Sıfır aldığım yetide lambda sensorü arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sıfır aldığım yetide lambda sensorü arızası

İleti newcharon » 30 Arl 2015, 08:55

Evet arkadaşlar daha 1 hafta önce aldığım yetide motor arıza lambası yandı. Servise götürdüğümde bilgisayarda lambda sensörü arızası olduğu söylendi. Yıl sonu olduğu için de parça beklememek için servise bırakmadım-servisten araç alabileceğimi sonradan öğrendim -. Ayrıca aracın fazla yaktığını düşünüyorum ki fabrika değerlerinin üstünde şehiriçi 9 litre civarında. Lambda sensörü arızasının giderildikten sonra yakıtın düşeceğini düşünüyorum.
Gelgelelim sıfır bir araçta böyle bir arıza nasıl çıkabilir. Ben sıfır aldığım için servislerde sürünmek istemiyorum. Umarım araçtan soğumadan arıza giderilir. Sizin görüşleriniz nelerdir? Teşekkür ederim.

newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Erdi Aksaya
Nereden: Ankara
Arabanız: Yeti 1.2 tsi

İleti sainz » 30 Arl 2015, 11:15

1.2TSI DSG Ibiza ile İstanbul şehiriçinde 5,7 km' lik yolda soğuk motorla rampa çıkışı- lanet gelesice dur-kalk derken 10-10,5 civarı yazıyor. Siz ne şartlarda kullanıyorsunuz bilmiyorum ama 9 litre de çok abartı değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti newcharon » 30 Arl 2015, 11:17

Benimki manuel olmasına rağmen bu şekilde. Kısa mesafe git gel yapıyorum ama belirttiğim arıza nedeniyle yakıt artışı da olmuş olabilir tabi.
newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 30 Arl 2015, 11:29

newcharon yazdı:Benimki manuel olmasına rağmen bu şekilde. Kısa mesafe git gel yapıyorum ama belirttiğim arıza nedeniyle yakıt artışı da olmuş olabilir tabi.

Manuel olmasına rağmen diyorsunuz da çoğu kanumda DSG' nin manuelden daha az tüketim oluşturduğunu atlıyorsunuz sanırım.
Üstüne bir de kısa mesafe gidiyorsanız zaten belirttiğiniz miktarın altına düşmesi pek de mümkün değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 30 Arl 2015, 19:37

başka bir sorun vardır muhtemelen ara ki bulasınız ..
yeni araçta olması can sıkıcı.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti lestat » 30 Arl 2015, 23:35

en son nerenden benzin aldınız.
aldığınız benzin güvenilir mi?
bu sorulara cevabınız evet ise
depoya enjektör temizleyici koyun ve biraz devirli kullanın. Eğer sonuç değişmezse arıza olduğundan emin olabiliriz
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti BaTeRRiiSStt » 31 Arl 2015, 08:30

newcharon yazdı:Evet arkadaşlar daha 1 hafta önce aldığım yetide motor arıza lambası yandı. Servise götürdüğümde bilgisayarda lambda sensörü arızası olduğu söylendi. Yıl sonu olduğu için de parça beklememek için servise bırakmadım-servisten araç alabileceğimi sonradan öğrendim -. Ayrıca aracın fazla yaktığını düşünüyorum ki fabrika değerlerinin üstünde şehiriçi 9 litre civarında. Lambda sensörü arızasının giderildikten sonra yakıtın düşeceğini düşünüyorum.
Gelgelelim sıfır bir araçta böyle bir arıza nasıl çıkabilir. Ben sıfır aldığım için servislerde sürünmek istemiyorum. Umarım araçtan soğumadan arıza giderilir. Sizin görüşleriniz nelerdir? Teşekkür ederim.

genelde kırlı yakıttan yapar . ancak sız sıfır almışsınız sızın parça hatalıdır dıye düşünüyorum . Cok basıt bı kablo eskısını çıkar yenısıni tak olur arabdan soğutacak bısey deıl . Ayrıca fazla da yaktırır labmda sesnörü arızalnınca.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti hakanerdogan » 01 Oca 2016, 23:01

Valla diyecek yorum yapacak sey yok klasik Alman arabasi böyle şeylerin olma yuzdesi yüksek arabada genelde ariza olmasa bile arizalandigi zaman arizayi soyleyecek şey ariza yapiyor cok takmayin.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti newcharon » 02 Oca 2016, 17:33

teşekkürler hocam cevaplarınız için. enjektör temizleyiciyi deneyeceğim ancak devirli kkulanamam henüz 200 kmlerde.
newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Safariali » 02 Oca 2016, 17:55

Aracinizin on düzen rot balans ayarlarını usta ellerde bi okutup ufletin bak bi neler oluyor.
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti newcharon » 02 Oca 2016, 17:56

kizilcalihoca yazdı:Aracinizin on düzen rot balans ayarlarını usta ellerde bi okutup ufletin bak bi neler oluyor.

bunu anlamadım kusura bakmayın :)
newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Safariali » 02 Oca 2016, 18:01

Sıfır araç olsa dahi rot ayarları düzgün montaj olmamış olabilir ve açı sensör ü bütün ateşleme yakit püskürtme zamanlamasını duzensizlestirir demedi deme
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti newcharon » 02 Oca 2016, 18:03

çok yabancıyım bu terimlere. bu arızayı rot ayarları ile bağdaştırıyorsunuz?
newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Safariali » 02 Oca 2016, 18:08

Sadece rot ayari ile bitmez ama bence parca değişikliğine gidilmeden önce montaj hatası araştırılmalı boru larda gevşeklik serserilik yapanlara haddini bildirmeli
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti newcharon » 14 Oca 2016, 12:08

22 aralık 2015 tarihinde ankara efe otomotivden 2015 model SIFIR kilometre skoda yetimi teslim aldım. her şey ondan sonra oldu. aracı teslim alıp 20 km kadar sürdükten sonra motor arıza lambası yandı. daha sonra bu arıza ile ilgili servise gittiğimde lambda sensörü arızası olduğu söylendi. parça değişmesi gerekebileceği için aracın serviste kalacağını ilettiler. araya yılbaşı tatilinin girmesi ve araca ihtiyacım olması sebebiyle efe otomotiv skoda servisinde aracımı bırakmadım ve 9 ocak gününe randevu aldım. 9 ocak günü servise götürdüğümde parça bekleyeceğini söylediler ve aracı bıraktım. ancak ikame araç teklif edilmedi. 12 ocak gününde aracın arızasının giderildiğini ilettiler ve aracı teslim aldım. ancak tekrar 10 km kadar sürdükten sonra motor arıza lambası yeniden yandı. ertesi gün yani 13 ocak 2016da tekrar servise götürdüğümde başka bi sensörde arıza olduğunu söylediler. arızayı giderdikten sonra usta ile servis sürüşüne çıktık ve 50 km kadar sürdükten sonra arıza vermedi ve sağlam olduğunu düşünerek teslim aldım aracı tekrar. ancak 14 ocak 2016 tarihinde tekrar aracı sürerken motor arıza lambası tekrar yandı ve tekrar servise götürdüm. aracı orda bıraktım ve haber bekliyorum.
Benim sıkıntım SIFIR kilometre araç alıyorum ve servisten çıkmıyorum. SIFIR kilometre araç neden alınır? motor arızası vs. olmasın sanayide gezmeyeyim diye alırsın. ama skoda ile böyle bir problem yaşadım ve malesef servisten başka nerdeyse hiçbir yere gitmedim. arıza mutlaka giderilecektir ama skoda malesef gözümde hiçbir değeri kalmadı. ben sadece bir kişiyim benim fikirlerim belki skodayı etkilemez ama müşterisine değer veriyorsa eğer mağduriyetimi gidereceğini umuyorum. ya araç değiştirerek ya da iade şeklinde. çünkü ben gerçekten bezdim servisten çıkmıyorum. sıfır araçta bu tür olayların yaşanmaması gerekir diye düşünüyorum.
newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti simurg66 » 14 Oca 2016, 12:26

Ne diyelim, çok geçmiş olsun. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum...
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti newcharon » 14 Oca 2016, 12:29

evet öyle malesef. umarım iadesini isteyecek duruma gelmem.
newcharon
Yeni Üye
Yeni Üye

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir