Yeti Yakıt Deneyimleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti Yakıt Deneyimleri

İleti lsevinc » 07 Ekm 2011, 10:49

Angramania yazdı:Selamlar,
Bende 1.2 tsi dsg var. 18.000 km oldu bugün itibariyle. İlk servisi yaptırana kadar 8.2 yakıt ortalaması gösteriyordu. Şehiriçi ağırlıklı bir güzergahım olduğundan normal karşılıyordum.
İlk serviste (15.000) verimlilik arttırıcı bir motor güncellemesi yapılacağı söylendi ve servis sonrası geçen 3.000 km de ortalamam 8.6 ya çıktı. Eski atak Yeti'm gitti, hareketlenmesi için gaza daha fazla basmam gerekmeye başladı.
Benzer bir durum yaşayan var mı?
Bu yapılan güncellemenin ne olduğunu servisteki arkadaşlar pek anlatamadılar, sizin bir fikriniz var mı?

güncellemeyi benim aracımada yaptılar, bir sorun yok, performans iyi hatta ön lastiklerim eriyor...Acaba bakımda sizin araca hangi yağdan koydular...belki kullanılan yağ kalitesi iyi değildir..

yetinin yağ kapağında castrol yazıyor ama bizim servis shell koyacaktı, hayır dedim, hemen Mobil new life 0-40 aldırdım...

Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Levent Sevinç
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda YETİ Greenline

İleti lsevinc » 07 Ekm 2011, 10:54

engin54 yazdı:Bu arada s modu süper onun tadına bakın derim

benzin sarfiyatını görmezden gelirsek, evet harika gidiyor..s modu iyiymiş..:)
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 07 Ekm 2011, 13:07

benim araç 20 bine dayandı 11. ayda.. Yakıt ise 28 kuruş km'de.. Şu bahsettiğiniz motor güncellemesi benim araca yapılmadı acaba bu konuda biraz bilgi verecek arkadaşlar var mı?
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti engin54 » 07 Ekm 2011, 16:22

lsevinc yazdı:

SİZE BİR BAKIŞ... AÇISI... ARKADAŞIM GİTTİ 3008 ALDI NEYSE PAZARLIK VS VS TAMAM OLAY BİTTİ ADAM MASADAN KALKTI BİR SET VERDİ ARABA İÇİN (TAKIM SETİ) VERSEN VERSEN 20 BİLEMEDİN 25 TL LİK 70 KM YOL DÖNDÜK ALDIĞI ARABAYI DEĞİLDE HEDİYEYİ ANLATA ANLTA BİTİREMEDİ

BİZ BÜTÜNE DEĞİLDE DETAYA TAKILIYORUZ

ALMIŞSIN ARABANI YAKIYO İŞTE ÇOK DEĞİL ORTALAMA HATTA BİRAZ AŞAĞISINDA KEYFİNE BAK DÜŞÜNDÜĞÜN RAKAM SENEDE STANDART KULLANICILAR İÇİN 500 TL OYNAR BU SENİN İÇİN ÇOK PARAYSA BİNME DERİM AMA BU ARABAYI ALAN İÇİN ÇOK DEĞİLDİR.KEYFİNE BAKIN CANAVARLARIN.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: engin övünç
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda yeti ford fiesta

İleti lsevinc » 09 Ekm 2011, 13:23

engin54 yazdı:
lsevinc yazdı:

SİZE BİR BAKIŞ... AÇISI... ARKADAŞIM GİTTİ 3008 ALDI NEYSE PAZARLIK VS VS TAMAM OLAY BİTTİ ADAM MASADAN KALKTI BİR SET VERDİ ARABA İÇİN (TAKIM SETİ) VERSEN VERSEN 20 BİLEMEDİN 25 TL LİK 70 KM YOL DÖNDÜK ALDIĞI ARABAYI DEĞİLDE HEDİYEYİ ANLATA ANLTA BİTİREMEDİ

ALMIŞSIN ARABANI YAKIYO İŞTE ÇOK DEĞİL ORTALAMA HATTA BİRAZ AŞAĞISINDA KEYFİNE BAK DÜŞÜNDÜĞÜN RAKAM SENEDE STANDART KULLANICILAR İÇİN 500 TL OYNAR BU SENİN İÇİN ÇOK PARAYSA BİNME DERİM AMA BU ARABAYI ALAN İÇİN ÇOK DEĞİLDİR.KEYFİNE BAKIN CANAVARLARIN.

kimse mükemmel değildir.. sadece görüşümü söyledim... detaylara takılıp seni rahatsız etmekte istemedim..

keşke yakıt tüketimini düşünmeyecek kadar iyi kazansaydım...ama malesef aklımda hep yer etmiştir...

Seninde Malumun olduğu üzere görüş bildirdiğimiz konu başlığı....YETİ YAKIT DENEYİMLERİ....

DOLAYISI İLE YAKIT TÜKETİMİ hakkında görüş bildirmemiz doğaldır...( ÖNCELİĞİMİZ YAKIT OLMASA BİLE )

Sonuç: S modunda 8 saniyede 0 dan 100 e çıkabiliyorsun ( inanılmaz ! ) ancak ortalama tüketim DOĞAL olarak çok yukarıya çıkıyor.. AMA genede aldığın performansa göre tüketim düşük sayılabilir...
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 09 Ekm 2011, 15:56

lsevinc yazdı:
engin54 yazdı:
lsevinc yazdı:

kimse mükemmel değildir.. sadece görüşümü söyledim... detaylara takılıp seni rahatsız etmekte istemedim..

keşke yakıt tüketimini düşünmeyecek kadar iyi kazansaydım...ama malesef aklımda hep yer etmiştir...

Seninde Malumun olduğu üzere görüş bildirdiğimiz konu başlığı....YETİ YAKIT DENEYİMLERİ....

DOLAYISI İLE YAKIT TÜKETİMİ hakkında görüş bildirmemiz doğaldır...( ÖNCELİĞİMİZ YAKIT OLMASA BİLE )

Sonuç: S modunda 8 saniyede 0 dan 100 e çıkabiliyorsun ( inanılmaz ! ) ancak ortalama tüketim DOĞAL olarak çok yukarıya çıkıyor.. AMA genede aldığın performansa göre tüketim düşük sayılabilir...

Aslında çok kazanan biri değilim tek farkım bu yiğidin yoğurdu nasıl yediğini kanıksadım okadar

Ben size yazmadım kimseye bir sözüm yok tercihler insana göre değişir.
Bardağın dolu tarafına bakın eniyi arabalar'dan birine biniyorsunuz keyfini çıkarmanız. tabi bununda bir bedeli olacak. HEPSİ BUKADAR
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 10 Ekm 2011, 13:32

Şu güncellemeyi sordum ama kimse bişey yazmamış.. Bende yüce otoya mail atıp durumu sordum.. Bana motor güncellemesi ile ilgili birşey söylemediler.. Sadece "Direksiyon Elektroniği ve Merkezi Elektrik" güncellemesi çıktığını söylediler..

Bu konuda detaylı bilgi sahibi kimse yok sanırım.. Ben araştırmaya devam edeyim..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 10 Ekm 2011, 18:36

pureman yazdı:Şu güncellemeyi sordum ama kimse bişey yazmamış.. Bende yüce otoya mail atıp durumu sordum.. Bana motor güncellemesi ile ilgili birşey söylemediler.. Sadece "Direksiyon Elektroniği ve Merkezi Elektrik" güncellemesi çıktığını söylediler..

Bu konuda detaylı bilgi sahibi kimse yok sanırım.. Ben araştırmaya devam edeyim..

vallaha benim canavara 2 kere güncelleme yapıldı hiç sormadım nedir nedeğildir diye kasımın 10 da gidecem bakım vs için ozaman sorar irdelerim. ne dir ne değildir.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti Angramania » 11 Ekm 2011, 19:38

Yüce Oto da servise götürmüştüm arabayı, servis danışmanlarının sadece güncellemenin adını biliyordu. İçerik konusunda bilgi veremediler. En kısa zamanda gidip eski yazılımı (sanırsam) geri yüklemelerini isteyeceğim. Aracın eski ataklığı kalmadı, gaza dokununca fırlayan arabayı harekete geçirmen için baya yüklenmen gerekiyor, sanırım tüketimi de bu olay arttırdı.
Bilgi alabilen olursa paylaşırsa sevinirim...
Angramania
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Arif Tüfekçioğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: YETİ Ambition 1.2 TSI DSG 2011

İleti Angramania » 13 Ekm 2011, 12:16

"I was allowed into the service bay to watch! They plugged it into the diagnostic equipment and analyzed the whole car. NO faults found! They then checked for advisory bulletins from Škoda UK – Nothing on thesystem – all should be well! But the engineer said as I had seen something on Briskoda he said “I think he [the car] should talk to his mother back in Czechoslovakia”. So he connected everything up and “Tigger” called home, just like ET. Well it was worth the effort as there was a new software upgrade for the car and the ECU. All downloaded direct onto the car. The result? - the car is completely different!!!!

Previously you had to be careful in 1st gear as you pulled away. Acceleration was quite fierce, you had to learn to be VERY gentle or the wheels would feel like they were trying to spin before the traction control could catch it. Now acceleration is very smooth and I think that the engine is possibly smoother running than before. Also, occasionally the DSG would pause momentarily when shifting between D & R. No more! Gear change is superb! Well done Robinsons! Excellent service and really cheerful and helpful staff. Well done Škoda CZ for continuing to improve an already impressive vehicle.

(It may be imagination but the MaxiDot seems to be showing a slight improvement in miles-per-gallon. My Full to Full figures will eventually prove this one way or the other. Currently averaging 42MPG on country roads –Full to Full figures.....)"

İngilizlerin forumundan alıntıdır. Sanırım benim aracıma yapılan güncellemede aynısından. Çünkü mesaj tarihi Haziran 2011. Bu durumda bahsettiğim gibi arabanın atak karakterinden ödün vererek daha sakin bir kullanımda daha verimli olmasını sağlamaya çalışmışlar. Ama arabanın ataklığına alışian biri için bu durum daha çok gaza basmamıza sebep olmuş...Ne güzel,,,
Angramania
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Arif Tüfekçioğlu
Arabanız: YETİ Ambition 1.2 TSI DSG 2011

İleti kaptan1986 » 27 Ekm 2011, 13:08

1.2 tsı yetıde su zamanda km de 40 kurustan asagı yaktım dıyen ap acık yalan soyler.(sehır ıcı)

konya ovasında 100 km sabıt hızla gıderken 30 kuruş yakar :)

bende 2010 1.2 clıo hb trıp. vıtes var clıo da bıle sehır ıcı normal trafıkte 7.5 lt anca tutturuyorum oda 100 km hızı hıc gecmeden...

1.6 tdı yetı gelırde 55 bın tl cıvarı olursa almayı dusunuyorum yoksa bu sartlarda babamın benzınlık acması gerekecek....
kaptan1986
CLASSIC
CLASSIC

İleti erdemguner35 » 27 Ekm 2011, 15:12

200 tl benzin ile 700 km yol yaptım... 600 kmsi ş.dışı 100 km ş.içi. benzin litre fiyatı 4,35

200/4,35=46 lt benzin 700 km yi 46 lt ile gittiysem 100 kmyi 6,5 ltre ile gittim demektir... 1 km yi ise 0,065 ltre benzinle gittim demektir. o zaman km de 0,065*4,35=0,28 kuruş yakmışım demektir.

bence gayet iyi bir değer....

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti kaptan1986 » 27 Ekm 2011, 15:41

sehır dısı ok 30 kurus ona laf yok da zaten ınsanlar aracları senede en fazla 5-10 kere uzun yolda kullanıyor..
bıde kacla gıttın 100 km ort lama ıle gıttın bence 1.2 motor 120-130 km hızla gıderken 4000 devırden asagı ınmıyor
tabı o zamanda yakıyor ....

uzun yolu sadece yazın tatıle gıderken vb gıbı durumlarda yaparsın...

100 km ş.,icinı hesapladın mı ? 8-10 lıtre arası yakar oda ort 40 kurus dur...
10 bın tl fazla verıp 1.6 tdı almak cok mantıklı km de 20-25 kurus yakmak...
1.2 tsı lar hep yakıttın dolayı satılık ...he ayda 1000km yapıyosan baska.....ama satarkende zor 1.2 tsı ı
ben beklıcem valla subat ı ......
kaptan1986
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 31 Ekm 2011, 11:26

Arkadaşım yalan söyler falan biraz iddialı olmuş..

Yanıma gelirsen depoyu doldururuz.. Bitene kadar da şehiriçinde inmeyiz.. Ne yakıyor görürsün.. Şehiriçinde 6.2 lt/100km yakıyor.. Bu agresif kullanımda 6.6yı geçmiyor..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

İleti derbeder » 31 Ekm 2011, 11:41

Benzin viski fiyatına satılınca bu araç ne yakarsa yaksın insanlara fazla gelecektir. Artık motorlu araç kullanmak bir çok insan için zulümdür bunun benzini dizelide kalmamıştır. Fakat güncel olarak piyasadaki ufak tefek araçların tüketimi ile 1.2 yetiyi mukayese edince yeti çok çok ekonomik ve açıkçası çok memnunum. Şehir içi 6 litre ortalama ile dolaşıyorum, itirazı olan yada abartıyorsun diyen var ise özel mesaj atsın Ankara'da bizzat gösterebilirim.
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: güner kanat
Arabanız: Skoda yeti 1.2 Ambition

İleti kaptan1986 » 03 Kas 2011, 10:55

benım arkadasta 1.2 yetı var ...

hergun normal trafıkte gıt gel tam 100 km yapıyor...

8.2 nın altına daha ındıremedı...

sız peygamber vıtesı ıle mı gıdıyorsunuz..........

bende alıcaktım bıde kendım 1.2 tsı duz vıtes ı test ettım yucel otoda sakın kullanımda 7,5 lt...

performanslı kullanımda 8.8 lıtre yaktı...

trafıkte dur kalk 10.2 lıtre....

tamam bu kasaya ıdeal yakıt degerlerı ama 6.6 yaktım dıyen arkadas bence aracın sahıbınden.com da ya satılık

yada sen hıc rampa cıkmıyosun.sollama yapmıyosun.bıde gaz bedalının uzerıne yarım kılo pamuk koydun...

lutfen yanlıs bılgılendırmeyelım....

bu aracın sehır ıcı ortlaması ort. 8 lıtre dır...
kaptan1986
CLASSIC
CLASSIC

İleti derbeder » 03 Kas 2011, 12:53

kaptan1986 yazdı:benım arkadasta 1.2 yetı var ...

hergun normal trafıkte gıt gel tam 100 km yapıyor...

8.2 nın altına daha ındıremedı...

sız peygamber vıtesı ıle mı gıdıyorsunuz..........

bende alıcaktım bıde kendım 1.2 tsı duz vıtes ı test ettım yucel otoda sakın kullanımda 7,5 lt...

performanslı kullanımda 8.8 lıtre yaktı...

trafıkte dur kalk 10.2 lıtre....

tamam bu kasaya ıdeal yakıt degerlerı ama 6.6 yaktım dıyen arkadas bence aracın sahıbınden.com da ya satılık

yada sen hıc rampa cıkmıyosun.sollama yapmıyosun.bıde gaz bedalının uzerıne yarım kılo pamuk koydun...

lutfen yanlıs bılgılendırmeyelım....

bu aracın sehır ıcı ortlaması ort. 8 lıtre dır...

Benim arkadaşta değil, bizzat kendimde 1.2 yeti var. 8000 Km dir kullanıyorum. Tek başıma düşük yoğunlukta trafik te 4,5-5 litre tüketimim var, eskişehir yolu trafiği sabah mesai başlangıcı 6-6,5 litre. 8000 Km dir aldığım tüm yaktı fişleride kronolojik sıra ile elimde mevcut. Tüketim budur, iddia meselesi haline getiren olursa buyursun gelsin, göstereyim (daha sağlam bir yolu varmı bilmiyorum) 10 litre tüketim ciddi bir rakamdır, servise göstermekte yarar var. "yanlış bilgilendirme yapmayın" ağır ve abes bir yakıştırmadır, kimseye bir şey kanıtlama çabamız yok burada bildiklerimizi paylaşıyoruz.
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

İleti derbeder » 03 Kas 2011, 13:20

Test sürüşü yapacak arkadaşlar için "yol bilgisayarı" hakkında bir kaç şey paylaşmakta yarar var;

Aracın yol bilgisayarı tüketime ilişkin 2 seçenekte veri sunar (Tüm vag araçlarda menü aşağı yukarı aynıdır)

1- Anlık tüketim = bu seçeneğe alırsanız gaz pedalına basmanıza göre rakam sürekli değişecektir, yokuşta artar, ışıkta ilk kalkışta artar (20-30 litrelere bile çıkar) vs...

2-Ortalama tüketim = Anlık tüketim değerlerini her 2-3 dakika bir alıp onu matematiksel bir işlem ile ortalamaya ekler ve bir bölme işlemi yaparak sonucu size verir. Burada hassas nokta şudur ; hiç kimse tüketim miktarını bu şekilde hesaplayamaz. Bu hesaplamanın sağlıklı işlemesi için ortalama bir saat pek değişkenlik göstermeyen yol koşullarında hareket etmeniz gerekir. Yinede alacağınız sonuç gerçek olmaktan uzaktır. Tüm yol bilgisayarı olan araçlarda bu böyledir, ortalama fikir verir.Yani aslında yol bilgisayarları okadar da bilgisayar değildir. İlk 15-20 dakikada fikirde veremez, alacağınız sonuç gerçek durumu yansıtmaz.

Peki nasıl ölçeceğiz;

Aracın deposu fullenir, km bir kenara yazılır. Sonra şehir içinde yaklaşık 100 km dolaşılır yeniden yakıt alınır. Depo kaç litre yakıt aldı ise tüketiminiz odur.
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir