Yeti, Toyota RAV4, Ford Kuga, Nissan Qashqai karşılaştırması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti, Toyota RAV4, Ford Kuga, Nissan Qashqai karşılaştırması

İleti derbeder » 04 Nis 2011, 13:54

Kendi çapımda ve elimden geldiğince bir çok aracı inceledim. Forumda yazılanlarıda okudum. Sonuç olarak Yeti'de karar kıldım. Tasarım konusunda; benimde ön profilden görünüşü pek hoşuma gitmedi (özellikle sis farı olayı) aksine arka kısmın düz oluşunu beğendim. (Halihazırda Mercedes jeep ile freelander bir önceki kasası en az bunun kadar çirkin, katılıyorum ve bu konuda takıntım yok) Gidip bayide inceledim, ihtiyaçlarımı karşılayabilecek en makul araç bu gibi. Çünkü kayak ile ilgileniyorum. Genellikle 3-4 kişi oluyoruz ve bizim takım taklavatlar için bu araç uygun görünüyor. Otomatik vitesten hoşlanmıyorum, bu sebeple 1.4 Ambition düşünmekteyim. İlave donanım olarak Bolero teyp (üzerinde Swing Radyo var galiba) ve birde park asistanı olabilir. Teyp ve özellikle bu park asistanı hakkında görüş ve yardımlarınıza açığım. İlave olarak belirteceğiniz, dikkat etmem gereken noktalar varsa memnuniyetle dinlerim. Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar

derbeder
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: güner kanat
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda yeti 1.2 Ambition

İleti oguz » 04 Nis 2011, 13:58

MATO YETI yazdı:
Henien yazdı:Bence yetiyi bu tasarımı yüzünden doblo veya kango ile karşılaştırmak lazım. Şöyle uzaktan bakınca tipleri baya bi benziyor.

Tanıdığım iyi göz doktoru var istersen :D Sen doblo al o halde, pek farkı da yok nasılsa sana göre :D Fiyatı da çok ucuz hem.

alternatif doktor önerebilirim, hatta gözlükçü bile ayarlarım :D

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti acapunco » 04 Nis 2011, 14:02

MATO YETI yazdı::D Ben ciddi olarak merak etmiştim aslında ama neresi benziyor diye, söyleyecek söz kalmadığında geriye geyik kalıyor tabi... Sen kafana takma arkadaşım, doblo al bir tane, yeti aldım dersin herkese. Nasıl olsa hepsi aynı senin için :P :P

Andırıyor ama bence sıkıntı yok. Tasarım olarak dobloda çok güzel yeti de. Bayiye Yeti almaya gidip Superb alan biri olarak Yetinin bu performansı göstermesine pek şaşırmadım. Orada başka bir test te ezdiği araçlardan bahsetmişlerdi ama bunları da geçtiğini göre sınıfında sanırım ilk 3 e oynuyordur. Hakediyorda.
acapunco
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Özkan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Superb 1.6 TDI Elg.

İleti derbeder » 04 Nis 2011, 15:52

Kendi çapımda ve elimden geldiğince bir çok aracı inceledim. Forumda yazılanlarıda okudum. Sonuç olarak Yeti'de karar kıldım. Tasarım konusunda; benimde ön profilden görünüşü pek hoşuma gitmedi (özellikle sis farı olayı) aksine arka kısmın düz oluşunu beğendim. (Halihazırda Mercedes jeep ile freelander bir önceki kasası en az bunun kadar çirkin, katılıyorum ve bu konuda takıntım yok) Gidip bayide inceledim, ihtiyaçlarımı karşılayabilecek en makul araç bu gibi. Çünkü kayak ile ilgileniyorum. Genellikle 3-4 kişi oluyoruz ve bizim takım taklavatlar için bu araç uygun görünüyor. Otomatik vitesten hoşlanmıyorum, bu sebeple 1.4 Ambition düşünmekteyim. İlave donanım olarak Bolero teyp (üzerinde Swing Radyo var galiba) ve birde park asistanı olabilir. Teyp ve özellikle bu park asistanı hakkında görüş ve yardımlarınıza açığım. İlave olarak belirteceğiniz, dikkat etmem gereken noktalar varsa memnuniyetle dinlerim. Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 05 Nis 2011, 00:55

kurunc yazdı:Kesinlikle dobloya benziyor! bazen yoldan geçen bir aracı yetiye benzetip dikkatli baktığımda doblo olduğunu farkediyorum :D zaten suv tanımlamasını haketmiyor bencede, olsa olsa crossover denebilir !

Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us

Görmekle bakmak arasında doktorların söylemesine göre %50 fark olurmuş. gözlük kullananla kullanmayan arasında %35 fark olurmuş.
bakıpta göremiyenlere,araya cam koyanlara tavsiyem yetiye değil dobloya bidaha bakın çünkü ticari ile haşır neşir olanlar öyle görüyor.

bu arabaları birbirine benzetenlerin belkide görmek istedikleri yada daha iyi anlatımla yetinin ticari sınıfa geçmesini talepleri vardır. olaya ticari bakıyorlardır .
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: engin övünç
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda yeti ford fiesta

İleti lsevinc » 11 Nis 2011, 00:37

bilmem hatırlarmısınız? Eski bir pejo reklamı vardı, reklamda hintli genç eski aracını duvarlara vuruyor, çekiçliyor ve hatta bir fil bulup aracın üzerine oturtarak aracını pejo görünümüne kavuşturuyordu. aynı işlemleri dobloya uygulayarak benzer bir görünüm elde etmek mümkündür belki ancak doblo üzerine fil oturursa o dobladan daha hayır gelirmi bilinmez..:). bu tip benzetmeler yeti sahibi olmayı arzulayan ve bu nedenle yetinin görünümüne alışmaya çalışan arkadaşların yaptığı hoş yorumlar olarak nitelendirilebilir...
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Levent Sevinç
Arabanız: Skoda YETİ Greenline

İleti DEEPMURAT » 11 Nis 2011, 09:33

herkese merhaba,

dobloya benzesin benzemesin, bir yeti sahibi olmayı çok isterdim.
bu arada yeti alıp "yahu bu araç dobloya çok benziyor rezil olduk" diyen varsa ucuz yollu seve seve alırım.

FABIA 1.4 TDI AMBIENTE
2007 - 80 HP - BLACK

Kullanıcı avatarı
DEEPMURAT
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 TDI Ambiente

İleti halil2202 » 11 Nis 2011, 13:27

Banada yeti yi ilk gördüğümde tam bir suv tarzı gelmemişti. Duruşu dobloyu gerçekten anımsatıyor. Ama tabikide onunla karşılaştırılamaz.
Binip kullanmışlığım yok ama içine oturduğumda çok kaliteli hissi uyandırmamıştı belkide başlangıç donanımı olduğundan bana öyle gelmiştir. Görüşler her zaman aynı olmaz zorunda değil. Sİzin gibi bakmayan insanlara bu tarz söylemler çok hoş değil.
Herkes beğenmek zorunda değil. Tasarımı kimine göre iğrenç gelebilir kimine göre de mükemmel.
Bu görüş farklılığı bize karşımızdakine bizim gibi bakmadı diye sataşma hakkını vermez.
halil2202
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: halil halil
Nereden: Çorum
Arabanız: fiat stilo

İleti octaviaman » 11 Nis 2011, 13:42

arabadan anlamayan birçok insan yetiyi şu doblo gibi olan araba mı şeklinde telaffuz ediyor.Buna sık şahit oluyorum.Önceleri kızıyordum.Geçen gün trafik de önde yeti arkasında doblo denk geldi.Gerçekten benziyorlar
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti lsevinc » 11 Nis 2011, 14:01

yaşasın Yeti Doblo benzerliği ve kardeşliği...:)
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti erkut66 » 18 Nis 2011, 21:03

yetiyi alalı 1 ay oldu. bana kırmızı ışıkta cam açtırıp araçla ilgili soru soranlar ve beğenisini belirten o kadar çok kişi varki. bu yetiyi farklı gözle görmeye çalışanlara şaşıyorum. ben aracıma hayranım dışardan bakanların olduğu gibi :)))
erkut66
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Balıkesir
Arabanız: yeti 1,2 tsı dsg

İleti murat11h1 » 18 Nis 2011, 21:40

Ankara Ata ya gittim. Ne yalan söyleyeyim. Yeti güzel hoşta, ortada bir model olmuş. İç malzeme kalitesi gerçekten vasat. Yeti kendi segmentindeki araçlara YETİşememiş. Kendi yorumum arkadaşlar alınmaca darılmaca yok. Kendi aracımada süper demiyorum.
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti lsevinc » 19 Nis 2011, 08:17

murat11h1 yazdı:Ankara Ata ya gittim. Ne yalan söyleyeyim. Yeti güzel hoşta, ortada bir model olmuş. İç malzeme kalitesi gerçekten vasat. Yeti kendi segmentindeki araçlara YETİşememiş. Kendi yorumum arkadaşlar alınmaca darılmaca yok. Kendi aracımada süper demiyorum.

yok yok darılmadık.. ama yeti yi hangi araçla kıyasladığına da bağlı bence..o fiyata yakın satılan benzer özelliklerdeki dacia duster ile (dsg otomatik vitesi yok tabii ) arasında dağlar kadar fark var..( duster a opsyonel özellikleri ekleyince 40 bin tl nin üstüne çıkabiliyor..)
Kullanıcı avatarı
lsevinc
CLASSIC
CLASSIC

İleti derbeder » 19 Nis 2011, 09:32

İyiki negatif düşünenler var, aksi taktirde böyle bir aracı 50.000 tl ye rüyada görürdük :-)
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

İleti MATO YETI » 19 Nis 2011, 18:51

Bırakın Yeti'yi, VW grubundaki (VW, Audi, Seat, Skoda, Porsche, Lamborghini...) herhangi bir aracın iç malzeme kalitesinin Renault grubundaki (Renault, Dacia, Nissan) araçlarla kıyaslanması mümkün değil arkadaşlar. Bunu bu konuda uzman biri olarak söylüyorum kusura bakmayın hiç kibarlık yapamayacağım bu konuda :D Bana inanmayanlar Bursa'da Renault'ya parça üreten yan sanayi üreticileri gezsin. (Ben çok gezdim) Audi kullanan biri olarak da söyleyeyim, Yeti, malzeme kalitesi olarak Audi ile aynı, işçilik kalitesi olarak da %95 aynı. Ailemizde bir A4, bir Suzuki, bir Toyota, bir Tiguan var. Yeti'nin iç malzeme kalitesi Tiguan'dan üstün arkadaşlar, çok rahat söylüyorum. A4'te ise elbette işçilik kalitesi kendini belli ediyor. Ancak Renault ya da PSA grubu araçların (Peugeot ve Citroen) malzeme ve işçilik kaliteleri zaten üretim ve pazarlama politikaları gereği düşüktür. Fiat grubu malzeme kalitesi olarak Renault'tan çok daha kalitelidir. Yani Doblo bile Nissan'dan iyidir. Burada hakkını verelim :D :D :D Ama tekrar söylemek istiyorum, Doblo ile Canavar'ı benzetenlere göz doktoru konusunda yardımcı olalım arkadaşlar :D :D
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti sufe » 19 Nis 2011, 19:04

Superb'nin iç malzemesinin çok kaliteli olduğu söylenir, Ben Yeti'yi inceledim, Sanki SuperB'ye binmiş gibi hissettim. ;)
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Suleyman
Nereden: Bursa
Arabanız: SuperB 1.4TSI Elegance

İleti derbeder » 19 Nis 2011, 19:24

MATO YETI yazdı:Bırakın Yeti'yi, VW grubundaki (VW, Audi, Seat, Skoda, Porsche, Lamborghini...) herhangi bir aracın iç malzeme kalitesinin Renault grubundaki (Renault, Dacia, Nissan) araçlarla kıyaslanması mümkün değil arkadaşlar. Bunu bu konuda uzman biri olarak söylüyorum kusura bakmayın hiç kibarlık yapamayacağım bu konuda :D Bana inanmayanlar Bursa'da Renault'ya parça üreten yan sanayi üreticileri gezsin. (Ben çok gezdim) Audi kullanan biri olarak da söyleyeyim, Yeti, malzeme kalitesi olarak Audi ile aynı, işçilik kalitesi olarak da %95 aynı. Ailemizde bir A4, bir Suzuki, bir Toyota, bir Tiguan var. Yeti'nin iç malzeme kalitesi Tiguan'dan üstün arkadaşlar, çok rahat söylüyorum. A4'te ise elbette işçilik kalitesi kendini belli ediyor. Ancak Renault ya da PSA grubu araçların (Peugeot ve Citroen) malzeme ve işçilik kaliteleri zaten üretim ve pazarlama politikaları gereği düşüktür. Fiat grubu malzeme kalitesi olarak Renault'tan çok daha kalitelidir. Yani Doblo bile Nissan'dan iyidir. Burada hakkını verelim :D :D :D Ama tekrar söylemek istiyorum, Doblo ile Canavar'ı benzetenlere göz doktoru konusunda yardımcı olalım arkadaşlar :D :D

Sayın Mato Yeti; forumdaki mesajlarınızı dikkatle takip ediyorum. Sayenizde bir çok şey öğrendim; paylaşımlarınız için yeri gelmişken teşekkür etmek isterim.
derbeder
CLASSIC
CLASSIC

İleti sampionibo » 19 Nis 2011, 20:55

MATO YETI yazdı:Biri bana anlatabilir mi neresinin benzediğini, taktım ben bu konuya :D

bben bir tek renklerini benzetebildim
2012 VW Passat 1.4 TSİ Highline DSG
+
2004 Skoda Octavia Collection Plus
Kullanıcı avatarı
sampionibo
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil ibrahim üvet
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2004 Octavia Collection Plus

ÖncekiSonraki