Yeti Lastik Tercihi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti Lastik Tercihi

İleti pureman » 01 Şub 2011, 23:41

Lastikle ilgili burada kısa bir konuşma olmuştu.. Run flat lastik konusunda tavsiye istiyorduk.. yeti/yeti-nin-bagaj-hacmi-420-litre-t23130.html

Lastikçilerde yaptığım kısa bir gezintiden sonra run flat olayını kapattım..

Run flat lastikler fabrika çıkışlı geldiğinde süspansiyon ona göre ayarlı oluyormuş.. Bu lastiklerin yanakları çok sert olduğundan normal lastikli bir araca takıldığında çok sert tepki veriyormuş..

Ya süspansiyonu ayarlatacak bir yer bulacağız (orası neresiyse) ya da normal lastikle devam edeceğiz..

Bu sebeple ben 4 adet michelin kar lastiği aldım alpin a4 serisinden..

Yalnız aracın orjinal lastik ebatı 215/60/16 idi.. Bu ebatı ne goodyear, ne michelin, ne de continental'de bulamadım.. Bu üç marka dışında da lastik düşünmediğimden bende 205/55/16 lastik aldım..

aracın klavuzunda da bu ebat lastiği zincirle kullanabilirsiniz diyordu.. Ama dediğim gibi araca zincir takılması gerekirse bu ebat lastik olmalı gibi bir anlam çıkıyordu..

Distribütörü aradım bana teknik verileri aldıkları siteye bugün erişilemediğini ve basılı evraklarınında olmadığını söylediler..

Bende gözü karartıp aldım.. Yarın Antalya'ya gideceğim ve Torosları yaz lastiği ile aşmak istemedim..

Bu saatten sonra bu soruyu sormak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama bu lastik tercihi bir handikap yaratır mı acaba.. Tavsiye ve yorumlar için şimdiden teşekkür ederim..

pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti engin54 » 03 Şub 2011, 00:54

öncelikle merhaba
ben antalya da oturuyorum ve aracım yeti abetion serisi daha yeni çoruma gittim ve geldim üstündeki lastiklerle
herhangi bir sıkıntı yaşamadım yollarda iyi idi
birede karın çok olduğu bölgeden geldim konya akseki toros dağlarından geçtim buzlanma vardı ama yollar temizdi hangi lastikle gelirseniz gelin sorun olmaz diye düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: engin övünç
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda yeti ford fiesta

İleti MATO YETI » 03 Şub 2011, 12:39

Merhaba,
Lastik seçimi gerçekten önemli. Ne yazık ki hepimiz lastik satın alırken yeterli bilgiye sahip değiliz. Ben de lastik satın ala ala öğreniyorum ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Lastiğin bir çok değeri var ve bunların hiç biri tek başına değerlendirilmemeli.
Üzerinde 215/60/R16 86H 26.2010 yazan bir lastikte;
215: Tabanın mm cinsinden iz genişliğini
60: Taban genişliğinin yanak yüksekliğine oranını
R: lastik tipini (Radial)
16: Lastiğin oturduğu jantın inç cinsinden çapını
86: Yük kapasitesini
H: Aracın 24 saat boyunca güvenli gidebileceği en yüksek hız miktarını
26.2010: lastiğin üretim hafta ve yılını gösterir.
Bunun haricinde lastiğin modeli yani diş tasarımı da en önemli faktörlerdendir.
Aracın süspansiyonunun setleşmesi sadece RunFlat olması ile ilgili değildir. Yanak yüksekliği azaldıkça ve jant çapı arttıkça süspansiyon setleşir. Bunların yanı sıra lastiğin hamur cinsi de çok çok önemlidir. Lastik alırken mümkün olduğunda 4 lastiği birden değiştirmeli, bu 4 lastiğin marka/model/ölçülerinin aynı olmasının yanı sıra mutlaka üretim tarihinin de aynı olmasına dikkat etmeliyiz. Şimdi şaşırdığınızı hissediyorum "Ne alaka?" diye. :?
1. Üretim yılı: Lastiklerin üretim tarihi eski olmamalı çünkü hiç kullanılmadan rafta uzun süre bekleyen lastikler çürürler.
2. Üretim Haftası: Lastikler üretilirken malzemeler belirli oranlarda karıştırılarak hamur haline getirilir. Bu hamur bittikçe değiştiğinden karışım farklılığı lastik özelliğini değiştirir. Bu durum tarafımdan bizzat tecrübe edilmiştir. Üretim tarihi farklı olan lastik araçta kaymaya neden olmuştu.

Şimdi pureman arkadaşımız runflat almamış ama 215/60/R16 yerine 205/55/R16 almış. Dolayısıyla bu da süspansiyonu sertleştirecektir :)
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti MATO YETI » 03 Şub 2011, 12:53

pureman yazdı:Lastikçilerde yaptığım kısa bir gezintiden sonra run flat olayını kapattım..

Run flat lastikler fabrika çıkışlı geldiğinde süspansiyon ona göre ayarlı oluyormuş.. Bu lastiklerin yanakları çok sert olduğundan normal lastikli bir araca takıldığında çok sert tepki veriyormuş..

Bir de lastik alırken lastikçilerin görüşlerine değil, bağımsız insanların görüşlerine daha çok önem verin arkadaşlar. Adam hangi lastikten kazanıyorsa o lastiği önerecek, bu kesin. :evil: Doktor bile hangi ilaçtan pirim alıyorsa o ilacı yazıyor malesef.
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 07 Şub 2011, 09:09

Biraz geç olacak ama izlenimlerimi yazayım..

Dün Antalya'dan döndüm.. Yaklaşık gidiş-dönüş ve şehiriçi 1000 km yol yapmışım.. Araçta kış lastiği olduğu için içim rahattı..

Ben meteoroloji cumartesi ve pazar Aksekide kar var dediği için lastikleri değiştirmiştim ama kar yağmamış.. Bu da gayet iyi oldu benim için..

Aslında zincir alıp lastik işini ileride runflat ile halledecektim ama malesef zincir takmayı beceremediğim için o plan yattı.. Kar paleti diye birşey gösterdiler onun da fiyatı 380€ olduğu için onuda eledim..

Daha sonrada yukarıda bahsettiğim lastiği aldım.. Lastiği aldıktan birgün sonra distribütör ile görüştüm.. Sistem açılmış ve bana en ideal ölçünün 205/55/16 olduğunu söylediler.. Aracın üzerindeki 215/60/16 lastiklere zincir takılması yasakmış.. Üzerinde 17 jant olsa dahi onada önerilen lastik (kış için) 205/55/17 ebadında olmalı..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti thejazz » 07 Şub 2011, 21:43

Arkadaşlar bu lastik konusunda benimde merak ettiğim bir konu var. Şöyle ki, siparişini verdiğim araçla beraber 225/55 R 17" lastikler gelecek. Benim düşüncem lastiklerle fazla yol yapmadan hemen tanıdığım bir lastikçide değiş tokuş yapmak. Yerine almayı düşündüğüm 225/60 R 17" Michelin Latitude Tour Hp lastikleri. Hem konforlu hemde yakıt ekonomisine katkısı (azda olsa) kanıtlanmış bir seri. Yanak kalınlığını da bir nebze de olsa bu lastiklerle arttırmayı düşünüyorum. Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti MATO YETI » 11 Şub 2011, 14:17

Merhaba, aracınızın orijinal lastik çapını değiştirmiş oluyorsunuz sanırım. (17 inç janta 225/R60) Bu durumda aracın km saati yanlış bilgi verecektir. Lastik ölçülerini bilgisayardan girebilirsiniz belki ama aracın manevra kabiliyetinin de olumsuz olarak engelleneceğini hesaba katın.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

İleti thejazz » 11 Şub 2011, 20:41

Yukarıda 55 yazmışım 50 olacak, yani söylemek istediğim 50 yanaklı lastik konfordan çok fazla ödün vermez mi?
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti tolga7482 » 21 Eyl 2012, 15:03

Arkadaşlar, aracım FRESH paket olduğu için fabrikasyon 225 - 50 - 17 geldi. yanak darlığı cidden süspansiyonları sertleştiriyor mu?
tolga7482
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Tolga İplikci
Arabanız: Yeti

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir