Yeti 1,4 Tsı Ambition

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti 1,4 Tsı Ambition

İleti erdemguner35 » 22 Şub 2011, 21:17

Selam Yeticiler! Acaba forumda bu arabaya binen bu arabaya sahip olan yada kullanan varmı? Ben böyle yaz çıkışı filan bu araçtan almayı düşünüyorum . 1,2 motor için her kafadan bir ses çıkıyo bende 1,4 alayım sussun millet diyorum Yakıt konusunda da öyle ahım şahım bi fark da yok...

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti technotibet » 25 Şub 2011, 12:35

Erdem Bey merhabalar İzmir Renk Oto'da aracı incelediğinizi söylemişlerdi. Siz de benim gibi detay araştıran kişilerdensiniz. Öncelikle kendi adıma özeleştiri yapmam gerekiyor; Daha önce araç sahibi olmak adına forumda paylaşımlarda bulunan arkadaşların araçlarını aldıktan sonra burada düşüncelerini paylaşmadıklarını bu durumu da eleştirdiğimim yazmıştım. Bu konu ile ilgili bana msj geldi ve haklı da olduklarını biliyorum. En sonunda ben de 2 ay önce aracımı 1.2 Ambition DSG aldım. aCTİVE dsg ve donanımlar ekletmiş, beklemeye başlamıştım. İstemediğim gelişmeler oldu be nedenle de Renk Oto'dan çok değerli kardeşimiz Hüseyin Bey (İşini son derece profesyonelce yapan bu sektörde çalışan herkesin tanıması çalışması gereken bir insan) kolaylık sağlayarak Active model yerine Ambition modelini bana sağladı. Forumda düşüncelerimi paylaşmadan önce 3-4 depo tüketim ve yol tecrübesi edinerek buradan düşüncelerimi aktarmamın daha etkili ve doğru olacağını düşündüm. Bundan sonra da araçla ilgili tüm düşüncelere katkıda bulunmak, diğer arkadaşların da tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.
Öncelikle DSG şanzıman farkını yaşamanızı isterim, farkı görmeniz tadı hissetmeniz gerekiyor.
Benzin tüketim değerleri farkı çok belirgin değil.
1.4 peugeot 206 1.4 ile yaptığım km değerlerini aracımda da yapıyorum.
Şehrimiz küçük olduğundan ışık sayısının fazla oluşu tüketimde ve km değerlerinde belirgin şekilde göze çarpıyor.
Yollarımız çok iyi olmadığından konforu ancak şehirlerarası yolculukta yaşıyorum.
1.2 kalkış ve hızlanma konusunda tork değerleri ile uyumlu olduğundan çok memnunum.
Motor değerlerinin artması sizi ne kadar tatmin edecek ve bunu siz nasıl hissedeceksiniz bu çok daha önemli.
Süratli gitmek ve güvenli yolculuk kavramlarını ön planda tuttuğumuzu düşünürsek, tek fark düz yada dsg şanzıman farkı ortaya çıkıyor. Dsg şanzımanı manuel olarak kullanabildiğimizi de düşünürsek, sadece 1.4 ve tork değerleri farkına takılıyoruz.
Keşkeleri yaşamadan örnek bir araçta test işlemini 1-2 gün yaparsanız çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

İyi Çalışmalar Diliyorum...
technotibet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: YETİ 1.2 DSG

İleti erdemguner35 » 25 Şub 2011, 16:06

sağol kardeş... ben aracı baya inceledim kullandım ama 1,2 idi ve dsg idi... açıkçası pek dsg bana uymadı :) belkide alışmadığım içindir.. ama ben kendim seviyorum vites değiştirmeyi filan... neyse 1,2 tatmin etti beni ama daha yeni bir motor olduğu için daha sonra ne sorunlar çıkarabilir açıkçası birazcık içime kurt düştü... ama kesinlikle performans açısından 1,2 o kasa için yetmiş.bir de her kafadan bi ses 1,2 şöyle olur böyle olur bilmeden etmeden atıyolar çamuru filan.. oyüzden 1,4 almaya karar verdim hatta 2010 yıl sonu alıyodum az kalsın arabayı Şeyda hanım var o ilgilendi bizimle onunda bayaa bi indirimi yardımı oldu ama mali problemlerden dolayı 10 ay sonrasına filan erteledim... 1,4 tsı yıllardır kullanılan bir motor ve ben bu motorun bir sıkıntı çıkardığını kimseden duymadım bu güne kadar... işte bütün bu sebepler toplamında 1,4 e karar kıldım... e almak içinde biraz daha vaktim var bende 1,4 kullananlardan fikir almak istedim... ama zannedersem alırsam bu 1,4 ü heralde ilk ben alacağım :)

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sahipyayla » 27 Şub 2011, 23:28

Merhaba Erdem arkaşım,
2010 aralık ayında 1.4 tsı ambıtıon manuel vites yeti aldım.aracımdan çok memnunum,fakat istanbul trafiği malum,dur kalk dur kalk yakıt tüketimi katolog değerlerine yanaşamıyor.lpg araştırıyorum çünki yılda 50000 km yol yapıyorum nerdeyse..uzun yolda yakıt değerleri usturuplu kullanınca katalog değerlerine ulaşabiliyor.bunun dışında kalkış,yokuşta kavrayış ve kalkış sanki 2.0 bir araç gibi.122 hp olmasının avantjı tabi...düşük devirde bile devreye giren turbo 1375 kglık araca sanki binek araçmış gibi kalkış sağlıyor.virajda ve ıslak yolda (sert kullanmama rağmen) hiç savurmuyor.süspansiyon yavaş kullanımlarda çok sesssiz ama hızlı iken biraz sert ve sesli.bunlarda SUV araç kullanmanın cabası :)))tekrar söylüyorum aracımdan çok memnunum,iyiki almışım..
bu arada tek şikayetim 130 140 km hızda iken aynalar rüzgar sesi yapıyor,belki yeni modelde değiştirirler:)
iç tasırım gayet şık ve estetik...müzik sistemi yeterli kendi tesisatçıma götürdüm üzerindeki swing teyple gayet başarılı dokunmayalım dedi(bilirsinizki ustalar bir şeyler satmak için kendilerini paralarlar.)
kısaca fiyat,performans,ekonomi birbine yakın duruyor:))1,2 yerine 1,4 tercih ettim kafam rahat...umarım açıklamalarım yeterli gelmiştir..
saygılar....iyi sürüşler
Kullanıcı avatarı
sahipyayla
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ibrahim yayla
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA YETİ 1.4 TSİ 125 HP

İleti quickcan » 27 Şub 2011, 23:59

yakıt olarak teknik bilgide 1lt fark var şehir içi..

unutmayınki şuan benzinin litresi 4.03TL

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti erdemguner35 » 28 Şub 2011, 22:53

Verdiğiniz Değerli bilgiler için çok çok teşekkür ederim... "Sahipayla" kardeş umarım deneyimlerini arabanla yaşadığın hoş anlarını sık sık bu forumda paylaşırsın... bu gün bi hesap yaptım ayda kç km yapıyorum diye. hesaba extraları katmadım. hafta içleri okul ev, 2 hafta sonuna birde memleketim olan izmirin Tire ilçesi ni hesapladım km olarak. Ev okul gidiş dönüş 6 km, Manisa-Tire gidiş dönüş 270 km filan aya vurursak (270*2)+(20*6)=660 km ayda bunun 540km si uzun 120 km si ş. içi.şimdi fabiamla ş.dışı 4,8 ş.içi ise 8 ltre civarı yakıyorum bu da ayda 36 litre yapıyo hadi 40 diyeyim yuvarlayayım şimdiki zamlarla 140 tl mazot parası oluyo ayda. onuda yuvarlayayım 150 olsun :) şimdi gelelim Yeti ye; ş.içi 11 litre , ş.dışı 6,5 yaksın ayda 48 litre oluyo yuvarlayalım 50 litre olsun 50 litre benzinde şu an için 200 ü biraz geçiyo.... eee değmezmi şimdi YETİ FARKINA ??? ;) NOT: yaz tatilleri yapacağım km tatil masrafının içindedir :D

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti thejazz » 01 Mar 2011, 10:37

Aracımın siparişini vermeden önce yaklaşık 3 ay kadar araştırma yaptım. Peugeot 3008, Nissan Qashqai, Mitsubishi Asx arasında kullandıktan sonra Yeti beni cezbetti diyebilirim.
Aracımı teslim aldıktan sonra detaylı deneyimlerimi aktaracağım.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti MATO YETI » 02 Mar 2011, 21:15

Bu kadar yakıt hesabı yapıyorsunuz madem, size 1.2 tavsiye ederim :D Şaka bir yana İstanbul trafiğinde düz vitesli araç bir zulüm, ama Manisa ya da İzmir'deki durumu bilmiyorum tabi. DSG şanzımanlı araç manuel şanzımanlıya göre daha az yakıt tüketiyor, bunu unutmamak gerek. Performans yeterli seviyede olsun diyorsanız 1.2 çok çok yeterli ama benim gibi daha fazlasını istiyorsanız 1.4 de yetmez zaten. Ben motor seçerken şuna dikkat ettim, 1-Mutlaka DSG şanzıman olmalıydı, 2-TSI motor olmalıydı ki performansını artırabileyim. Yani 1.4 DSG şanzıman ile satılsaydı hiç düşünmeden onu alırdım. Ama düz vitesli bir araç almayı düşünüyorsanız seçenekler çok fazla, VW grubu ve hatta onun dışında da bir çok seçenek var. Kişisel olarak, Yeti'yi Yeti yapanın, (hem kalite hem de pazarlama stratejisi bakımından) DSG şanzıman ve yüksek performanslı TSI motor olduğunu düşünüyorum. Bu da beni 1.2 DSG'ye götürdü. Çocuk beklentimiz olmasaydı zaten Audi 1.4 TFSI DSG aracımı satmazdım :)

Özetle, Yeti alacaksanız tavsiyem 1.2 DSG'dir. Yakıt ekonomisi istiyorsanız dizel bir araca yönlenin, performans istiyorsanız da SUV ve crossover araçlardan uzak durun ;)
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti erdemguner35 » 02 Mar 2011, 21:46

Takip ettiğim kadarıyla sizin bilgilerinize güveniyorum... Normalde o kadar hesap yapan bi insan değilim sadece iş ciddiye bindiğinde derinlemesine dalarım olaya :) o hesaplar beni yetiye yakınlaştırmak için bir nevi ispat yöntemleri :D Cimriliğimden değil... İllaki TSI motor kullanmak isterim... 1,4 ü tercih etmemin en büyük sebebi yıllardır kullanılıyor ve sorun çıkarmıyor olmasıdır. Gerçi 1,2 yi 2011 yeni Jettalara koydular güvenmeseler koymazlar ama dur bakalım 1,2 nin de takipçisiyim... vites olayında da bozulabilme riskine karşı masrafından korktuğum için otomatik istemiyorum pek... manisa tirafiği izmirinkinden beter bu arada... araçlar şehre sığmıyor!!! Tabii önümde 5-6 ay kadar daha bi süre var ne olur bilinmez... model seçeneği değişse de Yeti baki kalır hedeflerimde...

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdemguner35 » 02 Mar 2011, 21:53

Bu arada yanılmıyorsam Adaşız :)

Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MATO YETI » 03 Mar 2011, 09:58

:) Evet, adaşız. DSG şanzıman diğer otomatik şanzımanlardan çok çok farklı. Sizde de otomatik şanzımanlarla ilgili eskiden kalma bir bozulma endişesi hala var ne yazık ki ama bence bir kuşkunuz olmasın. 2 yıl garanti var biliyorsunuz, bunun üzerine +2 yıl daha garanti paketi satın alabiliyorsunuz. Üstelik bu paketi almak için aracınızı aldıktan sonraki 18 ay içinde karar verebiliyorsunuz, acele etmenize de gerek yok...
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir