 14 Mar 2011, 15:51

sekoer yazdı:Yetimi alalı 1 ay oldu, henüz 1500 kmde.
Bugün Konya-Ankara arasında 100-110 km hızla sakin bir sürüş ile ortalama 7 lt yaktı. Bana biraz yüksek gibi geldi.
Şehiriçi karşılaştırmak doğru mudur, havalar soğuk, ama 8lt altına inemedim.
Rodaj dönemi ile alakası var mıdır yoksa çok mu yakıyor?

Gayet normal..

Hızı 90-100 civarı tutarsanız daha da azalır..

6-7 bin km sonrası bir miktar daha azalır..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti bersu » 15 Mar 2011, 11:35

95 oktan ile 100 km de şehir içi 8 lt yakıyordu ilk kez 97 oktan benzin aldım 100 kmde şehir içi 7,8 lt yaptım fakat aracı teslim alırken servis müdürü depo kapağında 95 oktan benzin yazıyor hep öyle alacaksın demişti belki onun etkisi ile belkide gerçekten bilemiyorum ama sanki 95 oktanda araba gürültülü çalışıyor gibime geldi ne dersiniz? 97 bitince 95 ile fulledim bakalım 100 km de kaç litre yakacak,birde forma yazan arkadaşlar 100 km de kaç lt yaktığını (şehir içi veya dışı belirterek) yazsınlar yoksa lt si şundan şu kadar lira ödedim şu kadar km yaptım türü yazılar için her okuyan hesap yapmak zorunda kalacak
bersu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erhan ÇAYAN
Arabanız: YETİ-1,2 DSG 2011

İleti thejazz » 15 Mar 2011, 12:11

bersu yazdı:95 oktan ile 100 km de şehir içi 8 lt yakıyordu ilk kez 97 oktan benzin aldım 100 kmde şehir içi 7,8 lt yaptım fakat aracı teslim alırken servis müdürü depo kapağında 95 oktan benzin yazıyor hep öyle alacaksın demişti belki onun etkisi ile belkide gerçekten bilemiyorum ama sanki 95 oktanda araba gürültülü çalışıyor gibime geldi ne dersiniz? 97 bitince 95 ile fulledim bakalım 100 km de kaç litre yakacak,birde forma yazan arkadaşlar 100 km de kaç lt yaktığını (şehir içi veya dışı belirterek) yazsınlar yoksa lt si şundan şu kadar lira ödedim şu kadar km yaptım türü yazılar için her okuyan hesap yapmak zorunda kalacak

Benim araç gelmiş olsa ben belirtirdim de :) maalesef. Teslim alır almaz uzun yol düşünüyorum. Aracı zorlamadan, ufak ufak bir İzmir - Ankara - İzmir planım var bakalım. Oktan ile ilgili önceki sayfalarda ki yazışmaları okuyabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti MATO YETI » 15 Mar 2011, 17:55

Yeni aracın yakıt tüketimi bir kaç bin km sonra düşüyor. Bizzat aynı koşullarda denedim. Bunun nedenini bilen var mı acaba?
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti thejazz » 16 Mar 2011, 09:51

Ben şöyle biliyorum; rodaj sonrası (motor, yürüyen aksam, lastikler, şanzıman) mekanik parçaların birbirine olan sürtünmesi azaldığından tüketim de bir miktar düşüyor.
Ayrıca ne kadar doğru bilemiyorum ancak motor yanma odasının kurumlaşması da yakıt tüketimini düşüren diğer bir faktör. Ancak bu kurumlaşma olayının mantığı nedir hiçbir fikrim yok.
Şimdiye kadar satın aldığım tüm araçlarda (Corsa B-C-D) rodaj sonrasında yakıt tüketiminde ciddi bir düşme saptamadım. Yani örnek vereyim 100 km. de ortalama tüketim değeri 10 lt. den 5 lt. ye düşmedi. Aradaki fark çok yüksek olmadı hiçbir zaman. Ayrıca, zamanla kullanıcının aracına olan yakınlaşmasıyla, yani aracın tepkilerini öğrenmesi ve ekonomik kullanım için kendi sürüşünü ayarlamasıyla da alakalı bir durum gibi geliyor bana.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti MATO YETI » 16 Mar 2011, 17:30

thejazz yazdı:... Ayrıca, zamanla kullanıcının aracına olan yakınlaşmasıyla, yani aracın tepkilerini öğrenmesi ve ekonomik kullanım için kendi sürüşünü ayarlamasıyla da alakalı bir durum gibi geliyor bana.

Evet Oğuz bey, haklı olabilirsiniz çünkü ben aracımı sürekli ekranda anlık tüketim bilgisiyle kullanıyorum :) Bu da benim aracıma zamanla alışmamı sağladı. Artık ne yaparsam tüketim ne civarda olur otomatik olarak tahmin edebiliyorum. Bunun etkisi vardır sanırım. İlk haftalarda 9,7 litre/100 km olan tüketimim aynı yol şartlarında şu anda 8,2'lere düştü. (İşe giderken Sancaktepe-Levent arası yoğun trafikte) Akşam dönüşte ise daha rahat olduğundan 6,8 ile 7,2 litre/100 km arası ortalama tüketimim var. Tabi bir süredir lastik basınç kiti kullandığımdan basınçları kontrol altına aldım, bunun da olumlu etkisi vardır. Düz yolda 100 km sabit hızdaki tüketim 4,5 ile 6 litre arasında değişiyor. Bunu ölçmek o kadar kolay değil tabi. Sabit hızda gitme sürem fazla olamıyor, ayrıca rüzgar da işin içine girince ölçümler arasındaki fark çoğalıyor, yani 4,5 litre yazdığı da oluyor, 6 litre de...
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti engin54 » 17 Mar 2011, 01:22

MATO YETI yazdı:
thejazz yazdı:... Ayrıca, zamanla kullanıcının aracına olan yakınlaşmasıyla, yani aracın tepkilerini öğrenmesi ve ekonomik kullanım için kendi sürüşünü ayarlamasıyla da alakalı bir durum gibi geliyor bana.

Evet Oğuz bey, haklı olabilirsiniz çünkü ben aracımı sürekli ekranda anlık tüketim bilgisiyle kullanıyorum :) Bu da benim aracıma zamanla alışmamı sağladı. Artık ne yaparsam tüketim ne civarda olur otomatik olarak tahmin edebiliyorum. Bunun etkisi vardır sanırım. İlk haftalarda 9,7 litre/100 km olan tüketimim aynı yol şartlarında şu anda 8,2'lere düştü. (İşe giderken Sancaktepe-Levent arası yoğun trafikte) Akşam dönüşte ise daha rahat olduğundan 6,8 ile 7,2 litre/100 km arası ortalama tüketimim var. Tabi bir süredir lastik basınç kiti kullandığımdan basınçları kontrol altına aldım, bunun da olumlu etkisi vardır. Düz yolda 100 km sabit hızdaki tüketim 4,5 ile 6 litre arasında değişiyor. Bunu ölçmek o kadar kolay değil tabi. Sabit hızda gitme sürem fazla olamıyor, ayrıca rüzgar da işin içine girince ölçümler arasındaki fark çoğalıyor, yani 4,5 litre yazdığı da oluyor, 6 litre de...

Arkadaşlar sizi bilmem ama ben artık bakmıyorum işin ayarı kaçtı gibi geliyor.
sürüş zevki kaçıyor gaza basarken ayağımı sabitlemekten 4,6 ile 7,9 arası dolaşıyoruz.
zaten 4 lirayı geçti meret benzin parasını düşünmek istemiyorum diyorum

düşünsek zaten bunu almazdık. elimde fiesta var 1.4 dizel yoldaki mıcırn kalibresini veriyor üstünden gecerken onu kullanınca öyle bunu kullanınca böyle

ben diyorum ki arabamızın tadını çıkaralım az çok biliyoruz ne zaman ne yakıyor. ne az yakmasına uğraşın nede çok ortalamaya alın rahat rahat kullanın etrafınıza bakın size bakan hayran gözleri görün derim.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 17 Mar 2011, 10:09

Uzun bir aradan sonra tekrar veri vereyim..

Epey düştü yakıt..

360 tl'lik benzin ile 1310 km yol yaptım.. Tamamı şehir içi.. İstanbulun yoğun trafiği ile kıyaslanmaz tabi benim kullandığım arter ama bence fazla yoğun olmayan bir trafikte verdiği sonuç mükemmel..

100km/6.54lt verisi var.. 275 bin lira eski parayla tüketimi km'de..

Aracı aldığımda benzin 3.70 tl'ydi.. O fiyatlar devam etse 25 kuruşun altına inmiş olacaktı..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti thejazz » 17 Mar 2011, 10:31

1.500 Km. yaptıktan sonra yağ değişimi yapan var mı acaba?
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir